Most a félelem mozgatja a piacokat

A legerősebb piac is megkapta végül a magáét. Tegnap az amerikai piacok is jelentősebbet estek a Kína körüli aggodalmak és az orosz-ukrán feszültség hatására.

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

rettegés uralkodik a piacokon - Kép: Pixabay

A tegnapi akcióval az S&P500 index beesett a 20 napos mozgóátlag alá, és az MACD indikátor is eladási jelzést adott. Ez igaz a Dow Jones ipari átlagindexre és a Nasdaq-ra is, ez pedig kihat az egész piacra. Így nem meglepő, hogy az ázsiai piacok gyengén szerepeltek. Persze az érdekes az, hogy a japán piac esett nagyot, ahol tavaly nagy volt az emelkedés. A többi piac csak visszafogottabban reagált.

Az igazi félelem Kína miatt gyakorlatilag hétfőn kezdődött a részvénypiacokon, a gyenge export-import adatoknak köszönhetően, félve a kínai lassulástól. Egy hét távlatában érdemes megtekinteni, hogy az egyes részvénypiacok hogyan reagáltak rá. A Shanghai index 2,6 százalékkal értékelődött le, miközben az S&P500 index 1,7 százalékot esett. Pedig az amerikai gazdaság direkt kitettsége Kína felé az exporton keresztül az USA GDP-jének csak 0,7 százalékára rúg!

A DAX mind a kettőnél nagyobbat esett 3,5 százalékos leértékelődésével, amelyben jelentős szerepet játszik az orosz-ukrán konfliktus is. A BUX pedig 5,8 százalékkal értékelődött le, pedig a Richter már sokkal többet (közel dupláját) zuhant, mint azt az orosz és ukrán kitettség indokolná. Az OTP esetében ugyan nagy a teljes kitettség, de szerintünk ott is már a potenciális veszteség többszörösét este a részvény.

Ráadásul a MOL is esik, pedig alig érintett, hiszen már korábban kiszállt az orosz eszközeinek nagy részéből (már csak néhány ezer hordós kitermelése van Oroszországban). A Magyar Telekom is esik, pedig annak gyakorlatilag semmi köze az oroszokhoz. Mi következik ebből? Az, hogy a relatíve „drága” magyar piac az, amelyet elsősorban elhagynak a befektetők. Másrészt a jelenlegi piaci folyamatot inkább a félelem mozgatja, amely profitrealizálásban nyilvánul meg.

USA

A tegnap megjelent kedvező makrogazdasági adatok ellenére a nyitás után mélyrepülésbe kezdtek a tengerentúli börzék, és nagyot estek a kereskedés végére (Dow -1,41%, Nasdaq -1,46%, S&P500- 1,19%).

A kiskereskedelmi forgalom három hónap után először nőtt a tengerentúlon. A várt 0,2% helyett 0,3%-kal bővültek februárban az eladások. A heti friss munkanélküli segélykérelmek száma 3 havi mélypontra esett, 9 ezres csökkenés után 315 ezren regisztráltak a Munkaügyi Minisztérium szerint. A piaci várakozás 330 ezer volt.

Európa

A nyugat-európai börzéken is meglehetősen rossz hangulat uralkodott tegnap (FTSE100 -1,01%, DAX -1,86%, CAC40 -1,28%). A tegnapi orosz-amerikai külügyminiszteri telefonbeszélgetésről kiadott közleményben az szerepel, hogy John Kerry amerikai külügyminiszter figyelmeztette az oroszokat, hogy komoly szankciók léphetnek életbe, ha nem törlik a Krím-félszigeti népszavazást.

A krími hatóságok befagyasztották a betéteket, és 300 hrivnyában (kb. 6300 forint) korlátoznák a pénzfelvételt.

Olaj, arany

A WTI 98,2 dollár volt ma reggel. A rossz kínai gazdasági adatok továbbra is nyomás alatt tartották a nyersanyag árát. A készletekről szóló információk is bővülést mutattak, amit a piac negatív jelnek vél. Az arany 1.370 dolláron állt. A geopolitikai feszültségek, elsősorban az ukrajnai helyzet segítette az arany emelkedését.

Devizák

Balog Ádám mellett Pleschinger Gyula is arra utaló kijelentéseket tett, hogy a kamatvágási ciklus végéhez érhettünk. Mindkét jegybankár hangsúlyozta, hogy a belső folyamatok akár további kamatvágást is lehetővé tennének, de a külső környezet változásának hatására a jegybank átértékeli a helyzetet. A kijelentésekre a forintnak erősödéssel kellett volna reagálnia, ez azonban csak a kora délutáni órákban valósult meg, a nap későbbi részében a tovább romló nemzetközi környezetben a forint gyengült az euróval szemben. Ma reggel a forint árfolyama a tegnapi nyitóérték közelében 314- es árfolyam mellett várta a mai kereskedést.

Erősödéssel reagált a dollár a befektetői aggodalmak növekedésére. A tegnap reggeli órákban még jelentős dollárgyengülés volt látható, azonban délutánra előtérbe került a dollár menedékdeviza szerepe, aminek hatására erőteljes dollárerősödés következett be, így a grafikonon hosszú kanócot hagyott az EUR/USD. Ma reggel tovább folytatódik a dollár erősödése, és bár tegnap reggel már az 1,4-es értéket közelítette az árfolyam, most ismét 1,386 közelében járunk.

Távol-Kelet

A Nikkei 3,3%-ot, a Hang Seng és a Shanghai index egyaránt 1,2%-ot zuhant a hét utolsó kereskedési napján. A globális félelmek növekedésére a jen erősödéssel reagált, aminek hatását különösen az exportra termelő vállalatok, tipikusan az autógyártók árfolyamai érezték meg. A tegnapi gyenge kínai makroadatok hatására több elemző is csökkentette az idei évre vonatkozó GDP növekedési prognózisát.

A BoAML például 8,0%-ról 7,3%-ra vágta azt. Így a tegnapi gyenge adat még ma is borzolta a befektetők idegeit. A végleges januári japán ipari termelés 10,3%-kal növekedett év/év alapon, ami kissé elmarad az előzetes adattól, ami 10,6%-os növekedést mutatott.

Határidős piacok

Az amerikai határidős indexek minimális pluszban, míg az európai határidős piacok egytől egyig a negatív tartományban vannak ma reggel.

Jogi nyilatkozat
A kiadványban foglalt információk az Erste Bank Hungary Zrt. – 1138 Budapest, Népfürdő u. 24–26., tev. eng. szám: I-2061/2004 (továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A kiadványban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A kiadványban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A kiadvány kiadása időpontjában érvényes. További részletek: www.erstebank.hu, Treasury szolgáltatások, Hirdetményekben. A kiadvány nem a befektetési elemzések függetlenségének előmozdítását célzó jogi követelményeknek megfelelően készült, nem vonatkozik rá a befektetési elemzések terjesztését, közzétételét megelőző ügyletkötésre vonatkozó tilalom.”

Véleményvezér

Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten

Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten 

A jövedelemhez képest Bécsben a legolcsóbb a lakhatás egész Európában.
Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt

Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt 

A nyugdíjas fizetések nagyon felizgultak Magyar Péter látogatása miatt.
Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben

Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben 

Az ellenzéki vezető szerint a Fidesz propagandistákat vet be, hogy az emberek ismerhessék meg a valóságot.
Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről

Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről 

Az elmaradt reformok tragédiája.
Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben

Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben 

Rendet kellene tenni az új-zélandi parlamentben.
Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát

Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát 

Nagy az erőlködés a Fidesznél a sikerélményekért.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo