A német piac túlreagálja az ukrán eseményeket

Az orosz-ukrán feszültség továbbra is negatívan hat az európai részvényekre, miközben az USA-ban az indexek továbbra is tartják a korábban elért szinteket. Eközben Ázsiában kissé pozitívabbra fordult a hangulat, és a piacok többsége emelkedéssel zárt, még ha nincs is kitörő öröm.

Kép:PP archív

A DAX tegnap átesett a 100 napos mozgóátlagon, amely ma reggel 9.310 pontnál tartózkodik. Ez alatt 9.150 pontnál megy el egy emelkedő trendvonal, amelyet tegnap cirka 70 pontra közelített meg az index. Ez alatt a 9.000 pont környéki támaszt és 8.811 pontnál a 200 napos mozgóátlagot találjuk. Szerintünk a német index kissé túlreagálja az ukrajnai eseményeket, ugyanis egy esetleges gáz- és olajcsap elzárás ugyan érintené a német gazdaságot, de nem ilyen nagymértékben. Egyrészt az elmúlt időszakban számos gázerőmű bezárást láthattunk versenyképességi okokból, és inkább a régi szenes erőművek intenzifikálása volt napirenden. Ugyan a széndioxid kvóták emelkedtek mostanában, de egy komolyabb konfliktus esetén ez a mozgás folytatódhat. A kőolajat pedig pl. az északi tengerről lehetne beszerezni. Számításaink szerint (csak a számszerűsítés kedvéért) ha a kieső orosz energiahordozókat 10 százalékkal drágábban tudják helyettesíteni a németek, akkor az „ceteris paribus” 0,1 százalékkal csökkenti a német GDP növekedést, amely a várakozások szerint az elkövetkező években 1,5-2 százalék között alakulhat, orosz hatás nélkül. Ezek alapján a német piac reakciói túlzónak tűnnek.

Itthon, a BUX újra a 16.800 pontos támaszra esett tegnap, ahonnan a mai napon megpróbálhat emelkedni. Ugyanakkor, ha ez a szint törne, 16.000 pont környékén találjuk a következő támaszt.

Nemzetközi hírek

USA
- Eséssel indították a kereskedést a vezető tengerentúli indexek, majd a nap második felében emelkedésnek indultak a börzék, de még így is a negatív tartományban zárták a kereskedést (Dow - 0,2%, Nasdaq -0,05%, S&P500 0,06%). - Az amerikai óraátállítás miatt a kereskedés a megszokott nyitva tartáshoz képest egy órával korábban, 14:30-kor kezdődik és 21 óráig tart egészen március 30-ig, amikor hazánkban is óraátállítás lesz. - A McDonald’s februári forgalma 0,3%-os visszaesést mutat, a leggyengébb teljesítményt (-1,4%) az Egyesült Államokban könyvelhette el a társaság. A cég közleménye szerint az erős verseny és a hideg időjárás lehetett a forgalom csökkenésének az oka. A papír árfolyama 0,3%-ot zuhant. - A Facebook ismét rekord magasságokba, 72,1 dollárra emelkedett, miután a UBS 72 dollárról 90 dollárra emelte a papírra vonatkozó célárfolyamot.
Európa
- A nyugat-európai börzéken sem volt túl pozitív a hangulat (FTSE100 -0,35%, DAX -0,91%, CAC40 0,1%). - Három görög bank is jelezte, hogy szeretne visszatérni a piacra. Az Alpha Bank 1,2 milliárd eurós, a Piraeus Bank 1,75 milliárd eurós részvénykibocsátást jelentett be, és az Eurobank is 2,9 milliárd eurós forrásbevonással kalkulál. A görög bankoknak az IMF szerint 8-9 milliárd eurónyi friss tőkére lenne szükségük.
Olaj, arany
- Az arany ára ma reggel 1,345 dollár volt, kicsit emelkedett a tegnapi árhoz képest. Az arany árára az erősödő ukrán krízis hatott, mivel tegnap a hírek szerint a Krímből kiléphetnek az orosz katonák. - A WTI 101,3 dollár volt, lényegében a tegnapi árszint közelében mozgott a kurzus. A piac a kínálat növekedésére számít, az olajkészlet 1,85 millió hordóval nőtt a várakozások szerint. A készletnövekedésére hatott a finomítók téli-nyári váltása is, mivel ez ideiglenesen a kereslet csökkenését okozza.
Devizák
- Bár a tegnapi kereskedésben az EUR/HUF árfolyam nem érte el, mindössze megközelítette a 313,1- es szintet, 312,9-es napi csúcsával így is fordulni látszik az EUR/HUF árfolyama, aminek eredményeként ma reggel már 312 alatt alakul az árfolyam jegyzése. - A múlt heti nagy szárnyalást követően oldalazik az EUR/USD árfolyama. Tegnap lényegében stagnált az árfolyam, a ma reggeli órákban pedig egyelőre mérsékelt dollárerősödés tapasztalható. A grafikonon akár egy zászlóra hasonlító alakzat is kialakulhat, ami technikai alapon az árfolyam ugrásszerű emelkedését eredményezhetné.
Távol-Kelet
- A Nikkei 0,7%-ot emelkedett, a Hang Seng és a Shanghai indexnek is sikerült a kereskedés végére a pozitív tartományba visszaemelkednie, azonban az emelkedés értéke meglehetősen szolid, mindössze 0,1% volt. - A kínai jegybank elnökének nyilatkozata szerint a bankközi kamatláb teljes mértékű liberalizációjára az elkövetkező 1-2 éven belül sor fog kerülni. - A japán jegybank a piaci várakozásokkal összhangban nem változtatott a monetáris kondíciókon. Ugyanakkor a közlemény egy mondattal kiegészült a korábbiakhoz képest, miszerint az export az utóbbi időben többé-kevésbé kiegyenlítődött. - Indiában 3,7%-kal csökkent az export februárban az előző évihez képest, miközben az import esetében a visszaesés mértéke 17,1% volt. Utóbbi egyébként hasonlít a januári adatra, akkor 18,1%- os volt az éves csökkenés, ugyanakkor az import még 3,8%-kal tudott emelkedni.
Határidős piacok
- Az amerikai határidős indexek közül a Dow minimális pluszban, míg az S&P és a Nasdaq minimális mínuszban volt ma reggel. Az európai piacok, köztük a DAX is pluszban vannak.
Vállalati hírek
- A MOL is az RWE olajipari eszközeinek (DEA) lehetséges vevői között van. A német cég eladja 190 kutatási és termelési engedéllyel rendelkező egységét, a becsült vételár 3,5 és 5 milliárd dollár között van. A DEA Észak-Afrikában, a Közel-Keleten és Európában van jelen. Szerintünk a MOL nem tartozik a lehetséges vevők közé, a vételár meghaladja a társaság lehetőségeit, és nem látjuk, hogy a MOL miként tudná kezelni ezt a hatalmas eszközt. - A FHB tegnap jelentette be, hogy a Magyar Takarék Befektetési és Vagyongazdálkodási Zrt (MATAK) 54,8%-os részesedést vásárolt a Takarékbank Zrt-ben. A pontos vételárat nem közölték, de úgy tudjuk, 9 milliárd forint fölött van. Mivel az FHB 25%-os részesedéssel rendelkezik a MATAK-ban, így közvetve 13,75%-os tulajdonrészt szerzett a Takarékbankban. Mivel a MATAK volt az egyedüli vevőjelölt, így a hír nem meglepő.
Jogi nyilatkozat
A kiadványban foglalt információk az Erste Bank Hungary Zrt. – 1138 Budapest, Népfürdő u. 24–26., tev. eng. szám: I-2061/2004 (továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A kiadványban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A kiadványban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A kiadvány kiadása időpontjában érvényes. További részletek: www.erstebank.hu, Treasury szolgáltatások, Hirdetményekben. A kiadvány nem a befektetési elemzések függetlenségének előmozdítását célzó jogi követelményeknek megfelelően készült, nem vonatkozik rá a befektetési elemzések terjesztését, közzétételét megelőző ügyletkötésre vonatkozó tilalom.”

Véleményvezér

Románia is lehagyott minket a várható élettartam statisztikákban

Románia is lehagyott minket a várható élettartam statisztikákban 

80 felett már nincs sok esélyünk.
A francia elnök szerint a kis nemzeti vállalatok versenyképtelenek a nagy globális cégekkel szemben

A francia elnök szerint a kis nemzeti vállalatok versenyképtelenek a nagy globális cégekkel szemben 

A francia elnök keményen beszólt az európai gazdaságpolitikának.
Az osztogató-fosztogató állam nagyon drága

Az osztogató-fosztogató állam nagyon drága 

A kormány tavalyi, többször módosított hiánycélja sem teljesült.
Jobbról és balról is immár Magyar Péter nemiségét firtatják

Jobbról és balról is immár Magyar Péter nemiségét firtatják 

Lassan mulatságba fullad a magyar elit kommunikációs vergődése.
Minimum nettó 800 ezer forintos fizetés a Lidlben

Minimum nettó 800 ezer forintos fizetés a Lidlben 

Nem álom, valóság.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo