Igaz, Obama háborús helyzettel, a fennálló világrenddel és a gazdasági szankciók szigorításával kapcsolatos fenyegetései félelmetesen hangzanak, de a piac valahogy nem igazán hisz a helyzet fokozódásában, ráadásul az ukránokkal is megszülethet ma az IMF egyezsége. Az, hogy a piac nem igazán ijedt meg, az inkább az olaj és az arany árfolyamából látszik, hiszen ezekben nem történt semmi különös. Így a BUX-ban is oldalazást, enyhe csökkenést várunk a nap elején, de a nap vége felé a DAX és a BUX is tovább mehet fölfelé.
Ráadásul az eddig vezető, de már egy ideje gyengélkedő Nasdaq indexnek sem tett jót a Facebook legújabb akvizíciója. A közösségi szolgáltató részvényei majdnem 6 százalékot zuhantak a 3D szemüveggyártó és fejlesztő megvásárlásának hírére. Ez különben csak az elmúlt napokban tapasztalható esések sorozatának méltó folytatása volt, így a Facebook pont a január végén keletkezett rés felső éléig esett. Ez a szint támasznak tekinthető. Ugyanakkor a részvény a 47-es P/E árazással (az idei várható eredménnyel) nem tűnik olcsónak. Eközben a Nasdaq 20 körüli P/E rátán forog, amely a historikus átlag alatt van egy picivel, amelybe a 2000-es túllövést nem is számítottuk bele.
Összességében korrekcióban vannak az amerikai piacok, amelynek keretében gyakorlatilag tartják a korábban elért szinteket. Ázsiában a jen gyengülésének köszönhetően a Nikkei méretesebb pluszba tudott lendülni, és ezzel a 200 napos mozgóátlag fölé, a 20 és a 30 napos mozgóátlagig tudott emelkedni.
A DAX ma akár a 9.380 pontos nyakvonalig is lejöhet (kitörés tegnap a váll-fej alakzatból), de a 20 napos sincs kizárva 9.340 pontnál.
USA
A nyitás után lefelé vették az irányt a vezető tengerentúli indexek, és zárásig nem enyhült az eladói nyomás (Dow -0,6%, Nasdaq -1,42%, S&P500 -0,68%). A Dow Jones index komponenseinek többsége mínuszban zárta a kereskedést, a leggyengébben a JPMorgan teljesített (-1,7%).
A tartós cikkek februári rendelésállománya a várt 1%-nál nagyobb mértékben, 2,2%-kal bővült. A jó adat a repülőgép megrendelések megugrásának (13,6%) köszönhető.
A Facebook újabb felvásárlást jelentett be, 2 milliárd dollárért veszi meg az Oculus nevű céget. A hardvergyártó társaság olyan szemüvegeket gyárt játékokhoz, amelyek képesek virtuális valóságba helyezni a felhasználókat. A tegnapi kereskedésben 6,5%-ot esett az árfolyam.
A népszerű okostelefon játék, a Candy Crush fejlesztője tegnap kezdte tőzsdei pályafutását. A megcélzott ársáv közepén, 22,5 dolláron történt meg a részvénykibocsátás, de nyitás után az árfolyam zuhanni kezdett, és 15,5%-os mínuszban zárta a papír az első kereskedési napját. Végleges negyedik negyedéves GDP adatot publikálnak, de a friss munkanélküli segélykérelmek is napvilágot látnak majd.
Európa
A nyugat-európai börzék emelkedéssel zártak tegnap (FTSE100 0%, DAX 1,18%, CAC40 0,94%). A Financial Times értesülése szerint az IMF ma jelenti be a 15 milliárd dolláros ukrán hitelcsomagot.
Olaj, arany
Ismét 100 dollár felett járt a WTI, ami az elmúlt hét legmagasabb ára. Az áremelkedéshez hozzájárult a nagyon erős benzinkeresleti mutató, illetve, hogy a készletek Cushingban 1,3 millió hordóval csökkentek, ami jelentős meglepetés a várakozásokkal szemben, amelyek inkább növekedést jeleztek. Az arany 1.300 dollárra esett annak ellenére, hogy hírek szerint nőhet az indiai aranykereslet, mivel a kormány feloldhatja az import korlátozásokat.
Devizák
Az EUR/USD-t kedden a meredek esést követően még visszahúzták, de tegnap a piac mintha már hinni kezdett volna abban, hogy az európai jegybankárok ezúttal szavaikat cselekedetre is váltják. Az EUR/USD árfolyama 1,3825-ről 1,378-ig mérséklődött tegnap, ma reggel pedig érdemben nem változott az árfolyam értéke. A tegnapi eséssel az EUR/USD árfolyama visszakerült abba a sávba, amiben hónapokon keresztül oldalazott és melynek felső éle 1,38-nál húzódik.
Közel egy forintot gyengült tegnap a forint az euróval szemben, így az árfolyam 311,3-ról 312-ig emelkedett. Az árfolyammozgás nem számít rendkívülinek, lényegében a keddi jelentős erősödést követő korrekciót láthattunk.
Távol-Kelet
A Nikkei 1%-ot emelkedett, a Hang Seng 0,2%-ot csökkent, míg a Shanghai index értéke viszont az utolsó percekben 0,8%-ot zuhant. A japán részvénypiac emelkedésének hátterében a jen gyengülése áll, ami 101,8-ról 102,3-ig változott a dollárral szemben.
Határidős piacok
Mind az amerikai, mind az európai határidős indexek vegyes képet mutatnak ma reggel, a Dow, az S&P és a Nasdaq is a pozitív, míg a DAX a negatív tartományban van.