Továbbra is rekordszinten az euró

Oldalaztak tegnap a tengerentúli börzék. Zuhan a WTI a kínai adatokra, veszik az aranyat. Tovább erősödik az euró. Nem tértek magukhoz az ázsiai piacok. Emelkedésre számítunk ma a tőzsdén.

Kép:PParchív

Kínában a vártnál gyengébb lett az ipari termelés, aminek köszönhetően a vezető ázsiai piacok a kezdeti enyhe emelkedésből átfordultak a negatív tartományba. Ezzel szemben a kínai Shanghai index több mint 1 százalékos emelkedést tudott felmutatatni. A válasz a piaci megfigyelők szerint abban rejlik, hogy a Shanghai index részvényei 7,9-es, míg a Hang Seng index részvényei 9,9-es előremutató P/E rátán forognak. Ha a külföldiek által kereskedhető kínai „H-Shares” papírokat nézzük, akkor a különbség még szembetűnőbb, hiszen ezek a részvények csak 6,3-as P/E rátán forognak. Mindenesetre az elmúlt napok gyenge kínai adatai a geopolitikai feszültségekkel karöltve komoly félelmet keltettek/keltenek a befektetőkben.

A Nikkei továbbra is a 20 napos mozgóátlagon billeg, és zárásra kicsit be is csúszott alá. Ez még nem számottevő, de nem jó jel a folytatás tekintetében. A 30 napos mozgóátlag 14.744 pontnál van, amely nem számottevő távolság a 20 napostól, és szintén támaszként viselkedik.

A DAX tegnap lement az emelkedő trendvonalig, majd megfordult a kurzus. Az elrugaszkodás egyelőre nagyon halovány, szerintünk erősebbnek kellene lennie. Egy esetleges szint törés esetén a 9.000 pont környéki támaszok kerülhetnek tesztelésre.

Az S&P500 index a tegnapi napon tesztelte a 20 napos mozgóátlagot, ahonnan azonnal vissza is pattant. Ez jó jel a folytatás tekintetében. Ne feledjük, az amerikai gazdaság olyan nagy, hogy gyakorlatilag zártnak tekinthető. Így a kínai lassulás, vagy az ukrán-orosz feszültség hatása is limitált. Ugyanakkor, ha tovább folytatódna a gyengélkedés, stagnálás, akkor hamarosan eladási jelzés alakulna ki a dinamikus indikátoron (MACD), amely nem lenne jó ómen. Így hamarosan újra észak felé kellene az indexnek vennie az irányt, hogy megmutassa azt, amit látunk, számolunk. Nevezetesen, hogy az általunk számított értékeltségi mutatók szerint még mindig alulértékelt.

Nemzetközi hírek

USA
- Vegyesen mozogtak a tengerentúli börzék a tegnapi kereskedésben, a Dow Jones index lényegben oldalazott, míg a Nasdaq és az S&P500 mérsékelt emelkedéssel zárta a napot (Dow -0,07%, Nasdaq 0,37%, S&P500 0,02%). - A Dow Jones index tagjai nagyon vegyesen teljesítettek tegnap, a Chevron (0,9%), a Cisco (0,7%) és a Microsoft (0,7%) volt a nap nyertese, míg a Home Depot (-1%) és a Boeing (-1%) voltak a vesztesek. - Stanley Fischer, a jegybank alelnöki pozíciójának várományosa tegnap a Szenátus banki bizottsága előtt beszélt és azt mondta, hogy az alacsony infláció és a továbbra is magas munkanélküliség miatt is szükséges fenntartani a laza monetáris politikát. - 13:30 kor érkeznek a szokásos heti friss munkanélküli-segély kérelmek, és a februári kiskereskedelmi forgalmi adatok.
Európa
- A nyugat-európai börzéken tegnap is rossz hangulat uralkodott (FTSE100 -0,97%, DAX -1,28%, CAC40 -1,01%). - A vasárnapi krími népszavazás közeledtével egyre feszültebb lesz a viszony Oroszország és a nyugati hatalmak között. Obama amerikai elnök szintén elutasítja a krími népszavazást, és annak eredményét nem fogja elismerni.
Olaj, arany
- A WTI egy havi mélypontra, 98,2 dollárra zuhant ma reggel a vártnál gyengébb kínai ipari termelési adatra (8,6%-os bővülés volt a várt 9,5% helyett), illetve arra a hírre, hogy az USA a stratégiai tartalékból adna el. A készletek is 6,2 millió hordóval nőttek, ami jelentős növekedést jelent. - Ezzel szemben az arany 1.372 dollárra emelkedett, köszönhetően a világban növekvő feszültségnek, többek között az ukrajnai, és venezuelai szituációnak. Ukrajnában hétvégén lesz népszavazás az elszakadásról, amit a világ nyugati fele törvénytelennek tart, miközben már orosz katonák tízezrei állomásoznak a félszigeten.
Devizák
- Tegnap ismét nagyot erősödött az euró a dollárral szemben, és az árfolyam emelkedő trendje ma reggel is kitartott, így a tegnapi 1,39 környéki zárást követően ma reggel nyolcra már 1,394-es árfolyamnál járt az EUR/USD kurzusa, amire 2011 óta nem volt példa. A két napos emelkedéssel a zászló alakzat lényegében befejeződött, de erős ellenállás csak 1,42-nél látható. - A délelőtti felszúrást követően korrekcióba kezdett az EUR/HUF árfolyama, és bár tegnap 314 fölött is járt az árfolyam, jelenleg a 313-as támaszszintet teszteli vissza.
Távol-Kelet
- A Nikkei 0,1%-ot, a Hang Seng 0,5%-ot esett, a Shanghai index viszont 0,8%-ot tudott emelkedni. - Kiábrándítóan gyenge makroadatok érkeztek Kínából. Az ipari termelés növekedési üteme 8,6%-ra lassult a január-februári időszakban, szemben a decemberi 9,7%-kal és a várt 9,5%-kal. A kiskereskedelmi értékesítés növekedése 11,8%-ra lassult szemben a 13,5%-os várakozással. - Új-Zélandon a jegybank 25 bázisponttal 2,75%-ra emelte az alapkamatot, és ezzel megtörtént az első kamatemelés a fejlett piacokon a pénzügyi válság óta. A jegybanki lépés megfelelt a piaci várakozásoknak. - Az ausztrál foglalkoztatottság a várt 15 ezer fő helyett 47,3 ezer fővel bővült februárban. Az aktivitási ráta 64,5%-ról 64,8%-ra emelkedett.
Határidős piacok
- A főbb amerikai határidős indexek a pozitív tartományban voltak ma reggel, míg az európaiak vegyes képet mutattak, a DAX azonban a pozitív tartományban volt.
Vállalati hírek
- Várhatóan ma zárás után teszi közzé 2013 IV. negyedéves eredményét az FHB.
Jogi nyilatkozat
A kiadványban foglalt információk az Erste Bank Hungary Zrt. – 1138 Budapest, Népfürdő u. 24–26., tev. eng. szám: I-2061/2004 (továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A kiadványban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A kiadványban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A kiadvány kiadása időpontjában érvényes. További részletek: www.erstebank.hu, Treasury szolgáltatások, Hirdetményekben. A kiadvány nem a befektetési elemzések függetlenségének előmozdítását célzó jogi követelményeknek megfelelően készült, nem vonatkozik rá a befektetési elemzések terjesztését, közzétételét megelőző ügyletkötésre vonatkozó tilalom.”

Véleményvezér

Románia is lehagyott minket a várható élettartam statisztikákban

Románia is lehagyott minket a várható élettartam statisztikákban 

80 felett már nincs sok esélyünk.
A francia elnök szerint a kis nemzeti vállalatok versenyképtelenek a nagy globális cégekkel szemben

A francia elnök szerint a kis nemzeti vállalatok versenyképtelenek a nagy globális cégekkel szemben 

A francia elnök keményen beszólt az európai gazdaságpolitikának.
Az osztogató-fosztogató állam nagyon drága

Az osztogató-fosztogató állam nagyon drága 

A kormány tavalyi, többször módosított hiánycélja sem teljesült.
Jobbról és balról is immár Magyar Péter nemiségét firtatják

Jobbról és balról is immár Magyar Péter nemiségét firtatják 

Lassan mulatságba fullad a magyar elit kommunikációs vergődése.
Minimum nettó 800 ezer forintos fizetés a Lidlben

Minimum nettó 800 ezer forintos fizetés a Lidlben 

Nem álom, valóság.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo