Nyugodt hangulatban vár Matolcsyra a forint

A forint meglehetősen nyugodt hangulatban várja a ma délutáni kamatdöntést, amitől a piaci szereplők többsége 10 bázispontos kamatcsökkentést vár, vagyis 2,6 százalékra csökkenne az alapkamat.

A kamatdöntés után gyengülhet a forint - Kép: PP

A kamatvágáson túl arra lehet számítani, hogy a jegybank igyekszik egyfajta iránymutatást adni a kamatpálya jövőjét illetően. Tegnap óta nem történt jelentős elmozdulás az EUR/HUF értékében, ami a tegnap reggeli 313,09-es értéket követően ma reggel 312,8 környékén alakul.

Tegnap a DAX index volt a leggyengébb részvényindex a világon! Persze az is igaz, hogy az általunk látni vélt formáció alapján nyugodtan leeshetett az index a 9.200 pont környékére, ahol el is ficánkolhat egy kis ideig.  Azért meglepő és félelmet keltő a DAX gyengesége, mert amúgy az értékelések azt mutatják, hogy az egyik legalacsonyabban értékelt index, azaz a legnagyobb emelkedési potenciállal kellene rendelkeznie. Ráadásul szerintünk egy esetlegesen eldurvuló orosz-európai (amerikai) helyzet, amely alatt mi keményebb gazdasági szankciókat értünk, sem okozna feltétlenül hatalmas károkat a német gazdaságban. Vagyis ezért félelmet keltő a viselkedés, mert nincs összhangban a fundamentális világképünkkel.

Technikailag a tegnapi csökkenés még rendben van, de a 9.200 körüli értékről hamarosan fordulni kellene az indexnek, és erőteljes emelkedést kellene bemutatnia. Ha nem ez történik, akkor valamit nem látunk, amit a piac igen. A piac pedig általában nem szokott tévedni, vagy ha igen, akkor sem érdemes szembe menni vele. Mindenesetre a DAX ma megpróbál majd emelkedni, és valószínűleg sikerülni is fog neki. Ez szerintünk igaz lesz a BUX indexre is.

USA

A Dow 0,16%-ot, a Nasdaq 1,19%-ot, a S&P 500 index értéke pedig 0,51%-ot esett tegnap. Vegyesre sikerültek a tegnapi amerikai makroadatok, a Chicagói Fed index 0,14 pontos értéke minimálisan felülteljesítette a 0,08 pontos várakozást, ugyanakkor a feldolgozóipari beszerzési menedzser index 55,5 pontos értéke negatív meglepetést jelentett a múlt havi 57,1 pontos értékhez és az 56,5 pontos várakozáshoz képest.

A legfrissebb találgatások szerint az Apple nyár végén, ősz elején mutathatja be az iPhone 6-ot. Ma délután több makroadatot is publikálnak az USA-ban: 14.00-kor az S&P/Case-Shiller házárindex értékét, aminek januári értékében a korábbi 165,69 pontot követően visszaesést, 165,73 pontot várnak.

Az új lakásértékesítések februári alakulását 15.00-kor publikálják. Az előrejelzések szerint 445 ezer lakást értékesíthettek a hónapban, ami hó/hó alapon 4,9%-os visszaesést jelentene. Ma jelenik meg a Richmondi Fed feldolgozóipari indexének márciusi értéke is, ami a múlt havi -6 pontot követően 4 pontra emelkedhet.

Európa

A DAX 1,65%-ot, a CAC 40 1,37%-ot, a FTSE 100 pedig 0,57%-ot zuhant tegnap. Tegnap hivatalosan is bejelentették, hogy idén nem tartják meg a G8 találkozót Szocsiban, helyette Oroszország kizárásával fognak egyeztetni a vezető hatalmak. Javában zajlik a krími-félsziget oroszosítása. Ukrajna bejelentette, hogy maradék csapatait is kivonja a félszigetről, közben tegnaptól már az orosz rubel is hivatalos fizetőeszköznek számít Krímben és az állami alkalmazottak bérének, valamint a nyugdíjak kifizetése is ebben történik.

Barack Obama tegnap ismételten elítélte Oroszországot a krími akcióért, azonban újabb konkrét szankciókat nem említett meg. Kisebb csalódást okoztak a tegnap reggel megjelent előzetes márciusi német PMI adatok, ugyanis az ipar esetében a várt 54,5 pont helyett 53,8 pont lett az index értéke, míg a szolgáltató szektorban a várt 55,5 ponttal szemben mindössze 54,0 pont lett a PMI értéke.

Az euró zónás beszerzési menedzserindex adatok lényegében hozták a várakozást. Az iparnál az előzetes márciusi adat a vártnak megfelelően 53,0 pont lett, míg a szolgáltató szektor esetében a PMI 52,4 pontos értéke kissé alulmúlta a várt 52,6 pontot.

Ma délelőtt 10 órakor az IFO üzleti hangulatindex márciusi értéke jelenik meg Németországban, amitől a múlt havi 111,3 pontos érték után némi visszaesést követően 110,9 pontot várnak. A Fitch Moszkva, Szentpétervár valamint 15 oroszországi bank hitelminősítését is negatív kilátásra rontotta le, miután korábban ugyanezt tette az orosz állam besorolásával is.

Olaj, arany

A WTI 99,4 dolláron állt ma reggel. A növekvő készletadatok és a kínálat volt a csökkenés hátterében. A befektetők és spekulánsok szerint ismét nőhetnek az USA nyersolaj készletei, 10. hete egyhuzamban, ami az olajár csökkenését okozhatja.

Az arany 1,315 dollárig süllyedt. Az ukrán szituáció (további szankciók bevezetése) ideiglenesen emelt az áron, de a befektetők szemében a fő kérdés továbbra is a Fed politikája. A múlt heti Janet Yellen kommentár továbbra is érezteti a hatását, vagyis, hogy a Fed az eredeti tervekhez képest korábban emelheti kamatait.

Devizák

Kissé a 20 napos mozgóátlag fölé tudott emelkedni az EUR/USD árfolyama a tegnapi kereskedésben, ugyanis 1,3839-ig emelkedett a devizapár értéke a reggeli 1,3792-es értékről, és ezzel kitört a 20 és a 30 napos mozgóátlag közötti meglehetősen szűk tartományból. A reggeli órákban a 20 napos mozgóátlag 1,3825-ös értékének visszatesztelésével próbálkozhat a devizapár.

Távol-Kelet

A Nikkei 0,4%-ot, a Hang Seng 0,4%-ot, a Shanghai index 0,1%-ot veszített értékéből a ma reggeli kereskedésben. Japán az Ukrajnának szánt támogatását a korábbi 100 milliárd jenről 150 milliárd jenre (több mint 1 milliárd euróra) emelte. Fontosabb makroadat nem jelent meg ma Ázsiában.

Határidős piacok

Az amerikai határidős indexek (Dow, S&P, Nasdaq) a negatív tartományban vannak ma reggel, míg az európaiak vegyes képet mutatnak, de a DAX például pluszban van.

Véleményvezér

Románia is lehagyott minket a várható élettartam statisztikákban

Románia is lehagyott minket a várható élettartam statisztikákban 

80 felett már nincs sok esélyünk.
A francia elnök szerint a kis nemzeti vállalatok versenyképtelenek a nagy globális cégekkel szemben

A francia elnök szerint a kis nemzeti vállalatok versenyképtelenek a nagy globális cégekkel szemben 

A francia elnök keményen beszólt az európai gazdaságpolitikának.
Az osztogató-fosztogató állam nagyon drága

Az osztogató-fosztogató állam nagyon drága 

A kormány tavalyi, többször módosított hiánycélja sem teljesült.
Jobbról és balról is immár Magyar Péter nemiségét firtatják

Jobbról és balról is immár Magyar Péter nemiségét firtatják 

Lassan mulatságba fullad a magyar elit kommunikációs vergődése.
Minimum nettó 800 ezer forintos fizetés a Lidlben

Minimum nettó 800 ezer forintos fizetés a Lidlben 

Nem álom, valóság.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo