„A korábban előre jelzett 1,4 százalékos bővüléshez képest az EY legfrissebb gyorsjelentése már csak 0,5 százalékos növekedést prognosztizál a vállalati hitelek tekintetében 2014-re az eurózónában. A visszaesés hátterében elsősorban az áll, hogy a pénzintézetek a vártnál is nagyobb óvatossággal készülnek az Európai Központi Bank eszközminőségi felülvizsgálatára, az úgynevezett AQR-ra. Mivel a banki hitelezés még idén is csak visszafogott mértékben bővül majd, a cégeknek továbbra is érdemes akár alternatív finanszírozási formákat is fontolóra venniük, ha külső pénzügyi forrásra van szükségük” – mondta Seregdy Tamás, az EY Üzleti Tanácsadási Szolgáltatások üzletágának igazgatója.
Az EY gyorsjelentése szerint az idei 0,5 százalékos bővüléssel elérheti a 4,4 milliárd eurót a vállalati hitelkihelyezés mértéke az eurózónában. A várakozások szerint jövőre már jelentősebb, 3,8 százalékos felfutással lehet számolni. A vállalatival azonos mértékű bővülés várható idén a lakossági hitelek piacán is, 2015-ben pedig 2,9 százalékos lehet a növekedés ezen a területen. A lakáshitelek piaca ebben az évben 1,5 százalékkal, jövőre 2,7 százalékkal bővülhet a valutaunióban.
A tavalyi 8 százalékos tetőzés után idén már 7,6 százalékra mérséklődik a nem-teljesítő hitelek aránya az eurózónában. A tendencia jövőre is folytatódik majd, 2015-ben 6,7 százalékra csökkenhet arányuk. Ennek köszönhetően pedig jelentősen javulhat a banki eszközállományok minősége a következő években. További pozitív változást jelent, hogy kétéves visszaesés után idén 4,2 százalékkal növekedhetnek a bankok működési bevételei az eurózónában. A bővülés mértéke jövőre megközelítheti a 8 százalékot – mutat rá az elemzés.
Itthon forrás van bőven, de még kevés a vállalati hitel
Az elmúlt évben a hazai kamatkörnyezet változása a kamatteher mérséklődésén keresztül hatással volt a vállalati hitelpiacra is, az ebből fakadó keresletélénkülés azonban nem volt meghatározó. Ezzel szemben a Növekedési Hitelprogram (NHP) első szakaszának érezhető hatása volt, és az évek óta visszafogott vállalati hitelkeresletet kimozdította a holtpontról. Azonban ez inkább egy egyszeri, semmint tartós hatásnak tekinthető.
Sajnos a vállalkozások beruházási hajlandósága, ezzel a hitelek keresleti oldala továbbra is alacsony, és a banki különadók sem segítenek a pénzügyi szektor hosszú távú stabilizálásában. A szabályozói környezet pozitív vagy negatív változása ebben a kiélezett helyzetben könnyen a banki stratégiák átalakításához vezethet, ami értelemszerűen a portfóliók újabb átrendeződését vonja majd maga után.
Egyelőre kivárnak a vállalkozások
„A Növekedési Hitelprogram (NHP) 2014. május 1-jétől életbe lépő módosításai szerint a forgóeszközhitelek maximális futamideje az eddigi egy évről három évre emelkedik, illetve a beruházási hitelek lehívásának végső határideje idén év vége helyett 2015. június 30-ra tolódik. Az említett változásokat a K&H is javasolta az MNB számára, mivel az eddigi tapasztalatok és ügyféltárgyalások alapján mindkettőre nagy igény van a cégek részéről” – tájékoztatott Hodina Péter, a K&H Vállalati ügyfélkapcsolatok igazgatóságának vezetője.
A Növekedési Hitelprogram új feltételeiről itt olvashat részletesebben!
„A forgóeszközhitel futamidejének kibővítése azért is elsődleges fontosságú, mivel az NHP első szakaszában a forgóeszközhitel maximális futamideje még 10 év volt, és csak a második szakaszban csökkent mindössze egy évre. Márpedig nagyon sok esetben a cég likviditás menedzsmentjéhez és gazdasági tevékenységéhez jobban illeszkedik a hároméves futamidő, mint az éven belüli forgóeszközhitel. Ezzel az ügyfelek hosszabb távon is fedezni tudják forgóeszköz igényüket, abban az időszakban is, amíg a beruházás megtérül” – mondta el a szakember.