Az oroszok viszik a Krímet, a befektetők a pénzüket

A krími parlament szavaz az Oroszországhoz való csatlakozásról, míg az EU szankciókat léptet életbe. Persze ezek a szankciók valószínűleg csak a számlák befagyasztásáról fognak szólni, és az energia ellátást nem fogják érinteni.

Hamarabb hazhozná az uniós pénzeket egy Tisza-kormány, mint az Orbán-kormány?
Maradt még szövetségese Magyarországnak Európában?

Online Klasszis Klub élőben Szent-Iványi Istvánnal!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves külpolitikai szakértőt!

2025. július 30. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Egyre feszültebb a helyzet Ukrajnában - Kép: MTI

A DAX index pénteken kevesebb, mint 100 pontra megközelítette a 200 napos mozgóátlagot, ahonnan erőteljesen emelkedett, és visszamászott a 9.000 pont fölé. Mindezt aközben tette, hogy a hétvégén fontos esemény történt. Persze lehetett borítékolni a végeredményt. Nagy többséggel, 95 százalékkal Oroszország mellett döntöttek a Krímben. A tatárok bojkottálták a szavazást, és amúgy is furcsa dolgokat lehetett hallani. (pl. bizonyos helyekre „bárki” bemehetett szavazni). A szavazás eredményét az EU országai, USA, Kanada, stb. nem ismerte el. Így ma két esemény várható. A krími parlament szavaz az Oroszországhoz való csatlakozásról, míg az EU szankciókat léptet életbe. Persze ezek a szankciók valószínűleg csak a számlák befagyasztásáról fognak szólni, és az energia ellátást nem fogják érinteni. Az utóbbinak lenne negatív hatása, de mostanra két állítás igaz: (i) Európa megsínylené ugyan, de nem olyan mértékben, mint néhány évvel ezelőtt. (ii) Oroszország a baráti Kína felé csoportosítaná át a szállításokat, ám egy ilyen jellegű szankció kétes kimenetelű lenne. Vagyis az oroszok vitték a Krímet.

A részvényeket a félelmek vitték lefelé. Az orosz-ukrán válságnak nincs vége, de a részvénypiac szempontjából nagyobb a füstje, mint a lángja (legalábbis, ha a profitkilátásokra tekintünk). Nyilván a kockázatok növekedtek, de nem olyan mértékben, amely ekkora esést kellett volna, hogy indukáljon a német, vagy akár a magyar piacon. Így mind a két index esetében emelkedésre számítunk ma. A DAX gyakorlatilag a 9.000 pontos támaszról, míg a BUX a 16.000 pontos támaszról fordulhat. Az indexeknek meg kellene néznie innen a 20 napos mozgóátlagot, amelyek 9.547 és 17.446 pontnál találhatók.

USA

A negatív oldalon fejezték be pénteken a kereskedést a vezető tengerentúli mutatók (Dow -0,27%, Nasdaq -0,36%, S&P500 -0,29%). A Michigani Egyetem fogyasztói bizalmi indexének márciusi előzetes értéke 79,9 pontra esett vissza az előző havi 81,6 pontról. A piac 82 pontra számított, így az adat csak hajszálnyival maradt el a várakozásoktól. A New York-i feldolgozóipari beszerzési menedzser index márciusi számait és a februári ipari termelési adatot publikálják ma délután.

Európa

Vegyesen mozogtak pénteken a nyugat-európai börzék, a DAX index jól teljesített (FTSE100 -0,39%, DAX 0,42%, CAC40 -0,81%). Az eurózónában februári végleges fogyasztói árindexet publikálnak 11 órakor.

Tegnap megtartották a kitűzött népszavazást Krímben a félsziget hovatartozásáról. A szavazás eredménye nem okozott meglepetést, a népszavazásra jogosultak szinte teljes egésze támogatta, hogy a Krím félsziget csatlakozzon Oroszországhoz. A népszavazás eredményét természetesen nem ismerik el a nyugati hatalmak, és Amerika illetve az Európai Unió már ma újabb szankciókat jelenthet be.

Olaj, arany

- A WTI ma reggel 98,8 dolláron állt, vagyis némileg erősödött a pénteki szintekhez képest. A krími népszavazás (ahol az Oroszországhoz való csatlakozás jelentős többséget kapott) és egy líbiai olajvezeték lezárása ellensúlyozni tudta a gyenge kínai gazdaságról szóló híreket, ami a réz négyéves mélypontra való zuhanását okozta. A fedezeti alapok is csökkentették vételi kitettségüket a WTI-ban, de ez sem tudta megakadályozni a mintegy 60 centes áremelkedést. Az arany 1.380 dollárig tudott nőni a geopolitikai feszültségek és a kínai lassulás miatt.

Devizák

A pénteki kereskedést gyengüléssel kezdte a forint, a 314-es lokális ellenállást áttörve 315,4-ig emelkedett az EUR/HUF devizapár. Még a kora délutáni órákban irányt váltott az árfolyam és a nap további része már komoly forinterősödésről szólt, zárásra 311,7-ig esett a kurzus. Az éjszakai órákban is volt egy rövid ideig tartó kilengés, de reggelre 312,5-nél stabilizálódott a forint, ami mérsékelt gyengülést jelent a pénteki záráshoz képest. A dollár gyengült pénteken az euróval szemben, az 1,387-es nyitást követően 1,392-ig emelkedett az EUR/USD kurzusa. A reggeli kereskedésben 1,388-ig süllyedt vissza az árfolyam.

Távol-Kelet

Az ázsiai piacok vegyesen zártak. A Nikkei és a Hang Seng 0,35% és 0,22%-kal csökkent, miközben a fejlődő piaci indexek a pozitív tartományban zártak (Kospi 0,4%; BSE Sensex 0,16%). A kínai Shanghai index pedig majdnem 1 százalékot emelkedett (0,96%).

Kína +/-1-ről +/-2 százalékra nyitotta a jüan lebegtetési sávját, amelynek köszönhetően egy éves mélypontra gyengült a kínai fizetőeszköz a dollárral szemben. Ez segítheti az exportot, amelynek pozitív hatását láttuk a börze indexben.

A Softbank volt a japán piac sztárja 4,6%-os emelkedéssel, amely az Alibaba amerikai bevezetési eljárás megkezdésének köszönhető. Az Alibabában, amelyet 153 milliárd dollárra értékelnek a piaci szereplők, a Softbank-nak 37%, a Yahoo-nak 24%-a van. Az IPO az elmúlt két év legnagyobb IPO- jának ígérkezik az USA-ban (12,9 milliárd dollár).

Határidős piacok

Alapvetően vegyes képet mutatnak a határidős indexek ma reggel, de a Dow, az S&P, a Nasdaq és a DAX is a pozitív tartományban van.

Véleményvezér

Hűtlen kezeléssel vádolja Pokorni Zoltán volt fideszes polgármestert utóda

Hűtlen kezeléssel vádolja Pokorni Zoltán volt fideszes polgármestert utóda 

Pokorni Zoltán annak idején kéz levágást ígért azoknak, akik lopnak.
Az Orbán-kormányt gyanúsítják a kárpátaljai templom elleni támadással

Az Orbán-kormányt gyanúsítják a kárpátaljai templom elleni támadással 

Orosz-magyar közös titkosszolgálati akció?
A kárpátaljai templom elleni támadás mögött az orosz titkosszolgálat is állhat

A kárpátaljai templom elleni támadás mögött az orosz titkosszolgálat is állhat 

Gyanús körülmények a kárpátaljai templom felgyújtási kísérlete körül.
Ursula elküldte a selyemzsinórt Orbán Viktornak

Ursula elküldte a selyemzsinórt Orbán Viktornak 

Az orbáni hintapolitikát megelégelték az európai nagyhatalmak.
Orbán Viktor megírná Brüsszel helyett az unió költségvetését

Orbán Viktor megírná Brüsszel helyett az unió költségvetését 

Drukkolunk Orbán Viktornak, hogy jobb költségvetést írjon Brüsszelnél.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo