Ez alatt a 200 napos mozgóátlag lehetne a végső megálló 3.921 pontnál, ha igaz az állításunk, hogy a Nasdaq index még mindig relatíve olcsó, ha a P/E értékeltségét nézzük, hiszen az elmúlt 8 év átlagos P/E értéke alatt forog. Egyébként az S&P500-ról és DAX-ról is azt gondoljuk, hogy olcsó. Az utóbbi mégis hatalmasat tudott esni tegnap, ami azt sugallja, hogy meg sem áll a 20 és a 30 napos mozgóátlagokig, a 9.400 pont környékéig. Ott viszont lehet, hogy elgondolkodnánk a vételeken.
A mai továbbra sem fényes hangulatban a Shanghai index nagyot, majdnem 2 százalékot emelkedett arra a spekulációra, hogy a pénteki export-import adatokat követően, amelyek a piac szerint gyengék lesznek, a kínai hatóságok valamiféle élénkítést jelentenek be. Így az index a 20-30 napos mozgóátlagokról egy huszáros vágással a 200 napos mozgóátlagra ugrott, ahol szerintünk stagnálni fog csütörtökig, amikor az adatokat publikálják. A BUX viszont jól viselkedett tegnap, így további enyhe emelkedést várunk benne a mai napon.
USA
Fontosabb makroadatok hiányában a hét első kereskedési napján is folytatódott a lejtmenet a tengerentúli börzéken. A technológiai papírokkal telített Nasdaq indexnek 2011 óta ez a legrosszabb háromnapos eső sorozata, amelynek köszönhetően az index a 100 napos mozgóátlaga alá került (Dow -1,02%, Nasdaq -1,16%, S&P500 -1,08%). Fontos makrogazdasági adatot nem publikálnak a tengerentúlon, de az Alcoa közreműködésével ma indul az első negyedéves gyorsjelentési szezon. A piac 5,1 centes részvényenkénti nyereségre számít.
Európa
Nyugat-Európában szintén rossz volt a hangulat, a legnagyobb esést a német DAX index könyvelhette el (FTSE100 -1,08%, DAX -1,91%, CAC40 -1,08%). Ukrajnában ismét feszült helyzet kezd kialakulni, oroszbarát tüntetők ugyanis kikiáltották a „független donyecki köztársaságot”. Ezt követően a kelet-ukrajnai Harkivban is hasonló történt. Az ukrán kormányfő azonban közölte, hogy pontos tervet dolgozott ki a kelet-ukrajnai helyzet rendezésére. Két európai jegybankár, Ewald Nowotny és Yves Mersch is megszólalt tegnap, és szerintük sem várható, hogy az EKB mostanában a tengerentúli QE programhoz hasonlót indítana el.
Olaj, arany
Miután tegnap visszatesztelte a 200 napos mozgóátlagot, ma reggel egyelőre sikeresen próbál meg felfelé elrugaszkodni a támasz szintről az arany árfolyama, aminek hatására a nemesfém árfolyam 1.308 dollárra emelkedett. Az arany árfolyamát támogatja, hogy a nemzetközi környezet kiszámíthatósága csökkent, és hogy elkezdődtek az indiai választások, amitől kormányváltást és felpörgő gazdaságot várnak a befektetők, ez pedig növelné a fizikai arany iránti keresletet. A WTI mozgástere meglehetősen beszűkült, mivel a mozgóátlagokban egy torlódás tapasztalható, ez pedig akadályozza az árfolyam mozgását, ami lényegében változatlanul 101 dolláron áll.
Devizák
A forint napok óta tartó erősödése tegnap megszakadt, és a negatív befektetői hangulatban az EUR/HUF árfolyam 305,26-ról 306,24-re emelkedett. Lehűtötte a kedélyeket az EKB, ugyanis két jegybankár Ewald Nowotny és Yves Mersch is arról beszélt, hogy bár mérlegelik egy eszközvásárlási program elindításának lehetőségét, de mivel semmi nem sürgeti a jegybankot, arra valószínűleg egyhamar nem kell számítani, ezzel némileg tompítva Mario Draghi múlt heti beszédének jelentőségét. Az euró tegnap jelentősen erősödött, az EUR/USD 1,37-ről 1,374-ig emelkedett, és bár kisebb mértékben, de ma reggel is emelkedés tapasztalható.
Távol-Kelet
A Nikkei 1%-ot esett, miközben a Hang Seng 1%-ot, a Shanghai index pedig 2%-ot emelkedett. A japán jegybank a várakozásoknak megfelelően nem változtatott monetáris politikáján. Japán és Ausztrália aláírta a szabadkereskedelmi megállapodást, ami a japán gépjárművekre és az ausztrál mezőgazdasági termékekre terjed ki. A megállapodást 7 évnyi tárgyalás előzte meg.
A kínai részvénypiac nagymértékű emelkedését az újabb stimulációról szóló spekulációk hajtották. Az export és az import márciusi változását csütörtökön fogják publikálni, amitől jelentős visszaesést vár a piac az előző hónaphoz képest, és arra számítanak, hogy a várhatóan gyenge adat hatására gazdaságélénkítő intézkedések bejelentésére kerülhet sor.
A Samsung becslése alapján az első negyedévben az üzemi eredményhányad 2,1%-kal 6,6%-ra csökkenhetett, és az operatív eredmény 7,8-8,2 milliárd dollár között lehet, szemben az egy évvel korábbi közel 8,4 milliárddal.
Határidős piacok
Alapvetően vegyes képet mutatnak a határidős indexek, de a főbb piacok (Dow, S&P, Nasdaq, DAX) a pozitív tartományban vannak ma reggel.