A 2014-2020-as uniós költségvetési időszakban mintegy 7500 milliárd forintnyi uniós pénz érkezik hazánkba, aminek 60 százalékát gazdaságfejlesztésre fordíthatjuk. „A pályázatok még tervezés alatt vannak, legkorábban várhatóan októberben nyílnak majd meg, de felkészülni már most is érdemes” – hangsúlyozta Harsányi Gábor, a GoodWill Consulting Kft, ügyvezető-tulajdonosa a BKIK és a Piac & Profit által rendezett KKV Akadémián. A hamarosan megnyíló pályázatokon belül a kkv-knak érdemes figyelni a GINOP foglalkoztatás-ösztönző részeire, illetve a vállalkozásfejlesztési alap programjaira.
Itt olvashat részletesen az idén nyíló Operatív Programokról.
A szakember szerint már a nyár közepén érdemes nézegetni a pályázati kiírásokat. „Most lehet megtervezni azt a fejlesztést, amit októberben megpályázhatunk” – mondta Harsányi Gábor, külön kiemelve a startupok támogatását, amelyre nyártól várhatóan nagyobb figyelmet fordít majd az új kormány.
Már most is aktuális viszont a Horizont 2020 program, amely szintén 14-20-ig tart, összesen 80 milliárd eurós keretösszeggel – ami viszont teljes Európára szól. „Ennek csak egy részét lehet Magyarországon elnyerni, de egy nemzetközi konzorcium keretében is lehet – és érdemes pályázni” – hangsúlyozta.
A Horizont 2020 programról itt olvashatja a Piac&Profit szakértőjének részletes írását.
A Horizont 2020 programban elsősorban célorientált pályázatok várnak, innovációs projekteknek, amelyek fókuszában a környezetvédelem áll. „Nem lesz túl gyors az elbírálás, legalább hat hónap és még egyszer ennyi, mire pénzhez juthatunk” – figyelmeztetett Harsányi Gábor, aki szerint jelenleg ebben a forrásban mintegy 400 pályázat van nyitva, amiben minden magyar kkv találhat neki alkalmasat.
A szakember azonban figyelmeztetett, hogy a pályázati rendszer sokkal bonyolultabb, mint a magyarországi pályázatoknál. „Viszont van 12 olyan program ezen belül, amin egy hazai kkv vagy startup akár önállóan is elindulhat” emelte ki a GoodWill ügyvezetője. Pályázható alaptevékenység, mint partnerkeresés, marketingterv, fejlesztés, mint prototípus építése, illetve az értékesítési, piacra jutási fázishoz pályázható minősítés támogatása ezen az ún. Kkv Eszközön keresztül.
A Kkv Eszközön belül 3 fázisban lehet pályázni
- Az első fázisban 50 ezer eurót ad Brüsszel, itt egy koncepciót, azaz gyakorlatilag megvalósíthatósági tanulmányt kell készítenünk, 70 százalékos intenzitással, ugyanakkor itt nem kell számlákkal igazolnunk a projektünk méretét.
- A második fázisban 2,5 millió euró a pályázható plafon, 70 százalékos intenzitással, prototípus építés, piacra bevezetés, stb.
- A harmadik fázisban a piacra lépésben nyújt további segítséget az unió, itt coaching szolgáltatást kapunk, amely a piacra lépést segíti.