Cégblog

Így kerüljük el a nyári munkaundort
A nyári időszak sok szempontból kihívást jelent a munkavállalóknak és a munkáltatóknak egyaránt: mikor a ragyogó nyári időben sokan a strandon hűsölnek, nehéz ugyanis fenntartani a dolgozók és a vállalkozók munkakedvét is. De nem lehetetlen! Ehhez adunk most tippeket.

Még három napig kérhetnek támogatást a baromfitartók
Júniusban lehet benyújtani az étkezési tojást termelő tyúkállományok, valamint a tenyészbaromfi fajok 2016/2017. évi állatjóléti agrártámogatása iránti kérelmeket. Aki június 30-a után nyújtja be a kérelmét, azt elutasítják!

Egyvalakié lesz a másfél milliárdos üzlet
Csak egy maradhat: a klasszikus Hegylakó című film halhatatlan harcosai helyett azonban most Budapest vág rendet a városnéző buszok piacán: egy nyilvánosságra került rendelet szerint jövő január elsejétől egyszereplőssé teszik a Hop-On, Hop-Off piacot.

Komoly adóváltozásokat hoz a Brexit
Leginkább az áfaszabályok változhatnak a Brexittel, céget alapítani továbbra is jó lesz Angliában – vélik a szakértők.

Több százezer forintot hagynak az államnál a cégek
Akár évi 342 ezer forintnyi közterhet takaríthat meg az a vállalkozás, amelyik kisgyermekes szülőt foglalkoztat. Az NGM számításai szerint azonban a munkáltatók mintegy 60 ezer érintett szülő után nem veszik igénybe az adókedvezményt.

Kis cégeknél is kell majd munkavédelmi felelős
A munkavédelmi törvény friss módosítása szerint 50 helyett már a 20 alkalmazottat foglalkoztatóknak is munkavédelmi felelőst kell választaniuk. A módosítástól az érdekképviseletek a munkahelyi balesetek látványos és gyors csökkenését remélik.

Kicsit drágább lehet a benzin
A heti átlagos üzemanyag piac ár- és a forint árfolyamának változásai alapján június 27-én, hétfőn a benzin ára 2 forinttal emelkedhet, a dízel ára várhatóan nem változik.

Inkább ártanak nekünk az uniós pénzek?
Az Európai Unió alapjaiból érkező források a jelenlegi formában torzítják a magyar gazdaság működését, piacidegen viselkedésmintákat alakítanak ki, jelentős részben olyan kapacitásokat finanszíroznak, amire nincs kereslet, a gazdaság fenntartható növekedésére gyakorolt eredményességük pedig szinte alig látható – vélekedtek a szakértők a Milennium Intézet uniós forrásokról rendezett konferenciáján.

Ha a britek nem, majd a kormány fizet
A britek Európai Unióból való kilépésével jelentősen csökken a tagállamok között elosztható forrás is, amiből Magyarország is bőven részesül. Komoly harc lesz a következő költségvetés elfogadásakor, ha pedig előbb leállnak a brit befizetések, a magyar kormány pótolhatja ki a pályázati forrásokat - mondja a szakértő.

A kígyóbőr táskát az új vámkódex sem engedi
Nem változtak az utasforgalomra vonatkozó szabályok a május 1-jén hatályba lépett új uniós vámkódex miatt - közölte a Nemzeti Adó- és Vámhivatal. Az unión belül utazók csupán szúrópróba szerű ellenőrzésekkel találkozhatnak.
Nálunk betiltják, a lengyeleknél terjeszkedik az Uber
Miközben Magyarországon betiltják, Lengyelországban már kilenc városban (Gdansk, Gdynia, Sopot, Varsó, Krakkó, Poznan, Wroclaw, Katowice, Lodz) működik az Uber. Franciaország és az Egyesült Királyság után Lengyelország az Uber harmadik legfontosabb európai piaca.
Akár fizetünk is a nagyobb kamatért?
Az alacsony kamatkörnyezetre a lakossági megtakarítók is reagáltak. A nagyobb kockázatú befektetéseknél már nem várnak kétszámjegyű teljesítménynövekedést, a magasabb hozam elérése érdekében pedig rövid távon akár pár százalékos veszteséget is hajlandóak bevállalni – derül ki a K&H befektetői felmérésből.
Reneszánszát éli a balatoni nyaralópiac?
A közvetlen Balaton parti településeken ebben az évben a szokásos duplája is lehet az ingatlan adásvételek száma. Az árak még nem kezdtek meredek emelkedésbe, de a frekventáltabb városokban már budai árszinten árulják a nyaralókat – derült ki az Otthon Centrum összesítéséből.
2018-ban jön a repülő autó
Larry Page, a Google alapítója 100 millió dollárt fektetett magánvagyonából abba a cégbe, mely repülő autót fejleszt. Egy holland cég már 2018-ban piacra dobja a saját verzióját.
New York is nekimegy az Airbnb-nek
Törvényjavaslatot készített elő New York, amely illegálisnak minősítené, hogy a rövid távon kiadó lakások megjelenjenek az Airbnb-hez hasonló oldalakon, és brutális bírsággal sújtaná a lakáskiadókat. A javaslat a kormányzó aláírására vár.
Ennyi kéne ahhoz, hogy növekedni kezdjen a családi cég
A vállalkozások közel negyede nehezen tör ki az otthoni keretekből – derül ki a CIB Bank és a BellResearch közös kutatásából. Itthon a kisvállalatok 22 százaléka ugyanis egy-két személyes családi vállalkozásként működik, pedig néhány egyszerű ötlettel valódi, nyereséget termelő gazdasági szervezetté válhatnának. A CIB szakértői összeállítottak egy listát arról, mit kell ezért tennie a tulajdonosoknak.
Így használjuk ki a képek erejét
Érzékszerveink közül a szemünk a legfontosabb: a külvilágból érkező információk akár 70-80%-át is a látás útján dolgozzuk fel. A vizuális elemek információt közvetítenek, növelik a hitelességet, érzelmeket generálnak és vágyat ébresztenek. Mindebben olyan óriási lehetőségek rejlenek, amelyek mellett nem érdemes cégvezetőként elmenni. A képek a marketing és a márkaépítés központi elemeiként – megfelelő szakértelemmel és profizmussal alkalmazva – erőteljesen növelhetik a cégek sikereit. Megmutatjuk, hogyan.
Akár telefonon is javítható a hibás szja-bevallás
Nem kell feltétlenül felkeresnie annak a NAV ügyfélszolgálatát, akinek javítania kell hibás személyijövedelemadó-bevallását. PIN-kóddal ugyanis telefonon korrigálható az értesítésben említett hiba.
A Messenger a következő, amit nem hagyhatunk ki?
A digitális marketinggel az a baj, hogy mire valamit elkezdenek megszokni és megszeretni a cégek, addigra a közönség már másra ugrik. Épp ez a helyzet most a Facebookkal, amit azért kár lenne temetni: aki jól használja, annak bőven megéri.
Startup naptár: ahol meg kell jelenni
Budapest egyike az európai feltörekvő startup-központjainak, az elmúlt években tökéletes rajthelyéül szolgált különféle iparágak indulói vállalkozásainak. Fővárosunk gyors ütemben vált a friss és kreatív ötletek otthonává, ahol versenyek, workshopok és egyéb rendezvények biztosítanak fejlődési és kiugrási lehetőséget a startupoknak. A Széchenyi Tőkealapkezelő segítségével összegyűjtöttük azokat a szakmai eseményeket, amelyek amellett, hogy hasznos információkkal szolgálhatnak egy startup vállalkozónak, akár hosszú távú üzleti kapcsolatok kiépítésére is remekül szolgálnak.
Utazni akar a magyar
Leginkább utazásra költenének idén a magyarok, és ugyanez igaz a teljes európai lakosságra is – derül ki a Cetelem Körkép 2016 kutatás eredményeiből. Az utazási kedv független az életkortól: az ezüstkorúaknál is erős a kikapcsolódási vágy.
Korlátlan szabadság? Van, ahol beválik
Miközben a többség azon sakkozik, hogy kevéske szabadságát hogyan ossza be az évre, vannak cégek, ahol nem számolják, ki hány nap szabadságra megy. És megéri nekik.
Új világ jön a társasági adóban
Az unió valamennyi tagállama csatlakozott a tagállami hatóságok automatikus, a társasági adóbefizetésekre vonatkozó információik megosztására vonatkozó uniós bizottsági javaslathoz, amely az agresszív vállalati adótervezés elleni küzdelmet szolgálja.
A profi hűtőkre is kell már a matrica
Egy 2016. július 1-jén hatályba lépő jogszabály a professzionális hűtőszekrényekre is kiterjeszti a háztartási készülékekre már régóta érvényes matricázási kötelezettséget.
Irány pályázni, gyorsan kipörögnek a pénzek!
Még bőven van a vállalkozásoknak pályázati lehetőség, de gyorsan fogynak a pénzek. A jövő év közepéig kiírják a 2020-ig tartó időszak uniós forrásait, úgyhogy aki még nem kezdte meg a projektje előkészítését, itt az ideje, hogy ezt megtegye – hívták fel a figyelmet a szakemberek a Piac & Profit konferenciáján. Összefoglaltuk a legfontosabb kiírásokat és tudnivalókat!
Csak a főnökre vigyáznak a cégek?
Ha van is biztosítás, nem arra, amire kéne – legalábbis gyakran ez a helyzet a kis- és középvállalkozások esetében a Groupama friss felmérése szerint. Inkább magukat féltik a tulajok, mint a céget.
Két héten belül jelenteni kell a jégkárt
A Földművelésügyi Minisztérium (FM) minden eszközzel segíteni kíván a jégesőkárral érintett gazdákon, a kárenyhítési alap elegendő fedezetet nyújt minderre. Az alapban 24 milliárd áll rendelkezésre – jövőre.
Magánéletbarát munkahely? Miért is ne!
A munka és magánélet összeegyeztetése – másképp fogalmazva a családbarát munkahely – hosszú ideje globális slágertémának számít, itthon azonban még mindig gyerekcipőben járnak a cégek abban, hogy az elvi elkötelezettség mellett a gyakorlatban is változtassanak megszokott működésükön. Nálunk a kisgyermekes munkavállalók helyzete sem könnyű, miközben külföldön már más problémák vannak napirenden.
Ne hagyjuk kimerülni az e-mail listánkat!
Egy saját e-mail lista hatalmas érték a vállalkozás számára, főleg, ha az valóban csak érdeklődőket és valódi e-mail címeket tartalmaz. Azonban fontos, hogy jól is bánjunk a címzettekkel, azaz ne csak értékesítsünk nekik, hanem valódi és érdekes tartalmat is adjunk az értesítéseinkben. Mutatjuk, miről is van szó.
Nyaralót venne? Irány Velence
Miközben a Balatonon az úgynevezett slágeringatlanok iránt továbbra is jelentős kereslet mutatkozik, és emelkednek is ezek esetében az árak, addig a Velencei-tó ingatlanpiaca kicsit más, nyugodtabb képet mutat. De a jelek alapján úgy tűnik, hogy hamarosan utóbbit is fel fogják fedezni maguknak a budapesti vevők.
Így lesz hűvös klíma nélkül
Érkezik az első igazi kánikula az idén, a meleget pedig még az irodában dolgozóknak sem könnyű elviselni. Úgy is teremthetünk kellemesebb hőmérsékletet, hogy nem kapcsoljuk be a klímát. Így a környezet is védjük, és az áramszámla sem szökik az égig.
Nincs elég újító a mezőgazdaságban
Míg az élelmiszeripar az elsők között, addig a mezőgazdaság az utolsók között szerepel az újítók listáján, amelyet a K&H állított össze. Az innovatív élelmiszeripari termékek listáját a tejtermékek, míg az exportra alkalmas áruféléket a zöldség-gyümölcsfélék vezetik.
Több pálinkát szeretnénk uniós oltalom alá vonni
Magyarországon 8 pálinka áll európai uniós oltalom alatt, a Földművelésügyi Minisztérium arra törekszik, hogy számukat folyamatosan bővítse, hogy minél teljesebb legyen az ország pálinkatérképe.
Pár nap, és megint minősít a NAV
Közeledik a második adózói minősítés, de a június 30-i határidő előtt még nem késő rendezni az esetleges adótartozást.
IFRS: ki nyerhet vele?
Idén január 1-jétől Magyarországon is lehetővé vált, hogy egyes vállalkozások éves beszámolójukat a hazai számviteli szabályok helyett a Nemzetközi Pénzügyi Beszámolási Standardok (IFRS) alapján készítsék el. A módosítás az elmúlt évek legjelentősebb változása a hazai számviteli előírásokban – hívják fel a figyelmet a Grant Thornton szakértői.
Így töri meg a hallgatást a GVH
A Gazdasági Versenyhivatal és a Versenyhivatal elnöke közös közleményben mutatja be az „engedékenységi politika” intézményét – az új állásfoglalás számos részletben egyértelműsíti az eddigi szabályokat a kartellek ellen felszólalók hallgatásának megtörésére.
Csak álom marad a három napos munkahét
Az elmúlt két évtized alatt alapjaiban változtak meg a munkavégzési szokásaink. Napjainkra az ötvenes évek víziója – miszerint három napos lesz a munkahét – végérvényesen eltűnni látszik. Egyre inkább elszakadunk a hagyományos irodai munkakörnyezettől, és helyette a mindinkább az "örökké online" életmód kerül a középpontba. Mi hozta ezt a változást? Milyen tényezők befolyásolják a munkavégzési szokások átalakulását és az irodapiac fejlődését? A Leitz utána járt, mi állhat a trendek hátterében.
Mihez kezdjünk egy pdf-ben kapott számlával?
Az áfatörvény alapján az e-mailben pdf-ként küldött bármilyen számlát elektronikus számlának is tekinthetnénk. Igen ám, de az áfatörvény azt is rögzíti, hogy az elektronikus számla alkalmazásához a számlabefogadó beleegyezése is szükséges.
Felpöröghet a megújuló-ipar
Mintegy 5-600 milliárd forintnyi új fejlesztés indulhat el a közeljövőben az Országgyűlés által elfogadott megújuló és alternatív energiaforrásokból előállított hő- és villamosenergia-átvételi támogatási rendszer (röviden METÁR) jövő év eleji életbe lépésével.
Csok: használt lakásra megy
Továbbra is főleg használt lakás vásárlására igénylik a családi otthonteremtési kedvezményt (csok), az átlagos felvett hitelösszeg 5–10 millió forint között szóródik – derült ki az MTI-nek nyilatkozó pénzintézetek válaszaiból. A megkérdezett bankok további bővülésre számítanak a második fél évben.
Legyőzte a Google az Apple-t
A világ legértékesebb márkáinak összesítésében a Google átvette a vezető helyet az Apple-től, a Microsoft a harmadik helyet szerezte meg. A Facebook és az Amazon először szerepel a toplistán. Nem mellékes dolog a márkaérték: minél értékesebb ugyanis a vállalat neve, annál jobban teljesít.
Magyar földön is jár már az okos traktor
Az informatika nem hagyja érintetlenül a mezőgazdálkodást már itthon sem. A precíziós termelés növeli a hatékonyságot, környezetbarát, támogatja az unió, és még az adminisztrációban is segít.
Most tényleg rendet tesznek áfaügyben
A Mazars értékelése szerint az Európai Bizottság valóban elszánta magát a hazánkban általános forgalmi adóként ismert adónem szabályozásának uniós szintű egységesítésére.
Hungarikum lett a Törley, a Piros Arany és a cimbalom
A magyar cimbalommal, a Törley pezsgővel, a Piros Arannyal és az Erős Pistával, illetve a kaptárkövekkel és a bükkaljai kőkultúrával bővült a Hungarikumok Gyűjteménye. A Hungarikumok Gyűjteményébe a pénteki döntéssel már 60 érték tartozik, a Magyar Értéktár pedig 143 tételesre bővült.
Átrendeződhet a könyvvizsgálói piac
2016. június 17-től minden EU-tagállamban kötelezően életbe lép a könyvvizsgálati tevékenységről szóló uniós reform. Az uniós irányelvet májusban építette be a törvényhozás a magyar jogrendszerbe, ami jelentős változásokat hoz az érintett hazai cégek számára.
Újra olcsóbb lehet a tankolás
A heti átlagos piaci ár- és árfolyam-változások alapján, valamint a június 17-i, pénteki 2 forintos benzin árcsökkentést követően június 20-án, hétfőn a benzin ára 2-3 forinttal, a dízel ára 3-4 forinttal csökkenhet.
Bekeményít a GVH
A cégvásárlások és összeolvadások számos versenyjogi buktatót rejtenek magukban. Erre világítanak rá a Gazdasági Versenyhivatal közelmúltbeli határozatai is, amelyekben a hatóság kétszer egymás után is többmilliós bírságot szabott ki a szabályok megszegőire. Az EU joggyakorlatához képest ez még mindig csak az út elejének tűnik, de nem kizárt, hogy a jövőben szigorúbb fellépésre számíthatnak a vállalatok a GVH részéről – véli a Jalsovszky Ügyvédi Iroda.
Függővé teszi a vásárlókat az állandó akciózás
A kedvezményes akciók vadászata szinte függővé teszi a fogyasztókat, ugyanakkor hajlandóak többet is fizetni egy termékért, ha úgy gondolják, hogy annak előnyei ellensúlyozzák az árát – derül ki egy friss kutatásból. A prémium termékek ezért egyre népszerűbbek.