Napjaink geopolitikai kihívásai nyomán a Digitális Évtized 2030 uniós szakpolitikai program céljainak elérése még fontosabbá vált, hiszen EU digitális átalakulása kulcsfontosságú Európa versenyképességének és ellenállóképességének megőrzéséhez. A cél, hogy a tagországok, csökkentsék túlzott mértékű technológiai függőségüket, és az unió növelje szuverenitását ezen a területen, megerősítve stratégiai autonómiáját.
Fotó: Depositphotos
Infrastruktúrában és e-egészségügyben jól teljesítünk
„Hiába adottak Magyarországon a digitális átállás infrastrukturális feltételei, a vállalatok – különösen a kkv-k – többsége még nem érzékelte, hogy mi annak a valódi tétje, ha lekési a digitális átállást. A következő években az alapvető digitális készségeken túlmutató MI-, felhő- és BI technológiák használati aránya egy ország versenyképességének legfontosabb mutatóivá lépnek elő. Éppen ezért a Digitális Évtized jelentés nem pusztán pillanatfelvétel, hanem vészjelzés: a magyar gazdaság versenyképessége került veszélybe” – kommentálta a 2024-es évről szóló uniós jelentés vállalkozásokra vonatkozó eredményeit Tajthy Krisztina, az IVSZ – Digitális Vállalkozások Szövetségének főtitkára.
A 2024-es év adatait feldolgozó felmérés szerint a magyarok 81 százaléka úgy véli, hogy a köz- és magánszolgáltatások digitalizációja megkönnyíti a mindennapjaikat. A tagállamok digitális fejlettségét mérő, évente kiadott Digitális Évtized (korábban DESI) index friss megállapításai szerint Magyarország a Digitális Évtized céljaihoz való hozzájárulásában mérsékelt ambíciót mutat. A 2024-ben vizsgált 8 teljesítménymutató adatai alapján az ország jól követi a kitűzött célokat, azok 75 százaléka jó úton halad a megvalósítás felé.