Jobban kell segíteni a hazai cégeket a digitális felzárkózásban
Ugyanakkor Magyarországon most a kkv-k 22,24 százaléka rendelkezik magas vagy nagyon magas szintű digitális intenzitással, szemben az EU 32,66 százalékos átlagával. Az alapvető digitális készségek fejlesztése önmagában nem elegendő, ambiciózusabb célkitűzésekre és fokozott támogatásra van szükség ahhoz, hogy a vállalkozások felzárkózhassanak az uniós versenytársakhoz.
A jelentés szerint Magyarország továbbra is kiemelkedően jó digitális infrastruktúrával rendelkezik, az optikai hálózatok 79,9 százalékos lefedettsége meghaladja a 69,2 százalékos uniós átlagot, és a 85,6 százalékos 5G-lefedettségi arány is kiemelkedően jónak számít úgy is, hogy valamivel az EU-s átlag (94,3 százalék) alatt marad. A jelentés készítői pozitív példaként emelték ki azt is, hogy hazánkban az e-egészségügyi dokumentációkhoz való hozzáférés átlaga (86 százalék) meghaladja az EU-s átlagot (82,7 százalék) – köszönhetően például az EESZT szolgáltatás tavalyi fejlesztéseinek.
A digitális készségek hiánya miatt nem elég versenyképesek a cégek
Annak ellenére, hogy a kis- és közepes méretű cégek adják a magyar vállalkozások túlnyomó többségét, gazdasági hozzáadott értékük jelentősen elmarad a nagyvállalatokétól, amelyek minden lényeges technológiában magasabb alkalmazást mutatnak itthon a kkv-knál a felhőhasználattól az MI-ig. A legtöbb hazai vállalkozás – különösen a kis- és középvállalkozások – még nem élvezi teljes mértékben ezeknek a digitális technológiáknak az előnyeit. Ennek oka a digitális készségek hiánya, ami negatívan befolyásolja a gazdaság versenyképességét.