Senki nem kérdőjelezi meg, hogy például egy favágónak szüksége van megbízható, éles fűrészre. Az irodában viszont maximum addig jut el az igény, hogy gyorsabb számítógépet, esetleg egy újabb nyomtatót kapnak a dolgozók. Pedig az asztal és a szék éppen olyan fontos munkaeszköz, mint ezek a gépek. Ráadásul látványosan nőhet a munkateljesítmény pusztán attól, hogy a dolgozók jobban érzik magukat. A rossz berendezés hosszú távon stresszt okoz a kényelmetlen testhelyzetből adódó izomfeszültség és izomfáradtság következtében. A javulás akkor is bekövetkezhet, ha esetleg még nem is tudatosodott valakiben, hogy problémáinak oka a nem megfelelő munkakörnyezete.
A serkentő, szerethető munkakörnyezet nem afféle hóbort, Y vagy Z generációs elvárás, hanem cégérdek.
1. Válasszunk egy jó széket!
Valószínűleg a munkanap legalább felét az irodai székünkön töltjük. Ezért válasszunk olyat, ami jól megtámasztja a gerincünket. Az sem mindegy, hogyan állítjuk be. Ellenőrizzük, hogy a szék állítható magasságú legyen, ezt tegyük a számunkra kényelmes magassági pozícióba. Majd tegyük a földre a lábunkat, úgy hogy a háttámla párna része támogassa a hátunk tehermentesítését. Ha szükséges, egy párnával megtámaszthatjuk a derekunknál. Ha nem vagyunk elégedettek a jelenlegi irodai székünkkel, érdemes lehet elgondolkodni a cserén, mert ha csökken a hátfájásunk a teljesítményünk is jobb lesz! Hogy pontosan milyen az egészséges szék, arról itt olvashat részletesen.
De bármilyen jó is a szék, amin ülve a napunk nagy részét töltjük, a legjobb mégis az lenne, ha felállnánk, de nagyon gyorsan! A Szilícium-völgyben már azt mondják, az ülés az új dohányzás.
2. Állítsuk be a monitor megfelelően!
A számítógépünk monitorja legyen közvetlenül szemmagasságban. Ha kell, növeljük meg a monitor szintjét, akár egy állvánnyal vagy néhány vastag könyvvel. Ha a számítógép monitor a szemmagasság alatt helyezkedik el, hajlítva kell tartanunk a nyakunkat és görnyedten a vállunkat. Ez idővel kíméletlen nyak és hátfájáshoz vezethet. Ha viszont a monitor a szemmagasságunk felett helyezkedik el, akkor folyamatosan felfelé kell néznünk, és ez is felesleges nyomást gyakorol a nyakunkra.
Egy irodában szükség van sok ablakra, hogy a természetes napfény körbejárja a helyiséget. Ez azonban a legtöbb helyen nem megoldható. Ha nem lehet a természetes nappali fényt becsalogatni az irodánkba, legalább használjunk lágyabb fényt, ami sokkal jobb megoldás a fénycsöves világításnál. Optimális esetben a lámpa a fejünk felett helyezkedjen el, de ennél is fontosabb, hogy legyen az asztalon olyan olvasólámpa, amit a saját igényeinknek megfelelően tudunk állítani éppen a megfelelő szögbe. Ez utóbbi egyébként is hatékonyabb és szemkímélőbb megoldás a fénycsőnél.
4. Adjuk meg a szemünknek, ami jár!
Ha a számítógép előtt dolgozunk több, mint 3-4 órát naponta, figyelnünk kell a szemünk védelmére. Hogy mivel is óvhatjuk a megfelelő világítás mellett? Például, ha időközönként pihenőidőt adunk nekik. Pislogjunk tudatosan gyakran, hogy ne száradjon ki a szemünk, és legalább félóránként emeljük fel a tekintetünket a monitorról. Ha lehetséges, álljunk fel, tartsunk egy kávészünetet, beszélgessünk egy munkatársunkkal. (Ennek lehetőségét egyébként törvény is előírja, kérdés persze, hogy egy zsúfolt munkanapon ezt hány helyen tartják be...) Néhány másodpercnyi pihenőt akkor is adjunk a szemnek, ha tényleg nagyon el vagyunk havazva!