Info & tech cikkek

Biztonsági tippek: Mark Zuckerberg is hibázik
Már a 90-es években is lopták a tévéközvetítések reklámszünetei alatt rögzített szitukat. A műholdakról. Akkor a webkameránkba miért ne másznának bele a hackerek? Sőt Edward Snowden szerint az amerikai kormány is pontosan ezt tette az NSA-n keresztül.

Indul a nyaralás, frissítsük fel a számítógépet is!
A számítógép ma már az egyik leginkább nélkülözhetetlen munkatársunk, így ha nyaralni indulunk, gondoljunk arra, hogy egy kis felfrissülés a számítógépre is ráfér! Mondjuk ne rendeljünk neki is Pina colada koktélt (főleg ne próbáljuk meg megitatni vele!), de legalább áramtalanítsuk és tisztogassuk meg. Elsőre ez is elég!

Tudja, mi az a DDoS? Valószínűleg kellene
Kevésbé tartják veszélyesnek a cégek a túlterheléses (DDoS) támadásokat a vírusoknál, de sokba kerülhet ez nekik. Egy DDOS támadás nemcsak komoly anyagi kárral, de hírnevük sérülésével is járhat a Kaspersky Lab és a B2B International kutatása szerint.

Ez borítja fel a közeli jövőnket
A technológia évről évre forgatja fel alapjaiban a világunkat. A Világgazdasági Fórum szakértői összegyűjtötték, a sok közül melyek azok a technológiák, amelyek még idén nagyot dobnak majd.

Útnak indul? Az appok segítenek!
Egy valós idejű utazástervező applikáció minden vezetőnek kincs, akár szállítmányozásról, akár utasszállításról, akár magánutakról legyen szó. Mutatunk néhány hasznos, új appot, segítünk elkerülni a torlódást.

Nagy lépést tettünk ma az Unió felé
Érvényes, bizonyító erejű és elfogadott július 1-től az unió egész területén az elektronikus aláírás a hatályba lépő jogszabály módosításoknak köszönhetően. Hatalmas lehetőség ez a vállalkozásoknak!

Hét módszer a több online vásárlóért
Az online áruházak sikeres üzemeltetésében és az elégedett vásárlókör megteremtésében a minőségi termékeken és szolgáltatásokon túl ma már óriási a szerepe a kereshetőségnek és az oldalon elérhető fizetési megoldásoknak. Mutatunk hét technikát, amellyel sikeresebb lehet a webshop.

A ventilátor is ellophatja a jelszót?!
Azt gondolhatnánk, hogy nem lehet jelszavakat ellopni egy olyan számítógépről, ami nincs hálózatba kötve, és még az USB portjai is le vannak tiltva. Az izraeli Ben-Gurion Egyetem szakemberei azonban igazolták, hogy egy elszigetelt gépről is kinyerhetőek adatok, ha egy kártevő segítségével ráveszik arra, hogy zajt adjon ki – hívta fel a figyelmet a G Data.

Akiktől a bankok félnek
A hagyományos pénzügyi cégek 83 százaléka véli úgy, hogy piacaikat veszélyeztetik a pénzügyi technológiai szolgáltatást nyújtó, ún. fintech cégek a PwC friss tanulmánya szerint. A bankok esetében ez az arány 95 százalék. A fintech cégek várakozásaik szerint akár a piac egyharmadát is elhódíthatják a hagyományos szereplőktől.

Leejtik a gépet, és fuccs az adatoknak
A vállalatok legfontosabb értékei az adatok. Az üzleti tervekről, ügyfelekről, munkavállalókról és a pénzügyekről szóló információkat megfelelően kell védeni és elérhetővé tenni, amikor csak szükség van rá. A kérdés, hogy mennyire komoly incidensnek kell történnie ahhoz, hogy rendkívül fontos adatokat veszítsen egy vállalat? A hardveres vagy a szoftveres hibák okozzák a nagyobb problémát? Az ESET biztonságtechnológiai cég szakemberei körbejárták a témát.
Kirángatnák a kkv-kat a kőkorszakból
A hazai mikro-, kis- és középvállalkozások számára infokommunikációs programot indított útjára a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK). A Modern Vállalkozások Programja – Vállalkozz digitálisan! elnevezésű projekt célja, hogy megszüntesse a kkv-k fenntartásait a digitális eszközökkel és szolgáltatásokkal szemben.
Mi legyen a céges mobillal a nyaralás alatt?
Bármennyire nem ajánlott, előfordulhat, hogy a nyaralás alatt is rá-rá kell pillantanunk a céges mobilra. Megválaszolunk néhány levelet, elintézünk pár dolgot. Hogyan tudjuk mindezt kényelmesen és biztonságosan menedzselni? A NetIQ Novell SUSE Magyarországi Képviselet ezzel kapcsolatban ad néhány tanácsot.
Még bíznak a Facebookban a cégek
Tízből kilenc cég a kelleténél gyengébbnek ítéli érzékeny üzleti adatainak védelmét, leginkább a jelentős információbiztonsági beruházások elmaradása miatt – derül ki az EY globális felméréséből. A munkatársak közösségimédia-használata egyelőre nem szerepel a legfontosabbnak ítélt biztonsági kockázatok között. Magyarországon a cégek közel kétharmada az elmúlt egy évben sem emelt lényegesen IT-biztonsági büdzséjén, több mint 50 százalékuk pedig a következő 12 hónapban sem tervez ilyet.
Csak álom marad a három napos munkahét
Az elmúlt két évtized alatt alapjaiban változtak meg a munkavégzési szokásaink. Napjainkra az ötvenes évek víziója – miszerint három napos lesz a munkahét – végérvényesen eltűnni látszik. Egyre inkább elszakadunk a hagyományos irodai munkakörnyezettől, és helyette a mindinkább az "örökké online" életmód kerül a középpontba. Mi hozta ezt a változást? Milyen tényezők befolyásolják a munkavégzési szokások átalakulását és az irodapiac fejlődését? A Leitz utána járt, mi állhat a trendek hátterében.
Magyar földön is jár már az okos traktor
Az informatika nem hagyja érintetlenül a mezőgazdálkodást már itthon sem. A precíziós termelés növeli a hatékonyságot, környezetbarát, támogatja az unió, és még az adminisztrációban is segít.
Így lehet mobilbarát a weblapunk
A friss kutatások szerint már nem csak a fiatalok, de az ötvenes korosztály is szívesen böngész mobilról. Percek kérdése, hogy áttörjön a mobilos vásárlás is, ráadásul a Google is díjazza - nem kérdés tehát, hogy szükség van mobilbarát weboldalra. Kérdés, milyen legyen.
A 21. század olaja a Big Data
A digitalizáció nemcsak az emberek boldogságérzetét növeli, hanem gyakorlatilag a gazdaság fejlődésének motorjaként is szolgál: a Big Data lesz a jövő társadalmában a legfontosabb erőforrás, az új olaj.
Senki sincs biztonságban
Különböző mértékben, de veszélynek van kitéve minden intézmény és vállalat: a legújabb becslések szerint évi 1 milliárd dollár kárt okoznak a kiberbűnözők, miközben a vállalatok legkevesebb ennek felét költik a károk kivédésére. Az Infotér szakértői elemzése szerint a legnagyobb vállalatok mellett a kisebb cégek is egyre inkább ki vannak téve az új veszélyeknek, és mindenkinek már most fokoznia kell a védelmi képességeit – már csak a jól felfogott üzleti érdekei miatt is.
A fizetett kommentet is külön jelölni kell
Mindössze egy-két éve maradt a magyarországi webshopoknak és árösszehasonlító oldalaknak, hogy átnézzék a rendszerüket, jön ugyanis az új uniós szabályozás, ami a tisztességtelen kereskedelmi gyakorlatot szankcionálja.
Komoly lehetőségeket nyit az új szabály
Július 1-én lép életbe az eIDAS , amely az unió területén egységesíti az elektronikus aláírás szabályozását. Az új szabályozás jó lehetőséget teremt a hazai cégeknek: minden eddiginél nagyobb versenyelőnybe kerülhetnek a magyar vállalkozások az unióban, ha kihasználják a digitalizáció előnyeit.
Kell-e nekem vendéghálózat?
Vállalkozóként fontos, hogy a vendégekre, ügyfelekre is gondoljuk a Wi-fi kialakításakor hiszen egy könnyen elérhető, ingyenes Wi-Fi szolgáltatással akár üzleti előnyökre is szert tehetünk – amellett, hogy kedves gesztus, a cég általános megítélését is pozitív irányba befolyásolja. Az Invitel összegyűjtött néhány fontos tudnivalót az ingyenes Wi-Fi hálózatokról vállalkozások számára.
Nem elég távolról nézni a felhőt, bele kell ugrani
Egyre több kisvállalkozás ismeri fel, hogy lenne mit kezdenie az informatikával a cégben, a többség azonban még messze nem látja a valódi lehetőségeket. Pedig a digitalizáció növeli az eladást, innovatívabbá tesz és még a tehén szaporulatra is jó hatással lehet – derült ki a Microsoft sajtóbeszélgetésén.
Nagyon fut az online szekér
A magyar online kiskereskedelmi forgalom az elmúlt években dinamikus növekedést produkált, nem volt ez másképp a tavalyi évben sem. 2015-ben a magyar online kiskereskedelem nettó forgalma először szárnyalta túl az eddig lélektaninak számító 300 milliárd forintos határt, elérve a 319 milliárd forintot. Ezzel az e-kiskereskedelmi forgalom aránya a teljes kiskereskedelem 4,1%-a, így elmondható, hogy minden 25. forint online került elköltésre tavaly – derült ki az eNET Internetkutató Kft. webáruházak körében végzett friss kutatásából.
Online is edzeni kell az EB-re
A Labdarúgó Európa-Bajnokságra utazó szurkolókat folyamatosan figyelmeztetik a különböző biztonsági intézkedések fontosságára és betartására, de vajon biztonságban vannak-e az itthoni szurkolók? Milyen veszélyekre érdemes felkészülni az online sportfogadások területén, és mire ajánlott figyelni a megnövekedett érdeklődés miatt? Az ESET szakértőivel összefoglaltuk mire kell figyelni.
Tíz webshop harap a legnagyobbat az online tortából
Egyre jobban koncentrálódik az e-kereskedelmi piac Magyarországon, jelenleg a tíz legnagyobb szereplő a teljes online kiskereskedelmi forgalom harmadát adja. Ez nem azt jelenti, hogy nincs növekedési lehetőség: a teljes online piac 16 százalékkal bővül és most már a mindennapi élelmiszerek rendelése is növekedésnek indult.
Mindent lever a Dolgok Internete
A dolgok internete már 2018-ra átveheti a vezető helyet a mobiltelefonoktól az összekapcsolt eszközök számában, 2021 végére pedig az előrejelzések szerint 28 milliárd eszköz kapcsolódik majd a hálózathoz, melyből 16 milliárd IoT eszköz lesz. Emellett a folyamatosan növekvő okostelefon-előfizetések száma már az idei évben meghaladhatja a hagyományos telefon-előfizetésekét.
Meglóduló jövő
Szenzorok teszik lehetővé a helyzetérzékelést, és algoritmusok a helyzetértelmezést. Emiatt okos megoldások. Lévén szó exponenciális technológiákról, hamarabb teret nyernek, mint gondolnánk. Akár öt-tíz éven belül.
Az app menő. De kell?
A mobilalkalmazások fejlesztésének piaca őrült tempóban száguld, de vajon a mi cégünknek érdemes-e felszállni erre a vonatra?
Nem tudunk lépést tartani a fejlődéssel?
Bár a magyar munkavállalók nem tartanak a digitalizációtól, a többség úgy gondolja, hogy csak továbbképzés segítségével tudna lépést tartani a fejlődéssel – derült ki a Randstad kutatásából. A dolgozók azzal is egyetértenek, hogy a technológia terjedése a munkájuk során ugyan lehetőséget jelent, a személyes kapcsolatok kialakítását megnehezíti.
Veszélyesek lehetnek az appok
A Kaspersky Lab legújabb kutatása szerint nem fordítunk kellő figyelmet a biztonságra új applikációk telepítésekor. A felhasználók 63%-a nem olvassa el figyelmesen a licencszerződést új app telepítése előtt, egyötödük pedig (20%) átugorja az ilyenkor felugró üzeneteket és rögtön a letöltésre kattint.
Nem tudunk szabadulni a nyomtatott számláktól
Napjainkban a beérkező számlák mindössze egy százaléka érkezik elektronizált módon a vevőhöz Magyarországon. Ez azt jelenti, hogy a legkorszerűbb számlázási eljárások ma még gyerekcipőben járnak nálunk. A legtöbb számla továbbra is nyomtatott verzióban (86 százalék) jut el a vállalatokhoz – derül ki a GKI Digital és a Xerox Magyarország közös, idén tavasszal készült kutatásából.
Öt adat, ami nélkül nincs sikeres webshop
Egy webáruház tulajdonosának rendszeresen olyan döntéseket kell meghoznia, amelyek hatással lehetnek webáruháza hosszú távú jövőjére. Az ilyen döntéseknél azt tanácsoljuk, hogy próbáljunk meg inkább az adatokra támaszkodni, és elkerülni a megérzéseket. Mutatunk öt mérőszámot, amelyet követve megalapozott döntést hozhat.
A sikeres honlap titka - egy Év honlapja díjas tervező tippjei
Mára már nem kérdés, hogy egy vállalkozásnak szüksége van weboldalra. Azonban kevés, ha létezik. Ahhoz, hogy eredményeket is hozzon – vagy éppenséggel ne riassza el a potenciális vásárlókat – jónak is kell lennie. És, hogy mitől is jó egy honlap? Nagy Barna, a Kreatív Vonalak Kft. ügyvezető igazgatója, sokszoros év honlapja díjas tervező foglalta össze a legfontosabb, 2016-os irányokat a Piac & Profit KKV-Akadémiáján.
Nem jogszerű a cookie figyelmeztetés a legtöbb oldalon
A webes tartalomszolgáltatók többsége jogsértő módon tárolja és használja a látogatók adatait, sokan szabálytalanul építik fel kampányaikat a közösségi oldalakon is. Ugyan már egyre több weboldalon találkozhatunk felugró ablakkal, amely a cookie-k használatára figyelmezteti a felhasználót, ez azonban még kevés. A 2018 májusában hatályba lépő uniós adatvédelmi rendelet bevezetése után tisztább feltételekre és szigorúbb büntetésekre számíthatnak az érintettek.
Drága mulatság lehet, ha befut az ellenőrzés
Egyre gyakrabban találkoznak a hazai cégek is a nagy szoftvergyártók ellenőreivel, és bizony ez egyre nagyobb költséget jelent a vállalatoknak, főként, hogy jelentős részük azt sem tudja, milyen programok futnak a munkahelyi gépeken.
Elveszítik a kontrollt a vállalatok
A Dolgok internete elavulttá teszi azt a szemléletet, amelyben a vállalatok befolyást gyakorolhatnak dolgozóik eszközeire, így inkább a kritikus adatok védelmére, a hozzáférések megfelelő szabályozására kell koncentrálni – vélekednek a NetIQ szakértői.
Ideje felébredni: mára pénztárca lett a mobilból
Az okostelefonjaink már rég túlléptek telefon funkciójukon. Ez nem kérdés, ez tény. Eleinte fokozatosan lettek szórakoztatási eszközök, gondoljunk csak az oly népszerű játékokra, majd szinte észrevétlenül váltak egyfajta mobil-pénztárcává – és ezt a cégek sem hagyhatják figyelmen kívül.
Digitalizáció: meg vagyunk győzve
Tízből kilenc magyar cég véleménye szerint valódi versenyelőnyt jelent a digitalizáció, többségük szerint növeli a hatékonyságukat, csökkenti a munkafolyamatokra szánt időt, a működési költségeket, és növeli az energiahatékonyságot – derült ki a Siemens Zrt. kutatásából.
Szép legyen a PC, az a lényeg
Kezdik már érezni az informatikai biztonság fontosságát a cégek IT-vezetői, de ezen a területen is az kezd a legfontosabbá válni, hogy boldog legyen a dolgozó. Ehhez pedig dizájnos gép és az online közös munka lehetősége kell.
Áldás és átok is lehet a komment
Mit kezdjünk a hozzászólásokkal cikkeink alján? Hasznos-e vagy káros a kommentelés keresőoptimalizálási szempontból? Beleszámít a rangsorolásba? Járhat érte büntetés? Ezekre a kérdésekre kerestük a választ.
Amiért félmillió oldalt büntetett a Google
2015-ben összesen 4,3 millió weboldalt sújtott manuális büntetéssel a Google. Ez azért óriási szám, mert a manuális büntetések során a weboldal átfut egy emberi ellenőrző személyen is, aki dönt a weboldal büntetéséről, majd erről a weboldal tulajdonost e-mailben értesítik is.
Hekkerek tudtunk nélkül használják támadásokra a komputereinket
Egyre olcsóbban lehet egyre komplexebb kibertámadásokat indítani. Ha eszetlenül klikkelgetünk mindenféle gyanús honlapra és spamre, a mi gépünk is eszközzé válhat az e-bűnözők kezében, anélkül, hogy tudnánk róla. A jogrend áldozatnak fogja elismerni a számítógép tulajdonosát, nem tettestársnak - derült ki többek között a a Deloitte etikus hekkereinek vezetőjével beszélgetve.
Szigorít a hirdetési szabályokon a Google
Változik a Google érdeklődési körön és helyen alapuló hirdetéseire vonatkozó irányelve, amely hatással lehet minden céges AdWords-fiókra, ha valaki megsérti az új irányelvet, hirdetését visszadobja a keresőóriás és a fiókja is törlésre kerül.
A tévén keresztül támadnak meg minket
Az már nem újdonság, hogy a weboldalakon keresztül adathalászok és hackerek vadásznak személyes és banki adatainkra. Az viszont mindenkit sokként ér majd, amikor a tévén, vagy épen a hűtőgépen keresztül törnek be hozzánk a kiberbűnözők.
Egy nap 2036-ban
Húsz éven belül életünket alapvetően átalakítja majd a technológiai fejlődés: hogy milyen alaposan, azt csak akkor értjük meg, ha belepillantunk a húsz évvel későbbi jövőbe. Huber Krisztián, az Okos Jövő Innovációs Klaszter társelnökének segítségével belepillantunk a jósgömbbe.
A megosztás véd meg a kibertámadásoktól
Változás zajlik a vállalati IT-biztonsági iparágban. Sokan azt hiszik, hogy ennek mozgatórugója a folyamatosan változó kiberbiztonsági helyzet és a célzott támadások során a gyors reagálás igénye a vállalatok részéről. De nem csak ez. A fenyegetések mennyisége és nem a minősége, a vállalati infrastruktúra egyre növekvő összetettsége és a biztonsági tudás hiánya sebezhetővé teszi a vállalatokat. Ezeknek a kihívásoknak a kezelése jelentős felfogásbeli változásokat igényel mind a vállalatoktól, mind a biztonsági cégektől. A piacnak szüksége van egy szolgáltatási modellre, amely előnyben részesíti a biztonsági információk megosztását, és a technológiát használja ennek támogatására – írja üzenetében Veniamin Levtsov, a Kaspersky Lab vállalati üzletág alelnöke.
Top it-biznisz tippek igazi tech sztároktól
Mitől lesz sikeres egy termék? Mit vezet a biztos bukáshoz? Melyek azok a trendek amik meghatározzák a jövő cégeinek sikerességét? Milyen aspektusokat kell figyelembe vennünk a termék és szolgáltatásfejlesztés során? Top tippek igazi tech sztároktól!
Már a bank is csak egy app
A pénzügyi szektor is megkapta a maga felforgatóit: ezek az "app-only" bankok, amelyeknél a bankolást teljes egészében egy alkalmazáson keresztül végezhetjük. Eddig kevés ilyen létezik, de meglepően gyorsan gyarapodik az ügyfélkörük.