Öt trükk, amivel kicselezzük a bűnözőket

Egyre több és egyre súlyosabb támadás éri a magyar kis- és középvállalatok informatikai rendszereit. A hazai cégek a felmérések szerint azonban még mindig nem fordítanak elég figyelmet a védekezésre. Adunk öt tippet ahhoz, hogy kicselezhessük a kiberbűnözőket.

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

Könnyű prédát jelentenek a magyar kis- és középvállalkozások a kiberbűnözőknek: itthon a cégek negyven százalékánál történt valamilyen formában adatszivárgás, és háromnegyedük informatikai rendszerét érte támadás. Ennek ellenére ezt még mindig nem tekintik releváns kockázatnak a kkv-k, alacsonyak a biztonságra és megelőzésre fordított költségeik és semmilyen formában nem kezelik az adatszivárgásokat. Pedig komoly a tét: átlagosan a vállalkozásoknak 27 millió forintjukba kerül egyetlen zsarolóvírus által okozott kár.

Kép: Pixabay

Mindez elkerülhető lenne, de a kkv-k biztonsági rendszere elavult, (rosszul adminisztrált rendszerek, régi vagy hiányzó biztonsági mentés, könnyen feltörhető jelszavak, rendszertelenül frissített programok stb.) vagy pedig egyáltalán nem is létezik. Holott a felhő alapú adattárolás, távmunka és a saját eszközök használatának terjedésével (BYOD) terjedésével elengedhetetlen lenne a megfelelő védekezés. Ennek ellenére a magyar vállalkozások 80%-ánál kizárólag jelszót kérnek a számítógépek a vállalati hálózatra való belépéskor, ezt pedig gyakran a saját eszközeiken tárolják a munkavállalók. Összehasonlításképp: a román cégek 46%-ánál, a csehek 54%-ánál, a lengyelek 63%-ánál elégednek meg ilyen alacsony szintű védelemmel. Ennél magasabb szintű azonosítást a legtöbb megkérdezett román cégnél (54%) használnak, de a cseh (46%) és lengyel (38%) vállalkozások is nagyobb arányban használnak a magyaroknál (19%) – derült ki egy korábbi felmérésből.

A vállalatok felénél használnak olyan mobiltelefont vagy tabletet, amely a munkavállaló tulajdonát képezheti. Ezen készülékek használatára leginkább a nagyvállalatoknál (75%) vezettek be valamilyen szabályzást, míg ugyanez csupán középvállalatok feléről mondható el. A válaszadó nagyvállalatok esetében nagymértékben növekedett az adatszivárgás elleni megoldás használata, közel a felük már rendelkezik ilyen védelemmel. A kis és közepes vállalatok csak 5-10%-a használ ilyen megoldást. A kkv-k egy jelentős része ugyanakkor nem tekinti az IT-biztonságot az üzlet szempontjából kritikus pontnak, illetve nem minden biztonsági kockázatról értesül, vagy ha igen, azokat nem tekinti a vállalat szempontjából releváns kockázatnak. igaz azonban, hogy ezt az attitűdöt módosítja, ha a cég egy nemzetközi nagyvállalat magyarországi leányaként vagy beszállítójaként működik, mert a nemzetközi előírások kötelező feladatként jelentkeznek.

Egyre komolyabb a baj a virtuális térben
A vállalatok több mint háromnegyedét érte legalább egy kibertámadás az elmúlt egy évben, és több mint 60 százalékuk szerint ezt idén sem ússzák meg. A legnagyobb veszély az okoseszközökkel rendelkező dolgozó – ennek szabályozására mégsem fordítanak figyelmet.
Akiknek azonban nincs ilyen jellegű kötelezettsége, jellemzően nem foglalkoznak a védekezéssel, a hazai cégek mindössze két (!) százaléka fordít annyi időt és pénzt biztonsági intézkedésekre, mint a szomszédos országok vállalatai. Tény azonban, hogy sokszor nem is tudjuk, merre induljunk el, kihez forduljunk. Ezért adunk most öt alapvető tippet a Birger Technology szakértőinek segítségével, amelyet minden kkv-nak érdemes megfogadnia.

Tudjuk, hogy mit csinálunk!

Első lépésként készítsünk biztonsági szabályzatot! A védekezés szemléletében fontos, hogy az esetlegese támadásokra ne véletlenszerűen reagáljunk, és kezdjünk vad telefonálgatásba, hogy ki a felelős, amikor beüt a baj. Rögzítsük IT-rendszerünk főbb paramétereit, azonosítsuk a gyenge pontokat, mint a levelezés, vagy az adattárolás - ehhez érdemes egyébként szakértőt is felkérnünk - és rögzítsük, hogy melyik területnek ki a felelőse, ki képes vészhelyzetben reagálni. Fontos azt is szabályoznunk, hogyan bánjanak a munkahelyen a dolgozók a saját eszközeikkel és ezt nem árt be is tartatnunk, mert a legveszélyesebb éppen a saját gondatlan munkatársunk lehet!

Védjük a belépési pontokat

Ellenőrizzük és lássuk el védelemmel a belépési pontokat a céges belső hálózatra (VPN). Itt a leggyakrabban használt védekezési forma, mint említettük, nem elégséges. A jelszót tehát valamilyen olyan biztonsági intézkedéssel kell kiegészíteni, ami plusz biztonságot kínál, például biometrikus azonosítással vagy smart carddal. Ezek a megoldások nem kívánnak gigantikus befektetéseket, gondoljunk csak bele, hogy ma már sok okostelefon is csak a tulajdonosa ujjlenyomatának megadása után használható.

A kőkorszakban ragadt a magyar üzleti világ
A digitális technológiák integrálódása az üzleti életben szinte minden területen siralmas állapotokat mutat, legyen szó a felhőalapú technológiákról elektronikus dokumentumkezelésről, információmegosztásról.
Ellenőrizzük a wifit és frissítsük a védelmet!

A legtöbb cégnél van már vezeték nélküli internetes hálózat az irodában, vagy a telephelyen. Fontos azonban, hogy ezt az elérést megfelelő védelemmel lássuk el. Egy szimpla jelszavas védelem itt sem elég, a bűnözők akár a szomszéd utcában parkoló autóból is dekódolhatják a jelszavunkat. Ezért jó, ha van egy második szintű beléptetés a wifi hálózatra. Talán ennél is fontosabb, hogy rendszeresen frissítsük vírusvédelmi szoftvereinket. Ezt sok cég elhanyagolja, különösen a kliensrendszereknél fordul elő gyakorta, hogy elfelejtődik a rendszeres szoftverfrissítés. Ha nem egységes a gépparkunk, könnyebbséget jelent, ha ugyanolyan operációs rendszert használunk minden gépen, mert így a biztonsági rendszer kialakításánál nem kell a különféle rendszerek különböző sebezhető pontjait figyelembe venni.

Szűrjük a weboldalakat!

A Facebook nem jár alanyi jogon a munkavállalóknak. Persze fontos más szempontokat is megfontolnunk, hogy a dolgozók mit érhetnek el és mit nem a vállalati gépekről, hiszen nem könnyű megtartani azt a munkaerőt, akit elzárunk az általa mindennap használt közösségi médiumoktól. Ugyanakkor szűrnünk kell, milyen weboldalak jelenhetnek meg, hiszen böngészés közben egy akaratlan kattintással is veszélyes honlapra tévedhetünk. Itt fontos szempont legyen, hogy a megnyitható weboldal rendelkezzen biztonságos (https) hitelesítéssel, SSL-tanúsítvánnyal!

Tegyük biztonságossá a felhőt!

Egyre több magyar vállalkozás használ felhőalapú adattárolási rendszereket, azonban még mindig kevesen szabályozzák, hogy a dolgozók mit tárolhatnak, mihez férhetnek hozzá, illetve mit oszthatnak meg másokkal. A mobileszközök és a felhőszolgáltatások terjedésével a munkavállalók megszokták, hogy bármikor, bárhonnan, bármilyen eszközről elérik a munkájukhoz szükséges erőforrásokat. Ez növeli ugyan az alkalmazottak produktivitását, azonban komoly biztonsági problémákat is felvet. Erre nem a teljes tiltás a válasz, hanem az elérések monitorozása és elemzése egy hozzáférés-kezelési megoldás segítségével, majd a megfelelő stratégiák kialakítása, illetve a vonatkozó házirendek bevezetése és betartatása. (További tippeket itt olvashat ahhoz, hogyan tehetjük biztonságossá a felhő hozzáférésünket!)

Habár a fentiekben leírt védekezési eljárások nagyobb biztonságot adnak a cégünknek, természetesen vállalkozásunk szinte sosem válhat tökéletesen védetté, de ha ezeket a alapvető tippeket bevezetjük és betartjuk cégünknél, javulhatnak az esélyeink a kiberbűnözőkkel szemben.

KKV pályázati ügyfélnap (2016.11.15.)

Nélkülözhetetlen tudnivalók az uniós forrásokról, kedvező KKV ajánlatok a Lenovo és Microsoft támogatásával.

Véleményvezér

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába 

Bevásárlóturizmusra spekulál egy román vállalkozó.
Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat

Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat 

Nincs következménye az uniós pénzek széthordásának.
Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni

Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni 

Nyolc éve nem veszik észre az egészségbiztosítónál az inflációt.
Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból

Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból 

Becsapott a villám a Fideszbe.
A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest

A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest 

Szomorú statisztika a mobilpiacon.
Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra

Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra 

Meglepetésre ébredt egyik reggel a polgármester.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo