A tudósok becslése szerint legkésőbb 2040-re a számítógép-technológia eléri a fizikai lehetőségek határát. De a globális komputerpark több energiát fog igényelni, mint amennyit jelenleg képesek vagyunk előállítani. Hacsak nem történnek áttörések a komputerfejlesztésben, globális energiaválságnak nézünk elébe.
A SIA szerint a mérnökök egy ideig még előrukkolhatnak okos energiacsökkentő megoldásokkal, de ezeknek is megvan a határa. Ha több erősebb tranzisztor helyezkedik el ugyanazon a helyen, mint korábban, az azt is jelenti, hogy nem kevés energia kell a komputerrendszer hűtésére.
A mai integrált rendszerekben már több kilométernyi összekapcsolt mikroprocesszor-felület van. A SIA kalkulációja szerint a jelenlegi technológiákkal élve 2034 és 2040 között következhet be, hogy a számítógépek energiaigénye lehagyja a globálisan előállított energiamennyiséget. Ezután már nem lesz fenntartható a komputerek használata, mert áramfogyasztásuk akkor már meghaladja a világgazdaság éves energiatermelését.
Persze nemcsak a csipdizájnban, hanem az energiatermelésben is elérhetünk áttörést. Elsősorban a megújuló energiák (főként a napenergia) hasznosításában lenne erre szükség, hiszen a beérkező napsugár energiájának eddig csak 19,14%-át vagyunk képesek hasznosítani, legalábbis a Trina Solar 2015 májusi tesztjén ez az arány világrekordnak számított. (Az üzembe helyezett napkollektorok világszerte értelemszerűen ennél kisebb hatékonysággal dolgoznak, de vannak olyan kutatások, amelyek áttöréssel kecsegtetnek.) Ha ezen a téren következne be ugrásszerű fejlődés, az növelné a globális energiatermelést és elkerülhető lenne 2040-ben a mi kis komputercivilizációnk válsága. Ahhoz, hogy elkerülhető legyen a komputerkrízis, a SIA megfogalmazása szerint "nagyságrendekkel" jobb energiahatékonyságra van szükség.
A jelentés egy másik fontos részlete, hogy 2020 után gazdaságtalan lesz a csipek teljesítményének javítása a szokásos miniatürizálással. Vagyis itt is K+F-áttörésre van szükség. Igazából már 2005-ben lelassult a csipek fejlődése, és azóta ugyan sikerült egyre több tranzisztort belegyömöszölni a csipekbe, de ezek már számottevően nem jobbak, magyarázta Thomas Conte komputermérnök egy konferencián.
KKV pályázati ügyfélnap (2016.11.15.):
Nélkülözhetetlen tudnivalók az uniós forrásokról, kedvező KKV ajánlatok a Lenovo és Microsoft támogatásával.