Görögország cikkek
Athén és Párizs - Megindulhat az eurózóna szétesése
Egy európai és "talán világmozgalom" kezdeteként értékelte Francois Hollande megválasztott francia elnök választási győzelmét hétfő hajnalban a párizsi Bastille téren több tízezer híve előtt tartott rövid beszédében. Gazdasági szakértők ugyanakkor az eurózóna lehetséges szétesésének veszélyét látják a görögországi választási eredmények és a szociáldemokrata francia elnökjelölt győzelmében. Az első eredmények hírére a háromhavi mélypontjára zuhant az euró és jelentős esést produkáltak a piacok is.
Nagy a baj Görögországban
Érvényes lett a mondás. Adj a pletyire vagy félelemre, és vegyél a hírre! Pedig Görögországban úgy tűnik, hogy nagy a baj, ugyanis a hétvégi választások után úgy tűnik, hogy nincs olyan erő, amely képes lenne egy stabil kormányt alakítani.
Megegyeztek!
Papandreu nem volt rest lemondani a hatalomról. Így megalakulhat egy egységkormány a február 19-i választásokig. Vagyis a balhét a szocialisták és az ellenzék közösen viszi el.
Mégsem lesz előrehozott választás
Jeórjiosz Papandreu görög miniszterelnök péntekről szombatra virradó északa bizalmat kapott a parlamentben. Kormánya a helyén marad, miután megnyerte a bizalmi szavazást, de nincs kizárva a kabinet átalakítása sem.
Görögország mehet, az euró marad
Teljesen felborította a görög népszavazásról történt hétfői meglepetésszerű bejelentés a G20-ak csütörtökön kezdődő csúcstalálkozóját, amelynek első fele a világgazdaság helyzetével foglalkozott volna. Ehelyett a görög válság és az eurózóna kérdéseit vitatják meg Cannes-ban a világ vezető politikusai. Szerda este az uniós vezetők világossá tették: Görögország a referendum előtt nem jut európai uniós pénzhez.
Válságfesztivál Cannes-ban
Rendkívüli válságtanácskozást tartanak ma Cannes-ban a G20-ak csütörtök-pénteki csúcstalálkozója előtt a görög válság kiéleződése miatt, jelentette be kedd délután a berlini kormány. A rendkívüli válságcsúcsról Angela Merkel német kancellár és Nicolas Sarkozy francia elnök telefonon állapodott meg. A referendum bejelentése sokak szerint egyenes út a görög államcsődhöz, amely az euróövezetre is nagy veszélyt jelenthet.
Menetrend Európa megmentésére
A bankok feltőkésítésének, az uniós szerep és eszközök erősítésének, a pénzügyi piaci szabályozás javításának, a nemzeti adórendszerek harmonizálásának, uniós kötvények kibocsátásának és a beruházások növelésének is helyet kell kapnia az EP-képviselők szerint abban a pontos menetrendben, amelynek kidolgozására az uniós állam- és kormányfők jövő vasárnapi találkozójára is eljuttatandó állásfoglalásban fölszólították az EU-csúcs résztvevőit. A bankágazat további konszolidálását uniós szinten kell irányítani az Európai Parlament csütörtöki határozata szerint.
Nincs helye adóemelésnek
„Elhibázott gazdasági és fiskális politika adósságválság idején adókat emelni, új adókat bevezetni bárhol a világon. Ez a kerékkötője a növekedés beindulásának, holott éppenséggel a növekedés a kulcs az adósságállomány lefaragásának.” Ezt a görög ellenzék "árnyék" pénzügyminisztere, a korábban a Fidelity International vezető befektetési elemzője Notis Mitarakisz mondta a Concorde Alapkezelő – Alapblog számára adott exkluzív interjúban.
Így mentenék meg Európát!
Három fő elemből álló terv körvonalazódott az euróövezet megmentésére a Nemzetközi Valutaalap és a Világbank-csoport hétvégén tartott éves rendes közgyűlésén. Ebben a portfolióikban görög államadósságot tartó euróövezeti bankok feltőkésítése, az Európai Pénzügyi Stabilitási Eszköz kapacitásának közel hétszeresére, 3000 milliárd euróra történő feltöltése és Görögország „ellenőrzött csődjének" lehetővé tétele is szerepel. Merkel elutasítja a görög adósságok elengedését.
A 3 ezer milliárd euró nagyjából elég is lenne
Úgy tűnik, hogy a görög csőd egyre közelebb van. Már az európai stabilitási alap 2.000-3.000 milliárd euróra való emeléséről beszélnek. Ez segítene elkerülni a görög csőd okozta fertőzés tovaterjedésének megállítását.
Elfogadják a javaslatot, vagy mindenki aggódni fog?
A görög kormány ma vitatja meg az „trojka" javaslatcsomagját. Reméljük, elfogadják azt, hiszen ellenkező esetben újabb aggodalmas kör jöhet a piacon. Vagyis talán jobb ma nézelődni és kíváncsian várni az egyes eredményeket.
A 109 milliárdos segítség
Megállapodtak az euróövezet tagországainak állam- és kormányfői a Görögországot segítő újabb nemzetközi programról és az uniós pénzügyi válságkezelési lehetőségek kibővítéséről.
A "járványpszichózis eléri Magyarországot"
Közép- és Kelet-Európa pénzügyi alapmutatói "hatalmas mértékben" javultak 2008 óta, mégis növekszik annak a kockázata, hogy erre a térségre is átterjed az euróövezeti adósságválság "járványa", amely több csatornán is beszivároghat - vélekednek legújabb helyzetértékeléseikben londoni felzárkózó piaci elemzők.
Mennyivel szálljanak be a befektetők a görögök megmentésábe?
Az euróövezeti adósságválság megoldásához átfogó és egyetértésen alapuló program szükséges, amely a reformokhoz kötött pénzügyi segélyen és a bankrendszer privátszféra általi támogatásán alapul - írja a Nemzetközi Valutaalap (IMF) az euróövezeti gazdaságpolitikáról készült jelentésében.
Itt az euró végjátéka?
A világgazdasági válság kitörésekor szorult helyzetükben az államok azonnal a pénzügyi szféra megmentésére siettek azért, hogy a bankrendszer fenntartásával elkerüljenek egy súlyosabb katasztrófát. A mentőcsomagok hatására a válság átalakult, de a problémák továbbra is fennállnak.
"A portugálok, a görögök és az írek ma bűnhődnek"
A globális katasztrófát ugyan megakadályozták az amerikai és az uniós monetáris ösztönzők azáltal, hogy a pénzügyi szférát átsegítették a válságon, a válság gyökeréig azonban nem hatoltak le, így csupán a probléma elodázásáról beszélhetünk. A válság az egyes európai gazdaságok között lévő fejlettségbeli különbségekre, az euróövezet gyenge pontjaira és több globális strukturális problémára is rávilágított, amelyek megoldása nem kerülhető el hosszabb távon.
Az euró túlélheti a válságot, de a görög bajok nagyon nagyok
Soron kívüli európai uniós állam- és kormányfői, de legalábbis euróövezeti csúcstalálkozóra kerülhet sor a közeljövőben a görögországi adósságválság miatt. Az OECD szerint a Görögországnak nyújtandó újabb mentőcsomag kevesebb fájdalommal járna, mint a kontinens bankszektorának ismételt kimentése. Az európai és közel-keleti üzleti vezetők többsége egyetért abban, hogy Európa, mint a világ gazdasági és politikai szuperhatalma elérte csúcspontját, és jelentősége hanyatlani fog az elkövetkező években.
Fokozódik a feszültség
Írország bóvli kategóriába minősítése mínuszba tolta az amerikai részvényindexeket. Emelkedett az olaj ára, csúcs közelében az arany. Ázsia: Jó adatok jöttek Kínából, emelkednek az indexek. 233 forint fölé szaladt tegnap a forint a frankkal szemben. Ma korrekció várható a Budapesti Értéktőzsdén.
600 millióval tartoznak az államnak: ideje lenne beszedni
Legelvetemültebb adócsalói nyomába ered Görögország, hogy több tízmilliárd euró visszaszerzésével és általában is a nagyobb behajtási szigorral javítson az államháztartás helyzetén.
Aki hisz a Fed elnökének, az zsákoljon!
Negyedik nap is száguldott az amerikai részvénypiac - A 20 napos mozgóátlaggal küzd az olaj, esett az arany ára - Ázsia: Olvadóban a kezdeti pluszok - Tovább gyengült a dollár, a forint 266-ig korrigált - Plusszos kezdés után lefelé veheti az irányt a BUX.
Megtörtént hát, amit mindenki várt
Elfogadásra került a megszorító csomag Görögországban. A lépés nagyon fontos volt az ország adósságának konszolidációja szempontjából, ám ez még csak a kezdet.
Athén, szerda délelőtt: aggódhatunk
Az elkövetkező néhány óra Görögországban kulcsfontosságú a világgazdaság stabilitása szempontjából. A szakszervezetek kétnapos sztrájkra hívták az embereket Athénban. Egyes elemzők szerint az uniós politikusok a megszorító csomag görög megszavazása híján is megsegítik az országot.
Ilyen gyenge sosem volt még a forint!
A svájci frank a forinttal szemben 23-án délután áttörve az eddig ellenállásnak számító 225 forintos szintet soha nem látott magasságokba ugrott. A forintgyengülés háttérében egyértelműen a svájci frank euróval szembeni erősödése áll. A jelenlegi piaci félelmek azonban már túlmutatnak a Görögországgal kapcsolatos aggodalmakon, a piaci egy újabb globális gazdasági lassulást kezdett el beárazni. - írja Orosz Dániel az AXA csoport Magyarország stratégiai elemzési igazgatója jelentésében.
Jön a szigor: "ügyvédadó", szolidaritási adó, gépkocsi-adó
A görög polgárok többségének az elkövetkező négy évben szolidaritási adót is kell majd fizetnie az új megszorító csomag egyik elemenként - jelentette az állami tévécsatorna.
Kiigazítás nélkül bedől Görögország
Vegyesen zártak pénteken az amerikai tőzsdék - Tovább zuhant az olaj ára, emelkedik az arany - Ázsia: Felülteljesítő volt Japán ma reggel - Gyengült a dollár, erősödött a jen és a forint - Kamatmeghatározó ülést tart ma az MNB monetáris tanácsa - Ma szinten maradó árakra számítunk.
Ha Görögország bedől, az az egész világnak fájni fog
A globális befektetői közösség háromnegyede számol azzal, hogy Görögország és esetleg több más euróövezeti tagállam is már a következő egy évben adósságállománya átrendezésére kényszerül - áll az egyik vezető londoni befektetési bankcsoport hétfőn ismertetett felmérésében. A Nemzetközi Valutaalap (IMF) jelentése arra figyelmeztet, hogy bátrabb lépések híján az euróövezeti adósságválságnak "nagyobb globális tovagyűrűző hatásai" lehetnek.
80 százalék az esélye, hogy Görögország beadja a kulcsot
Nicolas Sarkozy francia elnök és Angela Merkel péntek berlini találkozójukon a görög válság gyors megoldása mellett szólaltak fel és egyetértettek abban, hogy a magánbefektetőket kizárólag önkéntes alapon lehet bevonni a görög törlesztési terhek enyhítésébe. Mindeközben soha nem látott szinteken zárta a londoni kereskedési hetet a görög államadósság-törlesztési kockázat biztosítási tranzakcióinak árazása, tükrözve a görög konszolidációs program végrehajthatóságával kapcsolatos, belpolitikai válság által is erősített piaci félelmeket.
Nem tarthatjuk a görögöket lélegeztetőgépen...
Hektikus kereskedés után vegyes eredmény az amerikai tőzsdéken - Kis esés az olaj és az arany piacán is - Ázsia: Eladói nyomás alatt az indexek - Nagyot gyengült tegnap a forint - 27.500 forintra emeltük MOL célárunkat - Ma pozitív korrekcióra számítunk.
Ez persze katasztrofális hír lenne...
Újabb felvonás kezdődött a görög drámában, a miniszterelnök megelégelte a zavargásokat, és úgy döntött inkább bizalmi szavazást kér maga ellen. A jelen politikai helyzetben az is előfordulhat, hogy elbukja a parlamenti szavazást, és elhagyja a kormányt.
Még mindig nem könyvelték el tényként az ország csődjét
Az S&P500 kedden látszólag kitört a csökkenő trendvonalból, és Görögország újabb segélycsomagjának a híre után is azt gondolhattuk, hogy a legnagyobb félelem - ha csak időlegesen is - kikerült a befektetők aggodalmai közül. Most úgy tűnik, hogy még mindig meg tudnak ijedni egy Moody's leminősítésen, főleg, ha a besorolás elhagyja a lélektani B kategóriát is (már rég bóvli kötvény kategóriában vannak a görög papírok).
Ennek most lehet örülni...
Újra megmentik a görögöket! Ennek most lehet örülni, pláne hogy most a hitelnyújtók kevésbé tűnnek szőrös szívűeknek, mint korábban. Persze ez csak jó ürügy arra, hogy bekövetkezzen az, ami amúgy is lógott a levegőben. A korrekciónak valószínűleg vége van.
Bekeményített az IMF
A következő 12 Mrd eurós részletet csak EU garanciáival hajlandó odaadni a görögöknek. Mivel a görög saga már régóta megy a TV-ben ezért a nem túl váratlan fordulat nem is okozott nagy felzúdulást a nézőseregben.
Az IMF nem ad pénzt a görögöknek, ha az EU nem száll be
A Nemzetközi Valutaalap (IMF) nem tudja folytatni Görögország hitelezését, amíg a szanálási programhoz finanszírozási biztosítékot nem kap az EU-partnerországoktól - jelentette be csütörtökön Washingtonban az IMF szóvivője.
150 milliárd euró veszhet el...
Végül a pluszban zártak az amerikai részvényindexek, a nap sztárja a LinkedIn volt - Tegnap estek, ma reggel emelkedett az arany és az olaj ára - Ázsia: Felfelé. Vagy mégsem? - Gyengül a dollár, erősödik a forint - A MOL konferenciahívás összefoglalója - OTP: A gyorsjelentés utáni sajtótájékoztató összefoglalója - Vártnál jobb számokat közölt az Állami Nyomda - Osztalékszelvény nélkül forog az Egis - Ma utoljára forog osztalékszelvénnyel a Graphisoft Park - A BUX ma visszatesztelheti a 200 napos mozgóátlagot, ami után felfelé indulhatunk.
Tőzsde: úgy tűnik, hogy rövid volt a sokk...
Tovább emelkedtek az amerikai részvényindexek - Folytatta a pozitív korrekciót az olaj és az arany - Ázsia: A pozitív tartományban vannak az indexek - Erősödött a dollár és a jen, gyengült a forint - Richter: A vártnál valamivel jobb első negyedéves eredmény - Vártnál jobb negyedéves eredmény az Egistől - Készül az akvizícióra az E-Star, elindult a lengyel kötvényprogram - Ma árfolyamemelkedésre számítunk.
Már a görög narancs vásárlása sem segít
Nagyon bóvli kategóriába vágta az S&P és a Moody's is a görög államadóságot, arra a hírre, hogy a költségvetési hiány lefaragása nem igazán sikeredett. Ráadásul az EMU elhagyása sem opció, vagyis a kilátások nem túl kecsegtetőek.
Görög bajok húzzák le az eurót
A súlyosan eladósodott, komoly pénzügyi válsággal küszködő Görögország cáfolja, hogy fontolgatná a kilépést az euróövezetből; az ezzel kapcsolatos hírek azonban több heti mélypontra taszították az eurót a dollárral szemben, különösen azután, hogy az S&P rontott Görögország adósi besorolásán hétfőn.
Csak pletyka, hogy újra lesz drachma?
Szűk körű euróövezeti pénzügyminiszteri találkozót tartottak péntek este Luxembourgban, a megbeszélésen nem esett szó arról, hogy Görögország kiválna az eurót használó államok köréből - jelentette be Jean-Claude Juncker, az euróövezeti országok pénzügyminiszteri csoportjának elnöke, luxemburgi kormányfő.
Emlékeztették a piacot a súlyos kockázatokra
Újra fellángolt az európai adósságválsággal kapcsolatos aggodalom, nevezetesen Görögország került megint a figyelem középpontjába. A német pénzügyminiszter is elismerte, hogy ha nincs más út, akkor át kell ütemezni a görög adóssághegyeket, ami gyakorlatilag kimeríti az államcsőd fogalmát.
A korrupció rossz, a megvesztegetés nem...
Egy görög felmérés eredményei szerint a helyiek jelentős számban vélik úgy, hogy a korrupció az ország legnagyobb problémája. Tízből öten azonban úgy látják, morálisan nem helytelen a közszolgák lefizetése, ha ezzel javíthatnak az igénybe vett szolgáltatás minőségén. - olvasható az ELTE TÁTK hirlkevelében.
Görögország bedobja a törülközőt?
Görögország előbb-utóbb nagy valószínűséggel késedelembe kerül államadósságainak törlesztésével, de e fejleményt az euróövezet túléli - jósolta a BBC Világszolgálata által kérdezett pénzügyi szakértők nagy többsége.
"Senkit sem kértünk, hogy beleártsa magát az ország ügyeibe"
Feszültté vált a kapcsolat Görögország és az IMF-EB-EKB trojka között azután, hogy a pénzügyi összeomlás szélére került országnak hitelezők egyebek között azzal a követeléssel álltak elő, hogy jelentősen növelje privatizációból származó bevételét Athén.
"Nem kellett volna megmenteni Görögországot"
Görögországban az államadósság átütemezésével kellene kezelni a pénzügyi válságot a szlovák pénzügyminiszter szerint. Ivan Miklos szerint a görög válság enyhítésére összeállított nemzetközi hitelcsomag "végzetes hiba" volt.
Zéró tolerancia: yachtulajdonosok és orvosok célkeresztben
Fokozza az adóellenőrzést Görögországban a pénzügyi bűncselekmények felderítésével megbízott különleges osztag; az adócsalók zéró toleranciára számíthatnak a hivatal részéről.
Szlovákia nem fizet - a büntetésről később döntenek
Nem indít büntetőeljárást az Európai Unió Szlovákia ellen, amiért az euróövezeti tagország nem nyújt hitelt Görögországnak, adósságválsággal küzdő euróövezeti társának - közölte csütörtökön az Európai Bizottság (EB) gazdasági ügyekért és monetáris politikáért felelős biztosának szóvivője.
Nem lesz gond már Görögországban tankolni
Befejeződött Görögországban a fuvarozók sztrájkja - közölte vasárnap késő délután a fuvarozók szakszervezetének elnöke. A hét napig tartó sztrájk súlyos fennakadásokat okozott a görögországi üzemanyag-ellátásban a forgalmas turistaszezon közepén. A kormány katonai járművekkel biztosította az üzemanyag-ellátás egy részét.
Rekvirált járművekkel szállít benzint a kormány
A görög kormány rekvirált járművekkel és katonai tartálykocsikkal szállíttat üzemanyagot a fuvarozók sztrájkja miatt, de szombaton már munkába állt néhány sofőr.
Elhúzódó nyaralás: Nem tudnak hazajönni, nincs hol tankolni
Magyar turisták ragadtak Görögországban az üzemanyag-szállító teherautó-sofőrök negyedik napja tartó sztrájkja, az emiatt fellépő üzemanyaghiány miatt.