Nemzetközi hírek
USA, Európa:
- Emelkedtek az amerikai részvénypiacok tegnap a nyersanyagpiaci rally nyomán (Dow +0,4%; S&P +0,5%; Nasdaq +0,6%). A pénzügyi és technológiai szektor mínuszban zárt, de a nyersanyagrészvények emelkedése pluszba húzta a piacokat.
- A McDonald's is kivette a részét a rally-ból. A globális étteremláncot működtető cég árfolyama 0,8%-ot emelkedett, miután az árbevétel 6%-kal nőtt áprilisban a McCafé termékek amerikai sikere nyomán.
- A piacokat nem rengette meg nagyon Görögország újbóli leminősítése. A Standard&Poor's két fokozattal, B minősítésre csökkentette a görög hosszú lejáratú hiteleket, negatív kilátással.
- A Citigroup 10:1 arányú részvényösszevonást hajtott végre tegnap. A piac nem értékelte túl pozitívan a hírt, 2,3%-ot esett a bankpapír.
- Zárás után olyan hírek láttak napvilágot, miszerint a Microsoft felvásárolná a Skype-ot 7 milliárd dollárért. A Wall Street Journal információi szerint közel van a megállapodás, a két cég azonban egyelőre nem nyilatkozott a kérdésben.
Olaj és arany:
- Pozitív irányba korrigált a nyersanyagok ára tegnap, az elmúlt 5 zord kereskedési nap után. A WTI kőolaj ára 5,5%-ot emelkedett és 102 dolláron zárta a tegnapi kereskedést. Ezt ma reggel 2%-os korrekció követte, és jelenleg 100,5 dolláron kereskednek a nyersanyag hordójával.
- A Brent olaj ára is emelkedett tegnap, és jelenleg 113,9 dolláron kereskednek hordójával.
- Az arany már pénteken is emelkedni tudott, amit folytatott a hétfői kereskedésben is. Jelenleg 1.510 dolláron forog a nemesfém unciája.
Távol-Kelet:
- Az ausztrál mutató kivételével kis pluszban voltak az indexek, azonban sok helyen Buddha születésnapja miatt ma nincs kereskedés (Nikkei +0,4%, Shanghai +0,1%, All Ordinaries -0,4%).
- Messze felülmúlta az elemzők 3,3 milliárd dolláros várakozását Kína áprilisi külkereskedelmi mérlege, mely 11,4 milliárd dolláros többletet mutatott. Az export éves szinten 29,9%-kal nőtt, míg az import 21,8%-kal, vagyis a belső fogyasztás még mindig gyengébb szerepet játszik a gazdaságban.
- Ausztrália a márciusi külkereskedelmi mérlegét publikálta, mely 1,74 milliárd ausztrál dolláros többlettel zárt a februári 87 milliós deficit után. Az export 9%-kal, az import 1%-kal bővült.
- A Tepco elnöke bejelentette, hogy a kormányhoz fordult segítségért, mivel a vállalatnak jelentős összeget kell kártérítésként fizetnie. A vállalat a maga részéről folytatja az újraszervezést és az eszközértékesítést, viszont bankhitelt nem igazán kapnak, ezért fordultak a kormányhoz.
- A Mitsubishi Corp. 69%-os nettó profitbővülésről számolt be a márciusban végződő pénzügyi évére vonatkozóan, miután erős volt az acéltermékek iránti kereslet, ami magas nyersanyagárakkal és erős autóiparral társult. Az üzemi eredménye 74%-kal nőtt. A következő évre azonban 2,8%-os visszaesést várnak a nettó profitban. A Toshiba profitja az első negyedévben duplázódott, azonban ennek hátterében nem a vállalat működése áll, miután az üzemi eredmény 9,8%-kal esett vissza, hanem a csökkenő társasági adó.
Devizák:
- Tegnap megtorpant a dollárerősödés, de a reggeli órákban ismét elindult lefelé az árfolyam (1,432). Fordulatra utaló jeleket még nem látni, folytatódhat a csökkenés az 1,415-ös támasz irányába.
- Nem folytatódott a korrekció, tegnap fordult az árfolyam, és ismét erősödött a japán fizetőeszköz. Az USD/JPY 80,4 környékén mozgott a hajnali kereskedésben, a következő támasz 78,9-nél látható.
- A 263-nál látható támasz megfordította a forintot, és 264,5-ig gyengült a hazai fizetőeszköz. Hetek óta oldalazás látható a grafikonon, a kitörésre még várnunk kell.
Határidős piacok:
- Mínuszba fordultak az amerikai határidős részvényindexek ma reggel.
Erste kommentár
Polgártársak. Már a görög narancs vásárlása sem segít. Nagyon bóvli kategóriába vágta az S&P és a Moody's is a görög államadóságot, arra a hírre, hogy a költségvetési hiány lefaragása nem igazán sikeredett. Ráadásul az EMU elhagyása sem opció, vagyis a kilátások nem túl kecsegtetőek. A görög gazdaság spirálban bucskázik lefelé, miközben az adóssághegy abszolút és GDP arányos értelemben is tovább bővül. Ugyanis a GDP idén 2,7%-kal, jövőre pedig további 2%-kal csökkenhet, miközben tavaly 4,5%-os volt a hanyatlás. Ugyanakkor a leminősítésekre már nem reagált a görög kötvénypiac. Rezignáltan minden nagyobb árfolyamváltozás nélkül vette tudomásul. Vagyis egyelőre ellenállóak vagyunk a görög krízissel szemben. Pl. a 10 éves állampapír a 65%-os árról április közepén csökkent a jelenlegi 55% környékére. Azóta nagyjából itt van. Ha innen egy további jelentős csökkenés jönne, akkor azt már a piacok nagy valószínűséggel nem néznék jó szemmel, pláne a jelenlegi hangulatban.
Rövid hírek
- MOL: Május 13-ig további egy hétre felfüggesztették az INA kereskedését a zágrábi tőzsdén, mivel még tart a horvát tőzsdefelügyelet vizsgálata a részvényvásárlásokkal kapcsolatban. A hír nem lesz hatással a MOL árfolyamára.
- Az Egis ma tőzsdezárás után publikálja a 2010/2011-es üzleti év második negyedévére vonatkozó gyorjelentését.
- A Richter holnap reggel teszi közzé a 2011. I. negyedévi gyorsjelentését.
- Az E-Star bejelentette, hogy a társaság első negyedéves jelentésének (Q1) megjelenési időpontja 2011. május 16-ról 2011. május 31-re változik. A változás oka, hogy az E-Star egy olyan jelentős lengyelországi akvizíció lezárásán dolgozik, amely nagyban befolyásolja a negyedéves jelentés és az éves frissített előrejelzés tartalmát. A befektetők már várják az első lengyel akvizícióval kapcsolatos bejelentést, azonban a részletek megjelenéséig nem számítunk árfolyamhatásra.