Még mindig nem könyvelték el tényként az ország csődjét

Az S&P500 kedden látszólag kitört a csökkenő trendvonalból, és Görögország újabb segélycsomagjának a híre után is azt gondolhattuk, hogy a legnagyobb félelem - ha csak időlegesen is - kikerült a befektetők aggodalmai közül. Most úgy tűnik, hogy még mindig meg tudnak ijedni egy Moody's leminősítésen, főleg, ha a besorolás elhagyja a lélektani B kategóriát is (már rég bóvli kötvény kategóriában vannak a görög papírok).

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Nemzetközi hírek

USA, Európa:

- Tavaly augusztus óta nem látott esés bontakozott ki tegnap a tengerentúli börzéken (Dow -2,2%; S&P -2,3%; Nasdaq -2,3%). Minden makroadat csalódást okozott, Görögországot pedig újra leminősítette a Moody's. Az S&P500 az 1.312 pontos szintre jött vissza, ami technikai elemzési szemszögből nem túl jó jel a jövőbeli kilátások szempontjából.

- Az összes tegnap közölt makroadat nagy csalódást hozott. A foglalkoztatottság növekedése a várt 175 ezer töredéke, mindössze 38 ezer fő volt májusban. Az adat megjelenése után az elemzők sorra rontották a pénteken megjelenő munkapiaci adatokra, és a munkanélküliségi rátára vonatkozó várakozásukat.

- A gépjármű-értékesítés mind belföldi, mind exportszinten tetemes, az előrejelzéseken is túlmutató visszaesést mutatott a hónap során.

- Az ISM intézet feldolgozóipari aktivitást mérő indexe a várt 57,1 pont helyett 53,5 pontra esett vissza májusban az áprilisi 60,4 pontról.

- Befolyásolta a törékeny hangulatot az is, hogy a Moody's tovább rontotta Görögország adósbesorolását a korábbi „B1"-ről negatív kilátással „Caa1"-re.

- Nyitásban még nem festettek ilyen gyenge képet a piacok, a nap során azonban fokozatosan érték el a rég nem látott mínuszokat a vezető indexek. Az ipari vállalatok és a pénzügyi részvények veszítettek legtöbbet az értékükből, de minden szektor megtalálta a számára negatív hírt, hogy mínuszba fejezze be a kereskedést.

Olaj:

- Nem kímélték az olajat sem a befektetők, 2,4%-ot esett a WTI típusú kőolaj ára. Ma reggel további 0,9%-os mínuszt hozott a kereskedés, és jelenleg 99,4 dolláron mozog a nyersanyag hordónkénti ára.

- Nem tett jót az olaj árának a várakozásokat alulmúló amerikai makroadat dömping. Az elemzők azonban kitartanak a csökkenő kőolaj készlet várakozásaik mellett (-1,6 millió hordó), de a benzin terén 900 ezer hordós emelkedést várnak. Hazai idő szerint 17:00 órakor publikálja az Amerikai Energiaügyi Hivatal a készletek múlt heti alakulását.

Távol-Kelet:

- A negatív tartományban voltak az indexek ma reggel Ázsiában (Nikkei -1,7%, Shanghai -1,9%, Hang Seng -1,6%, Kospi -1,4%, All Ordinaries -2,3%).

- A tegnapi gyenge amerikai makro és autóértékesítési adatok után ma nyomás nehezedett az exportőr cégekre (Samsung -2,5%, Toyota -3,4%, Honda -2,6% Nissan -3,2%), de gyengén teljesítettek a pénzügyi részvények is (HSBC -1,9%, ANZ -2,7%). A világ második legnagyobb notebook gyártója, az Acer 7%-ot zuhant, miután kiderült, hogy számviteli hibák vannak készleteinek és vevőköveteléseinek nyilvántartásában.

- A csökkenő olajárral párhuzamosan estek a bányatársaságok és energiacégek (Inpex -2,9%, Cnooc -2,6%, BHP Billiton -2,4%).

- Ma volt a Naoto Kan japán miniszterelnök és kormánya elleni bizalmatlansági szavazás. Naoto Kan korábban kilátásba helyezte esetleges lemondását, azonban a szavazáson többségben voltak a miniszterelnököt támogatók.

Devizák:

- Tegnap erősödött a dollár, de az 1,43-as támasz megtartotta az árfolyamot. A reggeli órákban már valamelyest gyengült a kurzus, 1,437-ig.

- A japán fizetőeszköz erősödött tegnap, de a technikai kép továbbra is oldalazást mutat. A 80,7-es támaszon araszol az árfolyam, a szint azonban hamarosan eleshet, és folytatódhat a japán fizetőeszköz erősödése.

- A forint árfolyama tegnap nem nagyon mozdult, a 266-os támasz tartja az EUR/HUF devizapárt.

Határidős piacok:

- 0 körül mozognak az amerikai határidős részvényindexek ma reggel.

Erste kommentár

Úgy tűnik, hogy megviccelte a piac a befektetőket. Az elmúlt pár nap, de főleg a keddi kereskedés alapján úgy tűnt, mintha véget érőben lenne a május elején kezdődött korrekciós periódus a fejlett országok tőzsdéin (DAX, S&P, FTSE). Az S&P500 kedden látszólag kitört a csökkenő trendvonalból, és Görögország újabb segélycsomagjának a híre után is azt gondolhattuk, hogy a legnagyobb félelem - ha csak időlegesen is - kikerült a befektetők aggodalmai közül. Most úgy tűnik, hogy még mindig meg tudnak ijedni egy Moody's leminősítésen, főleg, ha a besorolás elhagyja a lélektani B kategóriát is (már rég bóvli kötvény kategóriában vannak a görög papírok). Ez azt mutatja, hogy még mindig nem könyvelte el tényként a befektetői közösség az ország csődjét. Egy újabb segélycsomag persze elodázza a bajt, de az tisztán látszik, hogy még évekig nem tud visszatérni az ország a piaci finanszírozásra. És ahhoz, hogy csőd nélkül megússza az elkövetkezendő éveket, kőkemény kiigazítási, megszorítási lépésekre lesz szüksége a hellén államnak. Kérdés, hogy a politika akar-e és képes-e végigvinni ilyen súlyos lépéseket. Összességében tehát még mindig nem könyvelhetjük el a korrekció végét, és lehet, hogy egy elhúzódó lejtmenetre kell felkészülni.

Rövid hírek

- Ma forog utoljára osztalékszelvénnyel a Richter. A cég 860 forint osztalékot fizet részvényenként, június 15-i kezdőnappal.

- Mától osztalékszelvény nélkül forog az OTP. A bank részvényenként 73,09 forint osztalékot fizet.

- Budafoki Róbert, a Magyar Telekom Ügyvezető Bizottságának 2011. június 1-től újonnan kinevezett tagja nem rendelkezik Magyar Telekom részvénnyel - áll a távközlési cég közleményében.

- A BÉT vezérigazgatójának döntése értelmében az E-Star RFV 2014/A kötvényének 04 és 05 részletszámú sorozata - akárcsak az előzőek - is, 2011. június 2-án bevezetésre kerül a tőzsdei kereskedésbe. Technikai lépés, árfolyamhatása nincs.

- Közzétette 2011. június 29-én tartandó éves rendes közgyűlésének napirendi pontjait a Zwack. A napirenden a szokásos témák szerepelnek. A menedzsment összesen 1,73 milliárd forintnyi (részvényenként mintegy 864,875 forint) osztalékot javasol kifizetésre. Amennyiben a közgyűlés elfogadja a javaslatot, augusztus 29-én kezdődhet a kifizetés.

- 5.000 darab sajátrészvényt vásárolt a Rába tegnap 798 forintos részvényenkénti átlagáron. A tranzakció után 912.863 részvénnyel rendelkezik a vállalat.

Jogi nyilatkozat:
A kiadványban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. - 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26., tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002 (Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A kiadványban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A kiadványban foglaltak - teljes vagy részleges - felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A kiadvány kiadása időpontjában érvényes. További részletek: www.erstebroker.hu ügyletek előtti tájékoztatásról szóló Hirdetményben. A kiadvány nem a befektetési elemzések függetlenségének előmozdítását célzó jogi követelményeknek megfelelően készült, nem vonatkozik rá a befektetési elemzések terjesztését, közzétételét megelőző ügyletkötésre vonatkozó tilalom.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo