Ez persze katasztrofális hír lenne...

Újabb felvonás kezdődött a görög drámában, a miniszterelnök megelégelte a zavargásokat, és úgy döntött inkább bizalmi szavazást kér maga ellen. A jelen politikai helyzetben az is előfordulhat, hogy elbukja a parlamenti szavazást, és elhagyja a kormányt.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Nemzetközi hírek

USA, Európa:

- Méretes mínuszt sikerült összehozniuk az amerikai tőzsdéknek tegnap (Dow -1,5%; S&P -1,7%; Nasdaq -1,8%). A görög politikai válság mellett a vártnál rosszabb amerikai makróadatok is borzolták a befektetők kedélyeit.

- Görögország kritikus helyzetbe került a napokban. Tegnap 24 órás sztrájk bénította meg az amúgy is nehéz helyzetben levő görög gazdaságot, emellett pedig tüntetések és zavargások rázták meg Athént. Papandreu miniszterelnök a tegnap esti órákban elmondta, ma bizalmi szavazást kezdeményez maga ellen a parlamentben. Félő, hogy hasonló politikai válság alakul ki, mint Portugáliában.

- A kormány szétesése esetén még nehezebbé válna a megszorítások véghezvitele, ami pedig a 110 milliárd eurós IMF-EU mentőcsomag lehívásának feltétele. Ekkor pedig a már így is elkerülhetetlennek tűnő államcsőd valószínűsége tovább emelkedik.

- Az Európai Központi Bank elnökhelyettese szerint a görög helyzet komoly fertőzési kockázatot hordoz, és az európai bankrendszer egyik legnagyobb kockázati faktora jelenleg. Hozzátette, hogy éppen ezért az EKB továbbra is elutasítja az államcsődöt, mint a görög adósságspirál megoldását.

- A görög csőd elleni biztosítás (CDS) ára 149 bázisponttal emelkedett tegnap, és ezzel újabb történelmi csúcson, 1.754 ponton mozog az árfolyam. A 10 éves államkötvény hozama 17,7%-ra szökött.

- Nem segítette az amerikai piacokat a számos csalódást okozó amerikai makroadat sem.

- A fogyasztói árak 0,2%-kal emelkedtek májusban, a havi magnifláció azonban már 0,3%-ra emelkedett. Év/év alapon 3,6%-ra emelkedett a fogyasztói árindex szemben az elemzők által várt 3,4%-kal, a maginfláció mutatója pedig már 1,5%-on tartózkodik. Ilyen inflációs környezetben a Fed egyre kevésbé tudja tartani a likviditásbővítő intézkedéseit, illetve az alacsony kamatszintet.

- A New-York állami feldolgozóipari aktivitást mérő Fed index júniusban a várt 12 pont helyett mínusz 7,8 pontra zuhant. Ez a gazdasági szereplők egyre növekvő pesszimizmusára utal, és a gyengébb vállalati teljesítmények előszele is lehet.

- Az ipari termelés bár 0,1%-kal tudott nőni májusban, ez elmarad az előrejelzett 0,2%-os bővülési ütemtől.

- A leggyengébben a pénzügyi és az olajpapírok teljesítettek tegnap.

Olaj és arany:

- A görög helyzet és a gyenge amerikai makróadatok nyomán 4,6%-ot zuhant a WTI kőolaj ára, a dollár heves erősödése pedig további nyomást helyezett az árfolyamra. Jelenleg 95,1 dolláron mozog a nyersanyag hordónkénti árfolyama.

- A befektetési menedéknek számító arany ára 0,5%-ot emelkedett a piaci kockázatok növekedése következtében. Most 1.525 dolláron kereskednek a nemesfém unciájával.

Távol-Kelet:

- Egy százalék feletti mínuszokat mutattak az ázsiai indexek ma reggel (Nikkei -1,6%, Shanghai -1,2%, Hang Seng -1,9%, Kospi -2,0%, All Ordinaries -1,9%).

- A negatív hangulat hátterében a Görögországgal kapcsolatos bizonytalanság, illetve a kiábrándító amerikai adatok álltak. Legnagyobb mértékben az exportőr cégek, a bankok és az energiavállalatok estek. (Samsung Electronics -2%, Hyundai -2,1%, Elpida -3,4%, Agricultural Bank of China -2,4%) - Ma kereskedtek először a Samsonite részvényeivel Hong Kong-ban. Az árfolyam a negatív hangulatban rögtön 6,5%-ot esett.

- Áprilisban Kína nettó 7,6 milliárd dollárnyi amerikai állampapírt vásárolt. Az adat azért meglepő, mivel az ezt megelőző öt hónapban nettó eladó volt a távol-keleti ország. Kína összesen 1153 milliárd dollárnyi amerikai államkötvénnyel rendelkezett április végén.

- Az ausztrál ANZ Bank megnyitotta első fiókját Bombay-ben, hogy megvesse lábát a kedvező potenciállal rendelkező országban, azonban a befektetők 2,5%-os mínuszba ejtették a részvényt.

Devizák:

- A dollár közel 2%-ot erősödött a tegnapi kereskedés során. Az 1,45-ös ellenállásról lepattant az árfolyam, és 1,418-ig süllyedt. A következő támasz 1,397-nél látható.

- A jen áttörte a 80,7-es ellenállást, és a 20, 30 napos mozgóátlagokig gyengült (80,9).

- A forint elindult felfelé a 265-ös szintről, áttörte a 266,5-ös ellenállást, és 267,4-ig gyengült.

- A svájci frankkal szemben szintén gyengült a forint. Ma reggel már több, mint 222 felett is járt a CHF/HUF.

Határidős piacok:

- Továbbra is mínuszban tartózkodnak az amerikai határidős indexek ma reggel.

Erste kommentár

Újabb felvonás kezdődött a görög drámában, a miniszterelnök megelégelte a zavargásokat, és úgy döntött inkább bizalmi szavazást kér maga ellen. A jelen politikai helyzetben az is előfordulhat, hogy elbukja a parlamenti szavazást, és elhagyja a kormányt. Ez persze katasztrofális hír lenne a piac számára. A bizonytalan politikai helyzetben ugyanis minimális az esélye, hogy a hatalmas méretű megszorításokat végigvigye bármelyik politikai erő is. Jelen körülmények között még a csőd sem segítene, hiszen amíg nem konszolidálják a költségvetést, vagyis nem közelítik az állami bevételeket és kiadásokat, addig az idővel csak újabb adósságspirálba rántaná az országot. Arról nem is beszélve, hogy a csőd milyen rendszerszintű kockázatokat hozna elő egész Európára nézve. Ebben a helyzetben indul tehát a mai kereskedés Európában és hazánkban is. A BUX-ot tegnap leginkább a MOL mélyrepülése húzta le, két elemzői leminősítést követően. Ma a többi részvény is követheti az olajpapírt, és talán a MOL lesz az, ami szinthez érve pozitív irányba korrigálhat.

Vállalati hírek

E-Star: A sikeres zártkörű tőkeemelés 2,4 milliárd forint friss tőkét hozott

Az E-Star tegnap este tudatta, hogy június 9-én bejelentett zártkörű tőkeemelése a tegnapi napon sikeresen lezárult. Így a vállalat 2,4 milliárd forintnyi friss tőkére tett szert, amit külföldi terjeszkedésre használ. A tőkeemelés következtében Soós Csaba részesedése a vállalatban 41%-ról 33,37%-ra csökkent, míg új tulajdonosok jelentek meg. A már eddig is 1,46%-os részesedéssel bíró Utilco Energy Markets tovább növelte részesedését, míg az Impax Asset Management új tulajdonosként 1%-nál nagyobb részesedést szerzett. (Pontos adatok nem kerültek publikálásra.) Összességében az E-Star részvények 10%-a került külföldi befektetők kezébe. Egy másik közleményben az E-Star azt is tudatta, hogy a magánnyugdíj-pénztári vagyon átutalása következtében az ING részesedése a vállalatban 1% alá csökkent, míg a Nyugdíjreform és Adósságcsökkentő Alap (állam) befolyása 2,85%-ra nőtt az E-Starban. A sikeres tőkeemelés jó hír, mivel biztosítja az E-Star külföldi terjeszkedését biztosító beruházások (EETEK akvizíció, romániai projektek) egy részének finanszírozását. Ezek eredménynövelő hatása a későbbiekben ellensúlyozhatja majd a tőkeemelés hígító hatását. Az is pozitívan értékelendő, hogy az E-Starnak ilyen rövid idő alatt sikerült ennyi (külföldi) befektetőt bevonnia egy olyan környezetben, amikor a bankok vonakodnak hitelezni. Az állam tulajdonszerzése kockázatot jelenthet, hiszen nem tudni, mit tervez az Alap a nem stratégiai cégekben szerzett részvényekkel. Dönthet úgy, hogy értékesíti ezeket a részvényeket, hogy csökkentse a hiányt. Mindent egybevetve viszont úgy gondoljuk, hogy a fentiek már beárazódtak a részvény árfolyamába.

Új üzleti területre lép az Állami Nyomda a mobilfizetési szolgáltatás kifejlesztése révén

Az Állami Nyomda tegnap elemzői tájékoztatót tartott, ahol az új fejlesztésről és a cég kilátásairól beszéltek. Zsámboki Gábor vezérigazgató elmondta, hogy a válságból való kilábalással egyre nagyobb a kereslet a cég termékei és szolgáltatásai iránt. A közép távú stratégia organikus növekedést és regionális terjeszkedést vízionál. Az új román leány, a GVP egy kisebb tendert nyert hazájában, de az Állami Nyomda a cég növekvő súlyával számol. Az Állami Nyomda a sikeres tavalyi akvizíció után a közeljövőben újabb vállalatfelvásárlást tervez. A cég a múlt héten jelentett be egy 800 millió forintos, mobil fizetési megoldásokat előtérbe helyező beruházást, melyhez 210 millió forint vissza nem térítendő állami támogatást kapnak. Ezzel a megoldással kiváltható lennének a papíralapú étkezési jegyek, valamint a plasztik kártyák (törzsvásárlói kártyák, stb), és a postai költségek is csökkenthetők.

A tervek szerint az Állami Nyomda a megszemélyesítés, karbantartás és a biztonsági elemek szállítása révén juthat bevételhez. Ugyan más vállalatok is tervezhetik hasonló szolgáltatás kifejlesztését, az Állami Nyomda versenyelőnye a biztonsági elemek terén szerzett magas tapasztalatukban valamint a kártyakibocsátók (Visa, MasterCard) tanúsítványainak birtoklásában rejlik.

A projekt idén júliusban kezdődhet, és a tervek szerint 2013 végére fejeződhet be. A menedzsment pesszimista szcenárió szerint is 3 éves megtérüléssel számol, így 2014-től legalább 200 millió forinttal nőhet a cég profitja a projekt révén. Ez 85 forintos pozitív fair érték hatást jelentene az Állami Nyomda számára.

Rövid hírek

- Gyorsan, még július közepe előtt jóváhagyhatja a Parlament a MOL csomag megvételét, hiszen ez az orosz Surgutnyeftegaz-zal kötött szerződés egyik fő feltétele. Az 1,88 milliárd eurós vételárat augusztus 31-ig kell kifizetni. A megállapodás részeként a magyar kormány elismerte, hogy a Surgutnyeftegaz a mai napig nem került be a MOL részvénykönyvébe.

- OTP, FHB: Nátrán Roland, a Nemzetgazdasági Minisztérium helyettes államtitkára a Figyelőnek úgy nyilatkozott, hogy változhatnak a bankadó kritériumai. A cél a hitelezés élénkítése. Ennek egyik lehetséges módja az lenne, ha a bankok az újabb hitelkihelyezések összegével csökkenthetnék a fizetendő különadót. Az egyeztetések nyáron is tovább folynak, döntés később várható. Az államtitkár az interjúban beszélt a devizahitelesek mentőcsomagjáról is, azonban semmilyen új információt nem közölt.

Jogi nyilatkozat:
A kiadványban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. - 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26., tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002 (Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A kiadványban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A kiadványban foglaltak - teljes vagy részleges - felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A kiadvány kiadása időpontjában érvényes. További részletek: www.erstebroker.hu ügyletek előtti tájékoztatásról szóló Hirdetményben. A kiadvány nem a befektetési elemzések függetlenségének előmozdítását célzó jogi követelményeknek megfelelően készült, nem vonatkozik rá a befektetési elemzések terjesztését, közzétételét megelőző ügyletkötésre vonatkozó tilalom.

Véleményvezér

Meddig élnek a magyarok?

Meddig élnek a magyarok?  

A várható élettartamot tekintve Szlovénia lekörözte Ausztriát.
Bajban a NER cégek a tőzsdén

Bajban a NER cégek a tőzsdén 

Egyszerre több NER cég került gyengülő pozícióba.
Orbán Viktor barátja teljesen más irányba megy, mint a magyar miniszterelnök gondolta

Orbán Viktor barátja teljesen más irányba megy, mint a magyar miniszterelnök gondolta 

Argentína teljesen más modellt választ, mint Magyarország.
Magyarország jobban teljesít, ja mégsem

Magyarország jobban teljesít, ja mégsem 

Valami újat kellene végre kitalálniuk a magyar országvezetőknek.
Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott

Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott 

Bérharc az egészségügyben.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo