Nemzetközi hírek
USA, Európa:
- Újabb emelkedő napot tudhatnak maguk mögött az amerikai börzék (Dow +1,2%; S&P +1%; Nasdaq +1,2%). A második sikeres görög parlamenti szavazás mellett tegnap egy kiugróan jó makroadat is visszahozta a vevőket a piacra.
- A Chicagói Beszerzési Menedzser Index a várt csökkenéssel szemben 61,1 pontra emelkedett júniusban a májusi 56,6 pontról. Az elemzői konszenzus 54 pont volt. A feldolgozóipari aktivitást mérő előremutató indikátor fontos jelzés az amerikai gazdasági kilátásokkal kapcsolatban. Az elmúlt időszakban rossz hírek érkeztek mind az előremutató, mind a visszatekintő mutatók tájáról, a piac már ki volt éhezve a jó makroadatokra.
- Ezúttal az ipari szektor és a szállítmányozás teljesített a legjobban.
- Görögországból ismét jó hírek érkeztek tegnap. Az athéni parlament most simán megszavazta a még szerdán elfogadott 28 milliárd eurós megszorító program részleteit, valamint egy 50 milliárd eurós privatizációs csomagot. Az ország tehát sínen van, hogy rendbe tegye a költségvetését, és így hosszú távon konszolidálja a hatalmasra duzzadt adósságállományát.
- Német bankok is elfogadtak egy, a francia bankokéhoz hasonló tervezetet, miszerint a lejáró görög állampapírokból újabb kötvényeket vesznek, így segítve az adósság refinanszírozását.
- Hivatalosan is lezárult tegnap a QE2 néven futó Fed kötvényvásárlási program, így további állampapírokat csak a korábbi kötvények lejáró törlesztéseiből vehet a Fed. Ez határozatlan ideig így marad, és a várakozások szerint az idei negyedik negyedévig nem nyúlnak ezen intézkedéshez.
- A Bloomberg információi szerint lemondhat az amerikai pénzügyminiszter Timothy Geithner, miután sikerül lezárni az államadósság-plafon emeléséről szóló tárgyalásokat. Az indokok között családi okok is meghúzódnak a hírforrás szerint.
Olaj és arany:
- Tegnap 95,82 pontra tudott emelkedni a WTI kőolaj ára, ám ott megfogta a 20 napos mozgóátlag és visszaküldte 95 pont alá a nyersanyag hordónkénti árfolyamát.
- A görög csőd elkerülését követő eufória kezd elszállni az olaj piacáról, és kezd előtérbe kerülni a kereslet és kínálat egyensúlya. A gyenge kínai beszerzési menedzser adat rámutat, hogy a kínai kormány gazdasághűtő lépései meghozzák hatásukat, negatívan érintve az olaj iránti keresletet is.
- Az olajár kordában tartása érdekében az USA 30 milliárd hordónyi stratégiai készletet szabadít fel a Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) döntésének megfelelően. Az OPEC országok kitermelése pedig napi 210 ezer hordóval emelkedett, 29,1 millióra. Ez február óta a legnagyobb emelkedés.
Távol-Kelet:
- Vegyes képet mutattak az ázsiai indexek ma reggel (Nikkei +0,5%, Shanghai -0,1%, Hang Seng +1,5%, Kospi +1,3%, All Ordinaries -0,3%).
- A kezdeti pluszok olvadozni kezdtek a megjelenő makroadatokra. Japánban a háztartások költései éves szinten a várt 1,7% helyett 1,9%-kal estek vissza. Az üzleti hangulatot jelző Tankan feldolgozóipari index a vártnál (-7) rosszabb (-9) lett. A kínai feldolgozóipari beszerzési menedzser index is rosszabb (50,9) lett a vártnál (51,6), ami újra felébresztette azok aggodalmát, akik egy esetleges „hard landing"-től félnek.
- Veszítettek értékükből a kínai bankok (ICBC -1,4%, China Merchants Bank -0,4%).
- Szárnyra kaptak viszont a koreai exportőrök (Samsung +2,4%, LG +2,7%, Kia +1,5%) és a japán autógyártók (Honda +0,7%, Toyota +1,2%).
Devizák:
- A tegnapi kereskedés során 1,451-ig gyengült tovább a dollár. A következő megálló 1,469-nél látható. - 80,3-ig erősödött a jen tegnap, azonban napközben megfordult a hangulat, és 80,5-ig emelkedett zárásra az árfolyam. Reggel 80,7-ig tovább emelkedett az USD/JPY árfolyama.
- A forint 266-ig korrigált tegnap.
Határidős piacok:
- Pluszba fordultak az amerikai határidős indexek.
Erste kommentár
Véget ért a görög szavazás, s a vártnak megfelelő eredményt hozta, azaz a törvényhozók elfogadták a megszorító csomagot részleteiben is. Ráadásul az amerikai makroadatok is tudtak pozitív meglepetést hozni. Így a kockázati prémium tovább csökkent, s egyre inkább előtérbe kerül/került a piac jelentős alulértékeltsége. S így egy „csoda történt". Az amerikai indexek négy napot tudtak egyhuzamban emelkedni. A DAX is áttört egy kritikus pontot, amely az elmúlt hetekben komoly ellenállást jelentett (7.300). Habár itt az amerikai gyorsjelentési szezon a nyakunkon, ez nem hatja meg a befektetőket. A korábbi csúcsokhoz képest 10%-kal alacsonyabb piaci árakon elkezdtek vásárolni. Kérdés, hogy meddig tud kitartani ez a jó hangulat. Lesz-e új lokális csúcs, s azután esetleg a minden idők legmagasabb értékei kerülnek ostrom alá. Lásd pl. DAX. A válaszunk erre az, hogy ha a publikálandó amerikai és német (stb.) gazdasági adatok javulást fognak sugallni, akkor marad a jó hangulat. Bernanke pedig azt mondta, hogy javulást fogunk látni. Tehát aki hisz a Fed elnökének, az zsákoljon.