A lavinát a Der Spiegel internetes kiadásának pénteken megjelent írása indította el. A tekintélyes hetilap azt állította, hogy Görögország az euróövezet elhagyását fontolgatja.
A német lap szerint az athéni vezetés az egyre súlyosabb gazdasági gondok nyomása alatt arra a belátásra jutott, hogy napirendre kell venni a valutaunió elhagyásának kérdését, és adósság-átütemezésről is tárgyalni kell. A lap akkor azt jelentette, hogy az Európai Bizottság (EB) péntek estére válságtanácskozásra hívta össze az euróövezeti pénzügyminisztereket.
"Botor ötlet"
A lap értesülései a pénzügyminiszterek találkozóját illetően igaznak bizonyult: péntek este szűk körű euróövezeti pénzügyminiszteri találkozót tartottak Luxembourgban. A görög pénzügyminisztérium később kiadott közleménye szerint sem ott, sem az előtt nem vetődött fel Görögország eurótagságának megváltozása. A luxemburgi házigazda botor ötletnek és puszta pletykának minősítette azt az értesülést, hogy Athén ismét saját pénzzel váltaná fel az eurót. Hangoztatta, hogy még a görög adósság átütemezéséről sem volt szó.
A Görögországgal kapcsolatos bizonytalanságot tovább erősítette azonban a Die Welt című német lapnak az a hétfőn ismertetett értesülése, hogy Görögország a 110 milliárd eurós pénzügyi mentőcsomaghoz csatolt feltételrendszer lazítását kéri a hitelezőktől, az Európai Uniótól (EU) és a Nemzetközi Valutaalaptól (IMF).
A német napilap az athéni kormánnyal zajló tárgyalásokat ismerő uniós forrásokra hivatkozva azt írta, hogy a görög fél a hitelkamat további csökkentését kéri, és azt is szorgalmazza, hogy lazíthasson a támogatásért cserébe megkövetelt takarékossági programon. Athén arra próbálja rávenni a hitelezőket, hogy a hazai össztermékhez mért (GDP) 3 százalékos államháztartási hiányt ne 2014-re, hanem két évvel később kelljen elérni.
A görög felvetéseket egyelőre vizsgálják - mondták a Die Welt forrásai, akik szerint az államháztartási helyzet megszilárdításában a vártnál szerényebb eredményeket elérő Görögországnak mintegy 30 milliárd eurós többlettámogatásra is szüksége lehet.
Hétfőn kora délután mélyen a befektetésre már nem ajánlott, "bóvli" adósosztályzati kategóriába süllyesztette Görögország kockázati besorolásait a Standard & Poor's. A hitelminősítő azt közölte, hogy a hosszú futamidejű görög államadósság besorolása az eddigi "BB mínusz"-ról - a köztes "B plusz" kihagyásával - "B"-re, a rövid lejáratú szuverén adósságok osztályzata "B"-ről a már rendkívüli befektetői kockázatokra figyelmeztető "C" szintre romlik. A hosszú futamidejű görög adósságok "B" besorolása rosszabb például Szenegál, Angola, Nigéria és Zambia osztályzatainál.
Mindezek hatására április 19-e óta legalacsonyabb szintre gyengült az euró a dollárral szemben. Röviddel 17 óra után az euró 1,4261 dolláron állt a vasárnap késő esti 1,4355 dollár után, ami az euró 0,65 százalékos gyengülését jelenti.