Nemzetközi hírek
USA, Európa:
- Erős pluszban zártak tegnap az amerikai részvényindexek a hétfői kereskedési szünet után (Dow +1%; S&P +1,1%; Nasdaq +1,4%). Az újabb görög mentőcsomagra vonatkozó spekuláció ellensúlyozta a vártnál gyengébb makrohíreket.
- A Wall Street Journal tegnapi közlése alapján a németek is támogatnának egy újabb görög mentőcsomagot, ami 30 milliárd euróra rúghat. Korábban Jean-Claude Juncker, az eurócsoport vezetője mondta ki, hogy június végén születhet meg az újabb segélyterv, és Görögország hiteleinek átstrukturálása nem szerepel a tervek között.
- A makroadatok nem festettek túl szép képet.
- A várt stagnálással szemben csökkent májusban a fogyasztók gazdaságba vetett bizalma. A Conference Board bizalmi indexe 60,8 pontra esett a várt 66,6 pont helyett.
- A Chicagói beszerzési menedzser index az előrejelzettnél (62 pont) is nagyobb mértékben, 56,6 pontra csökkent májusban, az áprilisi 67 pontról. A Dallasi Fed feldolgozóipari aktivitást mérő indexe negatívba fordult (-7,4) szemben a várt 8,5 ponttal.
- Az S&P/CaseSchiller felmérése szerint folytatódott a lakásárak esése. Az első negyedévben átlagosan 5%-kal csökkentek az árak a tavalyi év azonos időszakához képest.
- Vállalati hírek között azonban volt néhány pozitív fejlemény. Az Apple árfolyama 3,1%-ot emelkedett, miután a vállalat vezérigazgatója, Steve Jobs egy újabb „cloud-computing" termék jövő heti bejelentését helyezte kilátásba.
- A Goldman Sachs árfolyama 1,4%-ot emelkedett (140 dollár fölé), miután a JPMorgan elemzői 175 dolláros célárral vételre ajánlották a befektetési bank részvényeit.
- Ma foglalkoztatottsági, gépjármű-értékesítési valamint feldolgozóipari adatok látnak napvilágot.
Olaj és arany:
- Tegnap 2,1%-os pluszban zárt az olaj ára, amiben a hétfői árfolyammozgás is szerepel. Az újabb görög csomagra való spekuláció mellett az amerikai autózási szezon kezdete, és az ennek hatására várt emelkedő kereslet hajtotta a nyersanyag árát. Jelenleg 102,9 dolláron kereskednek a kőolaj hordójával.
- A szokásos szerdai olajkészlet jelentést csütörtökre halasztották a hétfői ünnepnap miatt. A piac 1,8 millió hordós kőolajkészlet csökkenést jelez előre a várható keresletélénkülés nyomán.
- Az arany ára tegnap stagnált, ma reggel 0,4%-kal csökkent. Jelenleg 1.530 dolláron mozog az arany unciánkénti ára.
Távol-Kelet:
- Nem voltak jelentős mozgások ma reggel Ázsiában (Nikkei +0,3%, Shanghai -0,3%, Hang Seng -0,3%, Kospi -0,1%, All Ordinaries +0,1%).
- A japán ellenzék bizalmatlansági indítványt tervez benyújtani Naoto Kan miniszterelnök kormánya ellen. Az alsóház holnap szavazhat. Ha az indítványt megszavazzák, a kormánynak le kellene mondania vagy fel kellene oszlatnia az alsóházat és új választásokat kellene kiírnia. Elvileg Kan pártjának elég szavazata lenne az alsóházon belül, azonban a miniszterelnök pozíciója a saját pártján belül is megrendült.
- Az inflációnak és a kormány megszorító intézkedéseinek köszönhetően Kína feldolgozóipari aktivitása májusban három negyedéves mélypontot ütött. A hivatalos kínai adat szerint a feldolgozóipari menedzser index az április 52,9-ről 52-re esett vissza (a konszenzus 52,2 volt). Az HSBC hasonló indexe szintén csökkenést mutatott (51,8-ról 51,6-ra).
- Ausztrália GDP-je az év első három hónapjában 1,2%-kal esett vissza a természeti csapások miatt, azonban ez még mindig jobb, mint az 1,4%-os zuhanás, amit a piac várt, így az index a pozitív tartományban tudott maradni.
- Gyengén teljesítettek a pénzügyi papírok és az ingatlanfejlesztők részvényei a régióban (ICBC -0,8%, Poly Real Estate -0,9%).
Devizák:
- Tegnap áttörte a dollár az 1,43-as ellenállást, és egészen 1,442-ig gyengült. Valószínűleg hamarosan eléri az árfolyam az 1,45-ös ellenállást.
- A jen 80,7-ről irányt váltott tegnap, és 81,7-ig gyengült. A reggeli órákban azonban már ismét erősödni tudott a japán fizetőeszköz 81,3-ig.
- A forint erősödni tudott tegnap, 266,5 környékén mozgott a hajnali kereskedésben az EUR/HUF árfolyama.
Határidős piacok:
- Pluszban tartózkodnak az amerikai határidős részvényindexek ma reggel.
Erste kommentár
Újra megmentik a görögöket! Ennek most lehet örülni, pláne hogy most a hitelnyújtók kevésbé tűnnek szőrös szívűeknek, mint korábban. Persze ez csak jó ürügy arra, hogy bekövetkezzen az, ami amúgy is lógott a levegőben. A korrekciónak valószínűleg vége van. Ráadásul ez olyan körülmények között következik be, hogy hetek óta alapvetően a várt makroadatoknál gyengébbeket látunk mindenhol. Egyre inkább a QE3-ról beszélnek. S bizony benne van a pakliban, ha hamarosan, 1-2 hónapon belül nem látunk javuló makrogazdasági adatokat. Ennek ellenére az látható, hogy a vállalati eredmények továbbra is jók, a hozamok pedig alacsonyan maradnak. Ez pedig árfolyam emelkedést eredményez.
Vállalati hírek
E-Star: A vártnál sokkal jobb első negyedév az EETEK akvizíciójának köszönhetően
Az E-Star tegnap este publikálta első negyedéves gyorsjelentését. Minden eredménysor felülmúlta várakozásainkat az EETEK akvizíciójának köszönhetően, mivel a lengyel vállalat költségei és bevételei már az első negyedéves számokban kimutatásra kerültek annak ellenére, hogy a tranzakció pénzügyi zárására még nem került sor. Az EETEK adta a bevételek és a bruttó eredmény csaknem 70%-át. Az akvizíció hatásától megtisztítva a bevételeket, azok 925 millió forinttal nőttek a bázis időszakihoz képest a román projekteknek köszönhetően. A működési költségek azonban nagyobb mértékben növekedtek, mint a bevételek és a bruttó profit (főként a személyi jellegű ráfordításoknak és az igénybevett szolgáltatásoknak köszönhetően). A személyi jellegű ráfordítások a tavalyi 45,8 millió forintról 232,2 millióra nőttek (EETEK nélkül) a román projektek miatt (100 millió forint) és a központi átszervezéseknek köszönhetően (86 millió forint). A személyi jellegű ráfordítások növekedésének 67%-a tulajdonítható az EETEK-nek. Az igénybevett szolgáltatások növekedésének 80%-áért az EETEK a felelős. A 130,5 millió forintos értékcsökkenés (EETEK nélkül) a bázisidőszaki érték kétszerese. 53 millió forint kapcsolható a román projektekhez, a többi a magyarokhoz. Az EETEK a konszolidált értékcsökkenés 30%-áért felelős. A román projektekkel kapcsolatban a gyorsjelentésből kiderült, hogy azok az árbevétel 16%-át tették ki. Az EETEK akvizícióhoz köthető a pénzügyi eredmény jelentős megugrása (1,6 milliárd forint a tavalyi 58,6 millió forinthoz képest), ami jelentősen megnövelte a nettó profitot. Gyergyószentmiklóson már az új rendszeren folyik a szolgáltatás, míg Zilahon és Marosvásárhelyen a régin. A felújítások a hosszú tél miatt nem tudtak elkezdődni az első negyedévben, így ezek hatása majd a második és harmadik negyedévben érződik. A román projektek által termelt EBITDA 50 millió forinttal maradt el a várttól, miután a korábban számítottnál kevesebb fogyasztó csatlakozott a rendszerhez.
A publikált számok nem változtattak a véleményünkön: az EETEK akvizíciója értékteremtő az E-Star számára, ha a magyar vállalat talál forrást a tranzakció finanszírozására. Zárásáig az EETEK akvizíciója jelentős finanszírozási kockázatot jelent. A negyedéves jelentés elkészítésekor az E-Star azt feltételezte, hogy hosszú lejáratú hitelből finanszírozhatja majd a tranzakciót, azonban eddig nem érkezett arra vonatkozó bejelentés, hogy az E-Star megegyezést kötött volna egy bankkal (vagy bankok egy csoportjával) hitelfelvételről. A vártnál gyengébb román teljesítmény nem meglepetés, hiszen a menedzsment már korábban utalt rá. Mindent egybevetve a számok üzenete pozitív, azonban amíg az akvizíció finanszírozása nem megoldott, csak korlátozott mértékű pozitív árfolyamhatásra számítunk. A szintén tegnapra ígért menedzsment várakozás nem került publikálásra.
Rövid hírek
- A Magyar Telekom bejelentette, hogy a 2010. április 7-i közgyűlés határozataival kapcsolatos perben a Fővárosi Ítélőtábla a kisrészvényes felperesek keresetét elutasító elsőfokú ítéletet érdemben helybenhagyta. A Fővárosi Ítélőtábla ítéletével szemben fellebbezésnek nincs helye. Az ítélet várható volt, így árfolyamhatásra nem számítunk.
- Ma forog utoljára osztalékszelvénnyel az OTP. A bank részvényenként 73,09149086 forint osztalékot fizet június 14-i kezdőnappal.