Tőzsde: úgy tűnik, hogy rövid volt a sokk...

Tovább emelkedtek az amerikai részvényindexek - Folytatta a pozitív korrekciót az olaj és az arany - Ázsia: A pozitív tartományban vannak az indexek - Erősödött a dollár és a jen, gyengült a forint - Richter: A vártnál valamivel jobb első negyedéves eredmény - Vártnál jobb negyedéves eredmény az Egistől - Készül az akvizícióra az E-Star, elindult a lengyel kötvényprogram - Ma árfolyamemelkedésre számítunk.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Nemzetközi hírek

USA, Európa:

- Folytatták az emelkedést az amerikai részvénypiacok tegnap, de a csúcsot még nem érték el az indexek (Dow +0,6%; S&P +0,8%; Nasdaq +1%).

- A Microsoft tegnap bejelentette a tegnapelőtt még csak pletyka szintjén terjedő információt, miszerint 8,5 milliárd dollárért felvásárolja a 170 millió felhasználóval rendelkező Skype internetes kommunikációs platformot. A Microsoft részvényesei egyelőre kedvezőtlenül fogadták a hírt, 0,6%-ot esett a részvény árfolyama.

- A Walt-Disney lett a Dow legjobban teljesítő részvénye 1,9% emelkedéssel. A vállalat gyorsjelentését övező felfokozott várakozások repítették a filmgyártó cég árfolyamát, ám a zárás után közölt számok rögtön letörték a hangulatot. A vállalat 49 centes részvényenkénti profitja ugyanis alulmúlta az 57 centes elemzői várakozást, és a bevétel is elmaradt a konszenzustól. A zárás utáni kereskedésben 2,4%-kal csökkent a Disney árfolyama.

- A termelői árindex a várt 10,4%-kal szemben 11,1%-kal emelkedett áprilisban. A gazdasági hangulatindex pedig meghaladta a várakozásokat.

- Ma költségvetési és külkereskedelmi adatok látnak napvilágot az USA-ban, vállalatok közül pedig a Cisco publikálja negyedéves gyorsjelentését.

Olaj és arany:

- Az olaj ára további 1,3%-kal emelkedett tegnap, jelenleg 104 dolláron kereskednek a WTI kőolaj hordójával.

- Az Amerikai Energiahivatal (DOE) ma délután publikálja a készletadatokat. Kőolaj terén további 1,5 millió hordós emelkedést várnak az elemzők, míg benzin terén 750 ezer hordóval szűkülhetnek a készletek. A teljes amerikai kőolajkészlet állomány 366 millió hordón áll jelenleg, és közelít a 375 millió hordós, 20 éves csúcshoz.

- Az arany ára is emelkedett és jelenleg 1.524 dolláron kereskednek a nemesfém unciájával.

Távol-Kelet:

- A pozitív tartományban vannak az indexek (Nikkei +0,4%, Shanghai +0,1%, Hang Seng +0,3%, Kospi +1,2%, All Ordinaries -0,4%).

- Számos makroadat érkezett ma reggel Kínából, melyek vegyes képet mutattak. A legfontosabb, hogy az infláció áprilisban a vártnak megfelelően alakult (5,3%) és az előző adathoz (5,4%) képest csökkenést mutat (a kormány 4%-os inflációt célzott meg a teljes évre vonatkozóan). A termelői árindex éves szinten 6,8%-kal nőtt (várt: 7,1%, korábbi: 7,3%), a kiskereskedelmi forgalom pedig 17,1%-kal (várt: 17,6%, korábbi: 17,4%). Az újonnan nyújtott hitelek 740 milliárd jüanra dagadtak a várt 703 milliárddal és a korábbi 679 milliárddal szemben. Az ipari termelés éves szinten „csak" 13,4%-kal bővült áprilisban a várt 14,5%-kal és a márciusi 14,8%-kal szemben.

- A Tepco (+3,1%) elfogadta a japán kormány feltételeit (költségcsökkentés, független vizsgálóbizottság felállítása), melyekhez az állami segítség nyújtását kötötte.

- Régiószerte jól szerepeltek a nyersanyagvállalatok (BHP Billiton +1,7%, Rio Tinto +2,4%, S-Oil +3,2%), a japán exportőrök a gyengébb jenből profitáltak (Toyota +1,2%, Honda +2,1%).

Devizák:

- Tegnap 1,427-ig erősödött a tengerentúli fizetőeszköz, napközben fordult a hangulat, és zárásra 1,44-ig gyengült a dollár. Két alsó kanóc is kialakult a grafikonon, melyek a közelgő korrekciót jelzik.

- Tegnap folytatódott a korrekció az USD/JPY devizapárban, a japán jen 80,9-ig gyengült zárásra. A következő napokban további jengyengülésre számíthatunk.

- A forint tegnap ismét erősödött, 264 környékén fejezte be a napot a hazai fizetőeszköz. Egyértelmű irány továbbra sem látható, a 263 forintos támasz felett oldalaz a kurzus.

Határidős piacok:

- Pluszban tartózkodnak az amerikai határidős részvényindexek ma reggel.

Erste kommentár

Tegnapelőtt beleadtak a devizákba, amiből nem jött folytatás. Sőt, megindult egy visszarendeződés. A részvénypiacok is a nap eleji viszonylag gyengébb teljesítményt köbvetően, végül egészen jól teljesítettek. Úgy tűnik, hogy rövid volt a sokk hatás, amelyet az ezüst erőteljes árfolyamcsökkenése okozott. Ugyanakkor a szürkén csillogó fém árfolyama, akár csak más nyersanyagoké, egyre följebb kúszik. Közelítik a 20-30 napos mozgóátlagokat. Ezeknek a szinteknek az elérése utáni viselkedés lesz kritikus. Csak egy vissza tesztről beszélhetünk, vagy esetleg megpróbálják áttörni ezeket a szinteket. Ugyan mi az előbbit borítékoljuk, de ne szaladjunk ennyire előre. A piac majd megmutatja az igazi arcát. Hiszen lehet úgy is esni, hogy a részvények historikus összehasonlításban nagyon olcsóak, persze nem mindegy milyenek a kockázatok. Azok pedig még akár növekedhetnek is a még mindig nagyon magas szintekről. Gondoljunk csak bele egy nagyobb eladói hullámba a görög kötvénypiacon. Csak a hozamok emelkednek annyira tovább, hogy összhangba kerüljenek a CDS árazással, akkor még a meglévő kötvény vagyon (fél vagyon) fele megint eltűnhet. Vagyis 30-25%-ra csökkenhet a jelenlegi 50-60%-os árazás. Ez pedig mintegy 70 Mrd eurónyi vagyon újabb eltűnését eredményezné. Ez pedig már egy nagyságrendben van a Fed egyhavi élénkítésével, sőt több is annál.

Vállalati hírek

Richter: A vártnál valamivel jobb első negyedéves eredmény

A Richter ma reggel publikálta első negyedéves gyorsjelentését. A főbb számokat egy táblázatban foglaltuk össze.

A hazai szabályozás szigorítása, a nyugat-európai terjeszkedés miatt növekvő értékesítési és marketing költségek következtében a Richter üzemi és nettó eredménye éves szinten csökkent, azonban utóbbi visszaesése elmaradt a várttól. Véleményünk szerint az első negyedéves számok nem keltenek csalódást a befektetőkben, de jelentős pozitív meglepetést sem tartalmaznak. Bár a nettó profit felülmúlta a piac várakozásait, az üzemi eredmény valamelyest elmaradt attól, ami gátat szab a túlzott optimizmusnak. Fontos, hogy a hazai piacon továbbra is homályosan látunk, ami azt eredményezi, hogy a befektetők óvatosak a magyar gyógyszerpapírokkal kapcsolatban. Továbbra is úgy gondoljuk azonban, hogy a Richter terjeszkedési és termékstratégiája, szilárd helyzete a nőgyógyászati termékek piacán (a Grünenthal és a PregLem akvizíciójával különösen), valamint a Forest Laboratories-zal folytatott K+F projektek kompetitív előnyt jelentenek a vállalat számára, ami közép-hosszú távon ellensúlyozhatja a magyar piachoz fűződő bizonytalanságokat. Előzetes számításaink szerint a hosszú távú növekedést a Magyarországon kívüli értékesítés fűti majd. Ezt figyelembe véve és nem számolva a K+F költségek OEP-től való visszatérítésének lehetőségével (valamint a gyógyszergyártók különadójának 18%-ra emelésével és a duplájára növő orvoslátogatói díjjal) 47.360 forintos célárat kapunk, így továbbra is felhalmozásra ajánljuk a részvényt. (A jelenlegi hivatalos célárunk 50.900 forint.)

Vártnál jobb negyedéves eredmény azEgistől

Az Egis 2010/2011-es üzleti évének második negyedévéről szóló jelentés tegnap tőzsdezárás után látott napvilágot. Az árbevétel 10%-kal, az üzemi eredmény 48,5%-kal nőtt, azonban a nettó eredmény 4%-kal csökkent.

Noha az időszak vége felé tapasztalható forinterősödés miatti árfolyamveszteség részben elvitte a működésen realizált profitot, még így is az általunk és a piac által vártnál jobb lett a nettó eredmény. Összességében pozitív üzenetet hordoz az Egis eredménye, de azért vannak még bizonytalansági tényezők. A legfontosabb, hogy a Richtertől eltérően az Egis még nem számolt azzal, hogy esetleg nem követelheti vissza a K+F költségeit az OEP-től (a második negyedévben az összeg 650 millió forintot tett ki). Előzetes számításaink azt mutatják, hogy ha nem számolunk a K+F költségek OEP-től történő visszaigénylésével (valamint a gyógyszergyártók különadójának 18%-ra emelésével és a duplájára növő orvoslátogatói díjjal), 21.740 forintos célárat kapnánk az Egis-re. (A jelenlegi hivatalos célárfolyamunk 25.400 forint.) Ha a szabályozói változásokat is belevesszük a modellünkbe, az az előrejelzéseink és a célárfolyamunk csökkenéséhez vezet majd. Ennek ellenére úgy gondoljuk, hogy a jelenlegi árfolyamon a kockázatok már beárazódtak, ezért továbbra is felhalmozásra ajánljuk az Egis- részvényét.

Jogi nyilatkozat:
A kiadványban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. - 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26., tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002 (Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A kiadványban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A kiadványban foglaltak - teljes vagy részleges - felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A kiadvány kiadása időpontjában érvényes. További részletek: www.erstebroker.hu, ügyletek előtti tájékoztatásról szóló Hirdetményben. A kiadvány nem a befektetési elemzések függetlenségének előmozdítását célzó jogi követelményeknek megfelelően készült, nem vonatkozik rá a befektetési elemzések terjesztését, közzétételét megelőző ügyletkötésre vonatkozó tilalom.

Véleményvezér

Fordult a kocka, illúziónak bizonyult az a várakozás, hogy Kína lehagyja az USA-t

Fordult a kocka, illúziónak bizonyult az a várakozás, hogy Kína lehagyja az USA-t 

Nem biztos, hogy annyira jó gondolat volt a keleti nyitás. Az USA és Európa vezeti a világgazdaságot.
Aláírásgyűjtő ellenzéki aktivitákat támadtak meg Budapesten

Aláírásgyűjtő ellenzéki aktivitákat támadtak meg Budapesten 

Tettlegesséig fajult a választási kampány a fővárosban.
Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba

Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba 

A nagy újraelosztási ráta ellenére alig jut az egészségügyre.
Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság

Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság 

Négy hónap alatt tűnt el a költségvetési hiány.
Újra lőnek az ukrán tüzérek

Újra lőnek az ukrán tüzérek 

Nagy hatótávolságú rakétákat is kapnak az ukránok.
Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo