Nemzetközi hírek
USA:
- Ide-oda billegés után végül a pozitív tartományban zártak az amerikai részvényindexek (Dow +0,4%; S&P +0,2%; Nasdaq +0,3%). A sztár a tegnap debütáló LinkedIn volt, mely 109%-os pluszban fejezte be a kereskedést.
- 409 ezren fordultak újonnan munkanélküli segélyért múlt héten a tegnapi jelentés alapján, szemben a várt 420 ezerrel. A tartós kérelmek száma is a vártnál nagyobb mértékben csökkent.
- Csalódást okozott azonban a kereskedés kezdete után publikált többi makromutató. A használt lakások értékesítése 0,8%-kal esett vissza áprilisban, szemben a várt 2%-os emelkedéssel. A Leading Indicators kompozit mutató 0,3%-kal csökkent, míg az elemzők 0,1%-os növekedést vártak.
- A Philadelphiai feldolgozóipari kilátásokat mérő Fed index a várt 20 pont helyett 3,9 pontra csökkent májusban, az áprilisi 18,5 pontról.
- A gyengébb makromutatók következtében meg is inogtak a kezdeti pluszok, de a kereskedés végére ismét a vevők uralták a piacot.
- A LinkedIn üzleti közösségi weboldalt üzemeltető cég részvényeivel tegnap kereskedtek először a tőzsdén. A 45 dolláros kibocsátási árat követően 120 dollárra is felemelkedett az árfolyam, majd végül 94,25 dolláron zárta a kereskedést (+109%). A nagy érdeklődés annak is köszönhető, hogy a LinkedIn az első közösségi oldal, mely tőzsdére lépett, a legnagyobb és legismertebb Facebook még nem adta be a derekát, hogy nyílt részvénytársasággá alakuljon.
- A tavaly mindössze pár cent részvényenkénti profitot összekaparó (2009-ben veszteséges) cég iránti lelkesedés a dotcom lufi csúcspontját jellemző időket idéz, de még korai lenne új „közösségi média" lufi kialakulásáról beszélni.
Olaj és arany:
- Tegnap 1,7%-kal 98,4 dollárra esett a WTI kőolaj hordónkénti ára. Ma 0,4%-os emelkedés után 98,8 dolláron forog a kőolaj ára. A Brent típusú olajjal 111,6 dolláron kereskednek.
- Az arany ára tegnap 0,3%-ot esett, ma ugyanennyit emelkedett. 1.497 dolláron mozog a nemesfém unciánkénti árfolyama.
Távol-Kelet:
- Nem volt egységes a kép ma reggel Ázsiában (Nikkei -0,1%, Shanghai +0,1%, Hang Seng +0,1%, Kospi +0,7%, All Ordinaries -0,4%).
- A Bank of Japan ezúttal sem változtatott az irányadó kamat szintjén (0-0,10%). Különleges monetáris intézkedés bejelentésére nem került sor. A japán jegybank szerint az év második felében gyorsulhat a gazdaság, amikorra az ország felülkerekedik a katasztrófa okozta károkon.
- Lemond a Tepco elnöke, mivel a katasztrófa után valószínű, hogy a vállalat rekord mértékű veszteséget ért el az elmúlt pénzügyi évben. Ugyanakkor a japán bankszövetség elnöke kritizálta a kormányt, mivel az felszólította a bankokat, hogy könnyítsenek a Tepco hitelterhein.
- Ausztráliában a bányatársaságok árfolyama esett (BHP Billiton -1,8%, Rio Tinto -1,5%), miután Nyugat-Ausztrália bejelentette, hogy megemeli a kitermelt vasérc után fizetendő bányajáradékot.
- Jól teljesítettek azoknak a vállalatoknak a részvényei, melyek bevételük nagyobb részét az USA-ból szerzik, mivel tegnap kedvező munkapiaci adatok láttak napvilágot a tengerentúlon. (HTC Corp +1,3%, Hyundai +3%, Hitachi +1,7%)
Devizák:
- A dollár 0,4%-ot gyengült tegnap az euró ellenében. A reggeli kereskedésben is folytatódik ez a tendencia, az árfolyam már 1,432 felett mozog.
- Volatilis mozgás mellett, nap végére nem igazán tudott elmozdulni a japán jen, az árfolyam továbbra is a 30 napos mozgóátlag alatt oldalaz (81,7).
- Megfordult a forint árfolyama, és 269-ről 267-ig erősödött a hazai fizetőeszköz. Az árfolyam lepattant a sávtetőről, és ismét célba vehet a 263 forintos támaszt.
Határidős piacok:
- Kis mínuszban tartózkodnak az amerikai határidős részvényindexek ma reggel.
Erste kommentár
Miközben röpködnek a bulvár hírek az IMF volt vezére körül, Görögország dolgozik. 6 Mrd eurós, azaz a GDP 2,6%-ra rúgó csomagot készül bejelenteni a jövő héten. Ráadásul a Deutsche Bank és Credit Suisse lesznek azok a bankok, amelyek segítenek eladni 50 Mrd eurónyi állami eszközt, amellyel 20%-kal csökkenthetik az államadósság mértékét. Ezekkel a lépésekkel akár 90% alá is csökkenhet a GDP arányos államadósság, pláne akkor, ha a GDP netán újra növekvő pályára áll. Persze az utóbbira egyelőre kevés esély van. Vagyis azért az esetleges intézkedések ellenére is ott lebeg a hitelátstrukturálás veszélye a görög állam, s a német, francia, stb. bankok feje felett. Ha pedig egy államadósság leírás lenne (hair cut) pl. 50%-os mértékben akkor, mintegy 125-150 Mrd euró veszne el, ami sok, de szétterítve a bankokon a profitjuk 20-30%-át érintené. Az egyik leginkább érintett bank a Commerzbank lenne, amelynek 2.9Mrd görög (s összesen 3.9Mrd görög, portugál és ír államkötvény van a portfóliójában). Vagyis egy 50%-os görög leírás pont elvinné az egy éves profitját.
Vállalati hírek
A MOL konferenciahívás összefoglalója
A MOL tegnap a negyedéves jelentés publikálása után elemzői tájékoztatót tartott, melynek főbb pontjai a következők:
- Továbbra is kihívásokkal küzd a Feldolgozás-Kereskedelem üzletág, de az INA és a hatékonyságnövelés révén javulásra lehet számítani. Az üzemanyag értékesítés terén régiószerte egyszámjegyű növekedés volt tapasztalható.
- Ismét jól teljesített a Kutatás-Termelés üzletág. A MOL továbbra is napi 150.000 hordó olajegyenértékes kitermeléssel számol. A szénhidrogén ára várhatón tovább nő a második negyedévben.
- 370 milliárd forintnyi beruházásból 160 milliárdot kutatásra fordított a cég. Az új, Gáz és Midstream üzletág jól teljesített. Az INA gázüzletága 2011-ben nullszaldós lehet. Enyhe nyomást gyakorol ugyanakkor az eredményre a magyarországi gázár befagyasztás.
- Szíria: A cégcsoport kiteremlésének 13%-át kitevő mezők kapacitása a jelenlegi 20.000 hordó olajegyenértékesről 24.000-re nőhet. Az országban tapasztalható belpolitikai feszültség egyelőre nem veszélyezteti a kitermelést.
- A nettó eladósodottság 30% alatt van, a MOL nem tervez részvény visszavásárlást vagy részvénybevonást, további vállalatfelvásárlásokban és beruházásokban gondolkodik.
- A Lotos esetleges megvételéről nem árultak el részleteket, de véleményünk szerint jó vétel lenne a MOL számára.
- Irak, Kurdisztán: elindult az export, de a helyi kormány még többet szeretne kivinni. Megállapodás még nincs.
- Továbbra is kérdéses a Nabucco projekt sorsa. Mi 50%-os valószínűséget adunk annak, hogy a MOL továbbra is támogatja.
- A CEZ-zel közösen építendő gázüzemű erőműről idén születhet döntés.
- INA részvény vásárlás és osztalék: A MOL hangsúlyozta, hogy mindenben a vonatkozó szabályok szerint járt el. A MOL-nak jeleneg 47,46%-nyi részesedése van, valamint opcióval rendelkezik további 1,6%-ra.
A MOL eredménye tehát összességében jó volt, és a következő negyedév is erős lehet. Továbbra is a Kutatás-Termelés a húzóágazat, ide összpontosulnak a beruházások is. Az INA-nál végrehajott hatékonyságnövelés eredménye már a második negyedévben jelentkezhet. Kockázatot jelenthet a szíriai helyzet, valamint a szénhidrogén árak hirtelen esése. Továbbra is Felhalmozásra ajánljuk a részvényt.
OTP: A gyorsjelentés utáni sajtótájékoztató összefoglalója
A sajtótájékoztató fő témája a kockázati költségek, az NPL ráta és az NPL fedezeti ráta alakulása volt. A második negyedévre vonatkozóan az OTP javulást remél az eszközminőségben az erős forintnak köszönhetően, de a bajba jutott devizahitelesek megsegítéséről szóló kormánnyal történő várt megegyezés szintén eredményezheti a kockázati költségek csökkenését (legalábbis rövidközéptávon).
Míg az orosz leányt továbbra is magas kamatmarzs jellemzi, az ukrán és bolgár leányoknál negyedéves összehasonlításban jelentős mértékben nőtt az új nemteljesítő hitelek állománya (árfolyamhatással igazítva). Negyedéves szinten az ukrán leány problémás hitelei 60%-kal nőttek, 11 milliárd forintra, míg a bolgár leánynál 4 milliárdról 16 milliárdra nőtt. A kisebb lányok már ígéretesebb képet mutattak. Az egyetlen kivétel Szerbia a maga 100%-os növekedésével (6 milliárd forintra).
Az első negyedévben egy váltásnak lehettünk szemtanúi, amennyiben a külföldi leányok helyett (55% a 4Q10-es 67% után) a magyar anyaintézmény (43% a 4Q10-es 24% után) képviselte a kockázati költségek nagy részét. Ugyanakkor a magyar nemteljesítő hitelek alakulásában egy bebukott szindikált hitel állt, ami nem ad okot aggodalomra az eszközminőség hosszútávú alakulása miatt. Az év hátralevő részében várhatóan Ukrajnában és Bulgáriában lassan javulnak a számok.
Vártnál jobb számokat közölt az Állami Nyomda
224,5 millió forintos konszolidált negyedéves nyereségről számolt be tegnap zárás után az Állami Nyomda, mely meghaladja a 202 millió forintos eredményvárakozásunkat, és az elemzői konszenzust (204 millió forint) is. Év/év alapon 263%-kal emelkedett a profit a tavalyi első negyedévhez képest, amit viszont egy - a készletlogisztikai változások miatt - kialakult egyszeri negatív tétel húzott le. Az árbevétel is vártnál magasabb szintet ért el, 4,46 milliárd forintot, mely 20%-os emelkedést jelent év/év alapon. A növekedést elsősorban az exportbevételek rendkívüli emelkedése húzza, mely részben a GPV Mail Services új leányvállalat konszolidációja, részben egy egyszeri pozitív tétel következménye. Az összes exportbevétel 164,75%-kal 1,52 milliárd forintra emelkedett, és így rekord magas, 34%-os exportarányt ért el a vállalat.
A bruttó fedezet 33%-ra emelkedett vissza a tavalyi gyenge profitabilitási ráta után. Az adminisztrációs és fel nem osztott költségek azonban 40%-kal nőttek év/év alapon. A személyi ráfordítások 10%-kal emelkedtek, a bruttó fizetések emelkedése, és a tervek teljesülése következtében kifizetett juttatások miatt. A 271 millió forintos üzemi eredmény nagyjából megfelel az általunk várt szintnek.
Összességében erős negyedévről számolt be az Állami Nyomda, ami pozitívan hathat a részvényárfolyamra is. Az elmúlt napokban azonban sokat emelkedett a részvény ára, a piac tehát alapvetően jó eredményre is számított. Ez mérsékelheti a már tényként ismert gyorsjelentés pozitív hatását.