A görögök megint megkeverték a kártyát

A görögök megint megkeverték a kártyát, a piacok pedig beijedtek. Az Új Demokrácia pártja rekord sebességgel visszaadta a kormányalakítási megbízást. Így most a szélső bal is próbálkozhat, amely valószínűleg sikertelen lesz. 

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A kormányalakítással próbálkozó Sziriza addig is borzolja a kedélyeket, Ciprasz pártelnök hangzatos kijelentéseivel. Utána pedig, ha Ciprasznak sem sikerül koalíciót összehoznia (három nap), a Paszok fogja megkapni a mandátumot. Arról is beszélnek, hogy ha új választások lesznek, azt már összekötik az EU-ban maradás kérdésével is.

Abban az esetben pedig lehet, hogy az eredmények a centrum pártok (Paszok és Új Demokrácia) javára változnak, hiszen több mint negyven éve ez a két párt 60-80%-os együttes többséget alkot a görög parlamentben. Vagyis úgy tűnik, hogy a félelem nagyobb ez ügyben a piacon, mint amilyennek lennie kellene.

Spanyolországban lehet, hogy 7-10 milliárd euróval meg kell támogatni a Bankia nevű pénzintézetet. Ez azért aggodalmas, mert sokan attól félnek, hogy elindul a bankmentés Spanyolországban, s az megnövelné a GDP arányos hitelállományt (a jelenlegi 70%-ról). Ha a teljes 180 milliárdnyi kétes banki kintlévőséget a kormány fizetné ki, akkor 90% közelébe emelkedne a GDP arányos hiány.

Ennek azért kicsi a valószínűsége, másrészt egyes piaci megfigyelők szerint a jelenlegi 10 milliárd eurót is olyan konstrukcióban (átváltható kötvény formájában) valósítaná meg a spanyol kormány, amely nem növelné a hiányt. Ha netán mégis növelné, az 0,1% ponttal, vagyis nagyon pici értékkel növelné az államadóságot. Ráadásul a bankok nagy része, akárcsak Görögországgal kapcsolatban, a kitettséget jelentősen csökkentette Spanyolországgal szemben is. Pl. a Bank of Ireland árfolyamába már beárazódott egy teljes spanyol csőd. (S a csőd, ha egyáltalán lesz, nagyon messze van még.)

USA, Európa:

Eséssel indították a kereskedést a vezető tengerentúli indexek, majd a kereskedés második részében észak felé fordultak a piacok, de zárásra nem sikerült a veszteséget teljes egészében ledolgozniuk (Dow -0,59%, Nasdaq -0,39%, S&P500 -0,43%).

Továbbra sem sikerült kormányt alakítaniuk a görögöknek a hétvégi választáa után. Ez a bizonytalanság rányomta a bélyegét a tegnapi kereskedésre, az európai tőzsdék is jelentős mínuszban zártak.

A Walt Disney tegnap publikálta második pénzügyi negyedévre vonatkozó eredményét, mely meghaladta az elemzői várakozásokat. Az előrejelzett 55,1 cent helyett 58 centes részvényenkénti nyereségről adott számot a társaság zárás után.

Olaj, arany:

Az olaj árfolyama csekély mértékben folytatta az esést, de a 200 napos mozgóátlagról visszapattant a kurzus. 98 dollárról esni kezdett a WTI, majd a 95,5 dolláros mélypontról megfordult, és 97 dollárig korrigált zárásra. A reggeli kereskedésben folytatódik a lejtmenet, a 200 napos mozgóátlag környékén, 96,3 dollárnál jár az árfolyam.

Az Amerikai Energiahivatal ma publikálja az olajkészletek alakulását. Kőolaj terén 2 millió hordós emelkedésre, míg benzin terén 750 ezer hordó csökkenésre számítanak az elemzők.

Az arany tegnap kitört lefelé, 1.638 dollárról lefelé vette az irányt, és 1.605 dollárig süllyedt zárásra. A reggeli órákban folytatódik a csökkenés, és 1.590 dollár alatt is járt az árfolyam.

Távol-Kelet:

Zuhanásnak indultak a vezető távol-keleti mutatók a reggeli kereskedésben (Nikkei -1,5%, Hang Seng -0,87%, Shanghai -1,63%). Fontos makroadatok nem láttak napvilágot, de a vártnál gyengébb vállalati jelentések rossz hangulatot teremtettek a piacokon.

Devizák:

A dollár az egy napig tartó korrekciót követően lefordult, és erősödni kezdett az euróval szemben. Az 1,3-as támaszon zárta a kereskedést, majd a reggeli órákban tovább folytatódott a tengerentúli fizetőeszköz erősödése. A forint a reggeli órákban gyengülni kezdett a tegnapi oldalazás után. Az árfolyam 288 fölé emelkedett az euró ellenében.

Határidős piacok:

 Az amerikai határidős indexek a negatív, míg az európaiak a pozitív tartományban vannak ma reggel.

 

Jogi nyilatkozat
A kiadványban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. - 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26., tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002 (Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A kiadványban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A kiadványban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A kiadvány kiadása időpontjában érvényes. További részletek: www.erstebroker.hu, ügyletek előtti tájékoztatásról szóló Hirdetményben. A kiadvány nem a befektetési elemzések függetlenségének előmozdítását célzó jogi követelményeknek megfelelően készült, nem vonatkozik rá a befektetési elemzések terjesztését, közzétételét megelőző ügyletkötésre vonatkozó tilalom.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo