A görög parlament szerdán délelőtt szavazhat arról az újabb, 28,4 milliárd eurós kiigazító csomagról, amely a feltétele a korábban elfogadott mentőhitel esedékes, 12 milliárd eurós részlete folyósításának, valamint alapja lehet egy esetleges új mentőprogram kidolgozásának.
Van Rompuy, az Európa Parlament elnöke úgy fogalmazott, hogy a szavazás kulcsfontosságú a görög emberek, az euróövezet és az egész világ szempontjából. Az Európai Bizottság elnöke, José Manuel Barroso parlamenti felszólalásában elmondta: Görögországnak meg kell dupláznia erőfeszítéseit. "Strukturális reformokra van szüksége Görögországnak annak érdekében, hogy újra növekedési pályára álljon.
A megszigorítások ellen tüntetők és a megfékezésükre kivezényelt rohamrendőrök kedd délután összecsaptak az athéni parlament épülete előtt. A szakszervezetek felhívására 48 órás általános sztrájkot kezdtek tiltakozásul a kormány megszorító csomagja ellen - fotó:MTi/EPA
Barroso megismételte korábbi kijelentését, amely szerint az Európai Uniónak nincs alternatív forgatókönyve. "Ez az egy tervünk van a görög helyzet megoldására", és ha végrehajtják a kiigazítási terveket, akkor "az EU teljes támogatását élvezhetik" - tette hozzá. Az athéni kormány nehézségek elé néz a program megszavazásakor, mivel az ellenzék elutasítja az újabb megszorításokat, és több kormánypárti képviselő is aggályait fejezte ki a reformok miatt. A szocialista frakciónak 155 képviselője van a 300 fős görög parlamentben. Egy képviselő már korábban jelezte, hogy nem szavazza meg a csomagot.
Görögországban eközben 48 órás általános sztrájk kezdődött kedden. Helyszíni jelentések szerint több mint 5 ezer rendőrt vezényeltek Athénba, ahol kedden délelőtt kezdődtek a felvonulások. A tömegközlekedés gyakorlatilag leállt az országban. Fennakadások lesznek kedden és szerdán a légiközlekedésben is, a légiirányítók mindkét nap sztrájkolnak, magyar idő szerint 08-11 óra és 17-21 óra között.
Görögország törlesztési hátralékba kerülését a piac jelentős eséllyel jósolja, függetlenül a további külső segítségtől. A Barclays Capital minap ismertetett felmérése szerint a globális befektetői közösség háromnegyede számol azzal, hogy Görögország és esetleg több más euróövezeti tagállam már a következő egy évben adósságállománya átrendezésére kényszerül. Hasonló véleményen vannak a nagy nemzetközi hitelminősítők is.
A hónap közepén a Standard & Poor's egyszerre három fokozatú osztályzatrontással a már rendkívüli befektetői kockázatokra figyelmeztető "CCC" szintre süllyesztette Görögország hosszú távú államadós-besorolását, azzal a véleményével indokolva a meredek leminősítést, hogy jelentősen megnőtt a kockázata a görög adósságszolgálat időbeli és maradéktalan teljesítésében bekövetkező többszöri késedelemnek. Az S&P lépése nyomán jelenleg Görögországé a világ legrosszabb szuverén adósosztályzata.