Nemzetközi hírek
USA, Európa:
- A hét utolsó napján már nem estek tovább a részvényindexek, ám igazi emelkedést sem láthattunk (Dow +0,4%; S&P +0,6%; Nasdaq +1,1%). Pénteken még a G-20-as pénzügyminisztereinek megállapodása nyugtatta a kedélyeket, a hétvégi IMF-Világbank csúcstalálkozón azonban ismét az aggodalmak kerültek előtérbe.
- Timothy Geithner amerikai pénzügyminiszter szerint, ha nem sikerül kezelni a görögök által vezetett adósságválságot, „az látványos csődökhöz, bankrohamhoz és súlyos katasztrófához" vezet. Hozzátette, hogy az országoknak össze kell fogniuk az EKB-val, és fel kell állítaniuk egy tűzfalat az adósságválság fertőzés megállításához.
- Soros György elmondása szerint valamit tenni kell, mert Görögország lehet, hogy nem tudja elkerülni a csődöt. A brit pénzügyminiszter, Osborne szerint a világban kezd elfogyni a türelem, és az Eurózónának már csak hat hete maradt megtalálni a megoldást a következő G-20 ülésig (november 3-4.).
- A „The Sunday Times" nevű brit lap információi szerint felmerült a lehetősége egy részleges, ellenőrzött görög csődnek, valamint az eurózóna pénzügyi stabilitási csomag (EFSF) jelenlegi 440 milliárd eurós összegének 3 ezer milliárd euróra történő emelése.
- Pénteken elég vegyesen teljesítettek a részvények az USA-ban, az olajszektor vállalatai tovább veszítettek értékükből, míg a pénzügyi szektor emelkedni tudott. A Bank of America 4,1%-ot emelkedett, a Dow-n belül a legnagyobb mértékben.
- A Boeing több év késés után leszállítja az első 787 Dreamliner típusú gépet. A cég vasárnap aláírta a gép szállítólevelét egy japán légitársasággal.
Olaj és arany
- Az arany ára további 4,8%-kal zuhant pénteken, ma reggel pedig 3,8%-os mínuszban tartózkodik. Jelenleg már 1.600 dollár alatt kereskednek a nemesfém unciájával.
- A még mindig magasan tartózkodó aranyárat nem tudták erősíteni az európai adósságválsággal kapcsolatos aggodalmak erősödése sem. A dollár felértékelődése pedig szintén gyengítette a nemesfém árfolyamát.
- A WTI olaj ára 0,8%-ot esett pénteken, ma reggel pedig további 1%-ot. Jelenleg 79 dolláron kereskednek a nyersanyag hordójával.
Távol-Kelet:
- Ismét a negatív tartományban voltak az ázsiai indexek (Nikkei -2,3%, Shanghai -1,0%, Hang Seng -2,2%, Kospi -2,9%, All Ordinaries -1,1%). Az európai adósságválság megoldásának hiánya kockázatkerülésre készteti a befektetőket, akik felszámolják részvény pozícióikat.
- Nyomás alá kerültek a japán pénzügyi részvények (Daiwa Securities -2,8%, Nomura -2,1%). Az ausztrál bankoknak sikerült korrigálniuk a múlt heti zuhanást (National Australia Bank +1,1%, Commonwealth Bank of Australia +1,2%).
- Ismét estek a jelentős európai kitettséggel bíró exportőrök (Sony -4,2%, Sharp -5,1%). A nyersanyagárak csökkenésével párhuzamosan a szektor részvényei is veszítettek értékükből. A Rio Tinto 0,8%-ot emelkedett, mivel állítólag fontolóra vette, hogy megszabadul néhány alumínium eszközétől Ausztráliában, ahol súlyos adók várnak a szennyezőanyag kibocsátókra.
- A dél-koreai Samsung bejelentette, hogy hazai piacán 4G-s Galaxy S mobilokat dob piacra.
Devizák:
- A pénteki kereskedés folyamán enyhe dollárgyengülést láthattunk, de reggel az 1,358-as lokális maximumról 1,34-ig esett az árfolyam.
- A japán jen továbbra is a 76,25-ös támaszon oldalaz. Pénteken enyhe jengyengülést láthattunk 76,8-ig, majd reggel visszazuhant a támaszra az EUR/USD.
- A forint a csütörtöki 295,5-ös lokális maximumról korrigálni kezdett, majd pénteken és a reggeli órákban is erősödött a hazai fizetőeszköz. Nemrégiben már 290 alatt járt a kurzus.
Határidős piacok:
- Vegyesen teljesítenek az amerikai határidős részvényindexek ma reggel.
Erste kommentár
Úgy tűnik, hogy a görög csőd egyre közelebb van. Már az európai stabilitási alap 2.000-3.000 milliárd euróra való emeléséről beszélnek. Ez segítene elkerülni a görög csőd okozta fertőzés tovaterjedésének megállítását. Ez (a 3.000 milliárd) nagyjából elég is lenne erre a célra. A nagy kérdés, amely azonnal felmerül bennünk, hogy miből lenne ennyi pénz. Az USA-ban ezt úgy oldották meg, hogy a jegybank, a Fed nyomtatott néhány ezermilliárd dollárt. Itt pedig az EKB-nek kellene hasonlót csinálnia. Hiszen a tagállamok szinte biztos, hogy nem tudnak összedobni ekkor pénzösszeget. Mindenestre, ha megtörténik, az jelentős hígulást okoz az euróban. S akkor hasonló gyengülésen mehetne keresztül a közös valuta, mint a dollár korábban.
- 87 millió dollárt fordít tervei szerint a MOL idén a szibériai Matyusinszkaja mező fejlesztésére, mondta Gerecs László, a MOL csoport oroszországi mezőfejlesztési és termelési igazgatója az MTI-nek. Ha a 2012-re tervezett két, illetve a 2013-ra tervezett négy kutatófúrás sikeres lesz, a kitermelés a térségben 20 millió hordóval 35 millió hordóra nőhet.
- Vádat emeltek Ivo Sanader volt horvát miniszterelnök ellen vesztegetés miatt. Hernádi Zsolt szerepét az ügyben a magyar ügyészség vizsgálja. Ugyanakkor a jelenlegi miniszterelnök, Jadranka Kosor bejelentette, hogy egy olyan törvény-tervezetet készül benyújtani a parlamentnek, amely 49%-ban korlátozná a nem kormányi hátterű részvényes tulajdonszerzését az INA-ban. Az elhúzódó konfliktus negatívan érinti a MOL-t, azonban a legrosszabb már beárazódott az árfolyamba.
- Az OTP 2011. szeptember 23-án 51.059 darab OTP törzsrészvényt vásárolt 2,995 forintos átlagáron. Így a bank saját tulajdonában lévő OTP törzsrészvények állománya 4.651.063 darabra változott. Ebből a csoporttagoknál lévő részvények darabszáma a 2011. augusztus 31-i állapot szerint 2.073.560 darab. A saját részvény állomány mindösszesen 1,66%.
- Magyar Telekom: A Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság legfrissebb gyorsjelentése szerint augusztusban közel 26 ezerrel 11,676 millióra csökkent a három magyar mobil-szolgáltató teljes előfizetői száma. A forgalmat generáló SIM kártyák száma 10 ezerrel 10,994 millióra nőtt. 100 főre 117,1 SIM kártya jutott. A T-Mobile a piacvezető, részesedése a júliusi 44,52%-ról 44,71%-ra nőtt.
- A Rába 2011. szeptember 22-én 5.000 darab Rába törzsrészvényt vásárolt 553 forintos átlagáron. A tranzakciót követően a Rába saját tulajdonában lévő törzsrészvények állománya 935.787 darabra emelkedett.
Gazdasági hírek
- A költségvetési bizottság elfogadta a jövő évi büdzsé tervezetét, de figyelmeztetett, hogy további adóemelés lehet szükséges. Simor András jegybankelnök nemmel szavazott a büdzsére.