Nemzetközi hírek
USA, Európa:
- Zárásra elpárolgott a nyitáskor tapasztalt optimizmus az amerikai parketten és csak a Dow zárt pluszban (Dow +0,1%, Nasdaq -0,9%, S&P -0,2%). A befektetők feszülten várják a Fed üzenetét és a görög tárgyalások eredményét.
- A befektetők elbizonytalanodtak azzal kapcsolatban, hogy a Fed vajon jelent-e be gazdaságélénkítő intézkedéseket. Ezen kívül negatívan hatott a hangulatra, hogy az IMF borúlátó jóslatot tett közzé a jövőre vonatkozóan. Szokásos féléves kitekintőjében több jelentős kockázatra hívta fel a figyelmet, és 4,3%-ról 4%-ra csökkentette a világgazdaság növekedésére vonatkozó várakozásait. Az Eurózóna gazdasága idén 1,6%-kal, jövőre 1,1%-kal bővülhet a Valutaalap szerint, míg az USA-é 1,5%-kal illetve 1,8%-kal. Nem menekülhetett meg Kína sem. A gyenge külső kereslet miatt a korábbi 9,6%-os 2011-es és 9,5%-os 2012-es kilátásokat rendre 9,5%-ra illetve 9%-ra rontotta az IMF.
- Főleg a technológiai szektor veszített értékéből. A RIM és az Amazon több mint 3%-ot esett, de az eddig naponta új történelmi csúcsot ütő Apple is visszacsúszott. Az Adobe (-2,5%) és az Oracle (-2,3%) a vártnál jobbat jelentett, azonban már csak a zárás utáni kereskedésben tudtak emelkedni. Előbbi 7,7%-ot, utóbbi 3,3%-ot.
- Engedélyt kapott a Shell, hogy 2012-től Alaszka partjainál olaj után kutasson. A részvény árfolyama több mint 1%-kal emelkedett.
- Éves csúcsra ugrott a Visa és a Mastercard árfolyama, miután a Google bejelentette, hogy a nevezett két vállalatot hozzáadja a májusban elindított Google Vallet szolgáltatásához. (A megfelelő technológiával ellátott telefonok érintéssel bankkártyaként használhatók.)
Olaj és arany:
- A hétfői lejtmenetet követően emelkedni tudott tegnap a kőolaj árfolyama. 85-ről 86,7-ig menetelt a WTI kurzusa.
- Az Amerikai Energiahivatal (DOE) ma délután publikálja a készletadatokat. A kőolajkészletek további 1,3 millió hordóval csökkenhetnek, míg benzin terén 1,35 millió hordó bővülésre számítanak az elemzők.
- Az arany árfolyama emelkedett a tegnapi és a ma reggeli kereskedés során. Az 1.770 dolláros mélypontról 1.810 dollárig kapaszkodott az árfolyam. A 20 napos mozgóátlag (1.827 dollár) áttörése esetén az arany újból célba veheti az 1.910 dolláros ellenállást.
Távol-Kelet:
- Többségükben a pozitív tartományban voltak az ázsiai indexek ma reggel (Nikkei +0,3%, Shanghai +2,7%, Hang Seng -0,4%, Kospi +0,9%, All Ordinaries +0,7%).
- Szerte a régióban jól teljesített a technológiai szektor, miután az Adobe és az Oracle tegnap zárás után a vártnál jobb eredményről számolt be (Samsung +1,0%, Renesas +5,6%).
- Emelkedett a nyersanyagszektor is, mivel az olaj tegnap 87 dollár közelébe drágult (PetroChina +1,0%, Woodside Petroleum +0,9%).
- A görög adósságprobléma azonban továbbra is rányomja bélyegét a bankszektorra (Commonwealth Bank of Australia -1,3%, Nomura -0,7%, HSBC -0,6%).
- Japánt elérte a Roke nevű tájfun. A Toyota 11 gyárában állítja le a termelést.
- A vártnál nagyobb lett Japán augusztusi külkereskedelmi mérlegének hiánya (-775,3 milliárd jen). Az export 2,8%-kal, míg az import 19,2%-kal nőtt éves szinten.
Devizák:
- Az EUR/USD tegnap egy doji alakzattal zárta a kereskedést, vagyis a nyitó és záró szint majdnem megegyezett. Ez az alakzat bizonytalanságra utal, és a mai Fed ülés végéig továbbra is kivárás a valószínű. Az árfolyam 1,37 körül alakult a reggeli órákban.
- Tegnap még 292 forint környékén kereskedtek a forinttal, majd napközben látványosan erősödni kezdett az árfolyam. Az MNB döntése, miszerint nem változtatott az alapkamaton (6%), nem okozott meglepetést. Arra hírre viszont, hogy a jegybank rendelkezésre bocsátja a devizatartalékait a végtörlesztéshez, már látványosan zuhanni kezdett az EUR/HUF árfolyama, és a reggeli órákban 287,5-ig süllyedt.
Határidős piacok:
- Pluszban vannak az amerikai határidős részvényindexek ma reggel.
Erste kommentár
Ma mindenki a szemét a Fed-re szegezi. Kíváncsian várjuk, mit sikerül a tanácsnak összehoznia, milyen élénkítést fognak bejelenteni. A piac egyébként nem vár QE3-at. Így a piacokat is a kivárás jellemezheti, nem várunk nagy mozgásokat. Viszont a Fed döntést követően, akár nagyobb mozgások is kialakulhatnak, de akkor mi már rég zárva leszünk. A görög kormány ma vitatja meg az „trojka" javaslatcsomagját. Reméljük, elfogadják azt, hiszen ellenkező esetben újabb aggodalmas kör jöhet a piacon. Vagyis talán jobb ma nézelődni és kíváncsian várni az egyes eredményeket.
Rövid hírek
- Az EBRD azt tervezi, hogy akár 25 millió dollár hitelt nyújt az OTP ukrajnai lízingcégnek, az LLC OTP Leasingnek. A hitelt öt évre adná. A terv célja támogatni az ukrán lízingpiac fejlesztését, a kis- és közepes vállalatok lízingfinanszírozásának a növelését és az ágazaton belüli verseny élénkítését.
- OTP, FHB: Az MNB tegnap bejelentette, hogy elérhetővé teszi a bankok számára devizatartalékait, ha azoknak a devizahitelesek végtörlesztése esetén szüksége lenne rá.
- Az OTP 36.037 darab saját részvényt vásárolt 3.600 forintos átlagáron 2011. szeptember 19-én, és további 20.000 darabot szintén 3.600 forintos átlagáron 2011. szeptember 20-án. A tranzakciókat követően a bank saját tulajdonában lévő OTP törzsrészvények állománya 4.451.063 darabra változott. Ebből a csoporttagoknál lévő részvények darabszáma a 2011. augusztus 31-i állapot szerint 2.073.560 darab. A saját részvény állomány mindösszesen 1,59%.
- Az INA felügyelő bizottságának elnöke a Reuters-nek elmondta, hogy a vállalatnak vissza kell szereznie volt jugoszláv piacait. Azt is elmondta, hogy szerinte nem lényegi kérdés, hogy a MOL-nak többsége vane az INA-ban, azonban fontos, hogy a horvát állam megtartsa azokat a jogokat, melyekkel befolyásolni tudja az ország energiapolitikáját.
- A cseh Cepro elismerte, hogy tárgyalásokat folytat a PKN-nel, a MOL-lal és az ENI-vel egy részvénycserés ügyletről. Köztudott, hogy a többségében állami vállalat ilyen tárgyalásokat folytat, ezért árfolyamhatásra nem számítunk.
- A Gulf Keystone Petroleum zártkörű kibocsátás keretében 200 millió dollárt vont be az iraki kurdisztáni régióbeli kutatások finanszírozására. A mezőt a Gulf Keystone a MOL-lal közösen üzemelteti.
- A PannErgy megkezdte a kistokaji visszasajtoló kutak közül az első kút fúrási munkálatait. A kistokaji kút a miskolci geotermikus rendszer tervezett kútjai közül a második.
Gazdasági hírek
- Az MNB monetáris tanácsa tegnap változatlanul, 6%-on hagyta az irányadó kamatrátát.