Nemzetközi hírek
USA, Európa:
- A görög megszorítások elfogadása tovább repítette az amerikai részvénypiacokat (Dow +0,6%; S&P +0,8%; Nasdaq +0,4%). A lakásértékesítési adat is pozitív meglepetéssel szolgált, de a Fed is hozzájárult az optimista hangulathoz. Ma ismét fontos szavazás lesz a görög parlamentben.
- A görög parlament tegnap, ha szoros szavazás mellett is, de elfogadta a 28 milliárd eurós megszorításokat, ami a nemzetközi segélycsomag lehívásának feltétele is volt. Enélkül ugyanis már a július-augusztusi lejáró állampapírokat sem tudná refinanszírozni az ország.
- A tegnapi hír hatására megszilárdult az optimizmus, az európai és amerikai részvényindexek is folytatták az emelkedést, a svájci frank és a dollár gyengült.
- A legnagyobb mértékben a pénzügyi papírok erősödtek, 2,1%-ot. A Fed ugyanis a korábban tervezettnél jóval kevésbé szigorú, 21 centes limitet vezet be a kártyatranzakciós díjakra. A Visa árfolyama 15%-ot, a MasterCard-é 11%-ot emelkedett a tegnapi kereskedésben.
- Májusban 8,2%-kal emelkedett a folyamatban levő lakások értékesítése, ami év/év alapon 15,5%-ot jelent. Az áprilisi jelentős visszaesés után jó hír, hogy ismét életjelet adott az ingatlanpiac.
- Ma a szokásos csütörtöki munkapiaci adatok mellett a Chicagói Beszerzési Menedzser Index is nyilvánosságra kerül.
Olaj és arany:
- A WTI olaj ára további 2%-kal emelkedett tegnap, és jelenleg 95,3 dolláron kereskednek a nyersanyag hordójával. Az optimista nemzetközi hangulat mellett az amerikai készletek drasztikus csökkenése is segítette a fekete arany árfolyamát.
- Az Amerikai Energiahivatal (DOE) jelentése szerint 4,4 millió hordóval csökkentek a kőolaj készletek múlt héten, míg a piac 1,5 millió hordós csökkenést várt. A benzinkészletek 1,4 millió hordóval estek, holott a piac 700 ezer hordós emelkedésre számított.
- Az arany ára is megindult, dacolva az optimista befektetői hangulattal. A dollár tegnapi gyengülése persze segítette a nemesfém felértékelődését.
Távol-Kelet:
- A pozitív tartományban voltak az ázsiai indexek ma reggel (Nikkei +0,4%, Shanghai +1,3%, Hang Seng +1,6%, Kospi +0,3%, All Ordinaries +1,7%).
- Az egész régióban jól szerepelt a pénzügyi szektor (HSBC Holdings +2,2%, Bank of Communications +1,9%, Mitsubishi UFJ +2,6%, Sumitomo Mitsui +1,3).
- Az olajár emelkedésének köszönhetően az energiacégek részvényei is drágultak (BHP Billiton +1,3%, WorleyParsons +1,8%, Cnooc +1,9%).
- Drágultak azoknak a cégeknek a részvényei is, melyek bevételük jó részét Európában szerzik (Sony +3,3%, Mazda +1,5%, Cosco +2,5%).
- A Samsung 0,7%-ot veszített értékéből, miután szabadalmi jogvitába keveredett az Apple-lel. Bennfentes információk szerint a Hitachi is csatlakozott a Sony és a Toshiba tárgyalásaihoz, melyek célja, hogy a cégek egyesítsék kisméretű LCD gyártásukat. Így a világ legnagyobb ilyen gyártója jönne létre, amibe egy állami alap állítólag pénzzel is beszállna.
- A BYD kínai autógyártó részvényei 42%-kal drágultak első kereskedési napjukon. A vállalat részben Warren Buffett Berkshire Hathaway cégének kezében van.
Devizák:
- Negyedik napja gyengül a dollár az euróval szemben. Tegnap az árfolyam áttörte a 20 napos mozgóátlagot és az 1,442-es ellenállást, így megnyílt az út az 1,469-es lokális csúcsig.
- A 81-es ellenállásról lepattant a japán fizetőeszköz, és a jen lendületes erősödésbe kezdett a dollárral szemben. Az árfolyam a 20 napos mozgóátlagot tesztelte vissza (80,4).
- Nagyot erősödött tegnap a forint. 268,7-ről 265,2-ig csökkent az árfolyam. Napokon belül a sáv alját (263 forint) is megérintheti a kurzus.
Határidős piacok:
- Továbbra is pluszban tartózkodnak az amerikai határidős indexek.
Erste kommentár
Megtörtént hát, elfogadásra került a megszorító csomag Görögországban. A lépés nagyon fontos volt az ország adósságának konszolidációja szempontjából, ám ez még csak a kezdet. Ma ismét szavaz a görög parlament, ezúttal a tegnap elfogadott csomag részleteiről, illetve egy 50 milliárd eurós privatizációs csomagról. Mivel a tegnapi szavazás is elég kis többséggel valósult meg, így ma is feszült figyelem övezheti az eseményeket. A lényeg, hogy a piacot optimizmussal töltötte el, hogy - bár ezzel még nem is oldódott meg a görög adóssághelyzet - a csőd valószínűsége jelentősen lecsökkent. Míg a vezető európai indexek 1-2%-ot meneteltek tegnap, addig mi egy picit fékeztünk a tempóból, és mindössze 0,4%-os pluszban tudott zárni a BUX. Ma ismét derűs napra virradtunk - legalábbis a részvénypiacokon - nagy kérdés azonban, hogy hazánk mennyire tudja kivenni a részét az emelkedésből. A BUX kulcsszinten mozog jelenleg. 200, 20 és 30 napos mozgóátlag, valamint a csökkenő trendcsatorna teteje fogja az indexet. Ha ezeket át tudná törni, akkor megnyílna a tér a 23.500 pont felé. Egyelőre azonban úgy tűnik, csak arra vár a BUX, hogy egy negatívabb nemzetközi hangulatban eshessen végre már.
Rövid hírek
- A MOL bejelentette, hogy 2011. június 29-én az MFB Invest Zrt. 1.273.271 darab „A" sorozatú MOL törzsrészvényt transzferált a MOL-hoz. A tranzakciót követően a MOL tulajdonában 5,79 millió darab saját részvény van. Az ügylet lényegében egy hozzávőleg 100 millió eurós kölcsönszerződés lezárása, melyben a MOL papírok biztosítékként szerepeltek. Árfolyamhatásra nem számítunk.
- A Richter saját részvényeiből 21.418 darab törzsrészvény került átadásra a bónuszrészvény program jogosultjai és a kimagasló teljesítményt nyújtó alkalmazottak részére. Emellett a Richter 10.829 darab saját részvényt vásárolt tőzsdén kívüli forgalomban. A társaság saját részvény állománya 2011. június 29-én 21.200 darab, csoport szinten 31.750 darab.
- Az E-Star bejelentette, hogy a 2011. június 27-én intézményi befektetők számára - a vállalati kötvényprogramjának ötödik lépéseként - indított kötvényjegyzését 2011. június 29-én lezárta. Az intézményi befektetők 772 millió forint értékben jegyeztek az E-Star 2012/A elnevezésű, fix 8,9250% kamatozású, 2012. október 24-i lejáratú kötvényből. A társaság a jegyzésből befolyt összeget rövidtávúfinanszírozási szükségleteinek fedezésére, elsősorban a romániai projektek beruházásigényének kielégítésére használja.
- Az E-Star azt is bejelentette, hogy a leányvállalati struktúrájának egyszerűsítése érdekében döntött az RFV ESCO Beruházó és Szolgáltató Korlátolt Felelősségű Társaság és az RFV Beruházó Korlátolt Felelősségű Társaság egyesüléséről oly módon, hogy a RFV Beruházó Kft. beolvad az RFV ESCO Kftbe, ezzel az átvevő társaság a beolvadó társaság általános jogutódja lesz. Az átvevő társaság cégneve az átalakulás időpontjától E-Star ESCO Kft. lesz. Technikai lépés. Árfolyamhatásra nem számítunk.
- A Zwack tegnapi közgyűlése jóváhagyta a részvényenkénti 850 forintos osztalékot. Az osztalékfizetés kezdőnapja 2011. augusztus 29, szelvénnyel utoljára augusztus 17-én forog a papír.
Makrogazdasági hírek
A Magyar Nemzeti Bank ma reggeli adatai szerint a folyó fizetési mérleg az első negyedévben 787 millió eurós többletet mutatott, ami kismértékben meghaladja az általunk várt, 750 millió eurós értéket. A 815 millió körüli piaci konszenzusnál azonban némileg alacsonyabb volt az összeg. A negyedik negyedévi adatot a korábbi 366 millió euróról 360 millió euróra csökkentette a jegybank. A folyó fizetési mérleg szufficitjét az eredményezte, hogy az áru- és szolgáltatásmérleg többlete (2.235 millió euró) bőven meghaladta a jövedelemmérleg soron a deficitet (1.447 millió euró). Az első három hónapban a korábbi adatok alapján igen jelentős, 2 milliárd euró feletti volt a külkereskedelmi többlet, így nem meglepő a mai adat. Az ország finanszírozási képessége a folyó fizetési mérleg többleténél is magasabb, köszönhetően a pozitív tőkemérlegnek, mely jelentős mértékben az EU transzferek segítenek (484 millió euró). Idén a következő negyedévekben is jelentős többletekre lehet számítani, de talán a mai adatnál már némileg alacsonyabbakra, mivel a pozitív külkereskedelmi mérleg némileg csökkenhet, a jövedelemmérleg pedig egyre nagyobb hiányt mutathat. Idén év végéig 1,5-2 milliárd eurónyi többlet halmozódhat fel a folyó fizetési mérlegben.