Emlékeztették a piacot a súlyos kockázatokra

Újra fellángolt az európai adósságválsággal kapcsolatos aggodalom, nevezetesen Görögország került megint a figyelem középpontjába. A német pénzügyminiszter is elismerte, hogy ha nincs más út, akkor át kell ütemezni a görög adóssághegyeket, ami gyakorlatilag kimeríti az államcsőd fogalmát.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Nemzetközi hírek

USA, Európa:

- Az elszomorító nyitás után erőre kaptak az amerikai részvényindexek, zárásra pedig sikerült is ledolgozni a mínuszokat (Dow +0,1%; S&P +0%; Nasdaq 0%). A Görögországgal kapcsolatos aggodalmak erősödését estére felváltotta azon jó hír, miszerint a Kongresszus elfogadta a költségvetési tervet, így elkerülhető az USA költségvetésének befagyasztása. A Google zárás utáni gyorsjelentése negatív meglepetést hozott.

- Először hangzott el magas rangú Eurózóna tisztviselőtől, hogy ha más út nincs, akkor át kell ütemezni Görögország államadósságát (de facto csőd). A görög állampapírhozamok rekordmagasságba ugrottak, 5 év lejáratra 18%-ot kínál a görög kötvény euróban. A csőd elleni biztosítás ára (CDS) 1100 bázispontra emelkedett. Az IMF döntéshozói tagadták, hogy az adósság átütemezéséről tárgyalnak a görög kormánnyal.

- A kezdeti hangulatot rontotta, hogy 412 ezer friss munkanélkülisegély-kérelem futott be a hatóságokhoz múlt héten, míg az elemzők 380 ezret vártak. A korábbi heti 382 ezer friss kérelemhez képest is jelentős emelkedést mutat az indikátor.

- Pozitív irányba billentette a kereskedést, hogy a délutáni órákban sikerült megállapodásra jutniuk a demokratáknak és a republikánusoknak az USA költségvetésével, illetve a hiánycsökkentési lépésekkel kapcsolatban. A Kongresszus tehát elfogadta a költségvetést, így elhárult az a veszély, hogy annak egy részét zárolni kellene, megkötve ezzel a kormány kezét.

- A Goldman Sachs árfolyama 2,7%-ot esett tegnap, miután újra fellángolt a jelzálogfedezetű papírokkal kapcsolatos szabálysértési ügy. Egy demokrata képviselő szeretné, ha az Igazságügyi Minisztérium és a SEC is kivizsgálná, hogy sértett-e törvényt a Goldman azzal, hogy még a válság előtt félrevezette ügyfeleit a jelzálogfedezetű értékpapírok eladása kapcsán.

- A Google sem remekelt a tegnapi gyorsjelentését tekintve. A várt alatti profitszámot (részvényenként 8,08 dollár) súlyosan büntették a befektetők. A zárás után közzétett adatot követő OTC kereskedésben 5,5%-ot esett az internetes óriáscég árfolyama. Így tovább enyhülnek a gyorsjelentési szezont követő várakozások is.

- Ma fontos adatok jönnek az USA-ból. Az infláció, a New York-i Fed index és a Michigani fogyasztói bizalmi index mellett a Bank of America is publikálja negyedéves gyorsjelentését.

Olaj és arany:

- Ismét emelkedésbe kezdett az olaj árfolyama. A tegnapi 0,9%-os drágulást ma reggel 0,2%-kal fejelte meg a fekete arany, így ma kora reggel 108,33 dollárt kellett adni hordójáért.

- Az arany tegnap a kedvezőtlen hírek (rossz amerikai munkanélküliségi adatok, Portugália, Görögország és Írország problémái) hatására 1,2%-kal drágult és a trend továbbra is kitart, így ma reggel már 1479,35 dollárt is kellett adni a nemesfém unciájáért.

Távol-Kelet:

- A negatív tartományban vannak az ázsiai indexek ma reggel (Nikkei -0,5%, Shanghai -0,4%, Hang Seng -0,2%, Kospi -0,4%, All Ordinaries -0,6%).

- Márciusban 5,4%-kal nőttek a fogyasztói árak Kínában a februári 4,9% után, ami felülmúlta a piac 5,3%-os várakozását. Ez rekordértéknek számít 2008 júliusa óta, azonban szakértők arra számítanak, hogy az infláció csak júniusban, 5,5-6%-nál éri majd el csúcsát. Az élelmiszer árak 11,7%-kal ugrottak meg, míg a nem-élelmiszer árak csak 2,7%-kal. Az első negyedévben az ország GDP-je 9,7%-kal bővült (4Q2010: 9,8%), ami azonban felülmúlja a 9,5%-os piaci konszenzust. Az adatok tükrében minden esély megvan arra, hogy a hatóságok tovább szigorítsanak a monetáris politikán annak ellenére, hogy az elmúlt időszakban már négyszer történt kamatemelés.

- Ismét a borúlátók kerekedtek felül Japánban. A pénzügyi papírok vezették az esést (Mitsubishi UFJ -1,5%), de gyengélkedtek az autógyártók is (Toyota -1,1%). A japán kormány fontolóra vette, hogy egy állami hátterű biztosító társaságot hozzon létre, melynek feladata a fukushimai erőmű katasztrófája miatt fizetendő kompenzációk kezelése, valamint a jövőbeni atomkatasztrófák elleni biztosítás. Utóbbira az erőműveknek kellene befizetéseket eszközölniük. A hírre a Tepco 6,4%-ot esett.

- Az indiai szoftvergyártó, az Infosys Technologies ma tette közzé negyedéves eredményét, ami -bár a profit 13,6%-kal nőtt- elmaradt a konszenzustól, így a részvény árfolyama 7,5%-ot esett.

Devizák:

- Napok óta egy szűk sávban oldalaz az EUR/USD devizapár (1,438-1,45). Hamarosan kitörhet felfelé az árfolyam, és tovább gyengülhet a dollár.

- Továbbra is a 200 napos mozgóátlagon oldalaz a japán jen (83,4), az árfolyam hamarosan elindulhat felfelé.

- Gyengült tegnap a forint, 267,3-ig emelkedett a kurzus, melyet a reggeli órákban korrekció követett (266,9). Ellenállást 268-nál találunk.

Határidős piacok:

- Mínuszban tartózkodnak az amerikai határidős részvényindexek.

Erste kommentár

Újra fellángolt az európai adósságválsággal kapcsolatos aggodalom, nevezetesen Görögország került megint a figyelem középpontjába. A német pénzügyminiszter is elismerte, hogy ha nincs más út, akkor át kell ütemezni a görög adóssághegyeket, ami gyakorlatilag kimeríti az államcsőd fogalmát. A görög csőd elleni biztosítás ára rekord magas szintre ugrott, az 5 éves kötvényekért 18% hozamot kell fizessen az ország euróban. A devizák bár kicsit kilengtek a hírre, komoly hatást nem váltott ki az euró piacán. A befektetők ugyanis tisztában vannak a görög helyzettel, csak az elmúlt időszak optimizmusában feledkeztek meg kicsit e tényről. Most egy magas rangú eurózóna-beli döntéshozó nyilatkozata újra emlékeztette a piacot a súlyos kockázatokra.

Vállalati hírek

MOL: Nagyobb készleteket rejt a Shaikan blokk

A MOL partnere, a Gulf Keystone tegnap bejelentette, hogy a kurdisztáni Shaikan blokk potenciális készletei a korábban becsült 1,9 milliárd hordó (90%-os valószínűség mellett kitermelhető, P90) helyett 4,9 milliárd hordóig terjedhetnek. A 10%-os valószínűség mellett (P10) kitermelhető mennyiség pedig 7,4 milliárd hordóról 10,8 milliárd hordóra nőtt.

A MOL 20%-os részesedéssel rendelkezik a blokkban, ami később 12%-ra csökkenhet, így a kitermelhető készlet emelkedése a MOL részére további 600 millió hordót jelent, ami a MOL fair értékének 400-500 forintos emelkedését jelentheti részvényenként. Ez meglehetősen konzervatív becslés annak megfelelően, hogy a MOL korábban 727 millió hordóra becsülte a Shaikan és az Akri Bijeel blokkok együttes készleteit. A potenciálisan kitermelhető készletek növekedése alapvetően jó hír, de hozzá kell tenni, hogy még évekbe telik, mire ez eredményt hoz majd. A MOL részvényára tegnap a bejelentést követően 300 forintot (+1,2%) emelkedett, de végül a szerdai záróárhoz képest csak 145 forintos pluszban zárt. A Gulf Keystone árfolyama 13%-ot emelkedett a londoni börzén.

Szintén a MOL-lal kapcsolatos, hogy a társaság bejelentette, hogy a MOL 1404 L/2 HUF Kötvény nyilvános forgalomba hozatala érdekében szervezett aukció 2011. április 14-én sikeresen lezárult a 2010-2011. évi kötvényprogram keretében. Az aukciós eljárás során 11 milliárd Ft össznévértékű ajánlat érkezett és került teljes mértékben elfogadásra. Az aukció eredményének megfelelően a Kibocsátó 2011. április 18-án 1.100.000 db 10.000,- Ft névértékű kötvényt bocsát ki.

Rövid hírek

- A Magyar Telekom tegnap bejelentette, hogy leányvállalata, a MakTel közgyűlése a 2010. üzleti év után 5,95 milliárd macedón dénár (2011. április 13-i 4,34 HUF/MKD árfolyamon számolva mintegy 25,8 milliárd forint) összegű osztalék kifizetéséről határozott. 2010-ben a MakTel nem konszolidált mérleg szerinti eredménye 5,95 milliárd macedón dénár volt, amely a döntésnek megfelelően teljes egészében kifizetésre kerül. A Magyar Telekom 100%-os leányvállalata, a végelszámolás alatt álló Stonebridge Communications AD Skopje mintegy 3,37 milliárd macedón dénár (14,6 milliárd forint) összegű osztalékra jogosult.

- A PannErgy és 100%-os tulajdonában lévő PMM Kereskedelmi Zrt. bejelentették, hogy a PMM 150.000 darab sajátrészvényt értékesített. A befolyó közel 135 milliós forintos vételárat (részvényenként 900 forint) a PannErgy geotermikus projektjeihez kívánja felhasználni. A tranzakciót követően a PMM tulajdonában 1.135.203 darab részvény van, mely továbbra is saját részvénynek minősül. A fentieket figyelembe véve a PannErgy saját részvény állománya a tranzakció következtében 2.750.703 darab törzsrészvény, ami a kibocsátott teljes részvénymennyiség 13,06 %-a.

- A Fotex közzétette közgyűlési dokumentumait. Az ingatlan hasznosítással foglalkozó vállalat tavaly 39 millió eurós árbevétel mellett 6,4 millió eurós adózott eredményt ért el szemben a 2009-es 2,3 millió eurós profittal. A javulás elsődleges oka az üzemi költségek csökkentése, és az alacsonyabb adószint volt. A társaság számításai szerint ingatlanjainak piaci értéke 3,85 euró (1.019 forint) egy Fotex részvényre vetítve. A könyv szerinti érték 380 forint, míg a papír tegnap 368 forinton zárt.

- A TVK közgyűlése tegnap 1.992 millió forintnyi osztalék kifizetéséről döntött, ami részvényenként 82 forintot jelent. A MOL 86,79%-ot birtokol a TVK-ban, így a MOL részvényekre vetítve az osztalék 16 forint. A hír kedvező, de hatása elhanyagolható.

- Tegnap az Elmű és az Émász közgyűlése elfogadta a menedzsment osztalékjavaslatát. Az Elmű 1.700 forint, az Émász pedig 1.400 forint osztalékot fizet részvényenként. Az osztlékfizetés kezdőnapja: 2011. május 2.

Jogi nyilatkozat:
A kiadványban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. - 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26., tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002 (Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A kiadványban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A kiadványban foglaltak - teljes vagy részleges - felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A kiadvány kiadása időpontjában érvényes. További részletek: www.erstebroker.hu, ügyletek előtti tájékoztatásról szóló Hirdetményben. A kiadvány nem a befektetési elemzések függetlenségének előmozdítását célzó jogi követelményeknek megfelelően készült, nem vonatkozik rá a befektetési elemzések terjesztését, közzétételét megelőző ügyletkötésre vonatkozó tilalom.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo