Országkockázat cikkek
Észak felé tart a válság
A cégek számára egyre nehezebbé váló környezetben a Coface hat ország kockázati besorolásán rontott, beleértve Spanyolországot, Olaszországot, Csehországot, Ciprust és Indiát, illetve javított négy ország besorolásán, köztük Szlovákián. Magyarországot ugyan közvetlenül most nem érintette a minősítés változtatása, de exportőr cégein keresztül közvetetten igen. Ugyanis top-exportpiacaink közül három ország - a szlovák, az olasz és a cseh - besorolása változott.
A tíz legrosszabb között Magyarország
A világ tíz legkockázatosabb államadósa közül öt az Európai Unió tagja a legnagyobb londoni adósságpiaci adatszolgáltató csoport, a CMA DataVision kedden ismertetett idei első negyedéves összesítése szerint.
Lejárt a halogatás ideje
A cégeknek proaktívan kell kezelniük partnereik kockázatát miután tovább romlott a közép-kelet-európai kockázatos cégek aránya. A Coface Hungary legfrissebb adatai szerint a hazai cégek közül változatlanul minden második magyar cég számít kimondottan vagy közepes mértékben kockázatos üzleti partnernek. A nemzetközi hitelbiztosító úgy véli: az idén el kell dőlnie annak, merre halad tovább Európa, sikerül-e megteremteni a növekedéshez való visszatérés feltételeit.
Végtörlesztés: rosszul járhat az ország
Az, hogy a devizahitel-végtörlesztési terv által érintett kereskedelmi bankoknak az MNB devizafinanszírozást ajánlott fel a tartalékaiból, egyelőre valószínűleg korlátozza az euró forintárfolyamának emelkedését, a középtávú országkockázat azonban növekszik, figyelmeztetnek londoni elemzők. Azok arányát, akik élnek majd a végtörlesztés lehetőségével 10 és 30 százalék közöttire becsülik, ami 2-6 milliárd euró közötti devizahitel-végtörlesztést jelentene.
Növekednek az exportcégek kockázatai
2010-ben Románia, Szlovákia, Lengyelország és Csehország is szerepelt Magyarország tíz legjelentősebb exportpartnereinek sorában, így mindenképpen figyelemre méltó a Coface nemzetközi hitelminősítő legújabb felhívása, amely a régiós országok romló megítélésére figyelmeztet. A hagyományos, kipróbált kereskedelmi partnerekkel sem árt tehát óvatosnak lenni.
Választani kell a két forgatókönyv közül!
Már mindenki arról ír, hogy a görögöknek lehet, hogy elengedik, pl. az adósság felét. Ez mintegy 150 Mrd euró. A lépés azt jelentené, hogy a két lehetséges megoldás közül, nevezetesen (i) adósság elengedés vagy (ii) adósság elinflálás, az előbbit alkalmaznák. Ezzel az a baj, hogy a szellem kiszabadulna a palackból. Más országok, pl. írek, portugálok, vagy akár a spanyolok is ehhez az eszközhöz folyamodnának. De az USA egyes államai (pl. Kalifornia) is vérszemet kaphatnának.
Emlékeztették a piacot a súlyos kockázatokra
Újra fellángolt az európai adósságválsággal kapcsolatos aggodalom, nevezetesen Görögország került megint a figyelem középpontjába. A német pénzügyminiszter is elismerte, hogy ha nincs más út, akkor át kell ütemezni a görög adóssághegyeket, ami gyakorlatilag kimeríti az államcsőd fogalmát.
Óriásit ugrott előre Magyarország!
Meredeken javult Magyarország helyezése a londoni Euromoney gazdasági folyóirat által összeállított legújabb globális országkockázati rangsorban, amelyben ugyanakkor a súlyos államháztartási és adóssággondokkal küszködő fejlett ipari gazdaságok - köztük az Egyesült Államok és Görögország - lejjebb csúsztak.
"Magyarország visszacsúszott, de..."
Romlott valamelyest Magyarország általános országkockázati besorolása a londoni Euromoney gazdasági folyóirat által összeállított legújabb globális sorrendben, de a magyar gazdaság továbbra is a 186 országot soroló lista legkevésbé kockázatos felső harmadában van.