Növekednek az exportcégek kockázatai

2010-ben Románia, Szlovákia, Lengyelország és Csehország is szerepelt Magyarország tíz legjelentősebb exportpartnereinek sorában, így mindenképpen figyelemre méltó a Coface nemzetközi hitelminősítő legújabb felhívása, amely a régiós országok romló megítélésére figyelmeztet. A hagyományos, kipróbált kereskedelmi partnerekkel sem árt tehát óvatosnak lenni.

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

 

Románia és Szlovákia esetében int fokozatos óvatosságra a Coface, rámutatva: Románia a nemzetközi hitelminősítő ország-kockázat szerinti besorolásában már eleve nem befektetői kategóriájú minősítésű. Minél rosszabb egy ország helyzete – s ezért besorolása, illetve megítélése –, annál inkább kihat a finanszírozási feltételekre.

Ha drágul a bankhitel, ráadásul csak kevesen jutnak hozzá, előbb-utóbb romlik a cégek fizetési szokása és felértékelődik a szállítói hitel. Még a jól ismert nemzetközi piacokra szállító magyar kkv-knak is érdemes fokozottan ügyelniük arra, hogy milyen módon és kiket finanszíroznak.

A mintegy száz országban jelen lévő, az egyes országok vállalatainak fizetésképtelenségi veszélye alapján az egyes országokat, illetve cégeket besoroló Coface adatai szerint az elmúlt években folyamatosan nőtt azoknak a közép- és kelet-európai cégeknek a száma, amelyek üzleti szempontból kockázatosabb besorolást kaptak a hitelminősítőktől. Az elmúlt időszak cseh, lengyel, román és szlovák trendjei sem túlságosan bíztatóak: ugyanis nőtt a kockázatosabb és a közepesen kockázatos cégek aránya. Különösen romlott a szlovák és a román cégek megítélése. Ugyanakkor - a közép- és kelet-európai régió növekvő kockázataival szemben - a tavalyi év ugyanazon időszakához képest, javult a magyarországi cégek megítélése, és ez leginkább a különösen kockázatos cégek arányaiban mutatkozik.

– Jóllehet az elmúlt hónapok adatai alátámasztják a magyar javulást, de mindenkit óva intenék attól, hogy ennek túlságosan nagy jelentőséget tulajdonítson. A kumulált adatokat kell megvizsgálni ilyen fajsúlyú megállapítások megfogalmazása előtt - mutat rá Kárpáti Gábor, a Coface ügyvezetője.

A Coface tanácsolja

A Coface besorolásában mind az ország-minősítést, mind az üzleti környezetet tekintve a négy ország között a legkevésbé kockázatos a cseh és a lengyel piac, így a magyar exportőröknek ezekre az országokra kellene koncentrálniuk. A két leginkább kockázatos terület Románia és Szlovákia.

A szomszéd kertje sem zöldebb!
Csehországban az egyedüli tényleges nagy kockázatot az jelenti, hogy, ha folytatódnak a megszorító intézkedések miatt tavaly megkezdett munkabeszüntetések, és ez nehezítheti a reformok bevezetését. A gyengeségek között is csak olyanok vannak, mint a nálunk is megtalálható erőteljes függőség a külföldi kereslettől; a láthatatlan strukturális folyó fizetési mérleghiány, köszönhetően a külföldi befektetők profitrepatriálásának; illetve az elöregedő lakosság és a szakemberhiány.
Lengyelország esetében némi kockázatot jelent az évvégig esedékes parlamenti választások kimenetele, gyengeséget pedig egyebek között a nem megfelelő befektetési ráta; az alacsony foglalkoztatási szint és a bérköltségek jelentősebb emelkedése; továbbá az, hogy a gazdasági növekedés fékeződése néhány ágazatban (elsősorban az acéliparban) rontotta a vállalati fizetőképességet.
Romániában nagy a vállalatok kitettsége az árfolyammozgásoknak és számos ágazatot – az építőipart, a textilipart és a kohászatot – még mindig sújtanak a válság utóhatásai. A magánszektor jelentős eladósodottsága is növeli az ország-kockázatot, valamint a politikai bizonytalanság és a túlságosan magas folyó fizetési mérleghiány is.
Szlovákia az euróövezeti tagsága ellenére is kockázatos. A kormány instabilitása miatt veszélybe kerülhet a létfontosságú reformlépések bevezetése, egyebek között az oktatási és a nyugdíjreformé, állítja a Coface ország-elemzésében. A szlovák gazdaság túlságosan függ a külföldi konjunktúrától, jelentős a rövidtávú külső adósság, valamint magas a munkanélküliség.

 

Véleményvezér

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába 

Bevásárlóturizmusra spekulál egy román vállalkozó.
Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat

Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat 

Nincs következménye az uniós pénzek széthordásának.
Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni

Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni 

Nyolc éve nem veszik észre az egészségbiztosítónál az inflációt.
Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból

Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból 

Becsapott a villám a Fideszbe.
A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest

A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest 

Szomorú statisztika a mobilpiacon.
Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra

Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra 

Meglepetésre ébredt egyik reggel a polgármester.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo