Románia és Szlovákia esetében int fokozatos óvatosságra a Coface, rámutatva: Románia a nemzetközi hitelminősítő ország-kockázat szerinti besorolásában már eleve nem befektetői kategóriájú minősítésű. Minél rosszabb egy ország helyzete – s ezért besorolása, illetve megítélése –, annál inkább kihat a finanszírozási feltételekre.
Ha drágul a bankhitel, ráadásul csak kevesen jutnak hozzá, előbb-utóbb romlik a cégek fizetési szokása és felértékelődik a szállítói hitel. Még a jól ismert nemzetközi piacokra szállító magyar kkv-knak is érdemes fokozottan ügyelniük arra, hogy milyen módon és kiket finanszíroznak.
A mintegy száz országban jelen lévő, az egyes országok vállalatainak fizetésképtelenségi veszélye alapján az egyes országokat, illetve cégeket besoroló Coface adatai szerint az elmúlt években folyamatosan nőtt azoknak a közép- és kelet-európai cégeknek a száma, amelyek üzleti szempontból kockázatosabb besorolást kaptak a hitelminősítőktől. Az elmúlt időszak cseh, lengyel, román és szlovák trendjei sem túlságosan bíztatóak: ugyanis nőtt a kockázatosabb és a közepesen kockázatos cégek aránya. Különösen romlott a szlovák és a román cégek megítélése. Ugyanakkor - a közép- és kelet-európai régió növekvő kockázataival szemben - a tavalyi év ugyanazon időszakához képest, javult a magyarországi cégek megítélése, és ez leginkább a különösen kockázatos cégek arányaiban mutatkozik.
– Jóllehet az elmúlt hónapok adatai alátámasztják a magyar javulást, de mindenkit óva intenék attól, hogy ennek túlságosan nagy jelentőséget tulajdonítson. A kumulált adatokat kell megvizsgálni ilyen fajsúlyú megállapítások megfogalmazása előtt - mutat rá Kárpáti Gábor, a Coface ügyvezetője.
A Coface tanácsolja
A Coface besorolásában mind az ország-minősítést, mind az üzleti környezetet tekintve a négy ország között a legkevésbé kockázatos a cseh és a lengyel piac, így a magyar exportőröknek ezekre az országokra kellene koncentrálniuk. A két leginkább kockázatos terület Románia és Szlovákia.