Növekednek az exportcégek kockázatai

2010-ben Románia, Szlovákia, Lengyelország és Csehország is szerepelt Magyarország tíz legjelentősebb exportpartnereinek sorában, így mindenképpen figyelemre méltó a Coface nemzetközi hitelminősítő legújabb felhívása, amely a régiós országok romló megítélésére figyelmeztet. A hagyományos, kipróbált kereskedelmi partnerekkel sem árt tehát óvatosnak lenni.

Elmossa az árrésstopot a recesszió?
Mekkora sebeket ejt rajtunk Donald Trump vámháborúja?

Online Klasszis Klub élőben Jaksity Györggyel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!

2025. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

 

Románia és Szlovákia esetében int fokozatos óvatosságra a Coface, rámutatva: Románia a nemzetközi hitelminősítő ország-kockázat szerinti besorolásában már eleve nem befektetői kategóriájú minősítésű. Minél rosszabb egy ország helyzete – s ezért besorolása, illetve megítélése –, annál inkább kihat a finanszírozási feltételekre.

Ha drágul a bankhitel, ráadásul csak kevesen jutnak hozzá, előbb-utóbb romlik a cégek fizetési szokása és felértékelődik a szállítói hitel. Még a jól ismert nemzetközi piacokra szállító magyar kkv-knak is érdemes fokozottan ügyelniük arra, hogy milyen módon és kiket finanszíroznak.

A mintegy száz országban jelen lévő, az egyes országok vállalatainak fizetésképtelenségi veszélye alapján az egyes országokat, illetve cégeket besoroló Coface adatai szerint az elmúlt években folyamatosan nőtt azoknak a közép- és kelet-európai cégeknek a száma, amelyek üzleti szempontból kockázatosabb besorolást kaptak a hitelminősítőktől. Az elmúlt időszak cseh, lengyel, román és szlovák trendjei sem túlságosan bíztatóak: ugyanis nőtt a kockázatosabb és a közepesen kockázatos cégek aránya. Különösen romlott a szlovák és a román cégek megítélése. Ugyanakkor - a közép- és kelet-európai régió növekvő kockázataival szemben - a tavalyi év ugyanazon időszakához képest, javult a magyarországi cégek megítélése, és ez leginkább a különösen kockázatos cégek arányaiban mutatkozik.

– Jóllehet az elmúlt hónapok adatai alátámasztják a magyar javulást, de mindenkit óva intenék attól, hogy ennek túlságosan nagy jelentőséget tulajdonítson. A kumulált adatokat kell megvizsgálni ilyen fajsúlyú megállapítások megfogalmazása előtt - mutat rá Kárpáti Gábor, a Coface ügyvezetője.

A Coface tanácsolja

A Coface besorolásában mind az ország-minősítést, mind az üzleti környezetet tekintve a négy ország között a legkevésbé kockázatos a cseh és a lengyel piac, így a magyar exportőröknek ezekre az országokra kellene koncentrálniuk. A két leginkább kockázatos terület Románia és Szlovákia.

A szomszéd kertje sem zöldebb!
Csehországban az egyedüli tényleges nagy kockázatot az jelenti, hogy, ha folytatódnak a megszorító intézkedések miatt tavaly megkezdett munkabeszüntetések, és ez nehezítheti a reformok bevezetését. A gyengeségek között is csak olyanok vannak, mint a nálunk is megtalálható erőteljes függőség a külföldi kereslettől; a láthatatlan strukturális folyó fizetési mérleghiány, köszönhetően a külföldi befektetők profitrepatriálásának; illetve az elöregedő lakosság és a szakemberhiány.
Lengyelország esetében némi kockázatot jelent az évvégig esedékes parlamenti választások kimenetele, gyengeséget pedig egyebek között a nem megfelelő befektetési ráta; az alacsony foglalkoztatási szint és a bérköltségek jelentősebb emelkedése; továbbá az, hogy a gazdasági növekedés fékeződése néhány ágazatban (elsősorban az acéliparban) rontotta a vállalati fizetőképességet.
Romániában nagy a vállalatok kitettsége az árfolyammozgásoknak és számos ágazatot – az építőipart, a textilipart és a kohászatot – még mindig sújtanak a válság utóhatásai. A magánszektor jelentős eladósodottsága is növeli az ország-kockázatot, valamint a politikai bizonytalanság és a túlságosan magas folyó fizetési mérleghiány is.
Szlovákia az euróövezeti tagsága ellenére is kockázatos. A kormány instabilitása miatt veszélybe kerülhet a létfontosságú reformlépések bevezetése, egyebek között az oktatási és a nyugdíjreformé, állítja a Coface ország-elemzésében. A szlovák gazdaság túlságosan függ a külföldi konjunktúrától, jelentős a rövidtávú külső adósság, valamint magas a munkanélküliség.

 

Véleményvezér

A statisztika azt mutatja, hogy mit sem érnek a kormányzati hatósági árak

A statisztika azt mutatja, hogy mit sem érnek a kormányzati hatósági árak 

Árkorlátozás ide, vagy oda, azok mennek felfelé.
2,9 milliárd forintért árulja dubaji luxuslakását a volt jegybankelnök fia

2,9 milliárd forintért árulja dubaji luxuslakását a volt jegybankelnök fia 

Szépen gazdagodott a Matolcsy gyerek.
A cseh kormánypártok Orbán Viktor rémével kampányolnak

A cseh kormánypártok Orbán Viktor rémével kampányolnak 

Orbán Viktort kifejezetten negatív színben tüntetik fel cseh plakátokon.
Kiderült miért vonta vissza vámjait Trump

Kiderült miért vonta vissza vámjait Trump 

A közgazdászok pártállás nélkül visítanak.
180 fokot fordult Orbán Viktor és Donald Trump barátja

180 fokot fordult Orbán Viktor és Donald Trump barátja 

A politikusok némelyike felülmúlja a szélkakasokat.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo