Régió cikkek
Rengeteg pénzt költöttek játékokra a magyarok tavaly
Tovább bővült a hazai játékpiac.
Stabil a befektetők bizalma a régióban
A régiós piac továbbra is vonzó a külföldi befektetők számára. 2018-ban a közép-kelet-európai M&A-piacon 46,9 milliárd euró cserélt gazdát, és összesen 701 megállapodást ütöttek nyélbe – áll a MAZARS jelentésében.
A fővárosi lakásárak a régióban nem ütik ki a plafont
Kétarcú a fővárosi lakáspiac: egyrészről a budapesti lakásárak még mindig csak a régió középmezőnyébe tartoznak, bár ötödik éve kitartóan emelkednek. Másrészről egyre több vevő szemléli elképedve az árakat, mert azokat a saját jövedelméhez viszonyítva nagyon magasnak találja.
Igyekezni kell, a régió piacai is rövidesen megtelnek
Közép- és Kelet-Európa az egyik leggyorsabban fejlődő digitális piac Európában. Átlag feletti növekedési dinamika, kedvező gazdasági lehetőségek és kulturális környezet teszi vonzóvá a régiót az exportra készülő hazai vállalkozások számára. Viszont az idő sürget.
Áfa riadó! Változások a régiós adózásban
Komoly változások történtek a régiós adózásban az elmúlt időszakban – figyelmeztetett a MAZARS „VAT Alert”, azaz „Áfa Riadó” című kiadványának első száma. A Közép- és Kelet-Európával foglalkozó rövid kiadvány célja, hogy bemutassa a régiós adóváltozásokat, hiszen a nemzetközi kereskedelem egyre nagyobb hangsúlyt kap közvetlen környezetünkben is.
Kivárnak a hitelminősítők a választásokig
Bár az S&P-nél pozitív kilátással szerepel Magyarország, a legvalószínűbb forgatókönyv szerint a hitelminősítő jobb osztályzatára csak a választások után lehet számítani. A régiós versenytársak többsége egyébként sokkal jobb besorolással rendelkezik.
Jól futnak majd a kkv-k a régióban
2020-ig meg kívánja duplázni a közép- és kelet-európai KKV-któl, köztük a magyar vállalkozásoktól vásárolt termékek és szolgáltatások volumenét a General Electric (GE). A cég ezt a többi között kis- és középvállalati beszállítói bázisának növelésével kívánja elérni.
Négy magyar régió a legszegényebbek között
Az Eurostat friss publikációja szerint az egy főre eső GDP az EU 270 régiójában az uniós átlag 26 százalékát termelő Észak-Nyugat-Bulgária és 328 százalékát termelő londoni belváros között szóródott 2010-ben.
Románia lenyomott minket
Magyarországon egy év alatt 60 százalékkal nőtt az online bankkártyás fizetések aránya a régió egyik legjelentősebb online fizetési szolgáltatójának az internetes vásárlási trendeket vizsgáló kutatása szerint.
Hogyan válasszunk projekthelyszínt?
A település, ahol egy kkv hasznosítani szeretné a pályázaton szerzett pénzt, nagyban meghatározza, hogy milyen forrásokhoz férhet hozzá a cég.
Lejárt a halogatás ideje
A cégeknek proaktívan kell kezelniük partnereik kockázatát miután tovább romlott a közép-kelet-európai kockázatos cégek aránya. A Coface Hungary legfrissebb adatai szerint a hazai cégek közül változatlanul minden második magyar cég számít kimondottan vagy közepes mértékben kockázatos üzleti partnernek. A nemzetközi hitelbiztosító úgy véli: az idén el kell dőlnie annak, merre halad tovább Európa, sikerül-e megteremteni a növekedéshez való visszatérés feltételeit.
Ugyanazért a munkáért a magyar kap a legkevesebbet
A magyarországi bruttó 221 ezer forintos átlagfizetésnél többet kapnak a dolgozók Csehországban és Szlovákiában is - derül ki a Workania állásportál által működtetett fizetesek.hu oldal, három ország fizetéseinek "versenyképességét" összehasonlító felméréséből.
Növekednek az exportcégek kockázatai
2010-ben Románia, Szlovákia, Lengyelország és Csehország is szerepelt Magyarország tíz legjelentősebb exportpartnereinek sorában, így mindenképpen figyelemre méltó a Coface nemzetközi hitelminősítő legújabb felhívása, amely a régiós országok romló megítélésére figyelmeztet. A hagyományos, kipróbált kereskedelmi partnerekkel sem árt tehát óvatosnak lenni.
A magyarok többsége szereti a munkahelyét
Regionális összehasonlításban a magyarok a legelégedettebbek jelenlegi munkahelyükkel. Az átlag magyar munkavállaló jellemzően rugalmatlan, pesszimista karrierjével kapcsolatban, ám főnökétől rendszeres visszajelzést kap munkájáról - derül ki a Grafton Recruitment hat közép-kelet európai országra kiterjedő kutatásából.
Hajózhatóvá tennék a Duna teljes hosszát
A Balti-stratégiához hasonlóan külön forrás nem lesz a Duna-stratégia megvalósítására; a meglévő európai uniós eszközök átcsoportosításával valósulhatnak meg a tervezett fejlesztések a csütörtöki budapesti Duna-csúcstalálkozón elfogadott nyilatkozat alapján. A cél 150 millió ember életminőségének javítása.
Gazdagok és szegények: hol van Magyarország?
Az Eurostat frissen ismertetett jelentése szerint 2007-ben a bulgáriai Severozapaden volt a legszegényebb régió az unióban, míg a leggazdagabb változatlanul Belső-London volt. A húsz legszegényebb régió között csak bolgár, román, lengyel és magyar régiókat találunk, a cseh és a szlovák főváros régiója ugyanakkor a húsz leggazdagabb között szerepel.
A szavak tettekre váltása egyelőre várat magára
A régiós országok energetikai problémáinak megoldását az olyan lépések mozdítanák előre a legjelentősebb mértékben, mint a határokon átnyúló energiakereskedelem elősegítése, az energetikára kiterjedő közös versenyjogi lépések megtétele, átfogó finanszírozási mechanizmus kidolgozása, valamint az új technológiák helyi adaptálására irányuló közös kutatás-fejlesztés és az országok együttes érdekképviselete - áll a Constellation Energy Institute által kidolgozott javaslatcsomagban.
Energia: jobban ki lehetne használni az uniós pénzeket
Az EU pénzeszközeinek nehéz elérhetősége hátráltatja a regionális energetikai politikák kidolgozását, pedig a régiók vannak a legkedvezőbb helyzetben ahhoz, hogy a környezet megóvását szem előtt tartva kiaknázhassák a helyi energetikai lehetőségeket és kidolgozhassák az európai energiaszükségleteket kielégítő innovatív megoldásokat - derül ki abból a felmérésből, amelyet az Európai Regionális Hatóságok (AER) legnagyobb európai hálózatának közgyűlésén hoztak nyilvánosságra csütörtökön.
Hogyan éli meg a régió a válságot?
Jóllehet Közép-Európát 2009 elején még a gazdasági összeomlás veszélye fenyegette, a nemzeti kormányok, az Európai Unió, különböző nemzetközi szervezetek, valamint a régió vezető vállalatainak szigorú intézkedései eredményeként a régió mára eltávolodott a szakadék szélétől. Ez a legfontosabb következtetése a Deloitte idei Régiós 500 jelentésének, amely a térség 500 legnagyobb vállalatának rangsorolása mellett vezető közgazdászok, akadémikusok és más szakértők véleményének felhasználásával készült.
A legszegényebbek között Magyarország
Az EU leggazdagabb régiói Belső-London, Luxemburg és Brüsszel, míg a legszegényebb régiók rendre Közép- és Kelet-Európában találhatók - mutatta ki az Eurostat legfrissebb jövedelmi különbségeket kutató felmérése a 271 régiót felölelő unióban. A legszegényebb húsz között magyar régiók is szerepelnek.
Világviszonylatban sem kirívóan sebezhető a gazdaságunk
A magyar gazdaság sebezhetősége nem kirívó a közép-kelet-európai régióban, sőt hosszú távon a válság akár hasznos is lehet Magyarország számára, amennyiben megragadjuk a lehetőségeket reformok meghozatalára - ezek voltak a szakértők főbb megállapításai az ING Bank által szervezett üzleti reggelin, csütörtökön Budapesten.
Energia: régiós szinten gondolkozunk
A közép-kelet-európai térség regionális együttműködéssel hasznosíthatja az így létrejövő méretgazdaságossági előnyöket és mozgósíthat pénzügyi forrásokat a hatékony technológiák fejlesztéséhez - ez a fő üzenete a Második Regionális Energia Fórumnak, amelyet október 7-8-án rendeznek meg Budapesten.