A szavak tettekre váltása egyelőre várat magára

A régiós országok energetikai problémáinak megoldását az olyan lépések mozdítanák előre a legjelentősebb mértékben, mint a határokon átnyúló energiakereskedelem elősegítése, az energetikára kiterjedő közös versenyjogi lépések megtétele, átfogó finanszírozási mechanizmus kidolgozása, valamint az új technológiák helyi adaptálására irányuló közös kutatás-fejlesztés és az országok együttes érdekképviselete - áll a Constellation Energy Institute által kidolgozott javaslatcsomagban.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A Constellation Energy Institute nonprofit szervezet a varsói Keleti Intézettel együtt a közös problémák bemutatása és a megoldások együttes keresésének elősegítése céljából hozta Budapestre a régió vezető politikusait és energetikai szakembereit a IV. Energia Fórum elnevezésű esemény keretében idén novemberben. Most azonban, a további lépések érdekében az intézet öt pontban foglalta össze azokat a lépéseket, melyekben a régió országai között együttes cselekvésre van szükség.

„A kelet-közép-európai régió országai nagyon hasonló problémákkal küszködnek az ellátásbiztonság, az energiahatékonyság, a diverzifikáció valamint a megújuló energiaforrások bevonása terén" állítja Paul Domján, a budapesti székhelyű Constellation Energy Institute kuratóriumának tagja, és egyben a londoni székhelyű John Howell & Co. stratégiai tanácsadó cég igazgatója. A régió energiapolitikai kérdéseivel foglalkozó intézet szakértője úgy véli, hogy az egyes országok saját problémáinak megoldását is az olyan lépések mozdítanák előre a legjelentősebb mértékben, mint a határokon átnyúló energiakereskedelem elősegítése, az energetikára kiterjedő közös versenyjogi lépések megtétele, átfogó finanszírozási mechanizmus kidolgozása, az új technológiák helyi alkalmazására irányuló közös kutatás-fejlesztés valamint az országok együttes érdekképviselete.

A régiós törekvések hazánk számára is lehetőséget teremtenek saját kihívásaink megoldására az energetika terén, véli a szakértő. „Ha Magyarország nem akar egyfajta szigetként a nagy és rugalmatlan energiarendszerek áldozatává válni egy újabb energiaválság során, szoros kapcsolatot kell ápolnia a szomszédos országokkal, és ösztönöznie kell az energia határokon átnyúló kereskedelmét" - emeli ki a magyar származású Domján.

Jogi módosítások is elkellenének
A javaslatcsomag másik fontos eleme a régió energiaszektorában felmerülő versenyjogi kérdések együttes szabályozása. A szakértők szükségesnek látják, hogy átfogó versenyjogi vizsgálatok induljanak az energetika terén is. Elsősorban azokat a helyzeteket érdemes vizsgálat alá vonni, ahol a szereplők nem reagálnak a piaci ösztönzőkre. Magyarországon például a lakossági gázfogyasztók döntéseiben csak korlátozottan érvényesülnek a piaci racionalitások. A valós piaci körülményeknek megfelelő magatartást az épületek hőszigetelésének állami támogatásával és a mesterségesen alacsonyan tartott gázárpolitika módosításával, a világpiaci kínálat és kereslet érvényesülésével lehetne ösztönözni. Az energiapiac vállalati szereplőire vonatkozó versenyjogi vizsgálatok során pedig egy adott cég regionális piacokra gyakorolt befolyását kell vizsgálni és nem csak egy adott országban elért piaci részesedését. A legszembetűnőbb példa ennek szükségességére, hogy a Gazprom leányvállalatai a saját piacaikon ugyan nincsenek monopol helyzetben, regionális szinten azonban érezhető az orosz óriás jelentős térnyerése.

Régióban, nem országban kell gondolkodni

A legfontosabb teendő - véli a szakértő -, hogy a régió egyes országai elősegítsék az energiaforrások és a megtermelt energia határokon átnyúló kereskedelmét és kialakítsák a megfelelő piaci feltételeket az egyes energia-rendszerek üzemeltetői számára Kelet-Közép-Európában. Ennek legfontosabb eszköze a piaci szabályozás átalakítása annak érdekében, hogy a szereplők az árkülönbségekre reagálva határokon átnyúlva a jelenleginél nagyobb mértékben kereskedjenek az energiával, valamint az energiaforrások tekintetében érdekeltek legyenek a fizikai összekötő infrastruktúra építésében és a tárolókapacitás bővítésében.

A válságidőszakok idején az eddigieknél rugalmasabb megoldást nyújthat a rövid távú gázkereslet kifinomultabb menedzselése, amely az érintett országok közötti szoros koordináció révén valósulhat meg. Ilyen előremutató, regionális szintű megoldásra mutat példát a MOL által vezetett NETS kezdeményezés, amelynek célja a környező országok gázvezetékeinek összekötése, amely hatékony és rugalmas megoldást kínálhat a jövőben jelentkező ellátási bizonytalanságok esetén. A Horvátországban épülő LNG terminál szintén példaértékű projekt lehet ebből a szempontból, hiszen kifejezetten a régió, nem csak egyetlen ország gázellátását tűzte ki célul.

A megtermelt energia esetében pedig a villamosenergia-rendszerek rugalmassága és hatékonysága intelligens hálózatmenedzsment technológiák bevezetésével növelhető, amely lehetővé teszi a megújuló energiaforrással termelő szolgáltatók bekapcsolását a rendszerbe, valamint az áram-felhasználás közvetlen szabályozását csúcsidőszakok idején.

„A jelenlegi helyzet jelentős előmozdítása érdekében azonban a régió országainak több hasonló közös projekt elindítására és az ezek közötti átjárhatóság megteremtésére lenne szüksége" - teszi hozzá Orbán Anita, a Constellation Energy Institute igazgatója.

Közös kutatás és finanszírozás

További előnyre tehetnek szert a régióbeli tagállamok, ha közösen adaptálják a legújabb technológiákat a helyi igényeknek megfelelően. A legnagyobb potenciál talán az előző rendszerben épült infrastruktúra energiahatékonyságának növelése terén van. A megújuló energiaforrások bekapcsolása az ellátórendszerbe szintén olyan kihívást jelent, amelynek megoldása a régió számára komoly lehetőséget rejt magában. Mindehhez azonban az egyes országok között érdemes összehangolni a kutatás-fejlesztési tevékenységeket. A Constellation Energy Institute szerint olyan támogatási és finanszírozási mechanizmust kell létrehozni, amely a regionálisan használható technológiák fejlesztésére koncentrál.

A regionális jelentőségű energetikai projektek finanszírozására szintén ki kell dolgozni egy folyamatot. Egy egységes mechanizmus megkönnyíti az egyes országok fejlesztési intézményeinek - de akár a nemzetközi befektetői és finanszírozói kör - bekapcsolását a stratégiai fontosságú, esetenként régiós célokat szolgáló energiaprojektek, mint például atomerőművek, LNG-terminálok és csővezetékek finanszírozásába. A mechanizmusnak képesnek kell lennie pénzügyi garanciák kibocsátására annak érdekében, hogy a befektetések vonzóvá váljanak az üzleti alapú befektetések számára. Az elmúlt hetekben gyakran emlegetett észak-déli összekötő vezeték megvalósításának egyik legfontosabb előfeltétele az átlátható finanszírozási modell kialakítása.

Koppenhága a következő állomás

Az összehangolt és együttes fellépést alkalmazó érdekképviselet is komoly hozadékkal járna a régió országai számára. Ez előnyösebb helyzetbe hozhatja az egymásra utalt országokat a kulcsfontosságú energia-exportőrökkel és az Európai Unió intézményeivel folytatott tárgyalásokon. Előrelépés már ezen a téren is tapasztalható, hiszen Lengyelország sikeresen épít maga köré koalíciót egyes közép-kelet európai országokból az Európai Unió klímatárgyalásai során. A régió országainak közös fellépésére a decemberi Koppenhágai Klímacsúcs alkalmával is szükség lesz.

„Koppenhága a következő állomás a felé a cél felé, hogy a hagyományos szénhidrogének költsége tartalmazza az általuk okozott környezetszennyezés költségét is. Mindez feltétlenül szükséges ugyanis a megújuló energiaforrások versenyképességének megteremtéséhez. A régió országai pedig jelentős megújuló energiaforrásokkal rendelkeznek, tehát közös érdekük, hogy az üzleti szereplők hosszú távon biztosítva láthatják befektetés" - állítja a tanulmány.

Véleményvezér

Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott

Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott 

Bérharc az egészségügyben.
Teljes bukta a kormány családbarát programja

Teljes bukta a kormány családbarát programja 

Nem vagyunk képesek még a társadalom reprodukálására sem.
Budapesten van a legtöbb orosz kém

Budapesten van a legtöbb orosz kém 

Több mint félszáz orosz kém dolgozik Magyarországon.
Fordult a kocka, illúziónak bizonyult az a várakozás, hogy Kína lehagyja az USA-t

Fordult a kocka, illúziónak bizonyult az a várakozás, hogy Kína lehagyja az USA-t 

Nem biztos, hogy annyira jó gondolat volt a keleti nyitás. Az USA és Európa vezeti a világgazdaságot.
Aláírásgyűjtő ellenzéki aktivitákat támadtak meg Budapesten

Aláírásgyűjtő ellenzéki aktivitákat támadtak meg Budapesten 

Tettlegesséig fajult a választási kampány a fővárosban.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo