Hogyan válasszunk projekthelyszínt?

A település, ahol egy kkv hasznosítani szeretné a pályázaton szerzett pénzt, nagyban meghatározza, hogy milyen forrásokhoz férhet hozzá a cég.   

Elmossa az árrésstopot a recesszió?
Mekkora sebeket ejt rajtunk Donald Trump vámháborúja?

Online Klasszis Klub élőben Jaksity Györggyel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!

2025. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

 


Kép:sxc

A pályázati kiírások azt mondják, hogy az adott pályázaton részt vehetnek a magyarországi telephellyel, székhellyel, fiókteleppel rendelkező vállalkozások. A pályázati rendszer az esélyegyenlőségről, a felzárkóztatásról szól. A pályázati kiírások vonatkozhatnak az úgynevezett konvergencia régiókra (felzárkóztatásra szoruló), valamint a fejlettebbnek mondott, ezért kevesebb támogatásra ítélt Közép-magyarországi területre. A területi felosztás egyértelműsítésére egy településlistát hoztak létre, amely pályázati szempontból rögzíti egy cég pályázati lehetőségeit. Legalább is földrajzi szempontból!

A település, ahol a beruházást szeretnék megvalósítani, meghatározza az elnyerhető támogatás un. intenzitását, amit százalékban fejeznek ki és azt jelöli, hogy a pályázatban megjelölt nettó projektköltség, hány százaléka nyerhető el vissza nem térítendő támogatás formájában. A település lista (néhány kivétellel) elkülönít 5000 fő alatti és e létszám feletti településeket, valamint figyelembe veszi a népsűrűséget, amit 100 fő/km2/alatt és fölött szankcionál.

Rémes diszkrimináció mondhatnánk, de senki ne essen kétségbe, mert mindenkinek van „hely a szekéren"! Egyrészt azért, mert a már említett település lista alapvetően a mikro vállalkozásokra vonatkozik, másrészt, mert a kisebb települések vállalkozói egy másik, szintén uniós bugyorból testreszabott támogatásokhoz juthatnak.

Kis,- és Középvállalkozások besorolásának meghatározása
Mikrovállalkozásnak minősül az a vállalkozás, amely 10 főnél kevesebb személyt foglalkoztat, és amelynek éves árbevétele és/vagy éves mérlegfőösszegének értéke nem haladja meg a 2 millió eurónak megfelelő forintösszeget.
Kisvállalkozásnak minősül az a vállalkozás, amely minimum 10, de legfeljebb 50 főnél kevesebb személyt foglalkoztat, és amelynek éves árbevétele és/vagy éves mérlegfőösszegének értéke nem haladja meg a 10 millió eurónak megfelelő forintösszeget
Középvállalkozásnak minősül egy vállalkozás, amely minimum 50, de 250 főnél kevesebb alkalmazottal rendelkezik, és amelynek az éves nettó árbevétele legfeljebb 50 millió eurónak megfelelő forintösszeg, vagy mérlegfőösszege legfeljebb 43 millió eurónak megfelelő forintösszeg.
Nagyvállalkozásnak azon vállalkozások minősülnek, amelyek a 800/2008/EK rendelet 1. sz. melléklete szerint nem felelnek meg a mikro-, kis- és középvállalkozásokra vonatkozó feltételeknek, továbbá az alábbi, két feltétel közül legalább az egyiknek megfelelnek:
a) összes foglalkoztatott létszáma legalább 250 fő, vagy
b) éves nettó árbevétele több mint 50 millió eurónak megfelelő forintösszeg, vagy mérleg főösszege több mint 43 millió eurónak megfelelő forintösszeg.

Nézzünk egy jó példát!
Budapesti 10 fő feletti cég, tehát egy kisvállalkozás, Észak-magyarországi régióban lévő telephelyére szeretne, egy árokásó gépet vásárolni. Ami fontos: legyen működő, bejegyzett telephelye a régióban. Ebben az esetben a pályázati támogatással beszerzett gép nem a budapesti 30 százalékos, hanem a jóval magasabb 40 százalékos támogatást élvezi!

Nézzünk egy olyat, ahol a „pestiesen szólva"kilóg a lóláb:
Budapesti 10 fő feletti cég, a magasabb támogatás elnyerése érdekében létrehoz, bejegyez egy telephelyet, valahol az országban, ahol egyébként nem végez valós tevékenységet, ott nincsenek dolgozói és jószerivel GPS segítségével sem leli a nagytemplomot a főtéren. Nos, ez nem fog menni, mert nem életszerű, konkrétabban, ez csalás!

Most pedig nézzünk valami aktuálisat:
Az előző cikkünkben már említett képzési pályázatot (TÁMOP -2012-2.1.3). Itt is markánsan megjelenik a regionális tagozódás, miszerint a Közép-magyarországi régióra mikro-és kis vállalkozások részére 300 millió forint, középvállalkozások részére szintén 300 millió forint, míg az itt ténykedő nagyvállalatoknak 400 millió forintos keretösszeg áll rendelkezésre, szemben a már említett konvergencia régió 6-6-8 milliárdos keretével.
A pályázat nyitása 2012.március 01.

Ahhoz, hogy reális esélyünk legyen egyáltalán a nyerésre a Közép-magyarországi régióban, a nyitás napján érdemes beadni a pályázatot!

Ferenczy Károly
Értékesítési igazgató
Brüsszel Center Magyar Pályázati Tanácsadó Központ

Véleményvezér

A statisztika azt mutatja, hogy mit sem érnek a kormányzati hatósági árak

A statisztika azt mutatja, hogy mit sem érnek a kormányzati hatósági árak 

Árkorlátozás ide, vagy oda, azok mennek felfelé.
2,9 milliárd forintért árulja dubaji luxuslakását a volt jegybankelnök fia

2,9 milliárd forintért árulja dubaji luxuslakását a volt jegybankelnök fia 

Szépen gazdagodott a Matolcsy gyerek.
A cseh kormánypártok Orbán Viktor rémével kampányolnak

A cseh kormánypártok Orbán Viktor rémével kampányolnak 

Orbán Viktort kifejezetten negatív színben tüntetik fel cseh plakátokon.
Kiderült miért vonta vissza vámjait Trump

Kiderült miért vonta vissza vámjait Trump 

A közgazdászok pártállás nélkül visítanak.
180 fokot fordult Orbán Viktor és Donald Trump barátja

180 fokot fordult Orbán Viktor és Donald Trump barátja 

A politikusok némelyike felülmúlja a szélkakasokat.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo