Az uniós átlag több mint háromszorosának (336 százalékának) megfelelő 89 300 eurós egy főre jutó GDP-vel belső London után Luxembourg (267 százalék) következik, majd Brüsszel (233 százalék) és Hamburg (200 százalék) vezetik a sort - írja a 2006-os adatokat összesítő jelentés. A lista másik végén a legszegényebb 20 régió mind a pár évvel ezelőtt csatlakozott Bulgária, Románia, Lengyelország és Magyarország régiói közül kerül ki, ahol az egy főre jutó GDP az uniós átlag 25-42 százaléka között szóródik. Románia északkeleti (2 900 euró/fő) és Bulgária északnyugati régiója (2 006 euró/fő) osztozik az utolsó helyen, mindketten az uniós átlag 25 százalékának megfelelő egy főre jutó GDP-vel.
Magyarországon a hét régió közül hatban a GDP az uniós átlag 75 százaléka alatt van. A legjobban a közép-magyarországi régió teljesít, ahol az uniós átlag-GDP 105,5 százaléka jutott egy főre 2006-ban. (Összehasonlításképpen Prága környéke 162,3, Pozsony környéke 148,7 százalékon áll.) A Dunántúl 55, ezen belül a Közép-Dunántúl 57,6, a Nyugat-Dunántúl 63,8, a Dél-Dunántúl 42,9 százalékot mutatott a 2006-os adatokat figyelembe véve, jelentős visszalépést könyvelhetve el a 2004-es adatokhoz képest. Az Alföld és Észak régió egészére, a 2006-os egy főre jutó átlag-GDP az uniós átlag 40,9 százaléka jutott, ezen belül Észak-Magyarország 40,7, az Észak Alföld 40,1 és a Dél Alföld 42,1 százalékon állt. Utóbbi három régió tehát, mind felkerült a legszegényebb 20 régió listájára.
Érdekesség, hogy az ötödik leggazdagabbként rangsorolt holland Groningen tartomány lakói felháborodásuknak adtak hangot "folytatódó képtelenségnek"nevezve a felmérést, ugyanis saját kilátásaikat az uniós támogatási pénzekre meglehetősen rontja, hogy az Eurostat módszertana az egy főre jutó GDP számolásánál az ingázókat is figyelembe veszi, mely eredmények így nem tükrözik a valóban helyi lakosság teljesítményét.
A legszegényebbek között Magyarország
Az EU leggazdagabb régiói Belső-London, Luxemburg és Brüsszel, míg a legszegényebb régiók rendre Közép- és Kelet-Európában találhatók - mutatta ki az Eurostat legfrissebb jövedelmi különbségeket kutató felmérése a 271 régiót felölelő unióban. A legszegényebb húsz között magyar régiók is szerepelnek.
Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!
Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!
2025. január 23. 15:30
Véleményvezér
Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe
Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe
Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart
Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.
Soha nem látott kevés szavazattal győzött a Fidesz a dombóvári választáson
Mi a kevés és mi a sok?
Így kerül háromszor többe ugyanaz a termék Magyarországon, mint Spanyolországban
Ugyanannál az áruházláncnál.
Kiakad, ha meglátja, milyen méregdrága tárgyakra bukkant Hadházy Ákos Orbán Ráhelék fotóján
A minimalizmus mellett azért megcsillan a luxus.