A magyar gazdaság számos, meghatározó makromutató alapján nem mutat borúsabb képet térségbeli társainál, ugyanis a folyó fizetési mérleg hiánya, az adósság/GDP arány, a háztartások jövedelmének hiteltörlesztésre fordított hányada, a banki hitelportfóliók minősége közül egyik mutató sem kirívó a régióban - vélekedett Németh Dávid, az ING Bank N.V. Magyarországi Fióktelepének vezető elemzője. Szerinte a 2009-es költségvetési hiányt akár 2 százalékra is sikerülhet leszorítani. A büdzsé mérséklődő deficitje, továbbá a csökkenő vállalati beruházások és a háztartások megtakarítási pozíciójának várható javulása mind abba az irányba mutatnak, hogy a következő években tartósan csökkeni fog a magyar gazdaság külső finanszírozási igénye - vélekedett.
Mindazonáltal a jelenlegi válság jó alkalmat teremthet jelentős gazdasági reformok beindítására. Számottevő költségmegtakarítás lenne elérhető például az önkormányzatok számának csökkentésével, valamint az adórendszer egyszerűsítésével. Az utóbbi elsősorban a kis- és középvállalatoknak kedvezne, és nagyban hozzájárulna a gazdaság kifehérítéséhez is - tette hozzá. (A magyar gazdáknak pedig az éghajlatváltozásban bízhatnak.)
Időben kértük a hitelt
Németh Dávid az IMF-EU mentőövvel kapcsolatban rámutatott, hogy a Magyarország számára biztosított hitelkeretnek valószínűleg csak nagyon kis részét kell lehívni, az inkább arra szolgál, hogy "át tudjunk lavírozni a pánikhangulaton".
Egyetértett ezzel Charles Robertson, az ING Wholesale Banking London vezető elemzője is, aki úgy vélte: "a csomaggal együtt járó, fiskális szigort megkövetelő feltételek megelőzhetik a kormány választások előtti túlköltekezését. Magyarországnak előnyös, hogy ilyen korán hozzájutott ehhez a kerethez, hiszen a következő hónapokban várhatóan számos, Magyarországnál nagyobb világgazdasági súllyal bíró ország fog hasonló csomagért folyamodni, így nagyobb lesz a verseny a forrásokért."
Charles Robertson osztotta azt a véleményt, hogy a magyar gazdaság nem kirívóan sebezhető sem régiós-, sem világviszonylatban. Úgy vélte, hogy a külföldi tulajdon magas aránya a magyar bankrendszerben biztonságosabbá teszi azt. A Magyarországot Izlanddal összevető vélekedéseket számos mutató alapján cáfolta.
A londoni elemző szerint téves az az elképzelés, hogy a világot az India, Brazília és más fejlődő gazdaságok által támasztott kereslet fogja kihúzni a válságból. Ezek az országok gyors növekedésük ellenére még mindig elenyésző súlyt képviselnek a világgazdaságban az USA-hoz és az EU-hoz képest - hangsúlyozta. Ugyanakkor rámutatott: Kína jó teljesítménye segíthet enyhíteni a válságot, és a krízis kimenetelét jelentősen fogja befolyásolni, hogy a következő 1-2 évben Kína is recesszióba süllyed-e. (Jelentős, pozitív hatása lehet a Nemzetközi Valutaalap (IMF), a Világbank és az Európai Unió 25,1 milliárd dolláros pénzügyi mentőcsomagjának, amelyet Magyarország számára biztosít - vélik a gazdasági szereplők.)