Magyar bankokkal folytatott konzultációi alapján valószínűleg 10 és 30 százalék között lesz a devizahitelesek részvételi aránya a végtörlesztési programban, közölte befektetőknek összeállított új elemzésében a Morgan Stanley bankcsoport londoni felzárkózó térségi elemző stábja. Számításaik szerint ez 2-6 milliárd euró közötti devizahitel-végtörlesztést jelentene. (A köztársasági elnök tegnap aláírta a végtörlesztésről szóló törvényt, amely szeptember 29-én lép életbe és október 3-tól hatályos.)
A jelenlegi devizatartalékokat tekintve a ház szerint 4 milliárd euróig kezelhető lenne a kereskedelmi bankok devizaigényének jegybanki finanszírozása, ennél több azonban „már problémákat okozhat". Az MNB tartalékpozíciója értékelésük szerint most „erősebb, mint valaha", és kétszerese a Nemzetközi Valutaalap (IMF) pénzügyi védőcsomagja előtti, 2008-as szintnek. A jelentős rövid futamidejű külső adósságállományt is figyelembe véve azonban a tartalékok már nem tűnnek annyira bőségesnek - áll a Morgan Stanley londoni értékelésében. A cég hangsúlyozza, hogy 2012-ben 3,5 milliárd euró IMF-hitelhányad és további 1,5 milliárd euró devizakötvény-adósság válik esedékessé. Az elemzők véleménye szerint a jegybanki tartalékpozíció összességében „kényelmesnek" tekinthető, ám „a muníció mennyisége nem végtelen".
Az MNB „könnyedén" tudna kezelni a tartalékaiból 4-5 milliárd eurónyi újonnan jelentkező banki devizakeresletet a BNP Paribas bankcsoport kelet-közép-európai stratégáinak hétfői összeállítása szerint, sőt a jegybank akár 10 milliárd eurót is felhasználhat - feltéve, hogy nem akarja a nemzetközi tartalékok és a rövid futamidejű devizaadósságok rátáját az 1:1 paritás alá csökkenteni -, és még így is „viszonylag stabilan tudná tartani" a forintot. A cég szerint azonban, ha ennél bármennyivel több devizafinanszírozásra lenne szükség, vagy ha a magyar befektetési termékekre rakódó kockázati felárak még tovább emelkednének, az már jelentős forintgyengülési kockázatot teremtene, és ez „rendkívül rossz hír lenne" azoknak a devizahiteleseknek, akik nem tudják a végtörlesztési program alapján visszafizetni adósságukat.
Az, hogy a végtörlesztési terv által érintett kereskedelmi bankoknak az MNB devizafinanszírozást ajánlott fel a tartalékaiból, egyelőre valószínűleg korlátozza az euró forintárfolyamának emelkedését, a középtávú országkockázat azonban növekszik - állapították meg a BNP Paribas felzárkózó piaci elemzői. Hozzátették: jelenleg nem számítanak arra, hogy a magyar törlesztés kockázatára köthető piaci biztosítási csereügyletek (CDS) - amelyek a magyar szuverén adósságkockázat befektetői megítélését tükrözik - érdemben csökkennének. Ez a kockázati mérőszám az utóbbi időszakban jelentősen emelkedett. Az elemzők hétfői értékelése szerint a mostani kockázati környezetben „nem lehet határozottan kizárni", hogy az MNB vészkamatemelésre szánja el magát abban az esetben, ha az euró 300 forint fölé drágul, és „egy ideig ott is marad". Az idei MNB-kamatemelés nem konszenzusos előrejelzés a Cityben, de a 300 forint feletti euró más nagy londoni házak szerint is kamatemelési küszöb lenne.