A legnagyobb londoni gazdaságpolitikai magazin által piaci és politikai elemzők értékelése alapján félévente összeállított, 186 országot soroló kockázati listán Magyarország a tavaly márciusi 54. és a szeptemberi 64. hely után most a 46-ikra került. A Euromoney új országkockázati összeállításában - a számos kritérium alapján kialakított osztályzati rendszer alapján - a megszerezhető 100 pontból Magyarország a tavaly tavaszi 57,34 pont és az őszi 55,35 pont után most 62,48 pontot kapott az általános kockázati kategóriában.
A legfontosabb részmutatók közül a magyarországi politikai kockázat pontszáma ezúttal 21,01 lett. Ebben a kategóriában az idén 30 pont a legjobb osztályzat, vagyis ez jelzi a legkisebb kockázatot. Magyarország egy évvel ezelőtt 17,43, tavaly ősszel 16,45 pontot kapott erre a kategóriára, bár az összehasonlításhoz figyelembe kell venni, hogy a Euromoney szakértői az idei lista súlyozási arányait valamelyest átalakították: korábban a politikai kockázat lehetséges legjobb pontszáma 25 volt, vagyis ez a részkategória még 25 százalékos súllyal szerepelt a 100 pont megszerzését lehetővé tévő átfogó összesítésben.
Magyarországnak nem volt hátraléka
A politikai kockázat részmutatója a kormányzati stabilitást, a korrupció megítélését, valamint a szabályozói és felügyeleti környezetet osztályozza, emellett azt is, hogy az egyes országok milyen eséllyel válnak nem fizetővé a kereskedelem-finanszírozási, adósság- és osztalékfizetési kötelezettségek után, illetve tagadják meg a befektetett külföldi tőke hazautalását. A Euromoney által megkérdezett szakértők a magyar gazdaság általános teljesítményére a lehetséges 30 pontból 11,40 pontot adtak. Magyarország tavaly márciusban 7,62 pontot, ősszel 6,32 pontot kapott erre a kategóriára, de akkor még e részmutató súlyozása is 25 százalékos volt a jelenlegi 30 helyett.
A londoni szaklap a szuverén hiteltörlesztési leállások kategóriájában ismét megadta a lehetséges legjobb pontszámot, mivel Magyarországnak az elmúlt félévben sem voltak törlesztési hátralékai. Ennek a kategóriának a súlyozása azonban 5 százalékra változott a korábbi 10-ről, így Magyarország a tavalyi 10 pont után most 5 pontot kapott e részkritériumra. A szintén átsúlyozott hitelminősítési kategória pontszáma arányaiban nem változott: a mostani 7,5 pontos maximumból Magyarország 3,75-öt kapott a tavalyi 10 pontból megszerzett 5 pont után, tükrözve a közepes befektetői magyar adósosztályzatokat.