Nemzetközi hírek
USA:
- Már nap elején magasan nyitottak az amerikai részvényindexek, amit a kereskedés végéig tartani tudtak (Dow +1,5%; S&P +1,4%; Nasdaq +2,1%). Az emelkedést a technológiai cégek vezették, azon belül is az Intel.
- Az optimista hangulatot segítette egy ismét pozitív meglepetést hozó ingatlanpiaci adat is. A használt lakásértékesítés ugyanis 3,7%-kal nőtt márciusban, a várt 2,5%-kal szemben.
- A tegnapelőtt zárás után jelentő Intel vártnál jobb eredménye, és a menedzsment pozitív kilátásai nyomán részvényárfolyama 7,8%-ot emelkedett. A Yahoo!, mely szintén pozitív meglepetést hozott a keddi gyorsjelentésében, szintén jelentős 4,7%-os árfolyam-emelkedést ért el tegnap. Egyedül az IBM esett, az is csak 0,4%-ot, a várt értékeket nem meghaladó számait ugyanis nem jutalmazta a piac.
- Alapvetően tegnap is a vártnál jobb számokat közöltek az amerikai vállalatok. A kilátásokkal kapcsolatban azonban aggodalmak merültek fel. A Wells Fargo hiába számolt be részvényenként 72 centes rekordprofitról, a bevételei alacsonyabb szintjét 4%-os árfolyameséssel büntette a piac. 0,6%-kal esett az AT&T árfolyama, miután vártnak megfelelő (57 centes) eredményt és árbevételt publikált tegnap. Az American Express árfolyama tudott egyedül emelkedni, 0,8%-kal az előrejelzéseknél jelentősen jobb,97 centes profitja nyomán.
- Zárás után jelentett az Apple, és hozta a szokott teljesítményt. Az iPhone-ok, és iPad-ek gyártója rekordmagas 6,4 dolláros profitot tett közzé, és ezzel 19%-kal haladta meg az elemzői konszenzust. A zárás utáni OTC kereskedésben 3,1%-ot húztak a papíron, előtte a kereskedés során 1,3%-ot emelkedett az árfolyam.
- Ma is folytatódik a gyorsjelentés dömping, számos rendkívül fontos vállalat publikálja első negyedéves számait. Ezen kívül piacmozgató hatással bírhat a Philadelphiai Fed index, a Leading Indicators mutató, valamint a szokásos heti munkanélküliségi adatok.
Olaj és arany:
- 3%-kal 112 dollárra emelkedett a WTI olaj ára, de még nem érte el a múlt heti 113 dolláros csúcsot. A Brent olaj hordójával 124 dolláron kereskednek.
- Az Amerikai Energiahivatal (DOE) tengap közölt adatai szerint 2,3 millió hordóval csökkentek a kőolaj készletek, szemben a várt 1,3 millió hordós csökkenéssel. A benzinkészletek némileg a várt szint alatt, 1,5 millió hordóval szűkültek.
- Az arany árfolyama ma ismét újabb csúcsra, 1.508 dollárra emelkedett.
Távol-Kelet:
- A tengerentúli mutatók emelkedésének köszönhetően a távol-keleti mutatók is a pozitív oldalra kerültek a hajnali kereskedésben (Nikkei +1,18%, Hang Seng +0,85%, Shanghai +0,60%)
- Az Apple várakozásokat meghaladó gyorsjelentésének köszönhetően a Samsung (+0,9%) és a Sony (+1,6%) mellett számos technológiai cég árfolyama is pluszba lendült.
- A fukushimai erőművet üzemeltető Tepco árfolyama a jó hangulat ellenére 2,7%-ot veszített értékéből, miután a japán kormány azt mondta, hogy az erőmű 20 km-es körzetét teljesen lezárják a lakosság elől, mert az egyik blokkból továbbra is szivárog a radioaktív anyag.
- A vártnál jobban visszaesett a japán autóexport márciusban, 2009 októbere óta nem látott mértékben 27,8%-kal csökkent az autókivitel.
Devizák:
- Tovább gyengült tegnap a tengerentúli fizetőeszköz. Az EUR/USD árfolyama hatalmasat emelkedett, mely a reggeli órákban is folytatódott, új csúcsra kapaszkodott a kurzus, és nemrégiben már 1,46 felett járt a devizapár.
- Pár nap pihenő után a hajnali kereskedésben tovább erősödött a japán fizetőeszköz, 82-ig csökkent az árfolyam.
- A forint a tegnapi kereskedés során is erősödni tudott, a reggeli órákban már 264 alatt is járt az árfolyam.
Határidős piacok:
- Továbbra is erős pluszban tartózkodnak az amerikai határidős indexek.
Erste kommentár
Itt lebeg a görög államcsőd a fejünk felett. Már mindenki arról ír, hogy a görögöknek lehet, hogy elengedik, pl. az adósság felét. Ez mintegy 150 Mrd euró. A félreértések elkerülése végett, nem ez jelentené Görögország csődjét, hiszen Görögország de facto egy éve csődben van, mivel csak az IMF-EU mentőcsomaggal tud túlélni. A lépés inkább azt jelentené, hogy a két lehetséges megoldás közül, nevezetesen (i) adósság elengedés vagy (ii) adósság elinflálás, az előbbit alkalmaznák. Ezzel az a baj, hogy a szellem kiszabadulna a palackból. Más országok, pl. írek, portugálok, vagy akár a spanyolok is ehhez az eszközhöz folyamodnának. De az USA egyes államai (pl. Kalifornia) is vérszemet kaphatnának. Vagyis szinte egy csapásra (legalábbis történelmi mértékkel nézve) eltűnnének a kritikus hitelek. S ráadásul a plusz likviditás egy jelentős része is eltűnne. Vagyis a kockázati prémiumok hirtelen megugranának, a vállalati növekedési kilátások pedig hirtelen újra csökkennének, s ráadásul a reálkamatok is kérdésesen alakulnának. Talán az összhatás egy esetleges kezdeti likviditás csökkenés következtében kialakuló profitrealizálás után újra a növekedési pálya lenne. A másik eddig járt út, amely sokkal lassabb, a hosszú időn át fennálló negatív reálkamat pályája, amely hosszú idő alatt elinflálja a fennálló adóságokat. Így a kilábalást is hosszabbá teszi, amelynek az eredménye egy hosszan tartó, de lassú emelkedési pálya a részvényárfolyamokban. Persze az újra és újra megemelkedő kockázati prémium, bizonyos fejleményekre újra és újra negatív hatást okoz az emelkedő pályában. Most ezen két forgatókönyv között vacillálhatunk.
Rövid hírek
- OTP, FHB: Az MNB tegnap közzétett stabilitási jelentésének főbb pontjai a következők: (i) a bankadónak és a nem teljesítő hitelek miatt továbbra sem javul a hitelezési aktivitás, (ii) A bedőlt hitelesek ingatlanjainak értékesítésével fokozatosan meg kell tisztítani a hitelportfóliót, azonban fontos, hogy mindezt egy kvóta rendszer felállítása mellett tegyék, hiszen a mintegy 90 ezer lakás egyidőben történő piacra kerülése az ingatlanárak drasztikus összeomlását eredményezné. (iii) A stressz-tesztek szerint a bankok tőkehelyzete jó, további tőkére még a svájci frank jelentős erősödése esetén sincs szükség. (iv) A hitelezési aktivitás év vége, jövő év eleje felé nőhet meg újra.
- Az FHB tegnapi közgyűlése úgy határozott, hogy a bank nem fizet osztalékot.
- Christopher Mattheisent további 5 évre (2016 decemberéig) vezérigazgatónak választotta a Magyar Telekom igazgatósága.
Gazdasági hírek
- Matolcsy György tegnap bejelentette, hogy idén 500 milliárd forinttal enyhítene a vállalatok bürokratikus terhein. A terv idén augusztus 30-ig készülne el és jövő évtől lépne életbe. A kormány 1,2-1,3%-os GDP növekedést és 100-150 ezer új munkahely teremtését várja az intézkedéstől.
- A Költségvetési Tanács korábbi tagjaiból összeállt Költségvetési Felelősségi Intézet (KFI) szerint 1.000 milliárd forint hiányzik a 2012 évi költségvetésből a hiánycél tartásához. Az intézet azonban egyáltalán nem számol a Széll Kálmán terv hatásaival, mely 900 milliárd forintos költségvetési konszolidációt jelentene. Az intézet tehát ugyanarra az eredményre jutott, mint a legtöbb elemző; a jövő évi hiánycél tartásához a Széll Kálmán terv intézkedéseit maradéktalanul végre kell hajtani.