Ha Görögország bedől, az az egész világnak fájni fog

A globális befektetői közösség háromnegyede számol azzal, hogy Görögország és esetleg több más euróövezeti tagállam is már a következő egy évben adósságállománya átrendezésére kényszerül - áll az egyik vezető londoni befektetési bankcsoport hétfőn ismertetett felmérésében. A Nemzetközi Valutaalap (IMF) jelentése arra figyelmeztet, hogy bátrabb lépések híján az euróövezeti adósságválságnak "nagyobb globális tovagyűrűző hatásai" lehetnek.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A Barclays Capital, amely 862 befektetési ügyfelét vonta be a világszerte elvégzett vizsgálatba, az eredményeket összesítve hétfőn közölte: arra a kérdésre, hogy a következő 12 hónapban lesz-e szuverén adósságállomány-átrendezés Európában, a válaszadók 28 százaléka úgy vélekedett, hogy igen, de csak Görögországban, 23 százalék Görögországban és más euróövezeti perifériális országokban - Portugáliában és Írországban - is számít erre, 26 százalék pedig "valószínűnek" nevezte ezt a fejleményt, de nem jelölt meg országot.

A válaszadók 22 százaléka mondta azt, hogy valószínűtlennek tartja egy éven belül valamely európai ország adósságátrendezését, 1 százalék viszont úgy vélekedett, hogy "sok országban" várható szuverén adósságállomány-átrendezés, és ennek következtében felbomlik az euróövezet. Ez utóbbi fejleményt egy másik nagy londoni elemző cég szintén hétfőn megjelent előrejelzésében "szinte bizonyosnak" nevezte.

"Belefáradnak a vesztes csatába" 

Turisták, gyertek!
Nagy idegenforgalmi riválisaival szemben jelentős kedvezményekkel igyekszik magához csalogatni a turistákat a súlyos helyzetben levő Görögország. A Thomas Cook utazási iroda osztrák leánycége szerint a görög utazási irodák az idén nyáron tavalyhoz képest 20-30 százalékos árkedvezménnyel kínálják útjaikat.
A Thomas Cook Austria vezérigazgatója az APA hírügynökségnek azt mondta, hogy a görögországi foglalásokat tekintve már ismét a 2009-es szintre jutottak, miután tavaly több mint 10 százalék volt a visszaesés. "A görögök remélik és fohászkodnak azért, hogy jöjjenek a látogatók" - jelentette ki Joannisz Afukatudisz.
Görögország már több intézkedést is hozott az idegenforgalom fellendítésére: míg az áfát általában a jelenlegi 23 százalékra emelték, a szállodákat ez alól kivonták. A légitársaságoknak - Athénon kívül - elengedik a repülőtéri adót, és a szállodák is jelentős árengedményeket "vetnek be" turistacsalogatóként. Ezeken kívül törvénybe foglalt kártérítésként a görög állam szállást és ellátást biztosít a turistáknak, akár több napig is, ha munkabeszüntetés, légtérzárlat vagy zavargások miatt az országban rekednek.
Évente nagyjából 18 millió turista látogat Görögországba. Az idegenforgalom a gazdaság legfontosabb ágazata, amely a hazai össztermék (GDP) 20 százalékát adja.

A Centre for Economics and Business Research (CEBR) prognózisa szerint mivel várhatóan még további pénzügyi segélycsomagokra lesz szükség, "előbb-utóbb mind a görög lakosság, mind a külföldi hitelezők belefáradnak ebbe a vesztes csatába, és ez a valutaunió felbomlásához fog vezetni, Görögország és vélhetően több más tagállam távozásával".

A segélycsomagok újabb sorozata és a végső soron bekövetkező adósságátrendezés késleltetni fogja a felbomlás pillanatát, de ez a pillanat "el fog jönni", várhatóan a következő öt évben, de esetleg már 2013-ig - jósolták hétfői előrejelzésükben a CEBR londoni elemzői.

Az adósságátrendezés bajt hozhat

Az IMF szerint az euróövezetnek ki kell terjesztenie mentőcsomagja hatókörét, és el kell kerülnie azt a benyomást, hogy a mentőakciók a kötvénytulajdonosoknak kárt okozó adósságátütemezést is jelenthetnek.

Az IMF nyilatkozata szerint "a döntő lépések meghozatalának kudarca gyorsan terjesztheti a feszültséget az euróövezet magja felé is, és jelentős globális tovagyűrűző hatást eredményezhet", a világ más nagy gazdasági erőközpontjait is érintve.

Az Európai Unió tagországainak pénzügyminiszterei hétfőn döntöttek arról a szövegről, amelynek alapján az unióban két éven belül létrejön az euró stabilitását garantálni hivatott állandó pénzügyi mechanizmus. Az új mechanizmus révén az EU euróövezeti országok esetleges finanszírozási nehézségeit hidalhatja át pénzügyi támogatással. Ennek alapja továbbra is jelentős mértékben a zóna többi országának kétoldalú formában nyújtott hozzájárulása lesz. Az állandó rendszer a jelenleg működő - és az új működésbe lépéséig meg is tartandó - ideiglenes mechanizmust váltja fel. Akárcsak jelenleg, az uniós támogatást az új rendszerben is ki lehet majd egészíteni a Nemzetközi Valutaalap (IMF) hozzájárulásával.

Görögország remélhetőleg mindent megtesz...

Rendkívüli találkozót tartanak július 3-án az euróövezeti országok pénzügyminiszterei (Eurogroup), hogy döntsenek a Görögországot támogató nemzetközi hitelcsomag újabb részletének felszabadításáról. Ezt Jean-Claude Juncker luxemburgi kormányfő, az Eurogroup elnöke jelentette be hétfőn Luxembourgban tartott sajtótájékoztatóján. Trichet meggyőződését fejezte ki, hogy Görögország mindent megtesz annak érdekében, hogy teljesüljenek a 12 milliárd eurós hitelrészlet folyósításának feltételei.

Görög részről korábban azt jelezték, hogy a parlament június végén hozza meg a szükséges döntéseket. Az Eurogroup hétfő hajnalban úgy határozott, megvárja ezen határozatok megszületését a hitel felszabadításához.

Juncker és Olli Rehn, az Európai Bizottság pénzügyi felelőse a sajtótájékoztatón megerősítették azt is, hogy haladást értek el a miniszterek egy Görögországot segítő, következő többéves hitelprogram előkészítésében is. Ennek egyik fő kérdése, hogy milyen módon kapcsolódjon be a magánszektor, amelynek hozzájárulásához mások mellett a fő hitelező Németország ragaszkodik.

Rehn közlése szerint az álláspontok az euróövezeten kívüli országok támogatásakor kidolgozott, úgynevezett bécsi kezdeményezés irányában tűnnek közeledni. E kezdeményezés keretében az
érdekelt legnagyobb európai bankcsoportok önkéntes alapon vállalták, hogy az érintett országoknak az adósságait lejáratkor új hitelre váltják.

Washington lépni fog, legalább is mindenki reméli
A Barclays Capital hétfőn ismertetett felmérése szerint a globális befektetői kör kétharmada nem számít arra, hogy az amerikai kormány hátralékba kerülhet adósságszolgálati kötelezettségeivel az adósságplafon emeléséről folyó vita miatt. A válaszadók 65 százaléka úgy vélekedett, hogy a Kongresszus és a Fehér Ház végül megállapodásra jut ebben a kérdésben. A nemzetközi hitelminősítői közösség mindazonáltal már figyelmeztette az Egyesült Államokat az elit amerikai "AAA" adósbesorolás elvesztésének kockázatára, ha nem születik időben egyezség az adósságlimit emeléséről. Legutóbb a Fitch Ratings helyezte kilátásba az Egyesült Államok leminősítésre jelölését arra az esetre, ha a Fehér Háznak és a Kongresszusnak augusztus elejéig nem sikerül dűlőre jutnia az amerikai államadósság-limit emeléséről folyó vitában.
A Fitch rövid időn belül a harmadik nemzetközi hitelminősítő, amelyik a világszerte kockázatmegítélési alapmércének tekintett amerikai adósbesorolás visszaminősítését helyezte kilátásba. Nem sokkal korábban a Moody's Investors Service jelentette be, hogy ha az adósságplafon emelésének kérdésében a következő néhány hétben nincs érdemi előrelépés, akkor a cég várhatóan osztályzatrontást valószínűsítő felülvizsgálat alá veszi az amerikai kormányadósság besorolását, amely jelenleg az összes hitelminősítőnél a lehetséges legjobb, "AAA" - illetve a Moody's jelölési módszertana szerint "Aaa" - szintű.
Néhány hete a Standard & Poor's az Egyesült Államok hosszú futamidejű államadósságának besorolására már negatív kilátást adott az addigi stabil helyett, szintén azzal indokolva a piacokat világszerte megrázó lépést, hogy nem látja biztosítottnak a költségvetési és adóssághelyzet stabilizálását eredményező megállapodást a Fehér Ház és a Kongresszus között. Az adósságlimitet a Kongresszus határozza meg, rendszerint a kormánnyal folytatott alkudozás után.
A jelenleg érvényes, 14.294 milliárd dolláros plafont az amerikai kormány már májusban elérte, ám a demokrata irányítású Fehér Ház és a republikánus többségű képviselőház között olyan ádázzá fajult a vita a kiadáscsökkentő és a bevételnövelő intézkedések arányáról, hogy elemzői körökben már felmerült az emelésről szóló egyezség elmaradásának lehetősége. Ebben az esetben az amerikai kormány egy idő után nem tudná a piacról refinanszírozni adósságát, és ez elvben előbb-utóbb akár szuverén törlesztésképtelenséghez is vezethet. Ennek súlyos globális piaci kihatásai lehetnének, mivel az eddig korlátlannak - és a világpiaci kockázati megítélés alapmércéjének - tekintett amerikai hitelképesség válna kérdésessé.

 

Véleményvezér

Meddig élnek a magyarok?

Meddig élnek a magyarok?  

A várható élettartamot tekintve Szlovénia lekörözte Ausztriát.
Bajban a NER cégek a tőzsdén

Bajban a NER cégek a tőzsdén 

Egyszerre több NER cég került gyengülő pozícióba.
Orbán Viktor barátja teljesen más irányba megy, mint a magyar miniszterelnök gondolta

Orbán Viktor barátja teljesen más irányba megy, mint a magyar miniszterelnök gondolta 

Argentína teljesen más modellt választ, mint Magyarország.
Magyarország jobban teljesít, ja mégsem

Magyarország jobban teljesít, ja mégsem 

Valami újat kellene végre kitalálniuk a magyar országvezetőknek.
Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott

Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott 

Bérharc az egészségügyben.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo