A Barclays Capital, amely 862 befektetési ügyfelét vonta be a világszerte elvégzett vizsgálatba, az eredményeket összesítve hétfőn közölte: arra a kérdésre, hogy a következő 12 hónapban lesz-e szuverén adósságállomány-átrendezés Európában, a válaszadók 28 százaléka úgy vélekedett, hogy igen, de csak Görögországban, 23 százalék Görögországban és más euróövezeti perifériális országokban - Portugáliában és Írországban - is számít erre, 26 százalék pedig "valószínűnek" nevezte ezt a fejleményt, de nem jelölt meg országot.
A válaszadók 22 százaléka mondta azt, hogy valószínűtlennek tartja egy éven belül valamely európai ország adósságátrendezését, 1 százalék viszont úgy vélekedett, hogy "sok országban" várható szuverén adósságállomány-átrendezés, és ennek következtében felbomlik az euróövezet. Ez utóbbi fejleményt egy másik nagy londoni elemző cég szintén hétfőn megjelent előrejelzésében "szinte bizonyosnak" nevezte.
"Belefáradnak a vesztes csatába"
A Centre for Economics and Business Research (CEBR) prognózisa szerint mivel várhatóan még további pénzügyi segélycsomagokra lesz szükség, "előbb-utóbb mind a görög lakosság, mind a külföldi hitelezők belefáradnak ebbe a vesztes csatába, és ez a valutaunió felbomlásához fog vezetni, Görögország és vélhetően több más tagállam távozásával".
A segélycsomagok újabb sorozata és a végső soron bekövetkező adósságátrendezés késleltetni fogja a felbomlás pillanatát, de ez a pillanat "el fog jönni", várhatóan a következő öt évben, de esetleg már 2013-ig - jósolták hétfői előrejelzésükben a CEBR londoni elemzői.
Az adósságátrendezés bajt hozhat
Az IMF szerint az euróövezetnek ki kell terjesztenie mentőcsomagja hatókörét, és el kell kerülnie azt a benyomást, hogy a mentőakciók a kötvénytulajdonosoknak kárt okozó adósságátütemezést is jelenthetnek.
Az IMF nyilatkozata szerint "a döntő lépések meghozatalának kudarca gyorsan terjesztheti a feszültséget az euróövezet magja felé is, és jelentős globális tovagyűrűző hatást eredményezhet", a világ más nagy gazdasági erőközpontjait is érintve.
Az Európai Unió tagországainak pénzügyminiszterei hétfőn döntöttek arról a szövegről, amelynek alapján az unióban két éven belül létrejön az euró stabilitását garantálni hivatott állandó pénzügyi mechanizmus. Az új mechanizmus révén az EU euróövezeti országok esetleges finanszírozási nehézségeit hidalhatja át pénzügyi támogatással. Ennek alapja továbbra is jelentős mértékben a zóna többi országának kétoldalú formában nyújtott hozzájárulása lesz. Az állandó rendszer a jelenleg működő - és az új működésbe lépéséig meg is tartandó - ideiglenes mechanizmust váltja fel. Akárcsak jelenleg, az uniós támogatást az új rendszerben is ki lehet majd egészíteni a Nemzetközi Valutaalap (IMF) hozzájárulásával.
Görögország remélhetőleg mindent megtesz...
Rendkívüli találkozót tartanak július 3-án az euróövezeti országok pénzügyminiszterei (Eurogroup), hogy döntsenek a Görögországot támogató nemzetközi hitelcsomag újabb részletének felszabadításáról. Ezt Jean-Claude Juncker luxemburgi kormányfő, az Eurogroup elnöke jelentette be hétfőn Luxembourgban tartott sajtótájékoztatóján. Trichet meggyőződését fejezte ki, hogy Görögország mindent megtesz annak érdekében, hogy teljesüljenek a 12 milliárd eurós hitelrészlet folyósításának feltételei.
Görög részről korábban azt jelezték, hogy a parlament június végén hozza meg a szükséges döntéseket. Az Eurogroup hétfő hajnalban úgy határozott, megvárja ezen határozatok megszületését a hitel felszabadításához.
Juncker és Olli Rehn, az Európai Bizottság pénzügyi felelőse a sajtótájékoztatón megerősítették azt is, hogy haladást értek el a miniszterek egy Görögországot segítő, következő többéves hitelprogram előkészítésében is. Ennek egyik fő kérdése, hogy milyen módon kapcsolódjon be a magánszektor, amelynek hozzájárulásához mások mellett a fő hitelező Németország ragaszkodik.
Rehn közlése szerint az álláspontok az euróövezeten kívüli országok támogatásakor kidolgozott, úgynevezett bécsi kezdeményezés irányában tűnnek közeledni. E kezdeményezés keretében az
érdekelt legnagyobb európai bankcsoportok önkéntes alapon vállalták, hogy az érintett országoknak az adósságait lejáratkor új hitelre váltják.