"A portugálok, a görögök és az írek ma bűnhődnek"

A globális katasztrófát ugyan megakadályozták az amerikai és az uniós monetáris ösztönzők azáltal, hogy a pénzügyi szférát átsegítették a válságon, a válság gyökeréig azonban nem hatoltak le, így csupán a probléma elodázásáról beszélhetünk. A válság az egyes európai gazdaságok között lévő fejlettségbeli különbségekre, az euróövezet gyenge pontjaira és több globális strukturális problémára is rávilágított, amelyek megoldása nem kerülhető el hosszabb távon.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Békeidőben nyolcvan éve nem látott méretű gazdasági zuhanást hozott Európában és Amerikában egyaránt a 2007-ben kezdődött pénzügyi válság. Az unió és az egyes tagállamok is sok milliárd eurót öltek a válságkezelésbe, hogy fedezni tudják a megnövekedett munkanélküliség költségeit, részben automatikus stabilizátorok révén, részben újabb eszközök bevezetésével, mint amilyen például számos országban - Németországban nagyon sikeresen, Magyarországon kevésbé - a részmunkaidős foglalkoztatás támogatása. A vállalatoknak és a bankoknak juttatott állami mentőcsomagok és az eurózóna, valamint az IMF közös segélyei is költségvetési megszorításokhoz vezettek valamennyi tagállamban.

A mentőcsomagok ára

Az állami bevételek csökkentek, a gazdaságmentő költségvetési kiadások nőttek. Az euróövezeti országok államháztartási hiánya a 2008-as 2 százalékról 2009-re a GDP 6,3 százalékára ugrott. 2010-ben az összes közadósság a GDP 82,6 százalékára emelkedett, messze kerülve a maastrichti 60 százaléktól. Olaszországban a mutató megközelítette a 120, Görögországban pedig átlépte a 140 százalékot.

Nincs új a nap alatt
A mostanihoz hasonló gazdasági folyamatok játszódtak le az 1929–1933-as válság előtt és a hetvenes években is, amikor a vas- és acélipar kifulladása vezetett olajárobbanáshoz és a „petrodollárok” megjelenéséhez – mondja dr. Artner Annamária főiskolai tanár, a Világgazdasági Kutatóintézet kutatója. A bankok a náluk halmozódó megtakarításokat a fejlődő országokba helyezték ki, így azok olcsó forráshoz jutottak, amelyből importálni tudtak. Így új piacuk lett a fejlett világban már lejárt technológiáknak, az ott már elavult áruk is vevőre találtak. A tőkekihelyezésből, a termékek eladásából és a kamatokból keletkező nyereségből az Egyesült Államokban és a fejlett nyugat-európai országokban újrastrukturálták a termelést, már a mikroelektronikára alapozva. Ezzel a piacok új lendületet vettek. Bár voltak válságjelek – például a megugrott munkanélküliség –, az áthárítási mechanizmussal a krízist elkerülte a világ. A ’89-es kelet-közép-európai rendszerváltással keletkező újabb piacok ismét lendületet adtak a nyugati tőkének. Ekkor indult az internet, amely lehetővé tette a digitális információáramlás elterjedését. Az információtechnológiai boomra ült fel Amerika és Írország is. Amikor 2000-ben ez a szektor is kifulladt, a tőke elindult a pénzügyi szférába. Így a konjunktúra tovább élt mindaddig, amíg be nem bizonyosodott, hogy a tőkén elért nyereséget a termelőszféra már nem tudja kielégíteni. Ez történt 2008-ban. Az újabb lendületet adó technológiai váltás azonban késik, így továbbra is csak a kormányzati ösztönzők hatására tudnak a gazdaságok némi növekedést produkálni. Korántsem olyan mértékűt, ami egy konjunktúra beindulását jelezné.

Az éllovas Németország mutatói is romlottak. 2008-ban a GDP 43,7 százalékát, 2009-ben 44,6 százalékát osztotta újra, a kiadások aránya 43,7 százalékról 48 százalékra nőtt, 2010-ben elérte a 48,3 százalékot. Adósságállománya 2008-ban a GDP 65,9 százaléka, 2009-ben 73,1 százaléka volt, 2011-re pedig 79,7 százalékot prognosztizálnak a kiadási programok pénzügyi vonzataként. Bár sikerült elkerülnie a piac drasztikus zsugorodását - a magánfogyasztás 0,6, a közületi felhasználás 2,3 százalékkal bővült -, a termelékenység 5,1 százalékkal esett. Csökkent a foglalkoztatási ráta, de az egzisztenciateremtési támogatások révén az aktivitási ráta - azaz az önálló keresők aránya - nőtt, mutatott rá a Világgazdasági Kutatóintézet „Csütörtöki beszélgetések" elnevezésű rendezvényén Kőrösi István, a kutatóintézet főmunkatársa.

Az anyagi áldozatok tehát nem voltak feleslegesek. Németországban ez évre 1,7 százalékos növekedést prognosztizálnak az elemzők, és az idei negyedéves exportadatok már kifejezetten kedvezőek voltak. A konjunktúra húzza magával a kisebb európai államokat is, és az amerikai gazdaságban is a lassú növekedés jelei mutatkoznak. A világ tehát, úgy tűnik, leküzdötte a válságot. Vagy mégsem?

Ezek csupán rövid távú eredmények, amelyek mögött a kínai piac felszívóképessége áll, a természetes fellendülést hozó új termelési ciklus nem indult el a világban - állítják egyre többen. A számok is ezt igazolják. A GKI Gazdaságkutató Zrt. 2011-es előrejelzése szerint a világ összevont GDP-jének növekedési üteme 4,9 százalékról 4 százalékra visszalassul, elsősorban az ázsiai és a latin-amerikai felzárkózó országok növekedési ütemének mérséklődése miatt, és az unióban sem beszélnek felfelé ívelő gazdaságról. A foglalkoztatás csak lassan emelkedik, a bérdinamika alacsony lesz, az infláció a világpiaci energia- és élelmiszerár-emelkedés miatt 3 százalékra gyorsul. A GKI Németországban is lassulást prognosztizál, és a válság nyomán a közösségen belüli politikai, gazdasági és szociális feszültségek éleződését vetíti előre.

Nem véletlen, hogy az Egyesült Államokban is többen a stimulusok fenntartására voksolnak, miután a gazdaság szemmel láthatóan a saját erejéből nem képes növekedni.

Egyes kutatók szerint csak az ökocentrikus piacgazdaság megteremtése vezethet ki a válságból véglegesen. Új hármas egységet emlegetnek, amelynek lényege, hogy a gazdaságpolitika együtt kezeli a klíma, a gazdaság és a fenntarthatóság kérdését. Kőrösi is úgy véli, hogy egy új, fenntartható, megfelelő struktúrájú, környezetbarát és hosszú távon finanszírozható növekedési pálya kialakítása nélkül az államháztartási hiány és a GDP-arányos adósságállomány nagymérvű romlása miatt a következő években megnőhet a kamatkiadások és törlesztés aránya a költségvetéshez viszonyítva, ami vagy restrikciós kényszerhez vezet, vagy inflációs nyomást okoz a gazdaságban. A kutató Németországról beszélt, ám a globális világban az országok egymást húzzák, vagy nyomják.

Leszálló ágban

Az európai országokban zajló folyamatok azt sugallják, hogy a globális kapitalizmus törvényei alapján racionálisnak és indokoltnak tűnő lépések egy határon túl társadalmilag kivitelezhetetlenek. Az európai válságkezelés a szociális juttatások csökkentésére és a munkaerőköltségek visszafogására irányul annak érdekében, hogy a tőke minél előbb újból profitot termeljen. Az állami kiadások szűkítése, a költségvetési intézmények leépítése és a privatizáció szintén napirenden lévő feladat az országok versenyképességének növelésekor.

- A kapitalista államok versenyképessége a munkaerőköltség leszorításán alapszik. A portugálok, a görögök és az írek a kilencvenes években növelték a munkaköltségek GDP-arányos részesedését, ma bűnhődnek - mutat rá dr. Artner Annamária főiskolai tanár, a Világgazdasági Kutatóintézet kutatója, aki szerint a válságkezelés nem hozott gyógyírt az igazi problémára. - A költségvetési egyensúlyokat feldúló monetáris ösztönzőkkel a válságot okozó szerkezeti problémát nem lehet megoldani. Ma nem csupán konjunkturális válság zajlik, hanem egy hosszabb gazdasági periódus leszálló ágához érkeztünk. Az eddigi technológiák kifulladása termelési válságot okozott, amelyet a könyvelőszemléletű közgazdaságtan pénzügyi válságként értelmezett. Arról van szó, hogy ha egy technológia kifut, és ezért a termelésben a tőke már nem tudja a korábban megszokott és elvárt hozamot produkálni, a felesleges pénz átfolyik a pénzügyi szférába. A fokozott hitelezés azután pótlólagos piacot teremt a fogyasztás ösztönzése révén, emellett megjelennek a spekulációs pénzügyi termékek, a derivatívák, swap ügyletek. Mivel virtuális pénzekről beszélünk, amikor a nyereséget ki kell egyenlíteni, pilótajátékként összeomlik a rendszer, és a krízis ekkor lesz mindenki számára kézzelfogható: a válság a pénzügyi szféra által okozott gazdasági összeomlás formájában ölt testet, és hat vissza a reálgazdaságra.

Bajban az olaszok is
Olaszország adósságdinamikája nem fenntarthatatlan, és a kormány minap bejelentett "ambiciózus" államháztartási konszolidációs programja - amely 2014-re egyensúlyos költségvetést céloz - negatív sokkok elmaradása esetén stabilizálhatja az olasz szuverén adósi profilt, alátámasztva a magasan elsőrendű, "AA mínusz" szintű olasz adósosztályzatot - áll a Fitch Ratings hitelminősítő szerdán Londonban kiadott átfogó elemzésében.
A Fitch szerdai elemzésében kiemelte: az olasz adósbesorolásra érvényes stabil kilátás a cég azon várakozását jelzi, hogy az olasz kormánynak valószínűleg sikerül a tervekben szereplő módon csökkentenie az államháztartási hiányt. A legnagyobb európai hitelminősítő szerint az olasz és egyéb euróövezeti kormánykötvény-hozamok legutóbbi meredek emelkedése nem az olasz szuverén adósi alapmutatók romlását tükrözi, hanem azt a bizalmi válságot, amely az euróövezeti adósságválságra adott európai gazdaságpolitikai válaszlépésekkel kapcsolatban uralkodott el a piacon.
A hitelminősítő szerint Olaszország jó úton jár az idei államháztartási hiánycél teljesítése felé, és a most bejelentett pótlólagos intézkedések megerősítik a 2014-re kitűzött egyensúlyi költségvetési cél hitelességét. A cég saját előrejelzése szerint az olasz államháztartási hiány az idén a hazai össztermék 3,9 százalékára csökken, a kamatfizetési kötelezettségek nélkül számolt elsődleges egyenleg pedig 0,9 százalékos többletben lesz. A Fitch Ratings elemzése szerint - ha az olasz kormány tartja magát államháztartási konszolidációs stratégiájához - az olasz államadósság-ráta nincs fenntarthatatlan pályán, még a gazdasági növekedés folytatódó gyengeségét feltételezve sem.
A Capital Economics, az egyik legnagyobb citybeli gazdasági elemző ház Olaszországról szintén szerdán kiadott elemzésében egyenesen úgy fogalmazott, hogy Olaszország "az euróövezet ketyegő időzített bombája". A cég szerint ha a görög adósságválság enyhítésére olyan terv születik, amely jelentős veszteségeket vetít előre a magánszektorbeli adósság-befektetők számára, az "aligha vigasztalja az olasz kötvények befektetőit". Ráadásul az "aggasztó realitás" az, hogy egy ehhez hasonló tervet nem lehetne alkalmazni egy olyan méretű gazdaságra, mint Olaszország, tekintettel arra, hogy a teljes görög államadósság az összesített euróövezeti GDP-érték alig 4 százaléka, az olasz államadósság azonban a valutauniós hazai össztermék 20 százalékának felel meg - áll a Capital Economics elemzésében.

Véleményvezér

Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba

Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba 

A nagy újraelosztási ráta ellenére alig jut az egészségügyre.
Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság

Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság 

Négy hónap alatt tűnt el a költségvetési hiány.
Újra lőnek az ukrán tüzérek

Újra lőnek az ukrán tüzérek 

Nagy hatótávolságú rakétákat is kapnak az ukránok.
Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo