Nagy Mariann cikkei


Nagy Mariann cikkei

Ennél a nagyberuházásnál a német precizitás is megbukik

Ennél a nagyberuházásnál a német precizitás is megbukik 

Németország legnagyobb repülőterének 2012 nyarán kellett volna megnyílnia Berlinben. A Willy Brandtról elnevezett légikikötő azonban csak valamikor a 2020-as években lehet kész, sőt: a Lufthansa egyik vezetője szerint legjobb lenne eddig elkészült épületeit lebontani, mert azok és berendezéseik közben elavultak...
Jön a forradalom, csökkenhetnek az árak az ingatlanpiacon

Jön a forradalom, csökkenhetnek az árak az ingatlanpiacon 

A magyar ingatlanpiacon is megjelenik technológián alapuló forradalom, ami a nemzetközi piacon proptech (property technology) néven terjedt el. Az proptech jelentős változást generál, elsősorban robbanásszerűen javíthatja a hatékonyságot, például olcsóbban fenntartható ingatlanokat hoz, milliárdos megtakarításokkal.
Már gépesített hadosztállyal támadnak a férgek

Már gépesített hadosztállyal támadnak a férgek 

Elveszítheti rendeléseit a kisvállalkozás, ha megtámadják védtelenül hagyott biztonsági rendszerét. Alapvető cél, hogy a támadásokat minél gyorsabban sikerüljön felfedni és ebben segítenek a gépek. A kiberbűnözők egyre kifinomultabb módszereivel szemben az emberi erő a jövőben önmagában nem lehet elegendő – olvasható a Cisco ma közzétett éves jelentésében.
Az utasoktól kell félnünk, nem a repüléstől

Az utasoktól kell félnünk, nem a repüléstől 

A Swissair gépein tavaly csaknem 800 incidenst okoztak utasok – 150-nel többet, mint az előző évben. A fő ok: részegség, drogok. Bécsben viszont egy idős utas szellentései miatt kell leszállnia a holland repülőnek.
Kapós a Falcon luxusgép, mindjárt kettőt is vesz belőle a kormány

Kapós a Falcon luxusgép, mindjárt kettőt is vesz belőle a kormány 

Felderítőgépnek álcázott használt luxus repülőket vásárol a kormány. Az ára még titok, de a honvédelmi miniszter szerint nagyon megéri: az újonnan 70-80 millió euróba kerülő gépet használtan a feléért odaadják. Igaz, lehet, hogy át kell még festeni, mert a business jetet – a HM szerint – felderítő és futárgépként használják majd.
Innovációs cunamit hoz a blokklánc

Innovációs cunamit hoz a blokklánc 

A blokklánc technológia egy felhasználók közötti, megosztott, visszamenőleg megmásíthatatlan digitális főkönyv. A fogalom a köztudatban erősen kötődik a kriptovalutákhoz, ám fontos megérteni, hogy a kettő nem ugyanaz: a kriptovaluta a blokklánc első gyakorlati alkalmazása, de a technológia lehetséges felhasználási területeinek csak a képzelet szab határt. Hogy van-e határ, azt az Oracle részéről Molnár Balázs a felhők és Ribarics Pál a pénzintézeti megoldások szakértője mondja el.
Naperőművekkel erősít a Mol

Naperőművekkel erősít a Mol 

Tiszaújvárosban, Százhalombattán és Füzesgyarmaton épít villamos energiát termelő napelemparkokat a Mol. Az innovatív és alternatív technológia terjesztése része a társaság stratégiájának – jelentette be Fasimon Sándor, a cég ügyvezető igazgatója a mai sajtótájékoztatón. A Mol nyitni kíván az új fejlesztések irányába is, mint például az elektromos autózás, az autómegosztás vagy akár a napelemes technológiák.
Nem csak a svájci bicska áll védelem alatt

Nem csak a svájci bicska áll védelem alatt 

2017 elején új Swissness-törvény lépett életbe, amely védi „Svájc” megjelölését és a svájci keresztet. A svájci Szellemi tulajdon-védelmi Szövetségi Intézet – amely jelentősen hozzájárult az új törvényhozás kidolgozásához – nemrégiben Bernben workshopot rendezett a svájci nagykövetségek munkatársai számára. Sajnos Magyarországon is újból és újból előfordul, hogy reklám céljából visszaélnek svájci származásra vonatkozó jelzéssel.
Még nem hisszük el, de tényleg elfogy a víz

Még nem hisszük el, de tényleg elfogy a víz 

Fokváros van abban a kevéssé irigylésre méltó helyzetben, hogy a világ első nagyvárosa, amelynek ivóvíztartalékai kimerülhetnek. Hasonló veszély fenyeget még egy sor metropolist, köztük van Sao Paulo vagy Bangalore - de Moszkva és London is.
Sok tragédia elkerülhető ezzel a technikával

Sok tragédia elkerülhető ezzel a technikával 

A napokban Kanada csendes-óceáni partjai közelében kigyulladt egy óriás japán konténerszállító hajó. Három megégett tengerészt helikopteren kellett kimenteni, a sérült hajót csak többnapos munkával tudták kikötőbe vontatni. Újonnan kifejlesztett robot tűzoltóhajókkal elkerülhetők lesznek ilyen katasztrófák és a technika átalakíthatja az egész hajózást.

Az otthoni kencék károsabbak, mint egy városnyi autó 

A sampon, a dezodor, a tűzhelytisztító hasonló mértékben szennyezi a levegőt, mint a kipufogógázok. A háztartási vegyszerek is nagyobbrészt olajszármazékok és még több károsanyag kerül belőlük a légkörbe, mint a korszerű motorokban jól elégetett benzinből.

Kérésre a felhő házhoz megy 

A technológia ma már ott tart, hogy az üzletileg kritikus adatok is biztonsággal bevihetők a felhőbe, de ha valaki még mindig aggódik, arra is lehetőség van, hogy „házhoz vigyék” a felhőt. Az egyik világviszonylatban vezető felhőszolgáltató, az Oracle magyarországi igazgatójával, Reményi Csabával beszélgettünk az új digitális világról, amit sokan még mindig jövőként kezelnek, pedig már kézzelfoghatóan itt van.

A benzinkút sehol sem rossz üzlet, de a gazdagoknál kicsit még jobb 

Egy nagy nyugat-európai benzinkút csak az üzemanyag-eladáson évi 200.000 eurót kereshet. Norvégiában és Svájcban a legmagasabb a töltőállomások haszonkulcsa, Német- és Franciaországban átlagos, a legalacsonyabb Nagy-Britanniában.

Aki nem változik, az eltűnik 

Nyitottság és rugalmasság – ezek az új hívószavak, amelyeket minden vállalatvezetőnek ismernie kell ahhoz, hogy versenyben maradjon az új, digitális világban. A többi között ezt hangsúlyozta Uwe Tigges, a németországi Innogy SE elnök-vezérigazgatója. A Német-Magyar Kereskedelmi és Iparkamara rendezvényén arra keresték a választ, milyen lesz „A munka jövője, a jövő munkája”.

Újabb fapados trükk: szétültetik, ha nem fizet 

Egyre nagyobb a felháborodás az utasok körében, mert egyes fapados légitársaságok észrevehetően szándékosan „szétültetik” a családokat, együtt utazó társaságokat. Azután külön pénzt kérnek, ha azok egymás mellett szeretnének ülni a gépen.

Magyar szál a német kényszerházasságban 

A szociáldemokrata Martin Schulz megkapta, amit kért, így Angela Merkel további négy évre kancellár marad. Ugyanakkor kulcsfontosságú tárcák kerültek az SPD illetve a kisebbik koalíciós partner, a CSU irányítása alá. Röviden így foglalható össze a több mint négy hónapja tartó koalíciós egyeztetések eredménye. Az első német és nemzetközi kommentárok megerősítik, hogy a hosszú és nehéz tárgyalások győztese az SPD, ugyanakkor nem éppen derűlátók a felújított nagykoalíció kilátásait illetően.

Kicsi, kényelmetlen - és még csak nem is a mienk... 

Távol-keleti kerékpárkölcsönző cégek torlaszolják el német nagyvárosok utcáit. A hatóságok tehetetlenek, a polgárok pedig ráülnek az olcsón kínált bringákra – pedig azok kicsik és kényelmetlenek.

Megkaphatják hétmillió forintnyi követelésüket a Tesco női raktárosai 

A brit Tesco női dolgozói a férfiakéval egyenlő bérért perlik a vállalatot, amely fejenként akár 20 000 font, azaz hétmillió forint kártérítés visszamenőleges kifizetésére kényszerülhet összesen vagy kétszázezer korábbi és jelenlegi női munkavállalójának.

Biztos, hogy jobban dolgozunk otthon? 

Nem éppen ritka, ha a főnök nem lelkesedik a kérésre, hogy a zajos iroda helyett otthon dolgozhassunk. A mérsékelt lelkesedés nem alaptalan: az otthoni munkánál sok minden elvonhatja a figyelmünket. Fegyelem kell tehát – és lakásunkban is profi környezet...

Ezt is az Uber találta ki 

Amerika után Európában is terjednek az internetes portálok, amelyek a legkülönbözőbb képzettségű emberek számára közvetítenek alkalmi munkalehetőségeket. A keresett szakértők számára a módszer lehetővé teszi a függetlenedést, a munka és a családi élet összehangolását.

A Robocop mindent észlel és már jön is a büntetés 

Robocop, azaz Robotrendőr a neve annak az önvezető rendőrautónak, amelyet a Ford angliai gyárában terveznek hazai alkalmazásra és kivitelre. A mesterséges intelligenciával dolgozó jármű észleli a közlekedési szabályok megsértését és mindjárt ki is küldi a büntetést...

Igazi családi cég 

A száz százalékban magyar tulajdonú iData flottakövetéssel, üzemanyagkontrollal, járművédelemmel, tehergépjárművek útdíjfizetésével foglalkozik. Fő terméke az iTrack GPS nyomkövető rendszer. Az alapító tulajdonos, Szabó Lajos saját gyermekeként tekint birodalmára, hiszen tizenkét éve egymaga hozta létre. Három fiával és azok barátaival fejlesztették ki az azóta Magyarországon és külföldön is elismert, nyomkövetéssel foglalkozó rendszerüket.

Le kellene már szokni a palackozott vízről 

A palackozott víz fogyasztásának csökkenése évente több mint 600 millió euró kiadást spórolna meg az európai háztartásoknak. A csapvíz jobb lakossági megítélése következtében kevesebb műanyag palack válna hulladékká, így a tengeri műanyagszennyezés mértéke is csökkenne. Az európai tengerpartok egyik leggyakoribb szennyezői az egyszer használatos műanyag palackok.

Franciaország újra itt van? 

Emmanuel Macron elnök ugyan hatásosan hirdeti a  francia gazdaság reformjait, de a valóságban az igazi sikerek még váratnak magukra és a franciák kevéssé versenyképesek.

A szoftverek nyomában kullognának a betörők 

A német rendőrség – amerikai mintára – különleges szoftvereket alkalmazva a bűnesetek előrejelzésével próbálkozik.  A módszer hasznos lehet, de igazi hasznosítását Európában még tiltják az adatvédelmi rendelkezések.

Lehallgatásra nem jó, de hangazonosításra használható az okoshangszóró 

Mind jobban terjednek az “okos hangszórók”, a hangvezérléses Amazon Echo, a Google Home és társaik. Nem kevesen irigylik tulajdonosaikat, sokan viszont riadoznak: miért tesz valaki ilyen készüléket a lakásába, hiszen lehallgathatják... Pedig nem – a kutya máshol van elásva.

Pénz, paripa...blockchain 

A kormány összesen 15 milliárdos keretösszeggel támogatja a blockchain technológia világában dolgozó vállalkozásokat annak érdekében, hogy az ország regionális vezető szerepre tegyen szert a pénzügyi (fintech) és blockchain területen – mondta Deutsch Tamás, a Digitális Jólét Program végrehajtásáért felelős miniszterelnöki biztos egy budapesti szakmai konferencián.

Megszűnt a munkája? Lehet még memória- vagy diéta-coach 

A digitalizálással, automatizálással sok gyári munkás, titkárnő, telefonos vagy könyvelő veszítheti el munkáját, de lesznek új foglalkozások: például személyi memória-asszisztens, adat-detektív vagy városok adatforgalmának gondozója...

Jók a magyar gazdasági kilátások 

Magyarországon kiegyensúlyozott és tartósan magas ütemű a gazdasági növekedés, a kedvező folyamatok fennmaradását a külső környezet is támogatja – mondta Varga Mihály, miután hivatalában fogadta Olivier Blanchardot, az Amerikai Közgazdasági Társaság elnökét.

Világsikerre jutott találmányával a magyar startup 

Képzeljük el, hogy turistaként már nem az okostelefont vagy a tabletet nyomogatjuk az utcán, információk után kutatva, hanem különleges szemüvegünk révén megjelenik szemünk előtt a közeli boltok nyitva tartása, az épp aktuális leárazások... Az utca képe telítődik írásos infókkal, csetekkel, képekkel.

Mit csináljunk adótartozás esetén? 

Előfordulhat, hogy az egyéni vállalkozó vagy gazdasági társaság nem tudja megfizetni határidőre az esedékes adóját, ezért végrehajtható hátraléka keletkezik. A Piac & Profit összegyűjtötte, mit tehet ilyenkor, hogyan kell eljárnia.

A különbség tapintható 

Sokan láttak már működő robotot, az élet egyre több területén bevethetők, számtalan emberi funkciót „elsajátítottak”, sokféle feladatot lehet már rájuk bízni. Még mindig sajátos, nagy gond azonban, hogy ezek az oly okos gépek munka közben nem elég finoman viselkednek. Könnyen összetörnek dobozokat, munkadarabokat. Elejtik a tárgyakat, vagy észre sem veszik, ha nem sikerült felvenniük. Az OptoForce cég találmánya, a tapintásérzékelő szenzor ezekre a problémákra tud igazán jó választ adni és az ipar sok területén alkalmazható.

Ami az állásinterjún azonnal kiderül 

Minden vállalkozás csak olyan jó lehet, amilyenek a munkatársai. Kulcskérdés ezért, kit veszünk fel - és előtte  hogyan mérjük fel a jelentkező képességeit, jellemét. Néhány tanács, amerikai szakembertől.

Autó gombnyomásra: nem vásároljuk, alkalomra rendeljük a kocsikat 

2025 körül már ugyanannyiba kerül majd egy elektromos, mint egy robbanómotoros autó és nagy szerepe lesz az önvezető, többek által is használt kocsiknak, véli a Volkswagen konszern jövőkutató részlegének vezetője.

A halál völgyéből húzza ki a vállalkozást a jó inkubátor 

Saját inkubátorprogramot indít a K&H Bank hazai startup vállalkozásoknak. A pénzintézet a társadalmi felelősségvállalás keretében olyan segítséget nyújt az induló startupok számára, amely a legkritikusabb pillanatban a legnagyobbat lendítheti rajtuk.

Nagy pénz, nagy botrány – az Intel (le)bukása 

A félvezetőgyártás példátlanul súlyos botránya ráirányítja a figyelmet e kulcsiparág jövőjére. Mi lesz az Intellel és társaival? Miért, hogyan tűnt el a félvezetőgyártás Európából, miért vezetnek az amerikaiak – és versengenek velük egyre sikeresebben az ázsiaiak?

Hogyan lehetünk milliárdosok tőke nélkül? 

Les Mills, többszörös új-zélandi súlyemelő olimpikon 1968-ban edzőtermet nyitott Aucklandben. Fia később zenés edzésgyakorlatokat alakított ott ki. Rendszerüket ma 75 ország 15 000 edzőtermében használja 6 millió ember. Iskolapélda kapitalizmusra – tőke nélkül...

Enyhítés és szigorítás is van az új adócsomagban 

2018. január 1-től módosulnak az adójogszabályok. Teljesen megváltozik az adózás rendjéről szóló törvény (Art.), illetve annak szabályozása. A kormány évek óta dolgozik az új adóeljárási koncepción, amelynek célja egyrészt az egyszerűsítés, másrészt a támogatóbb adóhatóság. Az ördög ismeretesen a részletekben rejlik, ezekben segít eligazodni Jancsa-Pék Judit, a közép-európai fókuszú adótanácsadó, könyvelő és könyvvizsgáló cég, a LeitnerLeitner partnere, vezető tanácsadója.

Hova bújjunk a kollégák elől? Az év baromságai a Szilícium-völgyben 

Úgy tűnik, a Szilicumvölgy 2017-ben kifogyott az ötletekből. Nem volt igazi, nagy újítás – annál több utánzat, vagy éppen olyan „találmány”, amelynek nem volt semmi értelme. Eltekintve attól, hogy gazdagok sok pénzt adhattak ki olyasmikre, amelyeket korábbi újítások a legtöbb ember számára elérhetővé tettek.

Egy éve még nem gondoltuk volna... 

2017 nem kevés újdonságot hozott a számítástechnika alkalmazásának területein, nem egy esetben megalapozva a következő évtized fejlődését. Trump elnökkel megjelent a fake news, a hamis hírek gyártásának, terjesztésének ipara, és hódít az elektronikus pénz, a bitcoin, amely ugyan buboréknak is bizonyulhat, de vannak már utódai.

Ne várjanak, innováljanak! 

A felhívás abból az alkalomból hangzott el, hogy az EU újabb 4 műholdat bocsátott fel, és ezzel már 22 Galileo műhold „dolgozik” a világűrben. „A Galileo javítja az uniós polgárok életminőségét: hatékonyabb és pontosabb navigációt tesz lehetővé az okostelefonok használata során, és elősegíti, hogy a segélyhívó szolgálatok a korábbinál sokkal gyorsabban ki tudjanak érkezni a baleseti helyszínekre” – mondta a vállalkozás- és kkv-politikáért felelős biztos.

Nem kell aggódnia a banknak, ha sajtból van a fedezet 

Az eredeti, olasz parmezán sajt nemcsak finom, hanem értékes is. Olyannyira, hogy a helyi bank, amely a sajttermelőknek hitelez, óvadékként a terméket is elfogadja. Így egy közös raktárban tízezerszám tárolják az érlelődő, óriási sajtokat, amelyek összesen több mint 160 millió eurót érnek, így a banknak nem kell aggódnia, ha nem fizetne az adós.

Van ünnep cukor nélkül is 

A karácsonyi ételarzenál különösen nagy kihívás elé állítja azokat, akik valamilyen ételallergiával vagy alapanyagokhoz köthető betegséggel küzdenek. Az egyik ilyen, mind több embert érintő probléma világszerte és hazánkban is a diabétesz. A cukorbetegséggel élők arányának az elmúlt évtizedekben tapasztalt növekedése miatt egyre sürgetőbb lett, hogy bizonyítékokon alapuló információkkal rendelkezzünk arról, hogy az alacsony kalóriatartalmú édesítőszerek hogyan segíthetnek a túlzott cukorbevitel csökkentésében azok számára, akik ragaszkodnak az édes ízhez.

Szeretnék a Marson meghalni – de nem hirtelen halállal... 

Ezt Elon Musk, az űrkutatás apostola és a Tesla gyártója mondta. Világos ebből, hogy akar és tud élni az évek óta szinte éjjel-nappal dolgozó feltaláló. Vizsgálatok szerint az emberek 20 százaléka gondol előre 5-10 évvel, ez határozza meg életfelfogásukat, időbeosztásukat – és ezek az emberek jóval sikeresebbek, mint a többség. És Ön gondol akár a másnapra?

Csak egy bolygónk van 

Két évvel azután, hogy megszületett a párizsi éghajlatvédelmi egyezmény, a francia fővárosban a „One Planet Summit” csúcstalálkozón cselekvési tervet fogadtak el bolygónk megmentésére.

Megfegyelmezik a renitens robot-futárokat San Franciscó-ban 

Egyre több amerikai városban jelenik meg a technika forradalmi újdonsága, a szállító robot. S éppen San Franciscó-ban, a műszaki haladás egyik központjában akarják azokat betiltani – vagy legalábbis korlátozni.

Amióta kereskedelem van, számla is van 

A számla olyan bizonylat, amelyet áru értékesítésekor vagy szolgáltatás teljesítésekor állítanak ki. 1426 óta tudunk áruszámlákról, amit az áru értékesítésekor állítottak ki. Ezek az ekkor Európa gazdasági központjának is nevezhető itáliai városállamokban jelentek meg először. A Stallum adótanácsadó iroda kiállításán korabeli számlák és más gazdasági irat segítségével mutatta be Magyarország gazdaság- és társadalomtörténelmének alakulását a 18-20. század között.

Klímaváltozás: egész régiók tűnhetnek el 

A klímaváltozás, a globális felmelegedés a legnagyobb kihívások egyike, ami elé az emberiség valaha került. Pusztulást hozhat az emberi társadalomra és a természetre is, ha nem sikerül hatásos beavatkozásokkal lelassítani a folyamatokat.
Feliratkozás a Piac & Profit Online magazin hírlevelére
Mindig az ember a leggyengébb láncszem a kibervédelemben

Mindig az ember a leggyengébb láncszem a kibervédelemben 

Kétféle ember, és kétféle cég van: akit már meghekkeltek, és akit meg fognak.
Privátbankár
Mfor
Piac és Profit

Professzionális online sales és marketing vezetőt keresünk!

Részletek

Privátbankár
Mfor
Piac és Profit

Munkatársakat keresünk!

Online lapcsaládunk bővítéséhez újságírókat, szerkesztőket keresünk.

Részletek

Költségkímélés

Durván felpörgött az elektromos autók eladása Magyarországon

Durván felpörgött az elektromos autók eladása Magyarországon  

Magyarországon nőtt a második legnagyobb arányban a tisztán elektromos autók értékesítése márciusban.

Pénzszerzés

Külföldi piacra lépne a cége? Itt a lehetőség

Külföldi piacra lépne a cége? Itt a lehetőség  

 A Nemzeti Innovációs Ügynökség április 26-án induló XPAND programja a külföldi piacszerzésben segíti az innovatív magyar vállalkozásokat.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo