Nagy Mariann cikkei


Nagy Mariann cikkei

Szeretné elkerülni a karácsonyi sztrájkot a Ryanair

Szeretné elkerülni a karácsonyi sztrájkot a Ryanair 

Tárgyalásokat kezdeményezett a Ryanair az ír, brit, német, olasz, spanyol és portugál bázisokon szolgáló pilótákat képviselő szakszervezetekkel, hogy a légitársaság korábbi álláspontjával ellentétben mégis elismerné az érdekképviseleteket.
De jó lett volna, ha ezt hamarabb tudom...

De jó lett volna, ha ezt hamarabb tudom... 

Darius Foroux, a sikeres holland vezetési és életviteli tanácsadó két éve kezdett listát összeállítani azokról a dolgokról, amelyeknél azt tapasztalta: de jó lett volna, ha ezt hamarabb tudom.... A listát azóta is folyamatosan bővíti és gyakran előveszi. Reméli, hogy másoknak is hasznára lehet. Érdemes megfontolni gondolatait otthon és a munkában is.
Színes vásznak és pénzpiac

Színes vásznak és pénzpiac 

„Hú, ez nagyon nekem való!”– gondolta a Corvinuson közgazdaságtant és marketinget tanult ifjú vállalkozó, amikor belekóstolt a festészetbe. Rövid ideig még próbálkozott az egyetemen a mesterképzéssel, de – mint mondja – ez most kikerült a fókuszból.
Nagy lehetőség, de nagy kihívás is a német piac

Nagy lehetőség, de nagy kihívás is a német piac 

Nagy lehetőség, de nagy kihívás is a német piac a magyar cégeknek, de a magyarországi német tulajdonú társaságokkal történő együttműködés is nagy lehetőségeket tartogat a hazai vállalatoknak - hangzott el a Német-Magyar Üzleti Fórumon, ahol új piaci, finanszírozási, üzleti, jogi, szabályozási információkat osztottak meg a legjobb szakértő előadók.
Magyar csapat győzött Európa legnagyobb startup versenyén

Magyar csapat győzött Európa legnagyobb startup versenyén 

Ebben az évben a magyar HeatVentors nyerte meg az innovatív energetikai fejlesztésekkel foglalkozó startupok számára meghirdetett nemzetközi megmérettetés, a PowerUp! verseny döntőjét.
Már felhőkarcolók is épülnek fából

Már felhőkarcolók is épülnek fából 

A beton volt a 20. század kedvenc építőanyaga. A 21. századé a fa lehet - könnyebb, gyorsabb, olcsóbb és környezetkímélő is magas épületeket fából emelni. Brit Kolumbia egyetemének 18 emeletes diákszállójába nemrég költöztek be a hallgatók.
Tippek, hogyan nyerjünk meg embereket

Tippek, hogyan nyerjünk meg embereket 

Hogyan tegyünk elsőre jó benyomást, hogyan nyerjünk meg embereket? A dolog könnyebb, mint gondolnánk, de tennünk is kell a sikerért. Alapszabály: soha ne magunkról beszéljünk! Kérdezzük partnerünket saját magáról – és figyeljünk rá.
A légi utasok többsége bukik a kütyükre

A légi utasok többsége bukik a kütyükre 

Nemzetközi felmérések szerint a légi utasok még több automatizálásra vágynak. Az utasok 82 százaléka szeretne az okostelefonján is elérhető digitális útlevelet, amit a legtöbb utazással kapcsolatos ügyintézés során használni szeretne. A válaszolók 64 százaléka a biometrikus azonosítást preferálta.
Akit beskatulyáznak, soha nem fog lelkesen dolgozni

Akit beskatulyáznak, soha nem fog lelkesen dolgozni 

Szeretjük kategóriába tenni az embereket – a munkahelyen is: kitűnő, közepes, gyenge. Ám a módszer káros a cég számára – munkatársaink árnyalt megítélésével sokkal többet érhetünk el.
Átutalás? Már meg is érkezett!

Átutalás? Már meg is érkezett! 

Egész életünk „valós időben” zajlik, a bank sem lehet ez alól kivétel. A Magyar Nemzeti Bank is lépésváltásra készül, hogy utalásaink, tranzakcióink a nap huszonnégy órájában, legfeljebb néhány másodperc alatt célba érjenek akár karácsonykor is.

Ügyintéz? Segít a Webes Ügysegéd 

Webes Ügysegéd, Központi Azonosítási Ügynök (KAÜ), Kormányzati Ügyfélvonal – weboldalak, amelyeken ügyeket intézhetünk, évek óta léteznek, de többnyire alig ismerik. Mit kell tudni róluk, és hogyan, milyen ügyek intézésére használhatók. Az ado.hu röviden összefoglalta.

Ettől fél a vezetők többsége 

Miközben világszerte egyre nagyobb károkat okoz a kiberbűnözés, a cégek nagy részét még mindig felkészületlenül érik a támadások. Idén igazán nagyszabású kibertámadásoknak lehettünk tanúi, ezért az ESET szakemberei összegyűjtöttek néhány biztonsági tanácsot, amelyeket az Európai Kiberbiztonsági Hónap rendezvényein is megosztanak a hallgatósággal.

Együtt vagy külön – az egyterű már a múlt 

Csaknem 60 éve, hogy elterjedtek a világon a nagytermes munkahelyek, irodák. Napjainkra egyre nyilvánvalóbb, hogy nem igazán váltották be a hozzájuk fűződő reményeket – az olyan munkahely a megoldás, amely kielégíti a dolgozó saját igényeit s ezzel lényegesen növeli annak teljesítményét.

Járjon szupervonattal, ha a belváros drága 

Elon Musk, a Tesla autók feltalálója (és minden jel szerint sikeres gyártója) nemrégiben arról beszélt: a jövendő amerikai hipervonatokkal 29 perc alatt lehet majd eljutni New Yorkból Washingtonba, vagy San Franciscóból Los Angelesbe, Dallasból Houstonba, Orlandóból Miamiba.

A kényelem hozhatja az utasokat 

A következő 20 évben kisebb befogadó képességű, de gazdaságosabban működtethető utasszállítók, a regionális, és a városok közötti forgalom igényeit jobban kihasználó járatok jelentik a nyereséges légi közlekedés jövőjét – egyúttal a kellemesebb, nem zsúfolt repülőtereket. A jövőkép a Bombardiertől, a kanadai székhelyű, repülőgépeket, vonatokat és egyéb járműveket gyártó világcégtől származik.

Van papírja? - Szigorodnak a drónozás szabályai 

Németországban október 1-től minden, 2 kilónál nehezebb drón reptetéséhez használójának vizsgáznia kell – miközben a kis repülő szerkezetek 80 százaléka ennél könnyebb. A magyar szabályozás ennél jóval szigorúbbnak ígérkezik, de még mindig csak készül: nyárra ígérték, jó, ha jövő májusra elfogadják.

A gyerekkori hobbiból működő vállalkozás lett 

Ludas Viktor(28) történelem-média szakos tanár. Rövid ideig dolgozott a szakmájában, majd belefogott gyerekkori álma megvalósításába, megnyitotta a Paintball Akadémiát. A Mentorship program segítségével már csak vállalkozásából él. Itt is oktat, tehát – mint mondja – nem került messze a tanítástól.

Repülne Ön nyugodtan pilóta nélkül? 

Jövőre kezdik tesztelni a pilóta nélküli repülők technológiáját, hogy megállapíthassák: rá lehet-e bízni komputerekre a gépek irányítását úgy, hogy ne is legyen vezető a fülkében – közölte a Boeing. Korunk nagy személy- és teherszállító gépei a gyakorlatban a felszállástól a leszállásig már ma is a számítógépekre támaszkodnak.

Egy kiállítás képei 

„Hú, ez nagyon nekem való!”– gondolta a Corvinuson közgazdaságtant és marketinget tanult ifjú vállalkozó, amikor belekóstolt a festészetbe. Rövid ideig még próbálkozott az egyetemen a mesterképzéssel, de – mint mondta, „ez most kikerült a fókuszból”. Viszneki Vivien második kiállítására készül és állítja, a profit és nonprofit szektor nem ellentéte, inkább kiegészítője egymásnak.

Ezzel is kevesebb nyomot hagyunk 

Mivel csökkenthető a zöld lábnyom? Többel is, mint gondolod! Bizonyos beruházásokkal még adókedvezményt is igénybe lehet venni, s az így képződő megtakarítást további jó célokra lehet fordítani.

Hiteles fordítás – ez is egy szakma 

Soha nem látott összefogás jött létre a fordítók, tolmácsok és fordítóirodák körében azért, hogy a hiteles fordítást és hatósági tolmácsolást Magyarországon is szakmai névjegyzék tagjai végezhessék. A hazai reformot az európai uniós előírások és a menekültválság nyelvi kihívásai is kikényszerítik

Legtitkosabb vágyainkat is megtudja a chatbot 

A social media térhódításával egyetlen kattintással nyomot hagyunk, azonnal beazonosíthatók vagyunk és a gép lassan előbb tudja, mire vágyunk, mint mi magunk. A Piac és Profit szakmai konferenciáján a Netlight Consulting Kft. ügyvezetője részletesen bemutatta, mit tud és mire használható a Messenger és a chatbot a céges világban. Bártfai Balázs arra hívta fel a figyelmet, hogy ezek immár önálló üzleti felületként alkalmasak az ügyfélélmény emelésére.

Luxus telefon luxus áron - az új iPhone 

Szeptember 12-én az Apple Parkban, a világcégnek a kaliforniai Cupertinoban most felépült, űrhajóra emlékeztető óriási székházában mutatják be a gyártó legújabb okostelefonját. Az óriási, négy emeletes, kerek, munkahelyként is például szolgálni kívánó épületet Norman Foster, a világhírű építész tervezte és ápolt erdőség veszi körül. A milliárdos költséggel épült székház igen drága volt – és „stílusosan” az eddigi legdrágább iPhone-t itt jelentik be.

Előítéleteinket hordozza a mesterséges intelligencia 

Több nagy amerikai egyetemen kutatják, hogyan alakul ki a mind jobban terjedő mesterséges intelligencia, és milyen hátulütői vannak. Kiderült, hogy a gépek ugyanúgy hordozzák előítéleteinket, negatív sztereotípiáinkat, mint mi magunk.

A DVD-kölcsönzéstől a milliárdokig – a Netflix-sztori 

Az egyszerű DVD-kölcsönzőből 20 év alatt milliárdos lett. A Netflix tulajdonosa hitelből alapította meg cégét, és egyedüli módszerével a zsúfolt piacon is ki tudott törni. A Békehadtest egykori tanára ma az Egyesült Államok egyik leggazdagabb embere.

Új megoldásokkal reagálnak a biztosítók az új kockázatokra 

A hazai vállalkozások többsége nincs tisztában a szakmai felelősségbiztosítás jelentőségével. Fontos tudni azonban, hogy a biztosítási szerződés önmagában nem elégséges, ha az nem fedezi a valódi kockázatokat, vagy nem biztosít megfelelő fedezetet egy adott károkozás esetén. Lambert Gábor, a Magyar Biztosítók Szövetségének kommunikációs vezetője szerint a magyarországi helyzet nem rosszabb, mint a környező országokban.

Először a kulcsembert kell megtalálni 

Vállalatunk jövőjébe is beruházunk, ha megfelelően válogatjuk meg munkatársainkat. Felmérések szerint azok a cégek, amelyek szervezetten, a szakmában elismert kritériumok alapján építik fel gárdájukat, 26 százalékkal nagyobb jövedelmet érnek el a későbbiekben,

Mibe fektessük első profitunkat? 

Miután elérkezett a nagy nap, amikor új vállalkozásunk első profitjait tudjuk elkölteni, el kell dönteni, mire fordítsuk azt. A legtöbb új vállalatvezető úgy dönt, hogy infrastruktúrába, felszerelésbe, az üzleti folyamatok áramvonalasításába, vagy az ügyfélkapcsolatok javításába fordít pénzt. Az Entrepreneur üzleti szakportál jó tanácsokkal szolgál a témában.

Nem biztos, hogy csak a zöld autó a nyerő 

Norvégia már nyolc év múlva kitiltaná a robbanómotoros járműveket útjairól, Nagy-Britannia ezt 2040-től tervezi, Franciaország és mások mellett Kalifornia is ilyen tervet mérlegel. Egy német tudós szerint azonban a robbanómotorra továbbra is szükség lesz, a környezet védelmét másként is lehet biztosítani: alig szennyező üzemanyaggal.

Az új iPad már annyit tud, mint nagyobb testvérei 

Újra hasít a tabletek piacán az Apple. A visszaesés után a legutóbbi negyedévben már 11,4 millió tabletet adott el, 28 százalékkal többet, mint az előző negyedben.

Van élet a növekedési hitelek után is 

A jegybank a Növekedési Hitelprogram (NHP) megszűnése után is figyelemmel kíséri a kkv-k hitelezési folyamatait. Piaci Hitelprogramjával egyfajta „védőhálót” kíván biztosítani addig, amíg a vállalkozások biztosan teljesíteni tudják a piaci hitelfeltételeket. A tapasztalatokról és a várható kilátásokról Oláh Zsoltot, az MNB vezető elemzőjét kérdeztük.

Repedések az okosotthonokban 

Egyre több az úgynevezett “okosotthon”, ahol a távolról is vezérelhető elektronikus berendezések könnyítik meg az életet. Párhuzamosan veszélyesen szaporodnak az ilyen rendszerek (Internet of Things – IoT) elleni kíber-támadások, amelyek kivédése rendkívüli, bonyolult, szinte naponta új feladatok elé állítja a fejlesztőket.

"Barátok közt": Lauda színre lép 

Újabb fordulat az Air Berlin-csőd történetében. Niki Lauda bejelentette, hogy visszavenné az általa létrehozott osztrák Niki légitársaságot, amely jelenleg a csődbe ment német cég leányvállalata. Amint a Neue Zürcher Zeitung rámutat, az Air Berlin 2008 óta veszteséges, mert vezetői trükköztek és nem tudták eldönteni: olcsó turista-légitársaságot akarnak-e vagy a Lufthansa vetélytársát.

Javultak a feltételek, bővült a kkv-k hitelezése 

Az év második negyedévében tovább javultak a vállalati és a háztartási hitelezési folyamatok. A kkv-szegmens hitelezése az önálló vállalkozókat is figyelembe véve 13 százalékkal nőtt, így a kkv-hitelezés a Növekedési Hitel Program (NHP) lezárása után piaci alapon is tovább bővült.

Tiszta vizet a pohárba – robottal! 

Játszani jöttünk, nem győzni – gondolták a Fazekas Mihály Gimnázium robotépítői, amikor több mint 150 ország 162 csapata között elindultak a Washingtonban rendezett nemzetközi megmérettetésen. A játékból végül fölényes győzelem és óriási siker lett. A First Global Challenge témája idén a tiszta víz volt, ennek megmentéséhez kellett robotot építeni, programozni, működtetni.

Megújul az ezres, annyi a hamisítóknak 

Bár holnaptól hivatalos fizetőeszköz az új 1000 forintos bankjegy, 2018 március 1-ig a régit még senki ne dobja el, az újat pedig ne keresse. A Magyar Nemzeti Bank (MNB) mindenesetre azt ajánlja, hogy nagyobb hegyeket már ne gyűjtsünk a most használt pénzekből. Az új papírpénzt bemutató mai sajtótájékoztatón a bank vezetői üzentek a hamisítóknak is: olyan biztonsági elemek kerültek a bankjegyekbe, hogy nincs sok esély az „utángyártásra”.

Magyarország lehet az új adóparadicsom? 

A társasági adókulcs egységesítése és 9 százalékra csökkentése azonnal pozitív hazai és nemzetközi reakciókat váltott ki. Számíthatnak-e további könnyítésekre a vállalkozások, milyen trend várható a közeljövőben az adózásban? Erről kérdeztük dr. Sallai Csilla adószakértőt, aki szerint a vállalkozások sikeréhez nem elég az adóenyhítés: a működésükben tapasztalható hiányosságok akadályozzák a kkv-k sikeres fejlődését.

Olcsó, de nem fapados az internet-alapcsomag 

Több nagy magyarországi szolgáltató után az Invitelnél is elérhető lesz Digitális Jólét Alapcsomag. Ezzel az Invitel az eddigi legolcsóbbnál is olcsóbb szolgáltatást kínál azoknak, akiknek eddig anyagi helyzetük miatt nem volt lehetőségük az internet elérésére. A csomag bevezetésével még többen csatlakozhatnak a digitális világhoz.

Csengetett, Mylord? 

A kaliforniai Szilícium-völgyben az „Aloft Cupertino” hotelben egyszer csak elénk áll a robot, amelyet A.L.O.-nak hívnak. Nem valamelyik hollywoodi scifi-ből szabadult, hanem a szálloda alkalmazottja, a 91 cm magas, 45 kiló súlyú készülék. Feladatai sokrétűek: a szálló vendégének rendelésére sok mindent tud a szobákba kézbesíteni, legalábbis mindent, ami „csomagtartójába” belefér, édességet, ropit, papír zsebkendőt, fogkrémet, italokat vagy éppen újságokat.

Nem kinyírni kell egymást, hanem segíteni 

Partnereket keresnek és együttműködnének vetélytársaikkal a biztosítási vállalkozások. Rájöttek, hogy nem kinyírni kell egymást, hanem segíteni, különben ők is eltűnnek a süllyesztőben.

A Lufthansa lehet a nyertese az Air Berlin csődjének 

Egy nappal azután, hogy az Air Berlin csődöt jelentett, megkezdődött az egymásra mutogatás a háttérben álló befektetők és a légitársaság üzemeltetője között, ki miatt került a cég a mostani helyzetbe. A nevető harmadik a Lufthansa lehet: adósságok nélkül megkaphatja a fapados társaság egész vagyonát gépekkel és munkatársakkal együtt. A történet megismeréséhez még sok minden tisztázásra vár.

„Ja és a csészéket is elmoshatja” – a Google-programozó szexizmusa 

Máig vitatják világszerte James Damore ügyét: a Google programfejlesztője a vállalat belső levelező hálózatán tett közzé 10 oldalas dolgozatot arról, hogy véleménye szerint a nőknek kevés keresnivalójuk van az informatikában, miután kevésbé ellenállóak a stresszel szemben, mint a férfiak, így nem is igen tudnak vezető pozíciókba kerülni. Velük szemben a férfiak – így a 28 éves programozó – „természetes tulajdonságaiknál fogva” tudnak jobban helytállni korunk egyik legfontosabb iparágában.

Hogyan gyűjtsünk pénzt szabályosan? 

Egy induló vállalkozás ma már rutinosan használja az ismert forrásgyűjtő oldalakat, például a Kickstartert, a közösségi finanszírozás (crowdfunding) hazai jogi szabályozása azonban kissé rugalmatlanul követi az igényeket. Magyarországon a pénzügyi követelményeket tőkeerős pénzpiaci szereplőkre méretezték, és a jog sem olyan platformokra „szakosodott”, amelyek jellemzően maguk is startupok.

A startupok a mai aranyláz, a vállalkozók az aranyásók 

Aranyláz, aranybánya, aranyásók. Kulcsszavak egy, a mai startupok helyzetét elemző szakmai sajtóbeszélgetésről, amelyet az InnoEnergy cég szervezett, a szakma neves szakértőinek bevonásával. Az InnoEnergy a fenntartható energiagazdálkodást érintő fejlesztések motorja Európában. Segíti, és anyagilag támogatja az innovációt, a tantermektől kezdve a vásárlókig, partnerhálózatán Európát átívelő kapcsolatok jöhetnek létre.

Brit egyetemekről kerülnek ki a világ csúcsvezetői 

Brit egyetemek játsszák a legnagyobb szerepet a világ vezetőinek képzésében, derül ki a londoni Felsőoktatási Intézet felméréséből. Napjainkban 58 olyan állam- és kormányfő van hivatalban a világon, akik Nagy-Britannia egyetemein tanultak.

A svájciak fekete pénzei – külföldön 

Hogy sok ezer, akár sok tízezer külföldi, a világ minden tájáról, svájci bankszámlákon tartja sok esetben bűnös úton szerzett pénzét, közismert. Az már kevésbé, hogy a rendszeretetükről és állampolgári fegyelmezettségükről ismert svájciak közül sokan hasonlóan cselekednek. Az állam, a kantonok és a települések költségvetése évente 20 és 30 milliárd frank közötti összeget veszít a be nem fizetett adókkal.

“Nép”-TESLA, kérdőjelekkel 

A napjainkban talán leghíresebb kaliforniai start up, az elekromos autókat gyártó Tesla a napokban mutatta be első “népautójának” modelljét San Francisco-ban. A Modell3 első 20 példányát a vállalat alkalmazottai vehették birtokba, hogy közvetlenül beszámolhassanak tapasztalataikról.

Erre figyeljen, ha nem kap számlát a fesztiválon 

A nyári időszakban sok kereskedő és vendéglős kitelepül alkalmi rendezvényekre, sőt van, aki kifejezetten csak ilyen keretek között működik. A számla- vagy nyugtaadás azonban ilyenkor is kötelező. Az online pénztárgép kötelező használata az alkalmi rendezvényeken, vásárokon a tevékenység statisztikai besorolásától függ. A NAV néhány fontos szabályra hívja fel a figyelmet.
Feliratkozás a Piac & Profit Online magazin hírlevelére
Mindig az ember a leggyengébb láncszem a kibervédelemben

Mindig az ember a leggyengébb láncszem a kibervédelemben 

Kétféle ember, és kétféle cég van: akit már meghekkeltek, és akit meg fognak.
Privátbankár
Mfor
Piac és Profit

Professzionális online sales és marketing vezetőt keresünk!

Részletek

Privátbankár
Mfor
Piac és Profit

Munkatársakat keresünk!

Online lapcsaládunk bővítéséhez újságírókat, szerkesztőket keresünk.

Részletek

Pénzszerzés

Külföldi piacra lépne a cége? Itt a lehetőség

Külföldi piacra lépne a cége? Itt a lehetőség  

 A Nemzeti Innovációs Ügynökség április 26-án induló XPAND programja a külföldi piacszerzésben segíti az innovatív magyar vállalkozásokat.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo