Brit egyetemekről kerülnek ki a világ csúcsvezetői

Brit egyetemek játsszák a legnagyobb szerepet a világ vezetőinek képzésében, derül ki a londoni Felsőoktatási Intézet felméréséből. Napjainkban 58 olyan állam- és kormányfő van hivatalban a világon, akik Nagy-Britannia egyetemein tanultak.

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

Az Egyesült Államokban 57 vezető politikus végzett, míg a harmadik helyen Franciaország áll, ahol 33-an végezték tanulmányaikat.

Míg Oxford továbbra is a legnépszerűbb, a manchesteri és bristoli egyetem ugyancsak jelentős szerepet játszik a később kiemelkedő külföldi hallgatók képzésében, akárcsak a sandhursti brit katonai akadémia. A brit egyetemeket látogatott vezetőket napjainkban megtaláljuk Malaysiától Izlandig, Nigériától Peruig, Irakig és Gambiáig.

Nem tudjuk megtartani a tehetséges fiatalokat - Kép: SXC

A felmérés annál nagyobb érdeklődést keltett, mivel a Theresa May vezette konzervatív brit kormány az utóbbi időben jelentősen korlátozta a külföldi hallgatók lehetőségeit. Miközben az egyetemek (már csak anyagi okokból is) érdekeltek a jelentős tandíjat fizető külföldiek felvételében, a kormány azokat most beszámítja a bevándorlási kvótába, korlátozza a tanulás melletti munkavállalás lehetőségeit, és nem engedi meg, hogy a diákokat családtagjaik is kövessék az országba.

A londoni Times kétévente értékeli a világ vezető felsőoktatási intézményeinek teljesítményét, 13 különböző , gondosan mérlegelt követelmény alapján. A legutóbbi értékelés 70 ország 800 egyetemét tartalmazza. Ezek közül 147 működik az Egyesült Államokban, egyúttal 63 amerikai egyetem tartozik a legjobb 200-ba, a California Institute of Technology, tehát a kaliforniai műegyetem a mérés szerint a világ legjobb egyetemének számít, a San Francisco közelében fekvő Stanford Egyetem világviszonylatban a harmadik, az MIT, a Massachusetts Institute of Technology az ötödik, a Harvard Egyedtem pedig a hatodik helyen áll világviszonylatban. Ugyanakkor az Egyesült Államok fokozatosan veszít helyezéseiben, miközben az európai egyetemek tovább javulnak, elsősorban Nagy-Britanniában, Németországban, Hollandiában és Svájcban. Az Egyesült Államok után Nagy-Britannia szerepel a listán legjobban: 78 egyeteme került be a legjobb 800 közé, ezek közül 34 a legjobb 200 között szerepel. Az oxfordi egyetem világviszonylatban a második helyen áll, míg nagy hagyományos vetélytársa, a cambridge-i egyetem a negyedik. Egyébként ezúttal, amint az alábbi listából kitűnik, először került nem amerikai és brit egyetem az első tíz közé, egy évtized után. Ázsia felsőoktatási intézményei megosztó teljesítményt mutatnak: a singapore-i nemzeti egyetem bizonyult a legjobbnak a földrészen, a világrangsorban elért 26. hellyel, Kínának két egyeteme van, a pekingi és a Sing Hua  legjobb 50 között, ugyanakkor a japán és a dél-koreai egyetemek teljesítménye a korábbiakhoz képest hanyatlott.

Az egyetlen nem angolszász egyetem a legjobb tíz között a zürichi ETH, azaz a Zürichi Műegyetem, amely a kilencedik helyre került. Egyébként a sorrend a kaliforniai műegyetem és Oxford után: Stanford, Cambridge, MIT, Harvard,

A magyar egyetemista vállalkozna, a külföldi multihoz menne
Az elsőéves hallgatók harmada próbálna szerencsét külföldön a diploma megszerzése után, míg a vidéki munkavállalás csupán a fiatalok töredéke számára ideális jövőkép – derül ki a Budapesti Metropolitan Egyetem (METU) legfrissebb Karrierterv kutatásából. A hazai diákok számára a saját vállalkozás létrehozása a legvonzóbb lehetőség, míg a külföldiek inkább ismert multinacionális cégeknél vagy nemzetközi szervezeteknél dolgoznának. A diplomázástól az elsőévesek idehaza elsősorban magasabb jövedelmet és biztos megélhetést, a külföldiek a tudás és műveltség megszerzését várják. Az elsőéves egyetemisták 35 százaléka tervezi, hogy a diploma után külföldön vállal munkát, míg 58 százalékuk Budapesten kezdené meg karrierjét a METU Karrierterv kutatása szerint. A felmérés évente vizsgálja az intézményben nappali szakon tanuló, aktív hallgatók karrierrel kapcsolatos elvárásait, terveit és motivációit. A közel 350 magyar és külföldi elsőéves diák véleményét reprezentáló kutatás idén először lehetőséget ad a két hallgatói csoport közötti hasonlóságok és különbségek vizsgálatára.
Princeton, Imperial College London, ETH Zürich és University of Chicago. Érdekes egyébként a vezető egyetem hallgatói létszámának megoszlása is. A legtöbben Cambridge-ben (18 600) és a Harvardon (19 890) tanulnak, a zürichi ETH-nak ugyancsak több mint 18 ezer diákja van, míg a kaliforniai műegyetemnek csak 2200 hallgatója van. Igaz, a világ első egyetemén 6 diákra 7 oktató jut, Stanfordon ez az arány 7-7, Cambridge-ben 11-3, a Harvardon 8-8, míg a londoni Imperial College-ban csak 11-3.

A magyar hallgatók szempontjából figyelemre méltó német egyetemek közül nem egy jobb helyezést ért el, bár az élcsapattól még viszonylag messze vannak. A Müncheni Tudományegyetem a 29-ik, a heidelbergi a 37-ik, a berlini Humboldt Egyetem a 49-ik, a berlini Freie Universitat a 72-ik helyen végzett. Ezek a helyezések mindenesetre elegendők ahhoz, hogy Németország - az angolszász országok ellen - Kína és Japán társaságában azon országok közé tartozzák, amelyek a legtöbbször szerepelnek a top listában.

Egyébként van egy másik rangsor is, amely abból a szempontból osztályozza az egyetemeket, hogy milyen sikereik vannak a kutatásban. Ezen a listán változatlanul amerikai intézmények állnak az első helyen: Harvard, Stanford és Princeton, a legtöbb tudományos közleményt kiadó 25 egyetem között 12 működik az Egyesült Államokban, 5 Ázsiában, 2 Kanadában, 1 Brazíliában és 5 Európában. (Az utóbbiak között nincs német.)

Sajnos a magyarországi egyetemek a listáján nem szerepelnek különösebben jól, a legjobb az 500-600 közötti csoportban találjuk a Semmelweis Orvostudományi Egyetemet, a legjobb 600-800 közötti kategóriában pedig a Budapesti Műszaki Egyetemet, a Debreceni Tudományegyetemet, az ELTE-t, a Pécsi és a Szegeti Tudományegyetemet.

Véleményvezér

Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat

Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat 

Nincs következménye az uniós pénzek széthordásának.
Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni

Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni 

Nyolc éve nem veszik észre az egészségbiztosítónál az inflációt.
Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból

Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból 

Becsapott a villám a Fideszbe.
A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest

A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest 

Szomorú statisztika a mobilpiacon.
Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra

Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra 

Meglepetésre ébredt egyik reggel a polgármester.
Újabb megszorítás a szenzációsnak ígért évben

Újabb megszorítás a szenzációsnak ígért évben 

A betegek is pórul járnak.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo