Nagy Mariann cikkei


Nagy Mariann cikkei

Családdal már a saját autót keressük

Családdal már a saját autót keressük 

Csaknem egy évtizedig hallhattuk, olvashattuk: a jövő a kölcsönzött, vagy megosztottan használt autóké, a fiatalok nem vesznek már saját kocsit. Ezzel szemben az Egyesült Államokban sorra zárnak be kölcsönzők, autómegosztók és az elmúlt 10 évben nőtt a magánautók száma – még a zsúfolt forgalmú nagyvárosokban is, ahová behatoltak az Uber és társai.
Mindenki utálja, mégis megállíthatatlan – az Amazon-sztori

Mindenki utálja, mégis megállíthatatlan – az Amazon-sztori 

Az Amazon az Egyesült Államok második legnagyobb munkaadója. Az óriásvállalat hatszázezer embert foglalkoztat, rá jut az online kiskereskedelmi forgalom több mint harmada. Üzleti praktikái, adókerülése miatt azonban egyre súlyosabb bírálatok érik – akárcsak azért, hogy hajszolt munkát követel alkalmazottaitól, akiknek nem engedi a szervezkedést.
A kultúra is lehet az innováció hajtóereje

A kultúra is lehet az innováció hajtóereje 

2 000 támogatott vállalkozás, 1,5 milliárd euró befektetés, több mint 6 00 új munkahely. Csak néhány szám az Európai Innovációs és Technológiai Intézet (EIT) budapesti fórumáról, amelyen bemutatkozhattak a legújabb európai fejlesztések is.
A szupergazdagok magasról tesznek a környezetre

A szupergazdagok magasról tesznek a környezetre 

A Google vezetőinek az elmúlt tíz évben különgépen megtett útjai összesen 6.300 tonna széndioxid-kibocsátással jártak. Ez akkora mennyiség, amennyit egy személyautó több mint 24 millió km-t megtéve juttat a környezetbe. Mikor nem kell már utazni, hogy távoli partnerrel tárgyalhassunk?
Hazánk már nem meghosszabbított műhelye Németországnak

Hazánk már nem meghosszabbított műhelye Németországnak 

Egyre több a jelzés, hogy nem volt véletlen elszólás, amikor Angela Merkel kancellár a minap Sopronban arról beszélt Orbán Viktornak, milyen jól használják fel a magyarok az EU-s forrásokat. A német gazdasági szakember ugyancsak pozitívan látja hazánk uniós tagságát.
Pusztító tengeri örömök

Pusztító tengeri örömök 

Az óriás tengeri kirándulójárók növekvő forgalma veszélyezteti a környezetet, a meglátogatott városokat, és a hajók ázsiai személyzetének kizsákmányolására épül.
A tőzsde akár a „B” terv is lehet

A tőzsde akár a „B” terv is lehet 

Már egy éve, hogy a Budapesti Értéktőzsde átfogó programja keretében elindult a BÉT Xtend piaca a kis- és középvállalkozások növekedési terveinek segítésére, tőzsdei jelenlétének erősítésére. Várszegi Saroltát, az EY ügyvédi irodájának senior managerét kérdeztük, hogy milyen előnyt jelenthet a kkv-k számára a tőzsdei megjelenés.
A GDPR után jön a digitális világ akadálymentesítése

A GDPR után jön a digitális világ akadálymentesítése 

Az Európai Bizottság (EB) a 2015-ben közzétett digitális egységes piaci stratégia értelmében 2020-ig számos területen jogi és szakpolitikai intézkedések bevezetését javasolja a digitális piac megteremtése érdekében. A cél az információs technológiák és a digitális világ "akadálymentesítése".
Vannak lehetőségek az adózásban, ha valaki gondolkozik

Vannak lehetőségek az adózásban, ha valaki gondolkozik 

A gazdálkodók törvényes lehetősége és alapvető érdeke, hogy legális, a jogszabályoknak megfelelő keretek között a lehető legalacsonyabb mértékű adót fizessék. A cél azonban nem lehet az adóelkerülés, minden lépésnek valós gazdasági tartalommal kell rendelkeznie.
Sok az eszkimó, kevés a fóka a startupvilágban

Sok az eszkimó, kevés a fóka a startupvilágban 

Évek óta egymást tapossák a pénzügyi befektetők, akik gyors sikert és nagy hasznot remélnek feltörekvő cégek ötleteiből. Mellettük azonban megjelent egy újabb kör, a stratégiai befektetők csoportja. Ők olyan szolgáltatók, gyártó vállalkozások, amelyek a hagyományos működésükből kilépve – vagy azzal párhuzamosan – nyitnak a startupok felé.

Az e-mobilitás árnyai 

Európa valamennyi országában kevesebb dízelautót adtak el az első félévben, mint egy évvel korábban, és a nagyvárosok dízeltilalma e motorok halálát jelentheti. A kormányok – például Németországban – nem döntötték még el, hogyan kezeljék a kialakult helyzetet.

Kinek hagyják meg a munkáját a robotok? 

A digitalizált gépek már 2025-ben több munkafeladatot látnak el, mint az emberek. A davosi Világgazdasági Fórum tanulmánya szerint az automatizálás rengeteg munkahelyet tesz feleslegessé, de még többet hoz létre. Csak fel kell készülni azok betöltésére.

Vége az egypárti uralomnak Amerikában 

A keddi amerikai választásokon az ellenzéki Demokrata Párt megszerezte a többséget a képviselőházban, de a remélt, Trump-ellenes „cunami” elmaradt.

A magyar kapcsolatokat is érintheti Merkel visszavonulása 

Angela Merkel 18 évig állt pártja, a kereszténydemokrata CDU élén, emellett 13 éve országának kormányfője. Két súlyos választási vereség után pártelnökségéről most lemondott, de valószínűtlen, hogy 2021-ig kancellár maradhat, amint azt reméli.

Hol érdemes befektetni? Davosban már tudják 

Melyek a világ legdinamikusabban fejlődő, újító, tevékeny országai, ahol leginkább érdemes beruházni? Ezt mérte fel, a befektetők szempontjai alapján, a davosi Világgazdasági Fórum.

Nem az a fontos, honnan jön, hanem hogy mit hoz a szolgáltató 

Margrethe Vestager, az EU versenyügyi biztosa 15 milliárdos adóbírságot szabott ki az Apple-re, több eljárást indított a Google ellen és most az Amazon ügyeiben vizsgálódik. Erről és munkája alapelveiről beszélt az NBC-nek adott interjúban, amelyből kivonatokat olvashatnak.

Adtak egy pofont a környezetvédelemnek 

A német szövetségi kormány ma döntött arról, mi lehet tenni a városok levegőjét szennyező dízel-autókkal, de a felemás rendszabályok nem oldják meg a problémát – így az első kommentárok.

Van zsákjában minden jó... Így terjeszkedik az Amazon 

Az Amazon, amely már az amerikai kiskereskedelemnek mintegy a felét lebonyolítja, új, rendhagyó módszerekkel kíván további piacokat szerezni.

Mi kerül rajta hússzor annyiba? Minőség vagy marketing? 

Miért kerül a két, látszatra egyforma trikó közül az egyik 5 a másik akár 100 eurónak megfelelő összegbe? Minőség, vagy puszta marketing?

Kína meghódítja Afrikát is 

Az afrikaiak kétharmada pozitívnak tekinti, hogy Kína egyre nagyobb szerepet vállal a kontinensen, sok megfigyelő viszont kizsákmányolásról, függőségről, új gyarmatosításról beszél.

Pofonegyszerű ötletek, hogy ne menjen pocsékba a napunk 

A vállalakozás vezetőjének rengeteg az elfoglaltsága – éppen ezért nem engedheti meg magának, hogy olyan dolgokkal foglalkozzék, amelyek nem hoznak eredményt. A Pocket összeválogatott néhány jó tanácsot a hatékony munkához.

Korunk a középvezetők világa, akikre többnyire semmi szükség 

Visszatérő, vitatott kérdés, kapjanak-e az emberek alapjövedelmet az államtól egy olyan jövőben, amikor az automatizációval eltűnik rengeteg munkahely. Amelyek jó részére egyébként sem lenne szükség.

Így lettem Elon Musk munkatársa – állásinterjú a különc milliárdosnál 

Hogyan jut valaki álláshoz Elon Musknál, a különc amerikai milliárdosnál, az űrrakéták és a Tesla villanyautók gyártójánál? Érdekesen – és másképp, mint egyebütt...

Ipar 4.0: mindent átformál 

Amiről azt képzelnénk, hogy fantazmagória, az holnap valóság, és már csak az a kérdés, hogy milyen gyorsan alakítja át saját mikrokörnyezetünket. Mert az nem vitás, hogy átalakítja. A negyedik ipari forradalom gyökeresen felforgatja a munka világát, a vállalatok szervezeti felépítését, a kommunikációt, a HR-t, az együttműködéseket.

Milyen kérdéseket kerüljünk az állásinterjún? 

Érdemes-e visszakérdezni az állásinterjún? Jobbak vagy rosszabbak lesznek-e ettől az esélyeink? A karrier-tanácsadó szerint mind a leendő főnök, mind a pályázó részéről rengeteg fölösleges, jogilag nem túl szerencsés, vagy szigorúan tiltott kérdés hangzik el a bemutatkozó beszélgetésen.

Nem megijedni, készülni kell a hazai autóiparban 

A magyar gazdaság erősen támaszkodik a folyamatosan bővülő autóiparra, hazánk a régió fontos központjának számít, a nagy autógyártók szívesen fektetnek a magyarországi gyártásba. Az autóiparban elkezdődött drasztikus változások – az ipar 4.0, az elektromos és hidrogénhajtású autók – azonban kihívások elé állíthatják az országot. Még inkább szükségessé válnak a létfontosságú beruházások, és a hazai beszállítói környezet versenyképességének erősítése is elengedhetetlen.

Az Amazon sarkában liheg az Apple 

Az Apple piaci értéke az elmúlt negyedévben kevés híján elérte már az ezer milliárd dollárt, ami a tőzsdei cégek közül eddig csak az Amazonnak sikerült. iPhone-ból ugyan kevesebbet adtak el, de drágábban, így nőtt a profit.

Egészségügy: megfér egymás mellett az állami és a magán? 

Az elmúlt években a hazai magán-egészségügyi kiadások ütemesen nőttek, tavaly elérték az ezermilliárd forintot, és 2021-ig évi négy-öt százalékos további növekedést jósolnak a szakértők. Összeállításunkban vetettünk egy pillantást néhány ország jól vagy rosszul működő gyakorlatára, amelyek akár követendő példaként is szolgálhatnak a hazai egészségügy átalakításához.

Addig fújta a magáét, míg per lett belőle 

A Bostoni Szimfonikus Zenekar legnépszerűbb fuvolistája pert indított a zenekar ellen, mert ugyanazt a vezetői posztot betöltő férfi kollégájánál kevesebb fizetést kapott. Ezzel kezdetét vette az első peres ügy, melyet a július 1-jén hatályba lépett massachusettsi egyenlő bérezés törvényére hivatkozva indított a zenész.

Brüsszel odavágott a Google-nak, nem aprópénzt fizethet az amerikai óriás 

Az EU a trösztellenes előírások megsértése miatt 4.34 mrd. eurós bírságra ítlte a Google-t, mert az Android rendszerét úgy engedte át a mobilgyártóknak, (Samsung, Huawei, HTC) hogy azok Google kereső-rendszerét és az amerikai óriáskonszern Chome-szoftverét telepítve adták el a telefonokat, így megsértve a szabad versenyt.

A mezőgazdaságot is gyökeresen átalakítják a drónok 

A precíziós gazdálkodás az elsők között fedezte fel a drónokban rejlő lehetőségeket. A földek felmérése, az adatok kiértékelése és hasznosítása a mezőgazdasági tevékenység során egyre nagyobb teret hódít és forradalmasítja a modern gazdálkodást. Az agro-drónok felhasználásról írt a clue-drone.hu blog.

Még kockás papíron döntünk, de aztán irány az e-bank 

Okostelefon, okosotthon, okosbankár? A trend egyértelműen a digitális szolgáltatások még szélesebb körű elterjedése irányába mutat, ami már a megtakarítások terén is tetten érhető. Háromból egy hazai megtakarító ugyanis szívesen használ e-portfóliót vagy távbankár segítséget befektetési tranzakcióinak végrehajtásához a hagyományos bankolási mód mellett – jelzi a digitális szolgáltatások rohamos terjedését a K&H.

A pápa hitt a fociban, de neki nem került semmibe... 

„Minden nem fontos dolog között a labdarúgás messze a legfontosabb” – mondotta volt II. János Pál pápa. Jóllehet a pápa érzékelte a focirajongók már szinte vallásos lelkesedését, alkalmasint nem sok közgazdásszal konzultált a kérdésről: azok egyetértenek abban, hogy a foci-vb nem éri meg az óriási befektetéseket.

Szerethető oktatás - korlátok nélkül 

Új lehetőséggel bővült a Piac & Profit eddig ismert tudásmegosztó tevékenysége. A Piac & Profit Online Akadémia olyan kis- és középvállalkozásoknak kínál megoldást, amelyek vezetői vagy munkatársai kimaradnak a hagyományos szakmai képzésekből, jóllehet ezekre munkájukhoz szükségük van. Az online oktatási felületen, fizikai- és időbeli korlátok nélkül, bárki könnyedén tanulhat különböző kurzusokból. A teljes technikai infrastruktúrát, valamint az online oktatásmódszertani támogatást a Webuni biztosítja, amelynek egyik vezetőjével, Bodor Ádámmal beszélgettünk a részletekről.

Idénymunkánál nagyobb a munkáltató játéktere 

Itt a turistaszezon, a munkaerő meg hiánycikk. Az utazásszervezés, idegenvezetés, szálloda szektorban is egyre több dolgozót alkalmaznak egyszerűsített foglalkoztatásra irányuló munkaviszony keretében. A Mt. a munkaidő, pihenőidő beosztására vonatkozóan az általános szabályoktól több ponton eltérést enged, nagyobb rugalmasságot biztosítva a munkáltatónak.

A vizekben több lesz a műanyag, mint a hal 

Ha így megy tovább a környezetszennyezés, a tengerekben több lesz a műanyag, mint a hal. Ezzel is érvel az EU javaslata a műanyag-felhasználás jelentős csökkentésére. A tervek jók - kérdés, mikor és mennyire valósulnak meg.

Dől a pénz a lakossághoz, hogy vegyen e-autót 

2017-ben először haladta meg az egy milliót a világon eladott elektromos autók száma. Az adat mögött főként Kína áll, ott a villanyautók piaca már nagyobb, mint az amerikai és az európai összesen.

Digitális szörnyet teremtett – Zuckerberg az Európai Parlamentben 

Sok kemény kérdést kapott brüsszeli meghallgatásán Mark Zuckerberg. A Facebook főnöke ugyan önkritikus hangot is megütött, de a lényegi kérdések megválaszolása elől kitért.

Bűn kihagyni 

Óriási lehetőséget mulaszt el az a vállalkozó, aki úgy akar külföldi piacokat szerezni, hogy eszébe sem jut részt venni egy-egy nagyobb nemzetközi bemutatkozáson. Erre hívja fel a figyelmet a Deutsche Messe magyarországi képviseletének vezetője, Wolf Erik. A Messe Düsseldorf és a Messe Frankfurt képviseletvezetője, Máté Szilvia úgy látja, egyre több magyar kkv felismeri a nemzetközi megjelenés jelentőségét, de való igaz, még mindig kevesen vannak.

A közepes, családi cégek a listavezetők 

Túlnyomórészt családi tulajdonban lévő, közepes méretű vállalatok állnak vezető helyen a Corporate Excellence Award világlistáján. A svájci szakemberek átfogó értékelésének tapasztalatai szerint a hosszú távon eredményes cégek a legsikeresebbek – a tőzsdén is.

Élménnyel építenek üzleti sikert 

Aki járt már a Piac & Profit 21. századi ügyfélélménnyel foglalkozó konferenciáin, tudja, hogyan rázza fel közönségét a Duelbox élmény alapú kommunikációs platform. Nem kell hozzá más, csak internet és okostelefon, és a rendezvény hallgatói azonnal aktív résztvevőkké válhatnak: kérdezhetnek, szavazhatnak, vagy akár egy élő közös játékba is bekapcsolódhatnak. Az önerőből itthon már sikeres magyar startup a Hiventures Kockázati Tőkealap-kezelő 200 millió forintos befektetésével nemzetközi terjeszkedésbe kezdhet. Az első Duelbox alapú marketingkampány döntős lett a PR-szakma Oscar-díjának tartott versenyen.

A világűr nem autószalon 

Az űrkutatás ugyanolyan mérnöki feladat, mint az autógyártás. A világűr azonban nem autószalon, ahová beviszem a kész kocsit, aztán már csak el kell adni. A lényeges különbséget a kozmoszban lévő különleges körülmények jelentik – mondta Zábori Balázs az MTA Energiatudományi Kutatóközpont (EK) új tesztlaborjának bemutatásakor. A központ alkalmas arra, hogy a műholdtesztelés szinte teljes folyamata egy helyen elvégezhető legyen – magyarázta a labor vezetője, aki a magyar űrkutatás sokak számára ismeretlen világában is a kalauzunk volt.

Nagy a jövés-menés az energiaszektorban 

„Egyes szektorokban a cégek alig 80 százaléka működik egy éven keresztül folyamatosan, ami azt jelzi, hogy az egyensúlyi állapottól még elég messze van a hazai cégbázis” – mondja Pertics Richárd, az Opten céginformációs igazgatója.

A menedzser elavult, az üzlethez vállalkozó kell 

Napjainkra a hagyományos menedzser ideje lejárt. Nyitott, bátor, pragmatikus vállalkozóra van szükség. A téma szakértője, Boris Gloger 4 pontban mutatja meg a régi és az új szemlélet közötti különbségeket.

A brit nők nem hagyják magukat 

Egyre több cikk jelenik meg brit lapokban a nők egyenlőtlen bérezéséről. A legkülönfélébb területeken dolgozó nők követelik – akár bíróságon is – hogy munkájukért ne kaphassanak kevesebbet, mint férfi társaik.

Azt lehet eladni, amit az emberek nélkülözhetetlennek tartanak 

Hogyan reagál egy globális élelmiszeripari vállalat a világgazdaság korszakos átalakulására? Erről nyilatkozott, sok vállalkozónak megszívlelendő tanácsokat adva Mark Schneider, a Nestlé vezérigazgatója.

12 millióig áfamentes? 

Az idén már életbe lépett változások mellett várhatóan továbbemelkedik az alanyi adómentesség határa, aminek köszönhetően még több mikro- és kisvállalkozás állíthat ki áfamentes számlát. Mit jelenthet az intézkedés a vállalkozásoknak, és kiket érinthet közvetlenül a hatása – kérdeztem dr. Báthory-Király Katát, a SALDO adótanácsadó cég munkatársát.

Coworking iroda tedd – ne tedd 

Míg egy évtizeddel ezelőtt egy induló vállalkozásnak irodát kellett bérelnie vagy home office-ra berendezkednie, addig mára megnyílt egy új lehetőség, a közösségi irodák (coworking irodák) világa.
Feliratkozás a Piac & Profit Online magazin hírlevelére
Privátbankár
Mfor
Piac és Profit

Professzionális online sales és marketing vezetőt keresünk!

Részletek

Privátbankár
Mfor
Piac és Profit

Munkatársakat keresünk!

Online lapcsaládunk bővítéséhez újságírókat, szerkesztőket keresünk.

Részletek

Költségkímélés

Milyen ingatlanra harapnak a külföldi vásárlók?

Milyen ingatlanra harapnak a külföldi vásárlók? 

Noha a számuk az előző évihez képest csökkent, 2023-ban némileg erősödött a külföldi vásárlók súlya a hazai lakáspiacon.
Igazi kincs lehet az Ön személyes bankára, és nem is elérhetetlen

Igazi kincs lehet az Ön személyes bankára, és nem is elérhetetlen 

Miközben a kamatok világszerte egyre alacsonyabbak, és a forint is veszít értékéből, idén is rekordokat döntögettek a tőzsdeindexek és a nemesfémek.
Nehéz helyzetben a családok, ahol beteg lesz hirtelen egy idős hozzátartozó

Nehéz helyzetben a családok, ahol beteg lesz hirtelen egy idős hozzátartozó 

Az öngondoskodás egy újabb szintje.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo