A pápa hitt a fociban, de neki nem került semmibe...

„Minden nem fontos dolog között a labdarúgás messze a legfontosabb” – mondotta volt II. János Pál pápa. Jóllehet a pápa érzékelte a focirajongók már szinte vallásos lelkesedését, alkalmasint nem sok közgazdásszal konzultált a kérdésről: azok egyetértenek abban, hogy a foci-vb nem éri meg az óriási befektetéseket.

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

Az oroszországi szervezői szerint a vb 2023-ig összesen 30,8 milliárd dollárt hoz a gazdaságnak. Építkezésekkel, egyéb beruházásokkal és azzal, hogy hosszabb távon fellendül az idegenforgalom, az ország és városai vonzóbbá válnak a beruházások számára.

A számítások azonban azt mutatják, hogy e nemes célok elérésének költségei magasabbak, mint a remélt haszon. Sajnálatos módon ugyanis a sportlétesítmények, a sport-infrastruktúra építése és üzemeltetése egyaránt igen drága.

A létesítmények ritka, nagy és drága ingatlanokat vesznek igénybe, s azokat azután nehéz olyan gyakorisággal üzemeltetni, hogy behozzák a költségeket. Amennyiben ilyen összegeket a lakosság életkörülményeinek javítására fordítanak, azok gazdaságilag valóban hasznot hoznak.

Az 2010-es dél-afrikai vb előtt például szegény települések lakóit áttelepítették a stadionok környékéről, hogy ne zavarják a képet. Ha stadionok helyett korszerű lakótelepeket építettek volna, ez társadalmilag sokkal hasznosabbnak bizonyult volna. A vb-re egyébként 450,000 látogatót vártak, de csak a kétharmaduk jött el.

Brazília legdrágább vb-stadionját ma parkolónak használják. A vb becslések szerint 11–14 milliárd dollárjába került az országnak, ez az éves szociális kiadások kétszerese. A várt hasznot 3–13 milliárd körülire becsülik – ez jó üzletnek aligha nevezhető.

Nem csak a focisták gyúrnak a vb-re
A hamarosan kezdődő oroszországi labdarúgó vb-re nemcsak a válogatottak melegítenek, hanem azok a gazdasági társaságok is, amelyek valamilyen módon hasznot húzhatnak a rendezvényből. Érdemes egy gyors pillantást vetni ezekre a társaságokra, mert jó páran közülük a világ nagy tőzsdéin jegyzett cégek, sokak számára elérhető részvényekkel.

Kétségtelen, hogy a nagy sportesemények sok látogatót vonzanak – ugyanakkor csökkentik az adott város egyéb látogatóinak számát. A pekingi és a londoni olimpia idején kevesebb volt a turista az átlagosnál, miután a sport iránt nem érdeklődők kerülték a játékok miatt zsúfolt, drága városokat.

Végső soron sok házigazda nem foglalkozik a költségekkel, inkább arra használja az eseményt, hogy jelzést küldjön a világnak. Kína például sportiparát diplomáciája kiterjesztéseként használja. Amint diverzifikálja gazdaságát, növekszik az ország szerepe a nemzetközi sportban is.

Vannak vélemények, miszerint ez hasznos is lehet: még a rendezésért folyamodó, de a versengésben alulmaradó országok külkereskedelme is fellendül, miután jelezték nyitottságukat – ez fontosabbnak bizonyulhat, mint maga az esemény.

Ami az orosz vb-t illeti: nehéz megmondani, az a nemzetépítés része-e, vagy pusztán a véletlen műve. Amikor az oroszok a rendezésért folyamodtak, csapatuk éppen bejutott az Eb elődöntőjébe, és Moszkva rendezte a Bajnokok Ligája döntőjét.

Lehet, hogy Putyin elnököt pusztán elragadta a lendület…

(Forrás: WEF)

Bemutatjuk a Piac & Profit Online Akadémia kurzusvezetőit!
Új szolgáltatással jelentkezik a Piac & Profit a hazai kkv-döntéshozók üzleti tudásának gyarapítása érdekében. Piac & Profit Online Akadémiát indítottunk a Piac & Profit Konferenciák legsikeresebb, legjobb előadói kurzusvezetői közreműködésével. Az online képzések egyre népszerűbbek, sokak számára elérhetőbbek. A konferenciákon felhalmozott tudásokat ajánljuk a kkv-döntéshozóknak és az adott szakma jövőjét előre megismerni akaróknak.

Véleményvezér

Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat

Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat 

Nincs következménye az uniós pénzek széthordásának.
Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni

Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni 

Nyolc éve nem veszik észre az egészségbiztosítónál az inflációt.
Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból

Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból 

Becsapott a villám a Fideszbe.
A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest

A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest 

Szomorú statisztika a mobilpiacon.
Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra

Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra 

Meglepetésre ébredt egyik reggel a polgármester.
Újabb megszorítás a szenzációsnak ígért évben

Újabb megszorítás a szenzációsnak ígért évben 

A betegek is pórul járnak.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo