A pápa hitt a fociban, de neki nem került semmibe...

„Minden nem fontos dolog között a labdarúgás messze a legfontosabb” – mondotta volt II. János Pál pápa. Jóllehet a pápa érzékelte a focirajongók már szinte vallásos lelkesedését, alkalmasint nem sok közgazdásszal konzultált a kérdésről: azok egyetértenek abban, hogy a foci-vb nem éri meg az óriási befektetéseket.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az oroszországi szervezői szerint a vb 2023-ig összesen 30,8 milliárd dollárt hoz a gazdaságnak. Építkezésekkel, egyéb beruházásokkal és azzal, hogy hosszabb távon fellendül az idegenforgalom, az ország és városai vonzóbbá válnak a beruházások számára.

A számítások azonban azt mutatják, hogy e nemes célok elérésének költségei magasabbak, mint a remélt haszon. Sajnálatos módon ugyanis a sportlétesítmények, a sport-infrastruktúra építése és üzemeltetése egyaránt igen drága.

A létesítmények ritka, nagy és drága ingatlanokat vesznek igénybe, s azokat azután nehéz olyan gyakorisággal üzemeltetni, hogy behozzák a költségeket. Amennyiben ilyen összegeket a lakosság életkörülményeinek javítására fordítanak, azok gazdaságilag valóban hasznot hoznak.

Az 2010-es dél-afrikai vb előtt például szegény települések lakóit áttelepítették a stadionok környékéről, hogy ne zavarják a képet. Ha stadionok helyett korszerű lakótelepeket építettek volna, ez társadalmilag sokkal hasznosabbnak bizonyult volna. A vb-re egyébként 450,000 látogatót vártak, de csak a kétharmaduk jött el.

Brazília legdrágább vb-stadionját ma parkolónak használják. A vb becslések szerint 11–14 milliárd dollárjába került az országnak, ez az éves szociális kiadások kétszerese. A várt hasznot 3–13 milliárd körülire becsülik – ez jó üzletnek aligha nevezhető.

Nem csak a focisták gyúrnak a vb-re
A hamarosan kezdődő oroszországi labdarúgó vb-re nemcsak a válogatottak melegítenek, hanem azok a gazdasági társaságok is, amelyek valamilyen módon hasznot húzhatnak a rendezvényből. Érdemes egy gyors pillantást vetni ezekre a társaságokra, mert jó páran közülük a világ nagy tőzsdéin jegyzett cégek, sokak számára elérhető részvényekkel.

Kétségtelen, hogy a nagy sportesemények sok látogatót vonzanak – ugyanakkor csökkentik az adott város egyéb látogatóinak számát. A pekingi és a londoni olimpia idején kevesebb volt a turista az átlagosnál, miután a sport iránt nem érdeklődők kerülték a játékok miatt zsúfolt, drága városokat.

Végső soron sok házigazda nem foglalkozik a költségekkel, inkább arra használja az eseményt, hogy jelzést küldjön a világnak. Kína például sportiparát diplomáciája kiterjesztéseként használja. Amint diverzifikálja gazdaságát, növekszik az ország szerepe a nemzetközi sportban is.

Vannak vélemények, miszerint ez hasznos is lehet: még a rendezésért folyamodó, de a versengésben alulmaradó országok külkereskedelme is fellendül, miután jelezték nyitottságukat – ez fontosabbnak bizonyulhat, mint maga az esemény.

Ami az orosz vb-t illeti: nehéz megmondani, az a nemzetépítés része-e, vagy pusztán a véletlen műve. Amikor az oroszok a rendezésért folyamodtak, csapatuk éppen bejutott az Eb elődöntőjébe, és Moszkva rendezte a Bajnokok Ligája döntőjét.

Lehet, hogy Putyin elnököt pusztán elragadta a lendület…

(Forrás: WEF)

Bemutatjuk a Piac & Profit Online Akadémia kurzusvezetőit!
Új szolgáltatással jelentkezik a Piac & Profit a hazai kkv-döntéshozók üzleti tudásának gyarapítása érdekében. Piac & Profit Online Akadémiát indítottunk a Piac & Profit Konferenciák legsikeresebb, legjobb előadói kurzusvezetői közreműködésével. Az online képzések egyre népszerűbbek, sokak számára elérhetőbbek. A konferenciákon felhalmozott tudásokat ajánljuk a kkv-döntéshozóknak és az adott szakma jövőjét előre megismerni akaróknak.

Véleményvezér

Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba

Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba 

A nagy újraelosztási ráta ellenére alig jut az egészségügyre.
Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság

Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság 

Négy hónap alatt tűnt el a költségvetési hiány.
Újra lőnek az ukrán tüzérek

Újra lőnek az ukrán tüzérek 

Nagy hatótávolságú rakétákat is kapnak az ukránok.
Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo