A legális adózási lehetőségek kihasználásával számottevő adóelőnyt érhetnek el a cégek. A hazai kis- és középvállalkozások számára azonban ezek közül sok lényegében ismeretlen. Papp Tibor, az Írisz Office adótanácsadó cég vezérigazgatója szerint nagyon fontos a tevékenységhez, a vállalkozás működéséhez legjobban megfelelő adózási mód kiválasztása, mégis a vállalkozások többsége a társaságot alapító jogászra bízza a feladatot. De szerencsére az adózási forma csak egy időponti adottság, azon változtatni lehet, sőt a versenyképesség vagy versenyelőny érdekében kell is – hívja fel a figyelmet az adótervezési szakember, aki szerint a cégalapítást megelőzően a legfontosabb lépés a döntés-előkészítés, működéskor pedig a folyamatos felülvizsgálat.
Költségcsökkentés NAV-tisztán
A helyes adózási forma kiválasztásakor figyelembe kell venni például, hogy hová (belföld, külföld, EU-n kívül) történik az értékesítés, ki a célközönség, mekkora árbevétel várható. Az átalányadók és a bérköltségek tervezése miatt fontos a költségszint és annak összetétele. Nagyon sok múlik azon is, több lesz-e a szállítói kötelezettségem, mint a vevői kintlévőségem.
Az adózási módon belül ki kell használni az adócsökkentésre nyitva álló lehetőségeket. Tervezéssel transzparens módon csökkenthető szinte minden adónem. Papp Tibor néhány olyan példát említ, ami nincs benne a köztudatban. Jellemzően adókedvezménnyel jár például az új eszközök beszerzése. A beruházások után fizetendő kamat akár le is írható az adóból. A hosszú futamidő nem előnyös a magas kamat mellett, de ha ez utóbbi nincs?
Van, amikor a szolgáltatás igénybevétele, van, amikor a termék beszerzése kedvezőbb. És ha azt gondolná valaki, ez nem módosítható, akkor gondoljunk bele: az öntőforma gyártatása szolgáltatás, míg az öntőforma vásárlása termék, vagy a raktárbérlet bérleti díj, miközben a raktározási szolgáltatás igénybe vett szolgáltatás. „Millió lehetőség van az adózásban, de gondolkodni kell hozzá! Azt sokan tudják, hogy a tartós bérlet és a nyílt végű operatív lízing esetében levonható a személygépjármű áfája. Azzal már kevesebben számolnak, hogy a vásárlásnál és a zárt végű lízingnél is van mód az áfa levonására” – mutat rá Papp Tibor.
Bár nem adózási feladat, de ha a könyvelő nem menedzseli a dolgot, akkor a támogatások területe kezeletlen marad. „Sajnos pályázatot többnyire nem lehet úgy elnyerni, hogy ez nekem való, biztosan nyerni fogok” – mondja az adószakember.
A támogatás elbírálása jellemzően pontozásos módszerrel történik, és itt van egy ellenérdekeltség: a költségesebb működés bír magasabb pontszámmal. Ha valaki költséghatékonyan működik, általában kisebb lesz a nyerési esélye, míg a magasabb költségszint nem vonzó stratégia, így ezen a területen is tudatosság és tervezés szükséges.
A cél egyértelmű: a legalacsonyabb áron a legjobb pályázati pozíció elérése. Ez már nem az adatrögzítői könyvelés színvonala, de eleve ritka az a cég, amelynek csak adatrögzítésre van szüksége. A pályázatíró pedig abból dolgozik, amit kap. Íme egy példa: ha bértámogatás a cél, akkor a foglalkoztatást kevésbé támogató társasági adóalanyiság a preferált adózási mód, mert a kedvezményes adózású cégek támogatása kedvezőtlenebb (a különbség nagyobb, mint a kedvezményes adózás megtakarítása).
És végül egy újabb „titok”, ezúttal a bank és a faktor témaköréből. Sok cégnek okoz gondot a nem megfelelő finanszírozás, és nem is sejtik, hogy nem azért utasítják el őket, mert rossz a cég, hanem mert csapnivaló a könyvelés.
Részvények munkavállalóknak
A kkv-ra jellemző, hogy nem kezdenek időben felkészülni például egy majdani generációváltásra, a cég vagy egyes üzletágak értékesítésére. Az OrienTax igazgatója szerint, ha a tulajdonos az értékesítés előtt két-három évvel felkeresi az adótanácsadót, akkor a szakember a tervek ismeretében olyan cégstruktúrát tud javasolni, amely amellett, hogy általában adósemlegesen kialakítható, a generációváltáskor, illetve az üzlet vagy egy üzletág értékesítésekor lehetővé teszi a kedvező adókezelést.
A kkv-szektorban a jövedelemadók jelentős mértéket képeznek. Leghangsúlyosabbak a munkabérre rakódó terhek. Ez azért különösen aktuális, mert a mostani munkaerő-piaci helyzetben a munkavállalók egyre többet kérhetnek a munkájukért, miközben egyre inkább szűkül azoknak a kedvező adózású juttatásoknak a köre, amelyeket a munkaadók nyújtani tudnak.
A terhek csökkentésére Horváth Detre jó megoldásként említi a munkavállalói részvényjuttatási programot. Ennek lényege, hogy a tulajdonosok a kulcsmunkavállalók számára (vagy egyes esetekben a teljes dolgozói létszám számára, ami például az IT-szektorban jellemző) ingyenesen vagy jelentős kedvezménnyel részesedést kínálnak a társaságban.
A műszaki tevékenységet végző kkv-knál Horváth Detre javasolja annak átgondolását, hogy a cég mindennapi tevékenysége (vagy annak legalább egy része) jogosulttá teheti-e a társaságot kutatás-fejlesztési vagy jogdíj típusú adóalap-kedvezményekre. Ebben az esetben a vonatkozó költségek legalább 11 százaléka adóban megtérülhet, de sok esetben ennél jóval magasabb adóelőny is elérhető akár visszamenőlegesen, korábbi adóévekre tekintettel is.
Kimaradó TAO-kedvezmények
A kkv-szektor jellemzően nem él a társasági adókedvezmények közül az energiahatékonysági célokat szolgáló beruházás, felújítás adókedvezményével sem, amely akár a beruházási/felújítási költségek 30–65 százalékáig is figyelembe vehető. Fontos, hogy a kedvezmény – ellentétben több, hasonló kedvezménnyel – az ország egészében, így Budapesten is érvényes. Az OrienTax tapasztalata szerint kellően flexibilis a jogszabály ahhoz, hogy a fejlesztési tervek jelentős része támogatható legyen. Fontos ugyanakkor tudni, hogy ennél a kedvezménynél már akkor fel kell keresni az adótanácsadót, amikor a felújítási, beruházási tervek megszületnek, mert a megkezdést megelőzően már teljesíteni kell bizonyos feltételeket.