Vezető ipari országok személyzeti és vállalatistratégia-menedzserei szerint a következő négy évben az automatizált folyamatokat irányító gépek és algoritmusok révén ezekben az országokban 75 millió munkahely vész el, de 133 millió új típusú keletkezik. Keresettek lesznek az adatelemzők, a szoftverfejlesztők, az e-kereskedelem és a közösségi média szakértői. Hasonlóan nő majd az olyan munkahelyek száma, amelyeknél nem a mai képességekre, hanem értékesítési és marketingmenedzserre, innovációs fejlesztőre, ügyféltanácsadóra lesz szükség. A vállalkozások 83 százaléka már olyan új munkatársakat igényel, akiknek vannak ismereteik a big data és a mesterséges intelligencia (MI) alkalmazásában, kezelésében – írja tanulmányában a Világgazdasági Fórum.
Marad a kreatív
Dr. Galambos Péter robotikai fejlesztő szerint idővel jórészt feleslegessé válnak a hagyományos termelő és irodai munkák, ahol a monoton kézi tevékenységek, avagy a kreativitást nélkülöző adatgyűjtés és -feldolgozás áll a középpontban. Az Óbudai Egyetem iRobottechnikai Központjának vezetője 5–10 évre „lövi be” az időintervallumot, ha a belátható jövő munkahelyéről beszélünk.
– A kis hozzáadott értékű, különösebb alkotó intellektust nem igénylő munkákat fogja az automatizmus elsőként átvenni. Legyen ez egy gyári összeszerelő vagy gépkiszolgálási munkakör, bizonyos gazdasági, könyvvitellel kapcsolatos pozíció vagy informatikai támogatás. Ezeken a területeken a tágabb értelemben vett automatizálás vagy a robotizálás ki fogja váltani az emberek munkáját, akik ezáltal olyan munkakörökben dolgozhatnak, amelyekben a kreatív képességeiket jobban kihasználják – mondja Galambos.
A jövő már itt van
A gyártásban a robotok már ma elvégzik a kiszolgáló, az összeszerelő rutinfeladatokat az ember helyett. IT-területen a szoftverek terméktámogatása, illetve az egyéb ügyfélszolgálati szegmensben kibontakozó chatbot-iparág is robban. A robotizálásnak óriási jövője van az ipari logisztikában, raktárakban, gyártócsarnokban, szalagok mellett egyaránt. Több startup keresi a lehetőséget, hogy drónokkal végezzen el logisztikai feladatokat: a megrendelt áru kiszállítását vagy a raktárakban a folyamatos leltározást, készletmonitorozást.
Az autógyártásban – de más gyártócsarnokokban is – szemmel látható különbséget jelent majd az ember és gép kooperációja. Az ember végzi a szellemi, a robot a fizikai munkát, vagy akár fordítva. Ha a jövőben messziről ránézünk egy gyártócsarnokra, azt fogjuk látni, hogy a robot és az ember munkatere összeér, együtt dolgoznak. A szállítószalag mellett megjelennek a robotok, de nem az emberek helyett, hanem mellettük.
– Nincs áttörés a virtuális valóság megjelenítésében. A 2012-es kezdetekkor úgy nézett ki, éveken belül forradalmi lesz, de ez valamiért elmaradt. A VR (virtual reality)-megjelenítők, a fejre szerelhető kijelzők nem robbantak be az alkalmazásba. Az igazi robbanást inkább az AR (augmented reality) és az MR (mixed reality) technológiák jelentik. Sorra jelennek meg a piacon például az MR technológiát támogató kijelzők. A MaxWhere pedig olyan VR-környezet, amelyben prezentálni lehet, illetve különböző, munkával kapcsolatos dokumentumok összeszervezhetők virtuális 3D-s térben. Sikerült kimutatni, hogy ha a munkafolyamatok szükséges anyagait térben rendezzük el, akkor az agyunk téri információ feldolgozáshoz köthető területei is aktiválódnak, ami sokkal hatékonyabbá teszi a munkát. Ha e-mailben kapok tíz linket, öt csatolmányt, és ezeket sorban megnyitom a képernyőmön, és váltogatok közöttük, vagy pedig az adott munkafolyamatnak létrehozok egy virtuális teret, ami olyan, mint ha egy szobának a falaira projektorral odavetíteném a dokumentumokat, az olyan virtuális jelzéseket idéz elő az agyban, amelynek során a kontextusváltások sokkal könnyebbek és hatékonyabbak – mesél a közelmúlt fejlesztéséről Galambos Péter.
Több ehhez hasonló fejlesztés van a világban, de zömében a szórakoztatóipar igényeit igyekeznek kiszolgálni. Közös filmnézés, meccsnézés a virtuális térben, ahová virtuális avatár formájában lehet belépni, ahol kézmozdulataink, arckifejezésünk is átkerül egy játékos figurára.
És a titkárnő?
Számos olyan vállalati folyamat van, amit a mesterséges intelligencia (MI) segítségével át tudnak venni a számítógépek. Vehetjük példaként a számvitelt és a könyvelést. Ennek egy része kreatív, a többi ismétlődő, rutinszerű, monoton, gyakorlatilag betanított munka. Utóbbiakat a számítógépes szoftverek – tulajdonképpen botok, csak nem öltenek testet – minden további nélkül elvégezhetik. Vagyis „Mancika” marad, csak a munkafolyamatok egyszerűsödésével igényesebb munkát végezhet.
A konzumer világban – az áruházakban, az ügyfélszolgálatokon, az éttermekben, a szállodákban, a recepciókon, az éjjeliőr vagy a pincér munkájában – már robbanásszerű a változás. Legalábbis Ázsiában, de hamarosan terjedni fog Európában is, ha a botok megtanulják az európai nyelveket.